Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Krásy noční oblohy - Orionidy

Krásy noční oblohy - Orionidy

Noční obloha každoročně přináší celou řadu pozoruhodných úkazů, které udivují nejen nadšence do astronomie. Některé se pravidelně opakují, jiné jsou jedinečné, ale všechny jsou dechberoucí. V podzimních měsících nad našimi hlavami již tradičně prolétá roj známých Orionid. Nenechte si ho ujít ani letos.

Orionidy jsou nejznámějším meteorickým rojem spojeným s Halleyovou kometou, která je součástí souhvězdí Orion – odtud název Orionidy. Tyto meteory patří k nejrychlejším na obloze. Jejich pády jsou proto jasné a občas je doprovází až blyštivé výbuchy, které zpestřují už tak nádhernou podívanou. 

V letošním roce je roj aktivní od začátku října do 7. listopadu, přičemž maxima dosáhne mezi 20. a 22. říjnem. Orionidy je třeba pozorovat v druhé polovině noci, ideálně mezi třetí a šestou hodinou ranní, a zároveň daleko od měst, kde výhled na oblohu neruší světelné znečištění. Mezi taková místa patří například oblasti tmavé oblohy. Jde o jakési rezervace tmy, které jsou chráněné před světelným znečištěním. V České republice najdete hned tři.

Jizerská oblast tmavé oblohy

Jizerská oblast tmavé oblohyZdroj: https://www.facebook.com/tmavejizerky/photos/?ref=page_internal

Jizerská oblast tmavé oblohy (zkráceně JOTO) se v roce 2009 stala prvním mezinárodním parkem tmavé oblohy nejen u nás, ale i na světě. Oblast o rozloze 75 km2 se rozkládá v Libereckém kraji, v nejméně obydlené části Jizerských hor, která zasahuje až za česko-polskou hranici. Jde o místo s nejhustší tmou u nás.

Hlavním cílem rezervace je informovat širokou veřejnost o problematice světelného znečištění. Pokud se často pohybujete ve větších městech, určitě vás překvapí, o kolik je zde obloha tmavší. Na podporu této osvěty se v parku pravidelně konají astronomické akce pro veřejnost, jako jsou přednášky nebo hromadná pozorování oblohy. 

Beskydská oblast tmavé oblohy

Beskydská oblast tmavé oblohyZdroj: Petr Zátrapa

Beskydská oblast tmavé oblohy byla založena v roce 2013 a stala se tak druhým mezinárodním parkem tohoto druhu na světě. Jak název napovídá, najdete ji v Moravskoslezských Beskydech, přičemž střed oblasti tvoří obec Staré Hamry. Rezervace se rozkládá na 308 km2 a zasahuje až na Slovensko

Beskydy již bohužel nejsou zcela bez známek světelného znečištění. Obloha je zde ale stále natolik tmavá, že stojí za ochranu. Bez problému odtud lze pozorovat například Mléčnou dráhu, zodiakální světlo a někoho možná překvapí, že i polární záři. Ano, za tímto světově obdivovaným úkazem nemusíte vycestovat až do odlehlých končin dalekého severu, stačí se vydat na Moravu. 

Manětínská oblast tmavé oblohy

Manětínská oblast tmavé oblohyZdroj: https://www.facebook.com/zpcas/photos/?ref=page_internal

Třetí a zatím poslední oblast tmavé oblohy u nás je Manětínská oblast. Ta se jako jediná nachází čistě na českém území, a to konkrétně na pomezí Plzeňského a Karlovarského kraje. Na ploše s rozlohou 346 km2 žije poměrně malý počet obyvatel, díky čemuž se zde podařilo zachovat relativně dobré noční prostředí. 

Mezi nejtmavší místa v oblasti patří Žernovník a Čbán. Právě u vesničky Žernovník byla za výjimečných podmínek naměřena hodnota tmy typická spíše pro odlehlé vysokohorské nebo pouštní oblasti. Pozorování krás noční oblohy si zde ale užijete i v běžných podmínkách.

0 komentářů
Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit. Pokud nemáte účet, registrujte se.