Khasab - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Omán

Khasab: průvodce

30°C
Aktuálně
28°C
Průměrně

Khasab

Khasab nebo také Chasab je ománské město situované v Musandamském guvernorátu. Vzhledem k tomu, že město leží v nejsevernější části země na skalnatém fjordu, je přezdíváno jako Norsko z Arábie. Jeho rozloha činí 52 kilometrů čtverečních a žije v něm kolem 18 tisíc obyvatel.

Město Khasab patří mezi ta mladší. Bylo založeno v 17. století jako přírodní přístav a teprve na vyvýšeném místě došlo ke vzniku obranných staveb. Původně šlo o zásobovací místo pro portugalské námořnictvo. Zmínit lze i přirovnání k významnému obchodnímu bodu.

Khasab je takovým pomyslným víkendovým letoviskem pro obyvatele Spojených arabských emirátů. Dnes představuje vyhledávané centrum pro turisty z celého světa. Okolí metropole je tvořeno pohořími, jež jsou označována jako Western Hajar Range.

Co navštívit v Khasabu

Ománské město Khasab je především turistickým rájem, takže přehršel památek zde rozhodně nehledejte. Přesto si ve spleti hotelů, restaurací a resortů přijdete na své. Nabízí se zde realizace mnohých aktivit.

Detailní prozkoumání města Khasab můžete započít třeba u hradu Khasab. U pevnosti vytvořené Portugalci v 17. století, kde lze spatřit řadu prvků na nádvoří, jenž připomínají dědictví Musandamu. Uvnitř města leží pevnost Alkmazrh, která byla postavena tehdejšími kmeny. Ty se o ni mimochodem starají ještě v dnešní době.

Při návštěvě ománského města Khasab byste určitě neměli vynechat tamní přístav zvaný Port Khasab Dhow. Ten se rozprostírá před přístavním úřadem a zpozorovat zde můžete spoustu lodí z oblasti Perského zálivu. K vidění jsou typické lodě pro tuto oblast, popřípadě ty, s nimiž si naplánujete výlet po moři. Nakonec si udělejte procházku do Starého města neboli do Khasab Palm Groves, kde se vyjímají palmové háje a odkud pochází hodně palmových datlů. Ve městě jsou situována i dvě muzea. Je to Al Khmazera Castle a Bukha Fort.

Město Khasab je výzvou pro milovníky podmořského světa. K dispozici je řada center, které se vás v tomto směru ujmou a navštívit zde můžete také potápěčské kurzy. S touto aktivitou do jisté míry souvisí oblíbené výlety na lodích nebo samotné šnorchlování při pobřeží. Hojně využívány jsou také lodě, jež vás dopraví na místa, kde budete moci pozorovat delfíny.

K oblíbeným aktivitám při dovolené v Khasabu patří noční procházky městem, kde okusíte příjemnou atmosféru centra a tamních rušných ulic. Při té souvislosti je možné navštívit i několik oblíbených zahrad. A kdyby vám bylo město Khasab malé, potom se vydejte i mimo něj. Využít k tomu lze například čtyřkolky nebo vozy s pohonem 4x4. Jedním z populárních zážitků je například 4WD Mountain Safari. Nakonec si nechce návštěvu vesnice Tawi, kde lze obdivovat skalní malby.

A pokud toužíte po nekonečném povalování na pláži, vyrazte na Bassa Beach.

Specifika místní kuchyně

Návštěva města Khasab bude spojena s jednoduchou a tradiční ománskou kuchyní. Při pobřeží si budete pochutnávat především na rybách a mořských plodech. Chybět vám ovšem nebude ani skopové a kuřecí maso, včetně nejrůznějšího koření a ořechů. Jestliže si chcete dát tamní speciality, hledejte v jídelních lístcích pokrmy jako Mashuai a Maqbous, což je maso s rýží obarvenou šafránem. Mezi populární, ba dokonce sváteční jídla, patří Shuwa. To je pomalu připravované maso. Vynikající přílohou je chlebová placka, jinak označovaná Rukhal. Mezi nápoji jednoznačně vede tradiční Laban neboli slané podmáslí.

Khasab je sice trochu menším pobřežním městem, přesto zde najdete dostatečné množství kvalitních restaurací. Své chuťové pohárky uspokojíte například v podniku zvaném Al Shamaliah Grill Restaurant. Dále jsou to Wadi Qada Restaurant, Telegraph Island Restaurant, Aroos Musandam Restaurant, Amjad Restaurant a Al Mawra Restaurant.

Počasí

V Khasabu si užijete poměrně dlouhá, slunná a horká léta, na což má vliv především pouštní klima. Denní průměrné teploty v létě ukazují 35 °C až 39 °C. Výjimkou nejsou ani maxima v podobě 49 °C. Tyto teploty klesají od prosince do března, a to k 20 °C až 25 °C. Noční teploty se mohou pohybovat kolem 15 °C. Se zimou přichází i trocha dešťových srážek. Jejich celoroční množství je cca 190 milimetrů. Při návštěvě Khasabu nepodceňujte především horké letní dny, na něž byste se měli připravit.

Bezpečnost

Ománské město Khasab se potýká s běžnou kriminalitou, kterou tvoří například drobné kapesní krádeže. Ty se vyskytují na místech s větší koncentrací lidí. Obávat se nemusíte nočních procházek centrem města. Držet byste se však měli raději hlavních ulic nežli těch odlehlých a okrajových. Určitým nebezpečím mohou být snad jenom aktivity, jimž se budete věnovat na moři nebo na souši. V jejich případě vždy dbejte na informace od instruktorů a průvodců.

Jakékoliv činnosti mohou být spjaty ještě s jedním rizikem, a tím jsou vysoké letní teploty. Na to myslete a konzumujte dostatečné množství pitné vody, chraňte se opalovacími krémy nebo oblečením.

Měna

Ceny za zboží a služby v Khasabu víceméně korespondují s průměrem v zemi. V porovnání s Českou republikou narazíte na draží i levnější sortiment. Záleží na tom, kde se budete stravovat, bydlet a podobně. Zde je několik příkladů orientačních cen.

 • Voda 1,5 litru = 15 Kč
 • Chleba = 35 Kč
 • Láhev vína 0,75 litru střední kvality = od 300 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 15 Kč
 • Cappuccino = 100 Kč
 • Espresso = 80 Kč
 • Točené pivo 0,5 litru = 165 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 160 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 150 Kč
 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 1 500 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 17 Kč

Doprava

Do ománského města Khasab budete cestovat letecky. Z pražského letiště Václava Havla vyrazíte na letiště Khasab. Vzhledem k tomu, že vás čekají dvě mezipřistání, počítejte s dobou letu kolem 21 hodin. Náklady na letenku se standardně pohybují od 15 000 Kč. Levnější seženete snad pouze v akci nebo při včasnější rezervaci.

 • Ve městě Khasab nepočítejte s řádnou oficiální veřejnou dopravou.
 • Spoléhat se budete především na místní taxi služby.
 • Většinu lokalit města si budete moci bez sebemenšího problému projít pěšky.
 • Pokud byste cestovali do Khasabu z jiného ománského města, bude to s největší pravděpodobností zapůjčeným automobilem.
 • Využít lze pronájem čtyřkolek nebo vozů 4x4 kvůli prozkoumání nejbližšího okolí.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Omán

 • 8,2Skvělé
  Mirbat Marriott Resort
  Omán - Salalah
 • Shangri-La Barr Al Jissah Al Waha
  Omán - Muscat
 • od 38 350 Kč
  Grand Hyatt
  Omán - Muscat
 • od 56 590 Kč
  The Chedi Muscat
  Omán - Muscat
 • Al Bustan Palace Ritz Carlton
  Omán - Muscat
 • Alila Jabal Akhdar
  Omán - Muscat
 • Shangri-La´s Barr - Al Husn
  Omán - Muscat
 • od 46 689 Kč
  Al Baleed Resort Salalah By Anantara
  Omán - Salalah
 • Tulip Inn Downtown
  Omán - Muscat
 • Desert Nights Camp
  Omán - Muscat
 • Shangri-La´s Barr Al Jissah Resort & Spa
  Omán - Muscat
 • od 26 990 Kč
  Intercontinental Muscat
  Omán - Muscat

Asie - další destinace

9.2Výjimečné
Spojené arabské emiráty
Spojené arabské emiráty: průvodce
6.5Dobré
Afghánistán
Afghánistán: průvodce
8.7Skvělé
8.3Skvělé
Ázerbájdžán
Ázerbájdžán: průvodce
7.9Dobré
7.8Dobré