Asie

Jordánsko: průvodce

11°C
Aktuálně
17°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu
JO flag

Jordánsko

Hodnocení průvodce: 9.3

Jordánsko je svéráznou zemí, která se pyšní bohatým světovým dědictvím. Při cestě do této destinace se můžete těšit na všudypřítomnou pohostinnost, přátelská města a inspirativní prostředí. Pouštní krajina je nepřehlédnutelnou součástí Jordánska. Z jeho dlouhé historie bylo zachováno hodně památek, jež vám prozradí původ víry tamních obyvatel a navodí starověkou atmosféru. Dovolená v Jordánsku bude v každém případě o poznávání, ať už kultury, gastronomie nebo zvyklostí. Těšit se můžete na dlouhé karavany obchodníků, velbloudy a bezpečné cestování v kombinaci s přijatelným rozpočtem. Jordánsko je zemí pro náročné turistky prahnoucí po dobrodružství.

Jordánsko je především pouštní zemí. Kamenitá poušť pokrývá většinu plochy. Na druhou stranu narazíte i na líbezné Jordánské údolí a Velkou příkopovou propadlinu. Dominantou jsou velké vápencovité kopce. Nejvyšší horou je Džabal Ram s výškou až 1 754 metrů nad mořem. Kromě kamenité pouště se můžete přiblížit k řece Jordán nebo ke dvacet kilometrů dlouhému mořskému pobřeží. Pouštní krajina Jordánska si vás jednoduše podmaní.

Průvodce pro oblíbené destinace: Jordánsko

Co navštívit v Jordánsku

I když je Jordánsko spjato především s pouštěmi, nabízí toho z pohledu pohybových aktivit více než dost. U moře máte k dispozici pláže vybízející k relaxaci. Dostupné je také potápění a poznávání podmořského života. Milovníci hor si jistě oblíbí dobrodružné treky nebo se budou věnovat horolezectví. Populární je také canoning. Nakonec se můžete věnovat i tradičním nákupům a specifickému nočnímu životu. Nezapomenutelným zážitkem se může stát noc strávená v poušti Wadi Rum.

Jordánsko je skutečně specifickou destinací nabývající mnoha podob. Pokud tuto zemi chcete poznat do nejmenšího detailu, začněte u hlavní metropole, kterou je Ammán. Město, jehož pomyslným středobodem je historický amfiteátr. Antický Řím je tu patrný na mnoha místech. Navštívit můžete mešitu krále Husajna z rou 1924 nebo se zaměříte na památku zvanou Odeon. Ve městě budete dále obdivovat palác El Quasr, citadelu a palác Basman.

Pokud chcete své kroky směřovat k ještě starší historii, pak navštivte křesťanské centrum Jordánska, kterým je město Madaba. Jeho historie sahá údajně až 4 500 let nazpět. Největší pýchou je tu bezpochyby kostel sv. Jiřího. Ten byl vybudován v 6. století. K vidění bude i přemíra ostatních staveb. Co byste řekli na byzantskou vilu Hippolytus, kostel Panny Marie, kostel sv. Apoštolů nebo kostel proroka Eliáše? V Jordánsku se nachází i unikátní skalní město Petra zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO. Sedmý div světa známý pod názvem Mojžíšovo údolí vás postaví před několik úchvatných míst. Je to soutěska Sík, Vadí al-Araba a Al Khazneh.

Dovolenou v Jordánsku můžete spojit také s pouštními hrady, v rámci nichž se dochovalo několik ruin. Jeden z hodně známých hradů se nachází v rezervaci Azraq, kde je také oáza. Kromě tohoto stejnojmenného hradu stojí za podívanou i další, jakými jsou Kharana a Amra. Vedle pouštních hradů jsou to také ty křižácké. Typickým představitelem je Krakem des Moabites. Tato stavba byla vybudována ve 12. století a dnes se v ní nachází Keracké archeologické muzeum. Poblíž Petry leží ještě křižácký hrad Shobak, po němž zbyly trosky lázní, prvky vytesané ve skále a mlýnské kameny. Při toulkách po historii Jordánska nevynechte ani Betánii za Jordánem, kde je situována hromada náboženských památek.

Pobyt v Jordánsku si pochopitelně užijete nejenom díky historickým stavbám lidí, ale také kvůli přírodním zajímavostem. Vypravit se můžete k již zmiňované poušti Wadi Rum, ať už to bude na hřbetu velblouda nebo v terénním vozidle. Vyčnívající skály z pouště předkládají jedinečnou podívanou. Opakem tohoto místa je Přírodní rezervace Dana, která je plná zeleně. Vznikla v roce 1990 a pozorovat tu budete přemíru divokých zvířat.

Milovníci vody si v Jordánsku přijdou také na své. Dokazuje to Mrtvé moře. Relaxace u něj se pro vás stane skutečným zážitkem. Podívat se můžete i pod vodu. Vyhledávané je potápění v Aqabě, což je přístavní městečko. Kromě pestrého podmořského světa uvidíte potopenou vojenskou techniku. Nakonec nevynechte ani jordánské kaňony. Jedním z nich je jordánský Grand Canyon zvaný Wabi Mujib. A v zemi jich je více než dost. Co takhle Wadi Zarqa Maiin ču Wadi Mukheiris?

Nakonec vám přineseme ještě zajímavé tipy na ty nejkrásnější jordánské pláže. Pokud dáváte přednost relaxaci u moře, vyrazte na pláž Amman, kde se platí vstup. Dále okuste soukromou pláž Berenice Beach Club, kde vám nebude nic chybět. A do třetice všeho dobrého to bude South Beach u města Akaba.

Místní kuchyně

Jordánskou kuchyni si oblíbíte pro její jednoduchost. Hodně ingrediencí je ovlivněno právě východem. Typickými příklady jsou chlebové placky, kebab, luštěniny a rýže. Z masa narazíte hlavně na kuřecí a jehněčí. V rámci místních specialit si vybere opravdu každý. Jsou to křupavé kořeněné kuličky z cizrny Falafel, rýžová mísa s kuřecím masem a zeleninou Maqluba a tradiční jídlo z jehněčího označované jako Mansaf. Jeho nedílnou součástí bývá bulgur nebo rýže. V Jordánsku se samozřejmě nemusíte omezovat ani v případě, že rádi mlsáte. Oblíbené jsou pečené ořechy a speciální Fattet Hummus, což je pyré z cizrny. Okusit můžete tradiční beduínský pokrm Zaarb a grilované kousky několika druhů masa Šavarma. Věřte, že v Jordánsku si jistě pochutnáte.

Pokud se vám při čtení těchto řádků sbíhají sliny, máme pro vás ještě několik dalších tipů na jordánské speciality. Pochutnat si můžete na masových koulích s bulgurem zvaných Kibbeh. Jestliže máte rádi lilek, zkuste jeho grilovanou podobu v kombinaci s česnekem a olivovým olejem. Takové jídlo se nazývá Baba ganuš. Salát z petržele, rajčat a bulguru je Tabbouleh. Pomyslnou sladkou tečkou na závěr se vám stane Kanafeh v podobě sladkého těsta se sýrem. Výjimkou v této zemi pochopitelně není Chalva nebo Baklava. V případě jordánských nápojů jednoznačně vede káva ochucená vybraným kořením. Dále je to čaj. V Jordánsku se můžete setkat i s drobnými vinicemi, a tedy i víny. Populární je spíše alkoholický nápoj ochucený anýzem zvaný Arak.
 

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Jordánsko

 • 9,6Výjimečné
  Jordan Valley Marriott Resort & Spa
  Jordánsko - Mrtvé moře
 • od 36 550 Kč
  Mövenpick Dead Sea Resort
  Jordánsko - Mrtvé moře
 • Captain´s Hotel
  Jordánsko - Akaba
 • Crowne Plaza Jordan Dead Sea Resort & Spa
  Jordánsko - Mrtvé moře
 • od 43 499 Kč
  Dead Sea Spa
  Jordánsko - Mrtvé moře
 • Aqaba / Rudé Moře: Days Inn Hotel
  Jordánsko - Akaba
 • od 27 000 Kč
  Ramada Resort Dead Sea
  Jordánsko - Mrtvé moře
 • od 43 068 Kč
  Kempinski Aqaba
  Jordánsko - Akaba
 • od 36 890 Kč
  Mövenpick Tala Bay
  Jordánsko - Akaba
 • Mövenpick Resort & Residence Aqaba
  Jordánsko - Akaba
 • od 46 690 Kč
  Kempinski Ishtar Dead Sea
  Jordánsko - Mrtvé moře
 • Ramada Resort Dead Sea
  Jordánsko - Mrtvé moře

Asie - další destinace

9.2Výjimečné
Spojené arabské emiráty
Spojené arabské emiráty: průvodce
6.5Dobré
Afghánistán
Afghánistán: průvodce
8.7Skvělé
8.3Skvělé
Ázerbájdžán
Ázerbájdžán: průvodce
7.9Dobré
7.8Dobré