Borneo - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Malajsie

Borneo: průvodce

29°C
Aktuálně
27°C
Průměrně

Borneo

Borneo je ostrovem nacházejícím se v jihovýchodní Asii. V indonéském jazyce je tento největší ostrov Velkých Sund označován jako Kalimantan. Se svou rozlohou 737 000 kilometrů čtverečních prezentuje třetí největší ostrov světa. Břehy Bornea jsou omílány Tichým a Indickým oceánem.

Dle hornin nacházejících se na ostrově lze tvrdit, že jejich stáří je 200 milionů let. Je však pravdou, že některé části Bornea byly ještě před 30 miliony let pod vodou. Dnes se tento tropický ráj vyznačuje především tisíci volně žijícími živočichy a velice pestrou flórou.

Velká část ostrova Kalimantan je pokryta deštným pralesem. Ten mimochodem patří k těm nejstarším na světě. K významným městům Bornea patří Martapura a nejvyšším vrcholem je hora označovaná jako Gunung Kinabalu se svou výškou 4 095 metrů nad mořem.

Jaké nabízí Borneo památky a zajímavosti?

Co navštívit na Borneu

Ostrov Kalimantan je rájem pro milovníky klidu, odpočinku, ale také pohybových aktivit. Vzhledem k tomu, že se na ostrově nachází přemíra nejrůznějších atrakcí, každý si v tomto směru přijde na to své. Od bílých pláží, přes pozorování divoké zvěře až po návštěvy historických památek.

Pokud začnete Borneo poznávat nejprve od měst a obydlených částí, zavítejte do Kota Kinabalu. Právě zde je k vidění Státní muzeum Sabah nebo velké Mořské akvárium a muzeum. Vaší další zastávkou se stane město Kuching. Kromě tamních staveb v něm budete obdivovat především řadu muzeí. Je to například Muzeum koček, Muzeum ropy, Islámské muzeum a Textilní muzeum. Zajímavostí je bezpochyby i Státní muzeum Sarawak.

Ty největší krásy ostrova Kalimantan se pochopitelně skrývají v přírodě. A to v podobě nejrůznějších národních parků, které se vyjímají odlišným charakterem. Odrazovým můstkem se vám stane Národní park Gunung Mulu. V této chráněné krajinné oblasti se budete moci kochat vysokými vrcholky skal a vápencovými jeskyněmi. Pak můžete dát přednost například Národnímu parku Kinabalu, ve kterém je stejnojmenný nejvyšší vrchol Bornea. Zde se nachází luxusní ubytovací resorty zasazené v překrásné lesní oáze klidu.

Dále je to Národní park Tunku Andul Rahman National Park, kde nechybí písečné pláže, korálové útesy a bohatý podmořský svět. Toto místo si oblíbí především potápěči. Nevyhýbejte se ani Národnímu parku Bako, což je ve své podstatě jedna z nejdostupnějších divočin Kalimantanu. Tento park mimochodem patří k těm nejstarším, protože byl založen v roce 1957. Vidět zde můžete pověstné nosaté opice.

A pokud toho na Borneu nebudete mít stále dost, nezapomeňte na mokřady u Kota Kinabalu nebo na jeskyni Gomantong. Výzvou se vám stane pevnost Margarita, park Tanjung Puting, pláž Tanjung Aru, centrum zvané Sepilok Orangutan Rehabilitation Centre nebo jeskyně v Niah National Park. Dokonalou krajinu s vodními plochami přislibuje Danum Valley Conservation Area, Batang Ai National Park nebo Lambir Hills National Park. Ostrov Borneo je zkrátka typickým tropickým rájem, který budete moci objevovat na každém kroku.

Specifika místní kuchyně

Borneo, to není pouze typická malajsijská kuchyně, jak by si kdo myslet. Na tomto ostrově máte možnost okusit i tradiční místní specialisty. Mezi ně patří kupříkladu jídlo zvané Linut. Jde o pokrm ze ságové mouky s kari omáčkou a krevetovou pastou. Dále to může být třeba salát Umai, v rámci něhož si budete vychutnávat nakrájenou cibuli s chilli a syrovými mořskými plody. I když si na Kalimantanu dáte typické pevninské jídlo, vždy bude tak trochu upraveno v duchu Bornea.

Pokud si chcete pochutnat na kvalitních a lahodných specialitách Bornea, potom vyrazte do restaurací, jakými jsou La Poupee Restaurant, Jack´s Beachside Restaurant, Ichiban Sushi Bigmall, Raja Kepala Ikan, Nasi Gandul Cabang a Haengbok Korean Resto.

Počasí

Cesta na ostrov Borneo bude vždy spojena s tropickým klimatem. Připravte se na vyšší teploty a vlhkost. Celoroční teploty jsou od 27 °C do 33 °C. Teplota se liší i podle nadmořské výšky. V horách je pochopitelně chladněji a při výšlapech je třeba myslet na teplejší oblečení. Na Kalimantanu se čas od času objeví i intenzivnější dešťové přeháňky. Tato doba začíná v průběhu listopadu a končí v únoru nebo v polovině jara podle toho, v jaké oblasti ostrova se nacházíte. Například v lokalitě zvané Sabah je doba dešťů o něco delší.

Bezpečnost

Při toulkách po ostrově Kalimantan nepodceňujte kapesní krádeže. S těmi se můžete setkat především ve městech a na přelidněných místech. Je dobré si hlídat osobní věci, peníze a jiné cennosti. Pokud se budete pohybovat v oblastech s muslimským vyznáním, dbejte na dodržování jistých pravidel. Třeba ženy by neměly nosit příliš vyzývavé oblečení, a to platí dvojnásob u náboženských objektů. Ani na veřejných plážích není moc vhodné opalovat se v plavkách. Také se na těchto působištích vyvarujte viditelné konzumaci alkoholu.

Vzhledem k tomu, že Borneo je tropickým rájem, neopomínejte ani na dostatečnou ochranu před silným slunečním zářením. Při výpravách do divoké přírody dbejte rad místních obyvatel, abyste neměli problémy s divokostí tamní fauny a flóry.

Měna

Velice příjemným zjištěním pro české cestovatele bude fakt, že ceny na Borneu jsou nižší nežli v České republice. A to jak z pohledu služeb, tak nabízených produktů. Zde jsou průměrné orientační ceny na Kalimantanu.

 • Voda 1,5 litru = 10 Kč
 • Chleba = 25 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v obchodě = 60 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 80 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 15 Kč
 • Cappuccino = 40 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 55 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 40 Kč
 • Ubytování ve dvouhvězdičkovém hotelu = od 700 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 14 Kč

Doprava

Na Borneo se z České republiky dopravíte letecky. Ostrov Kalimantan skrývá hned několik letišť. Je to například Bandar Seri Begawan, Kuching, Kota Kinabalu, Banjarmasin a Pontianak. Obvykle jde o lety s jedním nebo se dvěma mezipřistáními. Připravte se na to, že v letadle strávíte 20 až 24 hodin podle toho, kam budete na Borneu směřovat. Průměrná cena letenky se pohybuje od 22 000 Kč. A jak je to s cestováním po ostrově?

 • Po ostrově jezdí řada meziměstských autobusů. Ve městech fungují městské linky.
 • V západní části ostrova Borneo funguje železniční doprava, která spojuje města Kota Kinabalu a Beaufort. Délka této linky je 134 kilometrů.
 • Pokud si chcete dopřát vyššího komfortu, můžete vsadit na taxi služby. Náklady na ně jsou od 5 000 IDR za kilometr.
 • Po Kalimantanu můžete cestovat také svépomocí. Dávejte si ale pozor na to, že se jezdí vlevo.
 • Oblíbenou variantou je půjčení skútru.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Malajsie

 • 8,9Skvělé
  Damai Beach Resort
  Malajsie - Borneo
 • 7,9Dobré
  Nexus Karambunai
  Malajsie - Borneo
 • od 58 528 Kč
  Gaya Island Resort
  Malajsie - Borneo
 • Beringgis Beach Resort & Spa
  Malajsie - Borneo
 • Damai Puri Resort & Spa
  Malajsie - Borneo

Asie - další destinace

9.2Výjimečné
Spojené arabské emiráty
Spojené arabské emiráty: průvodce
6.5Dobré
Afghánistán
Afghánistán: průvodce
8.7Skvělé
8.3Skvělé
Ázerbájdžán
Ázerbájdžán: průvodce
7.9Dobré
7.8Dobré