Severní Kypr - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Kypr

Severní Kypr: průvodce

21°C
Aktuálně
19°C
Průměrně

Severní Kypr

Severní Kypr je nedílnou součástí ostrova Kypr ležícího ve Středozemním moři. Jinak zvaná Severokyperská turecká republika je v podstatně samostatným státem situovaným právě v severovýchodní části ostrova. Tento stát je však uznáván pouze Tureckem, ostatní země se k tomto faktu staví záporně či neutrálně. Severní Kypr má svého prezidenta a vládu, včetně deseti ministrů. Ke vzniku samostatného státu došlo v roce 1983 po konfliktech mezi Turky a Řeky. I přes referendum v roce 2004 jsou vztahy mezi oběma národy spíše rozporuplné.

Z pohledu cestovatelského ruchu Severokyperská turecká republika jenom vzkvétá. Její malebná místa se dostávají do stále většího povědomí cestovatelů. Možná právě dříve narušované vztahy se postaraly o to, že je dnes Severní Kypr spojen s panenskou přírodou. Obecně lze však říci, že tento stát je do jisté míry závislý na vojenské a ekonomické podpoře Turecka. Oficiálním platidlem je zde například turecká lira na rozdíl od Kyperské republiky, kde je to euro. Velikost území je 3 355 kilometrů čtverečních a žije tu přes 260 tisíc obyvatel.
 

Jaké nabízí Severní Kypr památky a zajímavosti?

Co navštívit na Severním Kypru

Severní Kypr je spojen se sáhodlouhou historií, která je příslibem mnohých starobylých a starověkých památek. K tomu si připočtěte písečné pláže, nedotčenou přírodu a máte jistotu, že dovolená v Severokyperské turecké republice se stane nezapomenutelnou.

Jako první se můžete vypravit do hlavní metropole tohoto státu. Je to Nikósie. Město založené v roce 1974, které je mnohdy označováno jako Severní Nikósie nebo Lefkósie. Důležité je zmínit, že část města je stále řecká. V té turecké můžete obdivovat Staré město a spoustu památek. Zavítejte například do čtvrti Arab-Ahmet patřící k těm obdivuhodným. Nabízí se poznání gotické katedrály sv. Sofie postavené ve 13. století. Zastavit se můžete u brány Kyrenie Gate a na nádvoří Buyuk Han. Do cestovatelského deníčku si zapište takové cíle, jakými jsou Muzeum řádu Mevlevi a mešita Selimiye.

Na Severním Kypru se zaměřte na starobylou Kyrenii, která vás svou atmosférou přesune o mnoho let nazpět. Poznat můžete starý přístav, kyrénský hrad, ale také místní muzea plná historických exponátů. Jedním z nich je například vrak antické lodi. V okolí máte možnost poznat i jiné hrady, mezi nimiž vyniká Buffavento a zřícenina hradu St. Hilarion. Jejich historie se váže s 10. stoletím. Hrad Buffavento je výjimečný svým zasazením do skály. Poblíž Kyrenie se rozkládá vesnička Bellapais, v níž je situován starý klášter a chrám. Obdivovat budete staré kamenné zdi a gotické oblouky.

Dovolená na Severním Kypru se může odehrávat ve městě Famagusta. To bylo údajně založeno už ve 3. století před naším letopočtem. Zde můžete navštívit pevnost zvanou Othellova věž, ale i klášter sv. Barnabáše. Posvátných objektů je tu více než dost. Součástí Famagusty je také Město duchů neboli předměstí Varosha. Takové označení si město vysloužilo díky své přístupnosti před nedávnem, do té doby nebylo turistickou atrakcí, podle čehož to tak vypadá.

Milovníci historie by si neměli nechat ujít místo zvané Salamis, které se objevuje v legendách o Trojské válce. Mezi zachovalé části patří například amfiteátr, sloupy Salamíny a zbytky gymnázia. Právě na tomto místě na vás dýchne patřičný duch minulosti. Ve výčtu zajímavostí Severokyperské turecké republiky by šlo samozřejmě pokračovat. Je to hrad Kantara ležící na poloostrově Karpaz. Toto místo mělo zajišťovat ochranu. Část lokality je dokonce národním parkem, kde lze pozorovat velké množství orchidejí. Zajímavou se stává i nedaleká vesnička Dipkarpaz považovaná za vstupní bránu do národního parku. Oblast Karpazu je nejopuštěnější částí Severního Kypru.

Co dalšího vidět

Z pohledu turismu je vyhledávané letovisko Pafos, kde můžete spojit historické památky s krásnými plážemi. Kromě Hrobek králů je tu velkým lákadlem archeologický park Kato Pafos. Jeho nedílnou součástí jsou historické vily – Théseova, Aionova, Orfeova a Dionýsova.

Severokyperskou tureckou republiku však navštívíte nejenom kvůli poznávání sáhodlouhé historie, ale také kvůli bezstarostné dovolené u moře. Pláže Severního Kypru patří mezi vyhlášené. Některé jsou veřejné, jiné zase soukromé a odlehlé. V každém případě se tu lze věnovat vodním hrátkám a poznávání podmořského světa. A jaké pláže tu patří k těm nejkrásnějším? Je to třeba Golden Beach na cípu ostrova Bafra. V oblasti Kyrenia navštivte pláž Acapulco a neopomínejte na želví pláž Alagadi. Poblíž Farmagusty je ideálním místem Glapsides Beach. Milovníci potápění a šnorchlování ocení Silver Beach. Turisty vyhledávaná je i Escape Beach.

Místní kuchyně

Severní Kypr se vyznačuje spojením řecké a turecké kuchyně. Výsledek je pak mnohými milovníky jídla přirovnávám k britské nebo středomořské gastronomii. Při servírování jídel počítejte spíše s menšími porcemi. Kompletní menu označované jako mezés se skládá hlavně ze studených předkrmů a teplých hlavních chodů.

A na čem si můžete pochutnávat v rámci severokyperské turecké kuchyně? Velice často je podáváno maso na mnoho způsobů – smažené, grilované a mleté. Jednoznačně vítězí maso jehněčí a kuřecí. Populární je kupříkladu Koupes neboli Kofta v těstíčku a jehněčí maso s kostí Kleftiko. V rámci dalších ingrediencí se setkáte se sýrem halloumi, tzatziki, olivovým olejem, humusem, olivami a jogurty. Pro Severní Kypr hovoří primárně pestrobarevnost. Výrazná je také častější konzumace ovoce a sladkostí.

Doprava

Na Severní Kypr se nejlépe dostanete prostřednictvím letecké dopravy. V Severokyperské turecké republice se nachází letiště Ercan. Pokud na něj však budete směřovat, čeká vás povinné mezipřistání v Turecku, konkrétně v Istanbulu. Lety z Prahy na Severní Kypr jsou tak spojeny s celkovým časem šesti až osmi hodin, podle délky přestupu. Náklady na zpáteční letenku se pohybují od 4 500 Kč. Alternativou může být letecká doprava do kyperské Larnaky. Využít sice můžete přímý let, na druhou stranu je třeba počítat s delším přesunem autobusem do Severního Kypru.

 • Přímo na letišti Ercan můžete využít pronájmu auta. Náklady se pohybují od 1 400 Kč za den.
 • Počítejte s tím, že na Severním Kypru se jezdí vlevo.
 • V rámci veřejné dopravy jsou k dispozici autobusové linky, které mnohdy nemají pravidelný jízdní řád.
 • Bezplatné jsou univerzitní autobusy určené primárně pro studenty.
 • Dražší alternativou jsou místní taxi služby.
 • Výjimkou není ani lodní doprava.
   

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Kypr

 • 8,1Skvělé
  Hotel Le Chateau Lambousa
  Kypr - Severní Kypr
 • 8,7Skvělé
  Merit Cyprus Garden
  Kypr - Severní Kypr
 • 9,4Výjimečné
  Merit Crystal Cove Hotel
  Kypr - Severní Kypr
 • 7,6Dobré
  Mountain View
  Kypr - Severní Kypr
 • od 20 590 Kč
  Pia Bella (Kyrenia)
  Kypr - Severní Kypr
 • Lapida Garden Hotel
  Kypr - Severní Kypr
 • od 30 390 Kč
  Lord's Palace
  Kypr - Severní Kypr
 • Celebrity
  Kypr - Severní Kypr
 • 6,8Dobré
  The Olive Tree Hotel
  Kypr - Severní Kypr
 • Bellapais Monastery Village
  Kypr - Severní Kypr
 • Merit Cyprus Gardens Resort
  Kypr - Severní Kypr
 • Sea Life Hotel
  Kypr - Severní Kypr

Asie - další destinace

9.2Výjimečné
Spojené arabské emiráty
Spojené arabské emiráty: průvodce
6.5Dobré
Afghánistán
Afghánistán: průvodce
8.7Skvělé
8.3Skvělé
Ázerbájdžán
Ázerbájdžán: průvodce
7.9Dobré
7.8Dobré