Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Filipíny

Palawan: průvodce

30°C
Aktuálně
27°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Palawan

Palawan je název filipínské provincie, potažmo souostroví nacházejícího se v Suluském a Jihočínském moři. Jde o území o celkové ploše 14 649,73 kilometrů čtverečních, na kterém žije přes 850 tisíc obyvatel. Tato filipínská provincie byla založena v roce 1818.

Toto místo bylo okupováno ještě hodně dávno před založením samotného Palawanu. Dle nalezených artefaktů to mohlo být klidně před 50 tisíci lety. Souostroví si prošlo nejenom klasickým obdobím, kdy se tu ve 12. století objevili malajští přistěhovalci. Palawan zaznamenal také španělské období a japonskou invazi.

Provincie Palawan se skládá z hlavního stejnojmenného ostrova, jež se vyznačuje svou větší délkou a úzkým tvarem. K němu náleží několik okolních ostrůvků. Dohromady tvoří soubor asi 1 780 ostrovů a ostrůvků. Na Palawanu se nachází nejdelší podzemní řeka ústící do moře, která byla v roce 1999 zanesena na seznam světového dědictví UNESCO.

Jaké nabízí Palawan památky a zajímavosti?

Co navštívit na Palawanu

Ostrov Palawan a jeho přilehlé ostrůvky jsou tropickým rájem Filipín, který si oblíbíte hned od prvního okamžiku. Nachází se zde totiž přemíra přírodních krás, jež vybízí k poznávání. K tomu si připočtěte ještě tradice místních lidí a půjde o bezkonkurenční dovolenou.

Tu můžete započít třeba v národním parku Puerto Princesa Subterranean River National Park. Ten se nachází asi hodinu jízdy od města Puerto Princesa. Tato podzemní řeka byla v roce 2012 oficiálně uznána, jako nový div světa. Projet si ji můžete na člunech s profesionálním průvodcem. Za vodními plochami se vydejte k laguně zvané Small Lagoon v severní části ostrova Palawan. Plavba na kajaku v tomto prostředí se pro vás stane dozajista nepopsatelným zážitkem.

Na půli cesty mezi El Nido a Puerto Princesa leží místo zvané Port Barton, kde si užijete relaxace pod palmovými háji na písečných plážích. Vynechat byste neměli ani vrchol zvaný Ugong Rock. Právě v jeho prostředí se nachází nejrůznější jeskyně a působiště vybízí k libovolným dobrodružstvím. V jižní části ostrova zavítejte k archeologickému nalezišti a přírodní jeskyni Tabon Cave Complex. Na tomto místě je více jak 200 jeskyní, jen sedm z nich je však přístupných veřejnosti. Právě na tomto místě byly objeveny nejstarší důkazy o Homo Sapiens v jihovýchodní Asii.

Přesunout se můžete také na ostrov Culion, kde se nachází kostel Culion Curch, muzeum a historické archivy této oblasti. Právě zde se vyplatí podívat se pod mořské dno, kde se nachází vraky lodí. Je to Coron Bay Shipwrecks. Působiště bombardované během druhé světové války ukrývá skutečně rušný podmořský svět. Vynechat byste neměli ani jezero Kayangan, které je právoplatně označováno, jako nejčistší jezero na Filipínách. Dostat se k němu, to je zároveň záruka příjemného treku.

Prostředí Palawanu je plné ohromujících oblastí. Další z nich je například Bacuit Bay Islands nacházející se v severní části Palawanu. Písek, moře a krásné prostředí jsou jistotou patřičné relaxace. Nezapomenutelným zážitkem se vám může stát i jízda po řece Iwahig. Jde o noční jízdu na místo, kde budete moci pozorovat spoustu krásných světlušek. Stejný název Iwahig nese také trestanecká kolonie. V ní lze nahlédnout na to, jak zde byli převychováni odsouzení.

Pokud si chcete na Palawanu užít dokonalé přímořské prostředí a nemáte tolik času putovat až na sever ostrova k El Nido, zastavte se někde uprostřed, a to na místě zvaném Honday Bay Islands. Hondayské ostrovy vám umožní obdivovat přilehlé útesy a kochat se škálou barevných ryb v moři. Palawan, to jsou pochopitelně i vyhlášené pláže. Hodně oblíbenou oblastí je El Nido Beaches, které dominují pláže jako Marimegmeg, Nacpan, Corong-Corong a Las Cabanas. Dále je to Long Beach táhnoucí se v délce čtrnácti kilometrů. Asi jen 45 minut jízdy od města Puerto Princesa můžete dorazit k pláži zvané Nagtabon, kde se mimo jiné nachází i stejnojmenná vyhlídka.

Trochu dál od ostrovů je přírodní unikát zvaný Tubbataha Reefs Natural Park, což jsou nejpůsobivější biodiverzity na světě. I proto je tento národní park na seznamu světového dědictví UNESCO. Poutavý je také národní park Sabang.

Specifika místní kuchyně

Na Palawanu vás pochopitelně čeká typická filipínská kuchyně, jejímž základem je velice často rýže, chleba, ovoce a kokosové ořechy. Nebojte, přijdete si zde i na chutné maso v mnoha podobách. Jednu z nich představuje kupříkladu filipínská klobása zvaná Longfanisa. Dále to může být prase grilované vcelku, jemuž se říká Lechón. Lahodným zážitkem je také vepřové maso podávané s ananasovou omáčkou. Takový pokrm hledejte pod výrazem Hamonado. S Filipínami pochopitelně souvisí i vyhlášené nápoje, mezi něž rozhodně patří třtinový rum.

V provincii Palawan si určitě budete moci vybírat z několika vyhlášených podniků. K oblíbeným restauracím patří Kalui Restaurant, Cadlao Resort & Restaurant, Trattoria Altrove, White Fence Cafe a Tadzmaki Sushi.

Počasí

Počasí na Palawanu se liší podle toho, do jaké oblasti se vydáte. Pokud to bude severní, jižní a západní oblast, počítejte s tím, že půl roku je zde klima suché a tropické. Tu druhou polovinu roku přichází vlhké měsíce. Na východním pobřeží je to trochu odlišné, tam je suché období v délce trvání tří měsíců a zbytek lze označit za vlhké klima. Jestliže se budete pohybovat v severním Palawanu, nejvíce dešťových srážek spadne pravděpodobně během července a srpna. Celoroční průměrné teploty se na souostroví Palawan pohybují kolem 31 °C.

Bezpečnost

Oficiální stanovisko ministerstva zahraničních věcí hovoří celkem jasně, nedoporučuje se cestovat do jižní části Palawanu, konkrétně až po město Puerto Princesa. A to právě z důvodu možného teroristického únosu. Je však pravdou, že mnozí turisté i tyto oblasti označují za bezpečné. U všech zajímavostí ostrova obvykle hlídkuje dostatek policejních složek a v noci se nikdo nikam nevydává, protože pak se riziko zvyšuje.

Na Palawanu se rozhodně vyhněte konzumaci alkoholu na veřejnosti a jakémukoliv kontaktu s drogami, protože za to hrozí hodně velké tresty. Všechny výlety po Palawanu je vhodné konzultovat s místními a dbát rad a doporučení, jež vám zajistí vyšší bezpečnost při cestování.

Měna

Náklady na cestování na Palawanu se budou blížit filipínskému průměru. To znamená, že ceny za zboží a služby jsou obvykle menší. Abyste si udělali lepší představu, můžete se začíst do několika níže uvedených příkladů.

 • Voda 1,5 litru = 15 Kč
 • Chleba = 25 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 12 Kč
 • Cappuccino = 48 Kč
 • Espresso = 33 Kč
 • Točené pivo 0,5 litru = 25 Kč
 • Dovozové pivo 033 litru v restauraci = 40 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 70 Kč
 • Ubytování ve dvouhvězdičkovém hotelu = od 1 000 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 22 Kč

Doprava

Cestu na ostrov Palawan musíte plánovat letecky. Vaším cílem se stane letiště Puerto Princesa City. Lety z Prahy jsou pochopitelně spjaty s několika mezipřistáními. Na ostrov se obvykle dostanete z Manily, Cebu nebo Clarku, odkud dáte za letenku na Palawan od 1 200 Kč. Let do některého z těchto míst vás vyjde na 18 000 Kč a váce. Z letiště se do velkých měst můžete dostat následujícími způsoby.

 • Do Puerto Princesa využijte tricyklů neboli motocyklů se střechou. Ty postávají před letištěm a do města vás dovezou za cenu kolem 50 pesos.
 • Pokud jedete z letiště na sever do El Nido, je vhodné domluvit si jízdu s některou z cestovních agentur. Ty vypravují minivany. Doba jízdy může být kolem 6 hodin a náklady na cestu jsou cca 600 pesos.

A jak je to s dopravou po souostroví Palawan?

 • Na delší přejezdy jsou využívány právě minivany místních cestovních agentur.
 • Ve městech a kolem nich upotřebíte především tricykly.
 • K dispozici jsou klasické taxíky. Ceny jsou obvykle smluvní.
 • Mezi jednotlivými ostrůvky lze využívat lodní dopravu.
 • Na Palawanu se nachází několik místních letišť, které vám mohou značným způsobem zkrátit cestu. Jsou to letiště El Nido, letiště San Vicente, letiště Francisco B. Reyes, letiště Cuyo, letiště Taytay a další.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Filipíny

 • Costabella Tropical Beach
  Filipíny - Ostrov Cebu/Mactan
 • od 48 219 Kč
  Bohol Beach Club
  Filipíny
 • Maribago Bluewater
  Filipíny - Ostrov Cebu/Mactan
 • Coco Grove Beach Resort (Siquijor)
  Filipíny
 • To nejlepší z Filipín
  Filipíny - Manila
 • od 56 959 Kč
  Amorita Resort
  Filipíny
 • South Palms Resort Panglao
  Filipíny
 • Plantation Bay
  Filipíny - Ostrov Cebu/Mactan
 • Bluewater Panglao Beach Resort (Bohol)
  Filipíny
 • Mithi Resort & Spa (Panglao Island)
  Filipíny
 • The Ivywall Resort
  Filipíny
 • Modala Beach Resort
  Filipíny

Asie - další destinace

9.2Výjimečné
Spojené arabské emiráty
Spojené arabské emiráty: průvodce
6.5Dobré
Afghánistán
Afghánistán: průvodce
8.7Skvělé
8.3Skvělé
Ázerbájdžán
Ázerbájdžán: průvodce
7.9Dobré
7.8Dobré