Bohol - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Filipíny

Bohol: průvodce

29°C
Aktuálně
27°C
Průměrně

Bohol

Bohol je název provinční třídy Filipín, respektive souostroví skládající se z hlavního stejnojmenného ostrova a 75 přilehlých ostrůvků. Celková rozloha Boholu je 4 821 kilometrů čtverečních, díky čemuž se řadí na desáté místo z pohledu největších ostrovů Filipín.

Původní obyvatele Bohol tvořil kmen Eskaya, který jej mimochodem obývá dodnes. První domorodci okupovali nejprve poloostrov Anda a stali se tvůrci tamních skalních písem. Kolem 12. století byla osídlována úžina mezi Boholem a ostrovem Panglao. Postupem času docházelo k rozrůstání a vzniku samotné provincie.

Ostrov Bohol sousedí z dalšími významnými ostrovy. Na jihu je to Mindanao, na severovýchodě Leyte a západě ostrov známý jako Cebu. Mezi největší ostrůvky náležící k Boholu patří Panglao Island, Lapinig Islan a Tagbilaran. Největší řekou ostrova je Inabanga. Dále se zde nachází 172 potoků a 114 pramenů vody.

Jaké nabízí Bohol památky a zajímavosti?

Co navštívit na Boholu

Ostrov Bohol vám umožní nahlédnout do své bohaté historie. Nabídne vám silný kulturní zážitek a zprostředkuje poznávání prostřednictvím mnoha turistických atrakcí. Vše podstatné naleznete mezi plážemi, kopci a mahagonovými lesy.

Jestliže nejprve vyrazíte ke kulturním památkám Boholu, pak vězte, že si přijdete na své. V podstatě v každém z 47 měst tohoto ostrova najdete kamenný kostel. Tím nejznámějším je pravděpodobně Baclayonův kostel Panny Marie Neposkvrněného početí. Když se budete pohybovat kolem města Tagbilaran, zavítejte do obce Dauisu, kde je situován kostel Dauis. V jeho případě můžete obdivovat barokní architekturu, která se mísí s nástěnnými malbami v interiérech. Hodně zajímavé jsou také letité objekty současných obyvatel. Některé z nich jsou staré 30 let, jiné až 100 let. Jde především o prominentní domy.

Ostrov Bohol ukrývá také řadu historických vzpomínek na významné události a osobnosti. Je to například historická věž Mt. Carmell Hill nacházející se v Balilihan. V dřívějších dobách šlo o zvonici vypáleného kostela při filipínské revoluci. Proto zde zůstal stát na památku. Dále je to připomenutí události Smlouvy přátelství mezi Evropou a Asií. Památník nese název Blood Compact Site a je umístěn v Barrangay Bool. Pokud se budete nacházet v Magtangtangu, můžete obdivovat památník hrdiny Francisca Dagohoye. Toto místo je označováno jako Dagohoy Market. Ve městě Tagbilaran City je to zase President Carlos P. Garcia Memorial Park.

V Tagbilaran City nevynechejte ani ulici Hontanosa, kde se nachází Bohol Museum a asi 14 kilometrů od města navštivte také Punta Cruz, což je zajímavá kamenná rozhledna.

Souostroví Bohol, to jsou pochopitelně i všemožné přírodní skvosty, jež stojí za vidění. Vaše kroky mohou směřovat třeba k nejkrásnějším vodopádům na ostrově. Jsou to vodopády Can-umantad, které stékají ve třech vrstvách. Dále lze jmenovat vodopády Mag-aso nebo vodopády Tontonan. S vodou souvisí i ostatní přírodní místa, jakými jsou Inambacan Falls v Antiqueře nebo plavba po řece Loboc v jedné z tamních plovoucích restaurací. Tato plavba začíná u Loay Bridge a končí u Busay Falls. Hodně vyhledávaný je podzemní sladkovodní pramen směřovaný do bazénů. Toto místo leží 44 kilometrů od Tagbilaranu a jmenuje se Badiang Spring.

Na ostrově Bohol si můžete naplánovat nezapomenutelný trek třeba na slavné kopce Chocolate Hills, jichž jsou doslova stovky a ty nejvyšší z nich mají výšku kolem 120 metrů. Kopce mají tvar kužele. Jestliže chcete naopak vidět na tyto kopce, vyšplhejte se na místo zvané Sagbayan Peak, kde se mimo jiné nachází svatyně a největší voliéra s motýly. Vydat se musíte i k vápencovým jeskyním. Je to třeba jeskyně Hinagdanan, jeskyně Francosco Dagohoy a jeskyně Kamira.

Na Boholu se můžete věnovat nejrůznějším aktivitám. Jednoznačně zde vedou nedotčené písečné pláže s bílým pískem. Vyhledávaná je oblast Panglao Island. Poznávat můžete pestrobarevný svět na místech jako Balicasag, Danajon Bank a Pamilacan Island. Sledovat lze delfíny u ostrova Pamilacan nebo dáte přednost ekoturistice a zavítáte do chráněné oblasti filipínských tarzírů.

Specifika místí kuchyně

Na ostrově Bohol si velice často pochutnáte na grilovaných rybách, rýži a nudlích se zeleninou doplněných o libovolné omáčky. Značný vliv zde má především asijská kuchyně. Ochutnat můžete tradiční pokrmy jako dušené vepřové maso s česnekem Adobo, grilované sele Lechon, vejce s viditelným zárodkem Balut nebo dáte přednost sladkým máslovým buchtičkám obohaceným o sýr. Ty se nazývají Ensaimada.

Na ostrově si vyberete z mnoha místních restaurací, jež jsou oblíbené mezi turisty. Patří k nim Hangover Resto Bar, Village Pizza, Casa Amihan, Coco Loco Cafe, The Prawn Farm, SMOQUE Bar and Bistro a Black Forest Hunt.

Počasí

Celoroční průměrné teploty jsou na ostrově Bohol kolem 28 °C. V noci pak padají k 25 °C. Od května do července počítejte s vyšším teplem a také celkovou vlhkostí. Dalo by se říci, se klima na Boholu je nepředvídatelné. V době od listopadu do dubna zde převládá monzun zvaný Amihan. O srpna do října je to monzun Habagat. Sprchnout zde může v podstatě během jakéhokoliv dne v roce. Nejpravděpodobnější je to však od listopadu do ledna. S takovým počasím na Boholu zkrátka musíte počítat.

Bezpečnost

Ostrov Bohol je spjat s běžnou kriminalitou, to znamená, že byste měli dbát jisté obezřetnosti. Například nevyužívejte sdílených noclehů a dejte si pozor na krádeže cestovních dokladů a peněž. K tomu dochází hlavně na přelidněných místech a tržnicích. V noci se raději vyhýbejte chudinským čtvrtím, kde se zvyšuje riziko přepadení. Dávejte si pozor na možnost podvodů, čehož místní mohou využívat při nabízení nejrůznějších služeb. Zásadně se vyhněte drogám, za které na Filipínách padají ty nejvyšší tresty.

Nepodceňujte ani samotnou přírodu, a to především v období monzunových dešťů. Rozvodněné řeky a sesuvy půdy nemusí být ničím výjimečným.

Měna

Ceny na ostrově Bohol odpovídají filipínskému standardu. To znamená, že spousta nákladů bude nižších nežli v České republice. Jen výjimečně narazíte na dražší věci nebo služby. Níže uvádíme několik příkladů pro představu.

 • Voda 0,33 litru v restauraci = 8 Kč
 • Chleba = 25 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 15 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 85 Kč
 • Točené pivo 0,5 litru = 25 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 50 Kč
 • Benzín cena za 1 litr = 21 Kč

Doprava

Z České republiky se na ostrov Bohol dopravíte jedině letadlem. Z letiště Václava Havla zamiřte na letiště Bohol Panglao. Celková doba letu se pohybuje od 17 hodin a výše. Ceny letenek jsou od 20 000 Kč a výše. V akcích nebo při včasných nákupech lze letenky sehnat levněji. Letiště Bohol nahradilo v roce 2018 letiště Tagbilaran a stalo se hlavním mezinárodním letištěm ostrova.

 • Po ostrově můžete cestovat prostřednictvím veřejné dopravy.
 • Nejstarší autobusová linka je Saint Jude Line.
 • V severní části ostrova jezdí autobusy Veloso Line.
 • K dispozici jsou i místní taxíky. Kromě klasických aut vedou motorové tříkolky ve městech.
 • Využít můžete pronájem dodávky pro více osob nebo půjčení motocyklu.
 • Mezi ostatními ostrovy lze cestovat za pomoci lodní dopravy.
 • Nejvýznamnějším a nejvytíženějším přístavem je Tubigon.
 • Delší vzdálenosti lze překonávat prostřednictvím menších soukromých letadel.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Filipíny

 • Costabella Tropical Beach
  Filipíny - Ostrov Cebu/Mactan
 • od 43 527 Kč
  Bohol Beach Club
  Filipíny
 • od 43 435 Kč
  Maribago Bluewater
  Filipíny - Ostrov Cebu/Mactan
 • od 41 403 Kč
  Coco Grove Beach Resort (Siquijor)
  Filipíny
 • To nejlepší z Filipín
  Filipíny - Manila
 • od 56 699 Kč
  Amorita Resort
  Filipíny
 • South Palms Resort Panglao
  Filipíny
 • Plantation Bay
  Filipíny - Ostrov Cebu/Mactan
 • Bluewater Panglao Beach Resort (Bohol)
  Filipíny
 • Mithi Resort & Spa (Panglao Island)
  Filipíny
 • The Ivywall Resort
  Filipíny
 • Modala Beach Resort
  Filipíny

Asie - další destinace

9.2Výjimečné
Spojené arabské emiráty
Spojené arabské emiráty: průvodce
6.5Dobré
Afghánistán
Afghánistán: průvodce
8.7Skvělé
8.3Skvělé
Ázerbájdžán
Ázerbájdžán: průvodce
7.9Dobré
7.8Dobré