Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Jordánsko

Petra: průvodce

22°C
Aktuálně
17°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Petra

Petra je největším tahákem celého Jordánska a jedním z nejkrásnějších klenotů zachovalé starobylé architektury za kterým se sjíždějí lidé z celého světa. Jedná se o unikátní skalní město a archeologické naleziště, kde se dá strávit několik dnů procházením památek a nasáváním jedinečné pouštní atmosféry.

Turistika je hlavním zdrojem zdejší obživy a místní jsou připraveni na nájezdy turistů svou pohostinností. Zastavit se můžete v místní restauraci nebo na tržišti nakoupit nejrůznější suvenýry, od vzácného koření až po koberec.

Budovy vytesané do pískovce, které nemají nikde jinde obdoby, jsou svědky doby, kdy zde žil národ Nabatejců, o jejichž historii mnoho nevíme. Při návštěvě Petry tak vstupujete do míst opředených tajemnem i žijících současnou lokální kulturou. A pokud jste se někdy chtěli cítit jako Indiana Jones, pak je pro vás Petra jedinečnou příležitostí. Natáčel se zde totiž třetí díl této filmové ságy, Poslední křížová výprava.

Jaké nabízí Petra památky a zajímavosti?

Co navštívit v Petře

Do Petry by se měli vydat především ti, které zajímá dávná historie a úchvatné pohledy na přírodní úkazy smísené s architektonickými skvosty. Celé město je ukryté ve skalách, které v některých místech sahají až do výšky 300 metrů. Do těchto skal byly vybudovány nejrůznější sídla a administrativní budovy původních obyvatel, Nabatejců. V podstatě se dá říct, že má Petra podobu obrovského amfiteátru, vyrytého do přirozené skalnaté krajiny.

Vaše cesta povede nejprve z moderního města Wádí Musa stezkou k tzv. Síku, neboli velmi úzké soutěsce vedoucí k samotné Petře. Před vstupem se projdete po mostu, který byl postaven jako ochrana města Wádí Musa před záplavami. Sík je dlouhý přibližně jeden kilometr a jeho šířka se v jednotlivých částech liší. V nejširších oblastech má soutěska 5 metrů napříč, projdete ale i místy, kde můžete rozpřáhnout ruce a dotknou se obou protilehlých stěn.

Po východu ze soutěsky vás přivítá nejúchvatnější pohled v celé Petře, který město symbolizuje na všech jeho vyobrazeních. Mluvíme samozřejmě o Al-Khazneh, neboli Pokladnici. Tajemstvím jejího dlouhodobého zachování v perfektním stavu je její poloha, která ji chrání před rušivými přírodními vlivy. Bohužel se nevyhnula narušení od lidských návštěvníků, kteří se snažili získat bájný poklad ukrytý v horním patře. I přesto je však Pokladnice stále neuvěřitelným příkladem nabatejské architektury a z její krásy neubylo ani za tisíce let existence. Pokladnice je vysoká 43 metrů a široká 30 metrů. Na jejích stěnách najdete vyobrazení bohů a v jejím stylu se mísí vlivy Řecka, Egypta a starobylého Říma.

O kousek dál za Pokladnicí se můžete projít po amfiteátru divadla, postaveného v době, kdy ještě možná žil Ježíš Kristus. Do výstavby zasáhli pozdější římští obyvatelé, když divadlo rozšířili o několik tisícovek míst.

Co by pouštním kamenem dohodil od divadla, najdete Kolonádní ulici, bývalé centrum celého města. Dominantou Kolonádní ulice je kašna, do níž stékala voda z nedaleké soutěsky. Hlavním lákadlem pro moderní návštěvníky jsou pozůstatky brány, která oddělovala běžnou obytnou část města od posvátných míst. Za branou se nacházely tedy především kláštery a budovy zasvěcené jednotlivým božstvům. K nejzachovalejším patří Ad-Dér, chrám, který svou podobou připomíná slavnou Pokladnici.

Výčet památek by mohl pokračovat ještě hodně dlouho, ale naštěstí se nachází blízko u sebe a návštěvníkům tak určitě nic neunikne. Nenechte si ujít ani pohled na západ slunce nad Petrou. Ten vám z paměti jen tak nevymizí.

Kdyby vás po cestě začaly bolet nohy, pak můžete využít služeb místních beduínů, kteří vás rádi svezou (za očekávaný poplatek) buď ve vlečce tažené koňmi nebo na hřbetu velblouda.

Specifika místní kuchyně

Jordánská kuchyně je bohatá na vůně a chutě vzdálené všemu, na co jsme zvyklí. Jako jeden z největších vývozců oliv na světě se dá od Jordánska očekávat, že tyto plody a olej z nich se budou na jejich stole objevovat hodně často. Většina jídel se zde neobejde bez velkého množství bylinek, koření, česneku, cibule a rajčatové omáčky, podobně jako v jiných středomořských zemích. Typický pro jordánská jídla je mix koření zvaný za’atar, ve kterém se mimo jiné objevuje bylina zvaná Sumac, dodávající pokrmům ryze jordánský nádech.

Na každé jordánské ulici najdete prodejce falafelu, kořeněné pochoutky z cizrny. Specifický především pro oblast kolem Petry je pokrm zaarb, maso pomalu pečené se zeleninou a kořením v písečné peci pod širákem. Pokud si ho dáte společně s beduíny, pak si dávejte pozor na etiketu. Po vytažení se maso odpadávající od kosti nabírá pravou rukou (levou ruku schovejte za zády) a pomalu se spolu se zeleninou zavine do kuličky, která pak putuje do vašich úst. Za vyzkoušení rozhodně stojí i místí hummus, velmi typické jídlo pro Jordánce, které si v posledních letech získalo mezinárodní oblibu.

Počasí 

V Jordánsku a zejména v okolí Petry panuje pouštní klima, takže se dopředu dobře připravte a vezměte si sebou zásobu tekutin na celý den. Průměrná teplota v letních měsících se pohybuje okolo 30 stupňů Celsia a slunce nepřestává pražit po celý den. Nezapomeňte tedy na ochranu před spálením kůže. Deštník nechte celkem v klidu doma, prší zde velmi málo, a především v zimě.

Bezpečnost

Jordánsko patří k relativně bezpečným zemím, kde se nemusíte bát místního zločinu, ani teroristických útoků. Turismus představuje hlavní ekonomický motor celé země a nejvíce to platí pro oblasti v okolí Petry. Všechny skupiny turistů vstupující do Petry jsou provázeny policejním doprovodem a není běžné, že by zde kdokoliv přišel k újmě na zdraví nebo majetku. Ani místní prodavači suvenýrů vás nebudou příliš obtěžovat, alespoň pokud rezolutně (a slušně) řekněte, že nemáte zájem nebo nebudete dlouho postávat kolem jejich stánku. Jordánsko je progresivní muslimskou zemí, kde i mnoho místních žen chodí nezahaleno. Turistky z Česka se tedy nemusí obávat nějakých sankcí, ani pohoršených pohledů.

Měna

V Jordánsku zaplatíte jordánským dinárem. Snažte se spíše mít dostatek peněz v bankovkách. Druhů mincí je mnoho a jsou rozdrobené na velmi malé částky – rychle se v nich proto přestanete orientovat. Občas ale může pomoci to, že popisky na penězích jsou nejen v arabštině, ale také v angličtině. Zásobu hotovosti budete potřebovat, protože platit kartami lze jen v opravdu velkých obchodních centrech, popř. na letišti v Ammánu.

Celkově jsou ceny vyšší než u nás. Nejvíce zaplatíte za průvodce a další turistické atrakce. Potraviny však stojí srovnatelně s cenami v Česku. Kilo jablek nebo banánů vás například vyjde na přibližně 40 korun. Pivo v Jordánsku není nejlevnější, za půllitr v restauraci zaplatíte nějakých 150 korun a láhev v obchodě vás vyjde na cca 120 korun. V restauracích se připravte na překvapení. Do částky za jídlo a pití se připočítává i daň a spropitné, takže oproti jídelníčku si připlatíte klidně o čtvrtinu více.

Doprava

Do Petry se dostanete nejlépe z hlavního města Ammánu, kam od minulého roku létají přímé lety z Prahy. Cesta letadlem trvá přibližně 4 hodiny. Někteří cestovatelé létají nejprve do vzdálené Akaby, ta je od Petry ale opravdu hodně daleko. Z Ammánu se autem (ať už po vlastní ose pronajatým vozem nebo s taxíkem) dostanete za pár hodin. Z Akaby trvá cesta autem do Petry prakticky celý den a po podobném putování v Jordánském horku nebudete mít na památky ani pomyšlení.

  • Z Ammánu a blízkého města Wádi Rum jsou pořádány do Petry společné turistické výpravy. Můžete se tak vyhnout zmatkům v místní veřejné dopravě nebo smlouvání s řidiči taxíků.
  • Za 80 dinárů lze sjednat přímý transfer z ammánského letiště do Petry, který je o něco prostornější a pohodlnější než běžný taxík.
  • Autobusem se můžete do Petry z Ammánu dostat dvěma hlavními způsoby. Buď zvolte dálkový autobus JETT Bus, který vyjíždí z města dvakrát denně, v 6:30 ráno a v 5 odpoledne. Do Petry vás JETT Bus doveze přibližně za 4 hodiny. Můžete ale vyzkoušet i minibusy veřejné dopravy, které využívají místní obyvatelé. Připravte se ale na to, že řidič autobusu nevyjede, dokud se minibus zcela nenaplní. Výsledkem je někdy opravdu dlouhé čekání na posledních pár pasažérů.
  • Na letišti i po celém Ammánu si můžete za cca 40 dinárů pronajmout moderní prostorné a klimatizované auto. Po místních hlavních cestách přijedete po vlastní ose do Wádí Musa za 3 hodiny. Nevýhodou je samozřejmě neznalost místního jazyka, ale společnosti, která auta pronajímají jsou připravené a rozumí alespoň angličtině.
  • Do Petry vás z Ammánu ochotně zavezou i místní taxikáři. Připravte se na trochu smlouvání ze začátku a nečekejte nic levného. Taxí do Petry vás bude stát kolem 80 dinárů (pokud se nenecháte zbytečně oškubat), což je v přepočtu asi 2500 korun.
  • V samotné Petře si můžete najmout koně nebo velblouda s průvodcem. Patří ke kontroverznějším aspektům Petry, protože se často spekuluje o tom, že tato zvířata jsou majiteli zneužívána až týrána.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Jordánsko

  • 9,6Výjimečné
    Jordan Valley Marriott Resort & Spa
    Jordánsko - Mrtvé moře
  • od 36 550 Kč
    Mövenpick Dead Sea Resort
    Jordánsko - Mrtvé moře
  • Captain´s Hotel
    Jordánsko - Akaba
  • Crowne Plaza Jordan Dead Sea Resort & Spa
    Jordánsko - Mrtvé moře
  • Dead Sea Spa
    Jordánsko - Mrtvé moře
  • Aqaba / Rudé Moře: Days Inn Hotel
    Jordánsko - Akaba
  • od 27 000 Kč
    Ramada Resort Dead Sea
    Jordánsko - Mrtvé moře
  • od 37 032 Kč
    Kempinski Aqaba
    Jordánsko - Akaba
  • od 36 890 Kč
    Mövenpick Tala Bay
    Jordánsko - Akaba
  • Mövenpick Resort & Residence Aqaba
    Jordánsko - Akaba
  • od 43 750 Kč
    Kempinski Ishtar Dead Sea
    Jordánsko - Mrtvé moře
  • Ramada Resort Dead Sea
    Jordánsko - Mrtvé moře

Asie - další destinace

9.2Výjimečné
Spojené arabské emiráty
Spojené arabské emiráty: průvodce
6.5Dobré
Afghánistán
Afghánistán: průvodce
8.7Skvělé
8.3Skvělé
Ázerbájdžán
Ázerbájdžán: průvodce
7.9Dobré
7.8Dobré