Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Nejlepší turistické trasy v jižních Čechách
Zdroj: Pixabay

Nejlepší turistické trasy v jižních Čechách

Jižní Čechy jsou jedním z nejzajímavějších krajů České republiky s bohatou historií zejména v rybníkářství. Rožmberk je největším rybníkem v Česku a Lipno největší vodní plochou. Takže vody si na jihočesku užijete až až. Protipólem k vodní hladině vám budou vrcholky Šumavy a Novohradských hor, zámky a historická centra měst jako je Tábor, Třeboň, České Budějovice nebo Český Krumlov.

Schwarzenberský kanál 

Naučná stezka podél Schwarzenberského kanálu vám ukáže nejen krásnou přírodu, ale hlavně technickou památku, která byla dlouhou dobu největší chloubou schwarzenberských panství. Kanál je 44 kilometrů dlouhý a k přepravě dřeva sloužil dlouhých 170 let. V současnosti je zrekonstruováno 15 kilometrů, a právě tyto části jsou prohlášeny za technickou památku. 

Stezka začíná v Nové Peci, přičemž auto můžete zaparkovat v Raškově nad Novou Pecí. Z Nové Pece se vydáte po zelené a pokračujete podél tohoto významného technického díla. Po 6 zastavení, které vás seznámí s historií plavení dřeva a 9 kilometrech se dostanete na její konec k dolnímu portálu tunelu kanálu u osady Jelení. V zimě si trasu můžete projet i na běžkách. 

Tereziino údolí

Tereziino nebo také Terčino údolí má prvopočátky již v 17. století. Plně se ale začalo rozšiřovat až po roce 1756, kdy se hraběnka Terezie Buquoiová rozhodla z údolí udělat místo odpočinku. Vznikla tak místa jako Bažantnice, Lázničky, Modrý dům, a dokonce umělý vodopád. Z některých míst bohužel po povodni zbyly jen trosky. Procházka je to však příjemná i v horkých letních měsících.

Stezka po červené započne vstupní branou u parkoviště asi 1 kilometr od Nových Hradů. Lehkou procházku po anglickém lesoparku zvládnou i děti. Naučná stezka má 12 zastavení a celkem 7 kilometrů a lze si ji kdykoliv zkrátit. Kromě již zmíněných staveb narazíte i na pozdně gotický hrad Cuknštejn, na obří památný dub a nově i na kneippovací chodníky.

Prsa Matky Boží

Nejen tímto lidovým názvem vás může přitáhnou nejkrásnější vrcholek Šumavy. Nejedná se však o nejvyšší vrchol Šumavy Velký Javor, ale o vrcholek Ostrý, který leží na pomezí Čech a Bavorska. Naleznete ho nedaleko známého Černého jezera. Kopec o výšce 1293 m.n.m. připomíná svými dvěma téměř totožnými vrcholy tvar ženského poprsí, proto získal toto nezapomenutelné jméno. Z vrcholku můžete dohlédnout až do Plzně nebo do Klatov. 

Pokud vyrážíte autem pak nejlepším východiskem bude osada Hamry. Pojedete-li vlakem, pak vystupte na zastávce Hamry – Hojsova Stráž, pokračujte směr Hamry,silnice, Stateček a Ostrý. Trasa na vrchol vede po modré a má asi 9 kilometrů. Nedaleko vrcholu můžete najít žlutou značku, která vás zavede k vodopádu v Bílé strži. 

Graselova stezka v České Kanadě

Česká Kanada je tajemným místem, které stojí za to nevynechat. Nabízí zajímavé kamenné útvary jako Ďáblova prdel, viklan Trkal, který se už bohužel neviklá či megalit Kamenný stůl. Nádherná krajina České Kanady ale upoutá především příběhy z minulosti. Je totiž proťata naučnými Graselovými stezkami. Johann Georg Grasel byl známý loupežník, který okrádal a vraždil pocestné. Stezky po stopách grázla Grasela tvoří sedm výletních okruhů, my se ale podíváme na tu vůbec nejstarší.

Na nejstarší 23 kilometrů dlouhou Graselovu stezku se vydejte ze Slavonic z hlavního nádraží po speciální značce ve tvaru žlutého bodu orámovaného bílým písmenem G. Pokračujte dále přes Český Rudolec až do Dolního Bolíkova, kde je možné nasednout na vlak zpět do Slavonic. Po cestě potkáte zajímavosti jako Psí hřbitov, vodní pila Peniko, Francouzský kámen či známou Graselovu sluj.

Kdo se jednou vydá do jižních Čech, tak se pak musí neustále vracet. Všudypřítomná pohoda a tolik míst k navštívení vás donutí jižní Čechy jednoduše milovat.

0 komentářů
Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit. Pokud nemáte účet, registrujte se.