Ammán - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Jordánsko

Ammán: průvodce

20°C
Aktuálně
17°C
Průměrně

Ammán

Ammán je hlavním městem Jordánska. Poměrně velká metropole rozléhající se na ploše 700 kilometrů čtverečních. Žije zde přes čtyři miliony obyvatel, jelikož se tu zdržují v podstatě dvě třetiny lidí této země. Město leží v severozápadní části Jordánska, kde se průměrná nadmořská výška pohybuje kolem 780 metrů nad mořem.

Město Ammán je poměrně staré a první poznatky o něm samotném pochází již z Bible. Historie sahá až do 13. století před naším letopočtem. Původní obyvatelé byli v 11. století před naším letopočtem vytlačeni Izraelci. V roce 635 byl Ammán pod arabskou vládou. Od roku 1517 byl součástí Osmanské říše. Země získala nezávislost po druhé světové válce a od roku 1948 je Ammán oficiálním hlavním městem Jordánska.

Toto místo se rozprostírá mezi skalnatými svahy a kopci. Lidnaté město zaznamenalo v poslední letech růst ekonomiky, na níž se z části podílí i turistický ruch. Třeba v roce 2014 navštívilo město Ammán více jak dva miliony turistů.

Jaké nabízí Ammán památky a zajímavosti?

Co navštívit v Ammánu

Město Ammán je spjato s velice silným kulturním zážitkem. Obdivovat zde budete řadu významných historických míst s letitou tradicí a osobitou architekturou. Dělat toho zde budete moci více než dost. O tom se přesvědčíte sami.

Jako první navštivte citadelu Amman. Když vystoupáte na kopec Jebel Al Qala´a s výškou 850 metrů nad mořem, dopřejete si krásného západu slunce, nahlédnete na zbytky historické památky a zároveň si užijete nezapomenutelný výhled na město. Další historickou atrakcí je Římské divadlo, do kterého se vejde až šest tisíc lidí. I v dnešní době jsou zde organizovány a realizovány nejrůznější kulturní akce.

Potom se můžete vydat do centra Ammánu, jež je obklopeno hned sedmi kopci. Vaším cílem budou ulice Basman, Quraysh a Al-Hashemi. Kromě nákupu se zde budete věnovat i lahodné gastronomii a plnými doušky načerpáte místní atmosféru. Za návštěvu stojí rozhodně mešita Al Husseini Mosque Amman. Ta je dokonce jednou z nejstarších ve městě. Původní stavba vznikala někdy kolem roku 640. Při její návštěvě by především ženy měly dbát na vhodné oblečení. Lákavou atrakcí je i Pigeon Market. Ať už se v centru hnete kamkoliv, určitě vaší pozornosti neuniknou čerstvé ovocné šťávy podávané na každém kroku.

Poblíž centra je situována známá a populární oblast Jabal Amman, z níž doslova čiší bohémská atmosféra. Nachází se zde ulice Rainbow Street, kde si užijete nakupování tradičních oděvů, ale také Fawzi Malouf s překrásnými vilami. Po nákupech je nejvyšší čas, vydat se opět za historií. Tentokrát v podání mešity krále Abdullaha. Její dominantou je nepřehlédnutelná kopule s průměrem 35 metrů. Dovnitř se vejde až 7 000 věřících lidí. Tato stavba patří v Ammánu k těm velkolepým a působivým. V jejím nejbližším okolí si pochopitelně můžete zakoupit řadu suvenýrů.

Ve výčtu zajímavostí tohoto jordánského města by šlo pochopitelně pokračovat. Zmínit lze například kulturní přístav současného umění, jímž je Darat Al Funun, královské muzeum automobilů s více jak sedmdesáti hodnotnými modely, dětské muzeum a Jordánské muzeum. To je vzdáleno kousek od Ammánu. Milovníci kultury mohou navštívit ještě Kulturní centrum Haya nebo dají přednost Jordánské národní galerii výtvarného umění. Lákavý je měšťanský dům Duke´s Diwan, jež vznikl v roce 1924. Dále je to Muzeum populárních tradic, Hejazská železnice, Vojenské muzeum a divadlo zvané Odeone.

Tohle všechno můžete doplnit lákavým nočním životem a vyhlášenými tureckými lázněmi. Patří mezi ně například W Amman, Fairmont Amman a Turkish Bath Al-Pasha.

Specifika místní kuchyně

V Ammánu rozhodně podlehnete beduínské kuchyni. Takovým jídlem se vám stane například Mansaf, což je jehněčí maso s okořeněnou rýží. Vynikající je masitý pokrm zvaný Maqloubeh. Na své si pochopitelně přijdou i milovníci zeleniny a vegetariáni. Dokazují to pokrmy jako salát Tabouleh, Mezze a Ful Medammes, což jsou vařené boby v kombinaci s kmínem a česnekem. Pochutnat si můžete na typické jordánské kuchyni, jíž tvoří jogurt Labneh nebo sýr Šenkliš. Hodně využívaný je panenský olivový olej.

Pokud dáváte přednost spíše tradičním pokrmům, zajděte si do restaurací typu Jafra, Tawaheen al-Hawa, Beit Sitti a Hashem. Jestliže vyžadujete luxusnější gastronomii, vaším cílem budou restaurace Rodeo Grill, Salt, Nasim a Bourj Al Hamam.

Počasí

V Ammánu počítejte s polosuchým klimatem. Už během jara se domůžete teplot mezi 25 °C až 28 °C. Léto je pak podstatně hřejivější. Teploty jsou 30 °C až 33 °C. Teprve až v zimě jsou teploty přes den na hranici 12 °C až 14 °C. Jenom výjimečně klesnou pod 8 °C, i když je Ammán v obležení hor. Na jejich vrcholcích je pochopitelně trochu chladněji. S výraznějšími srážkami zde rozhodně nepočítejte. Celoroční úhrn dešťových srážek je 245 milimetrů. Nejvíce prší od prosince do února.

Bezpečnost

Město Ammán lze označit za relativně bezpečné místo pro trávení dovolené v muslimské zemi. Pozornost musíte věnovat především svým osobním věcem před možnými krádežemi. K těm může docházet na přelidněných místech, u památek, na tržnicích a podobně. Své chování přizpůsobte místním zvyklostem, což se týká i oblékání při navštěvování náboženských objektů. Hlavní lokality Ammánu jsou bezpečné i v noci. Sami se nevydávejte do chudinských čtvrtí po setmění.

Pozor si dávejte na tamní dopravu. V některých oblastech je doprava opravdu komplikovaná. To platí i při výletech mimo město. Tam by vás neměly překvapit poměrně časté bezpečnostní kontroly. Nejde o nic neobvyklého a je to v rámci celkové bezpečnosti.

Měna

Ceny za zboží a služby jsou v Ammánu jako v hlavním městě Jordánska spíše vyšší oproti zbývajícímu průměru této země. O nákladech na dovolenou v Ammánu si uděláte představu díky níže uvedeným příkladům za vybraný sortiment.

 • Voda 1,5 litru = 15 Kč
 • Chleba = 12 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 15 Kč
 • Cappuccino = 100 Kč
 • Espresso = 70 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 165 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 170 Kč
 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 1 400 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 29 Kč

Doprava

Při cestě do Ammánu budete muset využít letiště Queen Alia neboli letiště Královny Alie. To se nachází asi 35 kilometrů jižním směrem od hlavní metropole Jordánska. Doba letu z letiště Václava Havla se pohybuje kolem čtyř hodin. Průměrné ceny letenek startují na částkách kolem 5 000 Kč. Pokud však využijete některých nízkonákladových leteckých společností a včasného nákupu, můžete se dostat až na poloviční ceny. Cesta z letiště Queen Alia do centra metropole nabývá dvou podob.

 • Veřejná autobusová doprava. Doba jízdy je asi 40 až 50 minut a náklady vychází na 3 dináry.
 • Pokud zvolíte místní taxi služby, cena za jízdu do centra bude 15 až 25 dinárů.

V samotném městě se vám nabízí několik způsobů dopravy.

 • Po městě funguje autobusová doprava. Nachází se zde dvě hlavní autobusová nádraží. Jedním je Abdali a tím druhým Raghadan.
 • Autobusové služby zde poskytují například společnosti Al-Mahatta a JETT.
 • Cena za jednosměrnou jízdenku začíná na 0,5 dinárech.
 • Hodně oblíbené jsou zde taxi služby. A to i díky tomu, že ceny lze mnohdy usmlouvat.
 • Běžná cena za kilometr je od 0,5 dináru. 
 • Pro vzdálenější trasy mimo město lze využívat dálkových autobusů.
 • Výjimkou zde není ani pronájem automobilu. Náklady se pohybují od 1 100 Kč za den.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Jordánsko

 • Landmark Hotel Amman
  Jordánsko - Ammán
 • Toledo Hotel Amman
  Jordánsko - Ammán
 • Tilal Al Madina Hotel Amman
  Jordánsko - Ammán
 • To nejlepší z Jordánska a Izraele
  Jordánsko - Ammán
 • Jordánská mozaika
  Jordánsko - Ammán
 • Gardenia
  Jordánsko - Ammán
 • Amman Rotana
  Jordánsko - Ammán

Asie - další destinace

9.2Výjimečné
Spojené arabské emiráty
Spojené arabské emiráty: průvodce
6.5Dobré
Afghánistán
Afghánistán: průvodce
8.7Skvělé
8.3Skvělé
Ázerbájdžán
Ázerbájdžán: průvodce
7.9Dobré
7.8Dobré