Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Česko z ptačí perspektivy – nejkrásnější rozhledny Ústeckého kraje
Zdroj: https://www.facebook.com/stredohori.cz/photos/?ref=page_internal

Česko z ptačí perspektivy – nejkrásnější rozhledny Ústeckého kraje

Ústeckému kraji dominují Lužické hory, České středohoří a České Švýcarsko. V každém případě jde o zalesněné kopcovité krajiny, které již v dřívějších dobách přímo vybízely k výstavbě rozhleden. Obdivuhodné jsou bytelné konstrukce dodnes stojících věží, jež stále poskytují výhledy na dechberoucí přírodní skvosty.

Děčínský Sněžník

Děčínský SněžníkFoto: https://www.facebook.com/D%C4%9B%C4%8D%C3%ADnsk%C3%BD-Sn%C4%9B%C5%BEn%C3%ADk-377039113288/photos

Věž v tom pravém slova smyslu. To je rozhledna na Děčínském Sněžníku, která skutečně připomíná šachovou figurku. Při prvním pohledu na neogotickou stavbu hned každého nenapadne, že ve skutečnosti vznikla za účelem zeměměřických prací. V polovině 19. století se na tom dohodly mocnosti Rakousko-Uhersko, Sasko a Prusko. Vrchol Sněžníku byl vykácen a v roce 1864 na něm vyrostla 33 metrů vysoká věž, která dodnes ohromuje nejen turisty, ale i kartografy. 

Nejnavštěvovanější rozhledna Ústeckého kraje nabízí krásné výhledy na České Švýcarsko a Lužické hory. Konkrétně spatříte například Milešovku, Sokolí vrch nebo Bukovou horu s vysílačem. V orientaci vám pomohou přehledné litinové tabule popisující výhledy včetně vzdáleností. To vše si ale budete muset zasloužit zdoláním 172 schodů.

Na Děčínský Sněžník vede zeleně značená turistická stezka z Jílového u Děčína a červená značka přímo z Děčína.

Otevřeno:

 • duben – říjen: denně
 • listopad – březen: během víkendů a státních svátků

Vstupné:

 • dospělí/senioři: 30 Kč
 • děti do 6 let/studenti: 15 Kč

Milešovka

MilešovkaFoto: https://www.facebook.com/milesovka.cz/photos/?ref=page_internal

Královnou Českého středohoří není jí nikdo jiný než Milešovka. 836,6 metrů vysoká hora převyšuje všechny vrcholy v širokém okolí a ještě v 18. století byla považována za nejvyšší horu České republiky. Toto prvenství sice již dávno převzala Sněžka, ale titul královny Milešovka nese hrdě dál. 

Na jejím vrcholu se nachází nejstarší meteorologická stanice u nás, která poskytuje nádherné výhledy na České středohoří, nedaleké Jizerské a Lužické hory, Prahu, Krkonoše, ale i Český Les, Šumavu a někoho možná překvapí, že za dobré viditelnosti i na vrcholky Alp

Méně známější jméno Milešovky je Hromová hora. To si vysloužila svým drsným podnebím. Na jejím vrcholu je každoročně zaznamenáno nejvíce bouří na našem území a bezvětří zde bývá v průměru pouhých 8 dní v roce. Ani to by vás ale nemělo odradit od výletu. Kromě nádherných výhledů totiž na Milešovce najdete kvést jednu z mála českých orchidejí – jazýček jadranský.

K hoře vede červená turistická značka z Milešova a modrá značka z Kostomlat. Co se výstupu týče, počítejte se strmými kamenitými cestami. 

Otevřeno:

 • celoročně během víkendů a státních svátků

Vstupné:

 • základní: 30 Kč
 • snížené: 20 Kč

Rozhledna Jedlová

Rozhledna JedlováFoto: https://www.facebook.com/hoteljedlova/photos/?ref=page_internal

Kamenná věž na Jedlové hoře kdysi bývala majákem, ve kterém byste skutečně v minulosti našli lucernu, jejíž světlo v noci navádělo lidi v širokém okolí. 

Rozhlednu nechal v roce 1891 postavit horský spolek Gebirgsverein. Už tehdy šlo o oblíbené turistické místo. Popularitu Jedlové zvyšovala výletní restaurace, za kterou stál kníže Ferdinand Kinský. V 50. a 60. letech celý objekt chátral u musel být uzavřen. Pořádné rekonstrukce se dočkal až v roce 1992. Jako bonus zde byla postavena turistická chata a lyžařský vlek, který Jedlovou horu učinil atraktivní i v zimních měsících. 

Z 23 metrů vysoké rozhledy si prohlédnete Lužické hory, České Švýcarsko, vrcholky Krušných hor i Krkonoše. Za pozornost ale stojí i samotná rozhledna, která si dodnes zachoval svůj historický vzhled. Celý dojem sráží jen blízkost vysílačů, které nám zas a znovu připomínají, že žijeme v moderním světě.

Až na vrchol hory vás dostane zelená a červená turistická značka vedoucí z Jetřetína pod Jedlovou. Počítejte ale se strmým závěrečným výstupem.

Otevřeno:

 • duben – říjen: denně od 9:00 do 20:00 (v sobotu je otevírací doba prodloužena do 22:00)
 • listopad – březen: denně od 9:00 do 18:00 (v sobotu je otevírací doba prodloužena do 21:00)
 • V případě špatných povětrnostních podmínek je zavřeno.

Vstupné:

 • základní: 20 Kč
 • děti do 6 let: zdarma

Rozhledna Dymník

Rozhledna DymníkFoto: https://www.facebook.com/resortdymnik/photos/?ref=page_internal

V Ústeckém kraji zkrátka vedou historické rozhledny. Výjimkou není ani rozhledna Dymník. Tu nechal koncem 19. století postavit rumburský radní August Wenschuch. Ve své době nesla jméno Augustova věž. Dlouhá léta byla vyhledávaným turistickým cílem, ale na počátku 90. let dospěla do naprosto havarijního stavu. Místní se však své oblíbené rozhledny odmítli vzdát a uspořádali sbírku na její záchranu. Díky tomu byla v roce 1995 opět otevřena, aby přinášela radost dalším generacím.

I když nejde o rozhlednu, která by ohromovala svou výškou (měří pouhých 15 metrů a vyhlídková plošina se nachází ve 12 metrech), nabízí nádherné výhledy na Lužické hory, liberecký Ještěd, Vlčí horu, Dolní Křečany, Jiříkov, německý Kottmar, Rumburk a Varnsdorfský Špičák. 

Na Dymník vede hned několik turistických cest. Z Rumburka je to například modře značená turistická stezka. Některé trasy jsou vhodné i pro cyklisty. A pokud by vás snad rozhledna omrzela můžete navštívit nedaleký Lanový park nebo labyrint Kamenný strom života.

Otevřeno:

 • květen - září: denně od 9:00 do 18:00
 • říjen - duben: během víkendů od 9:00 do 15:30

Vstupné:

 • 20 Kč

Schillerova rozhledna

Schillerova rozhlednaFoto: https://www.facebook.com/narodni.dum/photos/?ref=page_internal

Další kapacitou ve svém oboru je Schillerova rozhledna, která se chlubí nejen krásnými výhledy, ale také zajímavou architekturou. Vznikla mezi lety 1905 a 1906. Slavnostní otevření proběhlo 17. června 1906 a údajně se ho zúčastnilo několik tisíc lidí ze širokého okolí.

Jméno rozhledny odkazuje k německému básníkovi Friedrichu Schillerovi, zatímco její malebná konstrukce k hradu Kozihrady, který kdysi stával na tomto místě. Zajímavostí je, že jako základy byly prý použity pozůstatky původní hradní věže a některé části rozhledny tvoří kamení z rozvalin hradu. 

Ke svému 100. výročí získala rozhledna kompletní rekonstrukci, která ji vrátila do původního stavu. Z celkem 3 vyhlídkových plošin je otevřena pouze jedna v 10 metrech. I ta ale dokáže poskytnout krásné výhledy na Doupovské a Krušné hory a České středohoří.

Otevřeno:

 • jaro – podzim: během víkendů a státních svátků
 • zima: zavřeno

Vstupné:

 • 10 Kč

Rozhledna Varhošť

Rozhledna VarhošťZdroj: https://www.facebook.com/stredohori.cz/photos/?ref=page_internal

A na závěr jedna mladice. Od roku 1972 stojí na vrcholu hory Varhošť stejnojmenná rozhledna, které bychom díky nadčasové železné konstrukci tipli klidně ještě o několik let méně. 

Historie varhošťských rozhleden je o něco delší. První zde vyrostla už na konci 19. století. Jednoduchá dřevěná stavba ale neměla nijak dlouhou životnost a už v roce 1902 musela být stržena. Bytelnější verze s 10 metrů vysokou kamennou základnou byla otevřena 18. dubna 1927. V 70. letech i tato stavba dosloužila. Dnešní rozhlednu Varhošť tvoří 13 tun těžká a 12 metrů vysoká železná konstrukce, která byla na původní kamennou podstavu dopravena vrtulníkem. V roce 2003 získala částečnou rekonstrukci a prozatím stojí na svém místě jako přibitá. 

Jak již bylo naznačeno, ani v tomto případě nejde o žádný výstup do oblak. Ale výška věže opět nehraje roli. Vrchol Varhošť se tyčí do nadmořské výšky 638 metrů a rozhledna tak nabízí výhledy na nejkrásnější horské skvosty okolí, od Řípu přes Kletečnou až po Milešovku. 

Na Varhošť se nejsnadněji dostanete od Sebuzína po žluté a zelené značce.

Otevřeno:

 • celoročně

Vstupné:

 • zdamra
0 komentářů
Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit. Pokud nemáte účet, registrujte se.