Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Filipíny

Cebu: průvodce

34°C
Aktuálně
27°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Cebu

Cebu je známým filipínským ostrovem, jehož rozloha je 4 468 kilometrů čtverečních. Na této ploše žijí přibližně čtyři miliony obyvatel. Ostrov je dlouhý asi 200 kilometrů, v některých místech široký přibližně 30 kilometrů. Od ostatních filipínských ostrovů je oddělen Tanonským průlivem a Cebuánským průlivem.

Zhruba ve 13. století byly vládci ostrova lidé z kmene Rádža. Evropané dopluli na ostrov Cebu v roce 1521. Pod španělskou nadvládou byl až do roku 1569. O několik let poté v roce 1595 zde byla založena Univerzita San Carlos. Ostrov se za dobu svého obsazení rozvíjel především z hlediska průmyslu. A to v podobě staveb lodí a nábytkářství.

V současnosti je ostrov Cebu významným turistickým cílem. Nachází se zde národní park a na spoustě míst se pěstují exotické plodiny jako cukrová třtina, kokosové ořechy nebo rýže a kukuřice. Nejvyšší bod ostrova se nachází v jeho středu s výškou přes tisíc metrů čtverečních. Severní část ostrova Cebu je spíše rovinatého charakteru.

Co navštívit na Cebu

Cebu je energickým ostrovem, který se vyznačuje mírumilovnými obyvateli, zajímavými architektonickými památkami a rozmanitou přírodou. Vedle tropického mořského života zde můžete objevovat řadu pozůstatků španělů.

Spousta významným staveb je soustředěna do hlavního města ostrova, jímž je Cebu City. Právě zde najdete třeba památník dědictví Cebu, který odkazuje na tehdejší příběhy a významné události z minulosti. Dále je to metropolitní katedrála, jenž vás vytrhne od turistických atrakcí a nabídne náboženskou část města. K vidění je také nejstarší kostel na Filipínách nesoucí název Basilica del Santo Nino. Tento kostel byl založen už v roce 1565 a ještě v dnešní době v něm probíhají pravidelné mše.

Kus historie v Cebu City lze spatřit i v místním taoistickém chrámu. Ten je situován ve výšce 300 metrů nad mořem a vyjímá se svými dřevěnými chrámy a působivou architekturou. Naopak španělský vliv zde zpozorujete prostřednictvím stavby zvané Fort San Pedro. Tento objekt svého času nakonec převzali filipínští revolucionáři. Zajímavostí je Dům předků Yap San Diego pocházející z roku 1675. Jde o nejdéle dochovaný dům ve městě, na němž spatříte velice zajímavou architekturu.

Nežli opustíte Cebu City a pustíte se do prozkoumávání ostatních významných částí ostrova Cebu, zavítejte ještě na Colon Street, navštivte jezuitský dům s označením 1730 Jesuit House, podlehněte nakupování v SM Mall Cebu, v nákupním centru Ayala Center nebo dejte přednost veřejným trhům Taboan Public Market.

V Cebu City si pochopitelně užijete i přemíru zábavy a zároveň krásné přírody. Dokazuje to například potápění se žraloky nebo přírodní park Mountain View, jehož název prozrazuje, že o překrásný výhled jistě nebude nouze. A to vše ve spojení s mělkými bazény a zelení okolo. Milovníci extrémních zážitků dají přednost Crown Regency Sky Experience. Objevte i jedno z významných útočišť motýlů nazývané Jumalon Butterfly Sanctuary. Odpočinout si lze v botanické zahradě Terrazas De Flores, ve vyhlášených lázních Esc nebo zvolíte tamní masáže nohou. Ty jsou mezi turisty hodně populární.

Když budete opouštět brány Cebu City směrem na jih ostrova, cestou vás čeká řada dalších unikátů. Jedním z nich je svatyně Simala v podobě ohromujícího a monumentálního kostela. Ten patří k těm nejnavštěvovanějším na ostrově. Na pohled se pyšní řadou majestátních prvků. Dále to bude nejvyšší vrchol Cebu, kterým je Osmena. Právě Osmena Park předkládá krásná pohoří a spoustu kopců, odkud se nabízí dokonalý výhled po okolí. Ještě jižněji na vás budou čekat vodopády Kawasan Falls. Kaskádovitý vodopád je velice osvěžujícím zážitkem. A úplně dole na ostrově Cebu vás čeká pozorování velkých ryb v moři, které hledejte pod výrazem Oslob Whale Shark Watching.

Když se naopak přemístíte na sever ostrova Cebu a ještě malý kousek za něj, doplujete lodí na Malapascua Island. Jde o malý ostrov s překrásnými písečnými plážemi, korálovými zahradami a pestrým podmořským světem. Takový malý tropický ráj s působivými výhledy.

Specifika kuchyně na Cebu

Na Cebu si budete pochutnávat na nejrůznějším tropickém ovoci. Když budete chtít ochutnat některé z tradičních jídel, pak vyhledejte například Nilaga neboli vařené hovězí maso s morkem. Dobrý je také pečený hovězí jazyk v lahodné omáčce zvaný Lengua a dušené kuřecí maso s česnekem a octem. Tomu se říká Adobo. Vzhledem k tomu, že se na spoustě míst nachází kokosové ořechy, vládne zde nápoj zvaný Fresh Buko Juice. Vychutnávat si ale můžete i ty ostatní ovocné. Nápoji z citrusových plodů se říká Calamansi Juice.

Na místní vyhlášenou gastronomii se na ostrově Cebu zaměřují restaurace jako Vikings SM City Cebu Restaurant, Isla Sugbu Seafood City, AA BBQ a Lantaw 2 Native Restaurant. Na ostrově Cebu pochopitelně nebudete ochuzeni ani o luxusní gastronomii, kterou vám zprostředkují podniky jako Anzani, Circa 1900, Blu Bar and Gril a restaurace Tavolala.

Počasí na Cebu

V Cebu se připravte na ryze tropické klima. To se dělí v podstatě jenom na dvě roční období. Tím prvním je suché období, které probíhá od června do prosince. Zbývající část roku spadá do vlhkého období. Během roku ovlivňují Cebu i tajfuny, které se objevují spíše v severní části ostrova, kde spadne více dešťových srážek. Maximální teploty během roku dosahují 36 °C. Ty průměrné se pohybují v rozmezí od 24 °C do 32 °C. Nejnižší teploty jsou pravděpodobně v březnu a květnu. A to ty noční spadající jen k 18 °C. Průměrná vlhkost vzduchu je na ostrově Cebu mezi 70 % až 80 %.

Bezpečnost na Cebu

Pokud se vydáte na ostrov Cebu, myslete na to, že jižní části ostrova jsou považovány za nebezpečné. Na ostrově probíhá válka proti drogám, takže se s nimi v žádném případě nedostávejte do styku, protože hrozí velké tresty. Ve městě Cebu si dávejte pozor na noční procházky po městě, kdy turisté velice často přichází do konfliktů s taxikáři. Vyhýbat byste se měli okrajovým částem. V noci je lepší nikde necestovat. Cebu je bezpečnější ve dne. I v takové době si však dávejte pozor na své osobní věci, peníze a doklady. Dále nekonzumujte alkohol mimo restaurační zařízení nebo vyhrazená místa. V období dešťů pozor na to, kde cestujete, protože můžete narazit na rozvodněné vodní toky a nebezpečné sesuvy půdy.

Měna

Ceny za potraviny, služby a v restauracích nejsou na ostrově Cebu nikterak vysoké. Z globálního hlediska odpovídají velice příznivému průměru nákladů na Filipínách. Pro představu vám uvádíme několik vybraných příkladů.

 • Voda 1,5 litru = 12 Kč
 • Chleba = 25 Kč
 • Točené pivo 0,5 litru = 25 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 45 Kč
 • Espresso = 35 Kč
 • Cappuccino = 50 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 10 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 70 Kč
 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 1 000 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 22 Kč

Doprava na Cebu

Na ostrově Cebu se nachází druhé největší letiště Filipín. Z pražského letiště Václava Havla tedy poletíte na letiště Cebu Mactan. Cestou musíte počítat minimálně se dvěma přestupy. Ceny letenek se pohybují kolem 15 000 Kč. Důležité je zmínit, že při letu opačným směrem je nutné na Cebu zaplatit odletovou taxu. Z letiště do města Cebu City se dostanete následujícími způsoby.

 • Za taxi služby zaplatíte kolem 200 pesos a užijete si asi nejvyššího komfortu.
 • Levnější, avšak méně pohodlné, jsou tamní Jeepney. Konkrétně linka MI-05A, kde lístek stojí jenom 15 pesos.
 • Alternativou jsou i místní autobusy, u nichž lístek vychází na cca 40 pesos.

A jak je to s cestováním v jednotlivých částech ostrova?

 • Vzhledem k tomu, že ostrov není tak velký, hodně využívané jsou taxi služby.
 • Cena je kolem 3,5 pesos za kilometr, nástupní taxa je kolem 40 pesos.
 • Když vám taxikář vykládá a nakládá zavazadla, je slušné dát mu dýško.
 • Ve městech se cestuje prostřednictvím speciálních autobusů označovaných jako Jeepney. Ty jsou sice levnější, ale hlučnější a méně komfortní.
 • Tyto autobusy se zastavují mávnutím ruky.
 • Delší vzdálenosti po ostrově Cebu lze překonávat s pomocí klasických autobusových linek. Dálky v autobusu můžete absolvovat s minimální cenou kolem 100 pesos, což je desetkrát méně než v taxíku.
 • Pokud byste chtěli zvolit pronájem automobilu, náklady jsou od 1 200 Kč za den.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Filipíny

 • Costabella Tropical Beach
  Filipíny - Ostrov Cebu/Mactan
 • Bohol Beach Club
  Filipíny
 • Maribago Bluewater
  Filipíny - Ostrov Cebu/Mactan
 • Coco Grove Beach Resort (Siquijor)
  Filipíny
 • To nejlepší z Filipín
  Filipíny - Manila
 • od 74 459 Kč
  Amorita Resort
  Filipíny
 • South Palms Resort Panglao
  Filipíny
 • Plantation Bay
  Filipíny - Ostrov Cebu/Mactan
 • Bluewater Panglao Beach Resort (Bohol)
  Filipíny
 • Mithi Resort & Spa (Panglao Island)
  Filipíny
 • The Ivywall Resort
  Filipíny
 • Modala Beach Resort
  Filipíny

Asie - další destinace

9.2Výjimečné
Spojené arabské emiráty
Spojené arabské emiráty: průvodce
6.5Dobré
Afghánistán
Afghánistán: průvodce
8.7Skvělé
8.3Skvělé
Ázerbájdžán
Ázerbájdžán: průvodce
7.9Dobré
7.8Dobré