Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Česko

Telč: průvodce

Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Telč

Rychlé informace
Rozloha 24,86 km²
Počet obyvatel 5 273
Hustota zalidnění 75 obyv./km²
Nadmořská výška 514 m. n. m.
Stáří města pověsti 1099 (písemná zmínka 1315)

Město Telč se nachází asi 25 kilometrů od krajského města Jihlavy. Skládá se z pěti místních částí, kam kromě historického centra spadá také Podolí, Staré Město, Štěpnice a Studnice. Město je zasazeno v kopcovité krajině, kde se nachází spousta remízků, lesů a rybníků. Z významných přírodních ploch lze jmenovat třeba rezervaci Luh u Telče.

V Telči sídlí řada významných podniků přispívajících k celkovému hospodářství města. Primárně jde o strojírenský průmysl. Výjimkou však nejsou podniky zaměřené na zemědělství. Takže i v oblasti pěstování a chovu zvířat Telč rozhodně nezahálí.
 

Jaké nabízí Telč památky a zajímavosti?

Co lze ve městě dělat?

K návštěvě města Telč vás s největší pravděpodobností přesvědčí historické jádro. Jde o velice cennou památkovou rezervaci, která je zapsána na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Čeká na vás překrásná architektura, pořádný kus historie, jedinečné vyhlídky na město a v neposlední řadě také bohatý kulturní program pro děti a dospělé.

Začít můžete například návštěvou státního zámku. Jde o zajímavou stavbu, jež původně plnila roli gotického hradu. K přestavbě došlo v druhé polovině 16. století. Dnes se tento renesanční zámek pyšní velice zajímavými a hodnotnými interiéry. Asi nejstarší stavební památkou Telče je kostel a věž sv. Ducha. V tomto případě se bavíme o 13. století. Věž dosahuje výšky 49 metrů. Ještě větší je kostel a věž sv. Jakuba. Tento farní kostel s věží vysokou 60 metrů zaujme nejednoho návštěvníka. V případě náboženských staveb můžete samozřejmě pokračovat. Je to například kostel Jména Ježíš nebo Jezuitská kolej, kde dnes sídlí Univerzitní centrum Telč.

Největší koncentrace krásných objektů je pochopitelně na telčském náměstí. Kde je spousta vroubených malebných domů s dlouhými podloubími. Mnohé z nich ukrývají i cenné bohatství. Odrazit se můžete třeba od radnice a budete směřovat k budově, jíž je konvikt sv. Andělů. Zajímavý je nároční měšťanský dům s arkýřem, původně panské sýpky z roku 1576 a dům čp. 39, jehož dominantou je velké barokní průčelí.

Návštěva Telče bude dozajista spojena i s ostatními unikátnostmi, které toto město nabízí. Zavítat můžete ke kostelu Matky Boží nebo ke kostelu sv. Anny. Ten se nachází přímo u telčského hřbitova. Pokud vyrazíte k Oldřichově náměstí, v malém parčíku najdete kapli Jména Panny Marie. Pod hrází Staroměstského rybníka nevynechte Parní mlýn. Jeho historie sahá do roku 1533. K návštěvě vybízí středověké sklepení na náměstí Zachariáše z Hradce. Přístupná je délka asi 150 metrů. Je však pravdou, že sklepení vede pod řadou domů, a dokonce i k zámeckému areálu. Z hlediska poznávání vám přijde vhod Městská galerie Hasičský dům, Telčský dům prezentující historii i současnost v jednom, Galerie Wimmer a Expozice historie železniční dopravy. Příjemně strávený čas si užijete v Muzeu techniky.

Na Telč a její nejbližší okolí nemusíte nahlížet pouze ze dvou výše uvedených věží. Je to ještě vyhlídka Oslednice. I blízké okolí nabízí spoustu zajímavostí. Je to například hora Javořice, hrad Roštejn, zřícenina hradu Štamberk, Velký pařezitý rybník, Míchova skála, Roštýnská obora a přírodní rezervace Jechovec.

Místní zvyky a tradice

S Telčí se pojí bohaté lidové tradice, což dokazuje například Folklorní zastavení. Své zastoupení zde mají tance, zpěv, kroje a jiné zvyklosti. Převládají tu Horácké tradice, které jsou doplňovány jedinečnou architekturou, pravidelnými slavnostmi a zručnými mistry nejrůznějších řemesel. Vzhledem k tomu, že Telč spadá do oblasti Horácka, můžete narazit na specifické pokrmy, jakými jsou například Mrkvance a Hrách z kysela. Z Moravy do Telče částečně zasahuje i nářečí, s nímž se u některých jedinců setkáte. Jsou to slova jako voves, voko, psék, vozék a další.

Ceny

Návštěva Telče vás z pohledu finančních nákladů rozhodně nezruinuje. I když jde o turisty vyhledávané historické město, ceny jsou zde průměrné a nevybočují z běžného standardu. Pokoj v tříhvězdičkovém hotelu si můžete pronajmout už od 750 Kč za noc. Pokud budete chtít trochu honosnější ubytování blíže k centru, vyjde vás od 1 500 Kč za noc. Jídlo v levnější restauraci stojí kolem 120 Kč.

Když budete chtít navštívit telčský zámek, připravte si vstupné 120 Kč až 160 Kč. Na nádvoří a do zahrad vás vpustí za 20 Kč. Oblíbený je tu například multifunkční Panský dvůr, kde lanový park stojí 240 Kč, lezecká stěna 120 Kč na dvě hodiny a expozice v podzámčí vychází na 60 Kč. Do telčského podzemí se můžete vypravit za 30 Kč.

Doprava

Do Telče vede silnice první třídy z Mrákotína do Staré Říše. Přicestovat sem můžete i po silnicích druhé třídy. Městem zároveň prochází železniční trať z Kostelce do Slavonic. Alternativou jsou autobusové spoje z větších okolních měst. Dálkové autobusy přijíždí z Prahy, Jihlavy, Moravských Budějovic, Brna, Českých Budějovic nebo z Jindřichova Hradce. Pro cestování po městě a jeho okrajových částech můžete využít městskou hromadnou dopravu. Tu tvoří také autobusy.

Ceny místních taxi služeb jsou poměrně zajímavé a začínají na 20 Kč za ujetý kilometr. V případě čekání zaplatíte 5 Kč za minutu. Vnitřní náměstí Telče měří asi 300 metrů, takže jej projdete za 5 minut pěšky. I další cíle v okolí centra jsou pohodlně dostupné. Na Telčsku zároveň funguje několik lákavých cyklistických tras po okolí, prostřednictvím nichž poznáte řadu přírodních krás.