Průvodce pro El Nido - zajímavosti, památky, tipy | cKlub.cz
Filipíny

El Nido: průvodce

27°C
Aktuálně
27°C
Průměrně

El Nido

El Nido je regionem nacházejícím se na oblíbeném filipínském ostrově Palawan. Žije zde přes 40 tisíc obyvatel a oblast je známá především pro krásné písečné pláže, korálové útesy a další přírodní skvosty. Ne nadarmo patří El Nido mezi dvacet nekrásnějších pláží světa.

Toto místo bylo dle nálezů obýváno minimálně 2 680 let před naším letopočtem. Některé zdroje však hovoří o desetinásobné době. El Nido si i během dlouhých let zachovává svůj přirozený a rozmanitý ekosystém, který tvoří pět druhů lesa, desítky endemicky ohrožených druhů zvířat a padesát pláží s bílým pískem.

Oblast El Nido je vzdálena asi 238 kilometrů od Puerto Princesa a přibližně 420 kilometrů od Manily. Tento přírodní skvost Filipín je rozdělen do několika částí. Severní cíp ostrova Palawan v rámci lokality El Nido nabízí i několik přilehlých ostrůvků.

Co navštívit na El Nidu

S El Nido souvisí řada pravdivých superlativů, jež o mnohém vypovídají. Je to nejúžasnější, nejpozoruhodnější a zároveň nejkrásnější místo světa. Ve velké míře zde budete objevovat hlavně přírodní krásy, jichž je více než dost.

Vaším prvním cílem se stane Big Lagoon neboli Velká laguna, díky níž se octnete mezi tyčícími se skalami obklopenými křišťálově zelenou vodou. S pomocí úzké části mezi dvěma velkými kameny se můžete dostat až k Malé laguně neboli Small Lagoon, kde se lze věnovat šnorchlování a objevování podvodního světa. Ideální je půjčit si loď nebo kajak a projet si tato překrásná místa, kam mimochodem patří i Miniloc Island nebo Bacuit Bay.

V regionu El Nido stojí za návštěvu překrásné vodopády zvané Nagkalit-kalit, k nimž se dostanete rozmanitou džunglí. Součástí nich je i mělký přírodní bazén. Za vybraného počasí je toto místo obklopeno parou a vytváří jedinečnou atmosféru. Jestliže vás okouzlí vnitrozemí El Nido, můžete využít speciálních organizovaných prohlídek. Jednou z nich je například El-Inland Beaches and Waterfalls Tour.

Dalším cílem turistů v lokalitě El Nido se stává místo označované jako Cathedral Caves. Jeskynní katedrála s vysokými přírodními stropy, do níž se lze dostat úzkým průlezem. Do katedrály svítí sluneční paprsky a nachází se zde i menší písečná pláž.

Kromě zmíněných přírodních skvostů výše se vaším cílem stane město Población nebo okolí řeky Aberawan. Procházet se můžete po vyhlášených plážích, mezi něž patří například pláž Las Cabanas. Právě na této pláži se lze věnovat zábavě zvané zippline, kdy poletíte dolů k pláži po trati dlouhé 750 metrů. A během toho se vám ukáží opravdu překrásné scenérie. Vyhledávanou je i Hidden Beach, popřípadě pláž Marimegmeg, pláž Duli a pláž Nacpan.

V El Nido jsou populární výlety lodí po okolí tohoto regionu, které obvykle můžete spojit se šnorchlováním. Vybírat si lze z několika okruhů, které pokrývají jak zmíněné laguny, tak ostrov Shimizu, ostrov Pinagbuyutan nebo svatyni Matinloc. S pomocí lodě se lze dostat na hromadu dokonalých míst. Blízký je třeba ostrov Cadlao s lagunou Makaamo, ostrov Dilumacad označovaný jako vrtulníkový ostrov, ale také ostrov Pangulasian, kde je možné pozorovat přemíru ptáků. Nakonec si nechte ještě ostrov Pinala a ostrov Matinloc, který je obklopován skalními stěnami.

A v okamžiku, kdy budete dostatečně nabaženi cestováním a objevováním lokality El Nido, vyrazte třeba na oblíbenou párty s názvem El Nido Full Moon Party nebo navštivte populární Pukka Bar či Happiness Beach Bar.  A když byste si chtěli užít nezapomenutelný západ slunce v El Nido, tak jedině na plážích Corong Corong, Marimegmeg Beach a Nacpan Beach.

Specifika kuchyně v El Nidu

Oblast El Nido je protnuta filipínskou gastronomií v kombinaci s tou z jihovýchodní Asie. Okusit zde můžete nejenom typické pokrmy typu Balut, Seros Caldo, Tapa nebo Halo Halo, ale vyplatí se ochutnat i něco dalšího. Třeba pozvolna pečené mladé vepřové, které se nazývá Lechon de leche. Další je kyselá polévka Sinigang a rostlina Gabi povařená v kokosovém mléce. Takové pochutině se říká Pinangat Laing. Tohle všechno zapijete buď sladkým nápojem Sago at Gulaman nebo dáte přednost kokosovému mléku Fresh Buko Juice.

V regionu El Nido dostanete spoustu příležitostí, dobře se najíst. Nabídnou vám je například restaurace typu Tambok´s El Nido, El Nido Coco Restaurant, The Nesting Table, Bella Vita El Nido, Happiness Beach Bar a Gandhi´s Revenge.

Počasí v El Nidu

Počasí v oblasti El Nido je jak jinak než tropického charakteru. Teploty jsou během celého roku v rozmezí od 27 °C do 31 °C. Dešťové přeháňky přichází koncem května a ty nejsilnější jsou od června do srpna. Několikahodinové deště pak mohou být vystřídány dlouhodobými lijáky. Optimální doba pro návštěvu regionu El Nido je od listopadu do dubna, kdy je v podstatě období sucha. Užívat si budete i příjemnou teplotu moře, jež stoupá k 30 °C.

Bezpečnost v El Nidu

Při návštěvě oblasti El Nido se budete cítit bezpečně za předpokladu, že dodržíte pár cestovatelských zásad a rad. Toto místo je spojeno s průměrnou kriminalitou, takže si hlídejte své osobní věci, cennosti, peníze a osobní doklady. To se týká nejenom pláží, ale také přeplněných míst, kde dostávají prostor kapesní zloději. Nepodléhejte některým praktikám místních obchodníků, jak z turistů dostat co nejvíce peněz. Mnohdy je lepší zjistit si ceny u místních lidí a vědět, že můžete smlouvat.

Jestliže do El Nido dorazíte v suchém obchodí, pak počítejte s vysokými teplotami. Proto dodržujte pravidelný a dostatečný pitný režim. V období dešťů si dávejte pozor hlavně v přírodě, protože mohou hrozit sesuvy půdy a podobná nebezpečí způsobená vodou. Vhodná je i dostatečná ochrana před komáry za pomoci moskytiér a repelentů. Komáři jsou totiž přenašeči nejrůznějších nemocí.

Měna

I když je El Nido překrásným a vyhledávaným tropickým rájem Filipín, ceny za nejrůznější sortiment a služby jsou zde velice přijatelné. Rozhodně vás oproti cenám v České republice nikterak nezaskočí. Níže můžete nahlédnout na příklady několika průměrných cen.

 • Voda 1,5 litru = 15 Kč
 • Chleba = 30 Kč
 • Cappuccino = 55 Kč
 • Cola-Cola 0,33 litru = 15 Kč
 • Točené pivo 0,5 litru = 20 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 50 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 70 Kč
 • Benzín cena za 1 litr = 26 Kč

Doprava v El Nidu

Do oblasti El Nido se jinak než vzduchem nebo po moři nedostanete. Základem všeho bude nákup letenky z České republiky do Manily, odkud pak budete cestovat na ostrov Palawan, kde se lokalita El Nido nachází. Ať už to bude letiště Puerto Princesa nebo letiště El Nido Lio Airport. Cena letenky bude kolem 15 000 Kč plus přelet na ostrov Palawan. Když byste se nacházeli na některém z okolních ostrovů, můžete využít lodní dopravy. V samotném regionu El Nido lze cestovat prostřednictvím několika dopravních prostředků.

 • Nejoblíbenější jsou pochopitelně tříkolky. Motocykly se sajdkárou, které vás přepraví za pár desítek korun v podstatě kamkoliv.
 • V rámci hlavních tras zde jezdí o něco dražší minibusy.
 • Pravidelným spojem je i místní Shuttle Bus. Nejde však o klasickou veřejnou dopravu, na níž jsme zvyklí z Evropy.
 • Pokud se cítíte na poměrně rušný provoz v některých částech El Nido, využijte pronájmu skútru nebo motocyklu.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Filipíny

 • Costabella Tropical Beach
  Filipíny - Ostrov Cebu/Mactan
 • od 43 527 Kč
  Bohol Beach Club
  Filipíny
 • od 43 435 Kč
  Maribago Bluewater
  Filipíny - Ostrov Cebu/Mactan
 • od 41 403 Kč
  Coco Grove Beach Resort (Siquijor)
  Filipíny
 • To nejlepší z Filipín
  Filipíny - Manila
 • od 56 699 Kč
  Amorita Resort
  Filipíny
 • South Palms Resort Panglao
  Filipíny
 • Plantation Bay
  Filipíny - Ostrov Cebu/Mactan
 • Bluewater Panglao Beach Resort (Bohol)
  Filipíny
 • Mithi Resort & Spa (Panglao Island)
  Filipíny
 • The Ivywall Resort
  Filipíny
 • Modala Beach Resort
  Filipíny

Asie - další destinace

9.2Výjimečné
Spojené arabské emiráty
Spojené arabské emiráty: průvodce
6.5Dobré
Afghánistán
Afghánistán: průvodce
8.7Skvělé
8.3Skvělé
Ázerbájdžán
Ázerbájdžán: průvodce
7.9Dobré
7.8Dobré