Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Omán

Maskat: průvodce

36°C
Aktuálně
28°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Maskat

Maskat, jinak zvaný Muskat. To je hlavní město Ománu, které patří k těm největším v zemi. A to díky své rozloze 273,9 kilometrů čtverečních. Ve městě a v jeho přidružených částech žije kolem 1,7 milionů obyvatel. Jde o správní město Maskatského guvernorátu.

Historie města Maskat sahá do prvního století našeho letopočtu. V tehdejší době zde začalo vznikat přístavní město. V následujících letech město ovládali nejrůznější domorodé kmeny. Velký rozmach Maskatu nastal v 18. století, když svůj vliv město rozšířilo i na Zanzibar a východní část Afriky.

Město Maskat leží na pobřeží Arabského moře, respektive Ománského zálivu. V okolí se tyčí pohoří Al-Hadžar. Pod metropoli ležící na severovýchodě země spadají i jednotlivé metropolitní oblasti pokrývající celkovou oblast 3 797 kilometrů čtverečních.

Co navštívit v Maskatu

Maskat je ománským městem, které si oblíbíte pro jeho pestrost a rozmanitost. K vidění je přemíra významných a historických budov. K dispozici budete mít překrásné pobřeží, ale také spoustu přírodních ploch v okolí.

Velkým lákadlem se vám stane například Pevnost Al Jalali a Pevnost Al Mirani, které jsou situovány do oblasti Qasr Al Alam. Jde o původní věznice zhotovené v roce 1580 ve skalách. V pozdějších letech se přeměnily na muzea. Tyto dvě pevnosti tak trochu symbolicky stráží další z unikátních budov v Maskatu. Tou je Královský palác Qasr Al Alam. Právě v tomto objektu sídlí sultán Ománu. I z tohoto důvodu je turistům uzavřen. Přesto si můžete udělat krásnou fotografii ohromujícího a dechberoucího exteriéru.

Unikátní stavbou je třeba Velká mešita sultána Qaboose, kde se nachází kupříkladu křišťálový lustr Swarovski. Mimo jiné zde budete obdivovat mramorové obklady nebo druhý největší perský koberec na světě, který byl tvořen ručně. Mezi další populární objekty spadá Královská opera a Palác Al Alam Palace postavený v roce 1972, s nímž se pojí ještě vzdálenější historie.

Obdivovat zde budete i řadu přírodních skvostů, kam lze s naprostou jistotou zařadit Národní park Qurum. Užívat si můžete překrásných zahrad, vodopádů, jezera, ale také zábavního parku. Alternativou se vám stane Park Riyam.

Ománské město Maskat je plné všudypřítomné historie, což ve výsledku podtrhují i mnohá muzea. Při jejich návštěvě nahlédnete do minulosti, ale také na ostatní zajímavosti. Mezi populární muzea patří Bait Al Zubair, Children's Museum, Bait Muzna Gallery, Marine Science & Fisheries Centre, Natural History Museum, National Museum, Omani Museum, Omani French Museum a The Sultan's Armed Forces Museum.

Jestliže znáte jeden z nejcennějších parfémů světa Amouage, pak neváhejte vyrazit k jeho továrně. Za zmínku stojí i překrásná pevnost asi 40 minut jízdy od Maskatu. Na úpatí hory Hajar se tyčí klenot s názvem Nakhal Fort. Při návštěvě této metropole si nenechte ujít ani zrekonstruovanou oblast Corniche, která je tři kilometry dlouhou promenádou, kde je spousta kaváren a místních trhů. Ty určitě budou vybízet k nakupování. Takových příležitostí se vám dostane více než dost. Za zmínku stojí Muscat City Center, Al Arami Boulevard, jeden z nestarších trhů Mutrah Souk a City Centre Qurum.

Dovolená v Maskatu, to nemusí být jenom pláž Kurum Beach a Yiti Beach. Oddávat se lze nejrůznějším aktivitám. Hodně populární je potápění. V oblasti Jebel Shams se můžete věnovat horolezectví. Turisté milují také treking, Camel racing, noční safari nebo jízdu na koni. Ochuzovat se nemusíte o sledování divoké přírody. Pozorovat lze jak delfíny, tak želvy. Tohle všechno je Maskat v celé své kráse.

Specifika místní kuchyně

Gastronomie v hlavním městě Maskat je spojena s nejrůznějšími tradicemi. To se týká nejenom samotného kulinářství, ale také oblékání mužů a žen při jídle. V tomto směru můžete narazit na spoustu zvyklostí. Spojovacím znakem většiny kuchyní v zemi jsou datle. Pokrmy nejsou tolik pálivé, používáno je drůbeží a skopové maso, včetně nejrůznějších druhů koření. Setkat se lze s čerstvými bylinkami, rýží, cibulí, česnekem a rybami. Hodně oblíbená je zeleninová a luštěninová polévka. V horkém dni jistě oceníte lehké saláty, včetně těch řeřichových nebo tuňákových. Mezi nápoji je oblíbená místní káva Kahwa a pití zvané Laban.

Pokud se budete pohybovat v centru města, využijete možnosti navštívit některou z vyhlášených restaurací. Ty se zaměřují nejenom na tradiční pokrmy, ale také na ománskou kuchyni všeobecně. Zmínit lze například Hitam Restaurant, Dilkush Restaurant, Bait Al Luban Omani Restaurant & Patisserie, Kurkum, Courtyard a podnik zvaný Beach Pavilion Bar & Gril.

Počasí

Město Maskat se vyznačuje dlouhými a hřejivými léty, což potvrzuje horké suché klima. I zimy jsou zde teplejší. Se srážkami se setkáte spíše výjimečně, což dokazuje celoroční úhrn kolem 100 milimetrů. Mezi deštivější měsíce patří červen až srpen. Průměrné denní teploty v létě se pohybují mezi 35 °C až 40 °C. Není však ničím výjimečným, když teploty dosáhnou hranice 50 °C. Zimní období od prosince do února je teplotně snesitelnější. Denní průměr je mezi 20 °C až 25 °C a ty nejnižší teploty klesají k 15 °C až 17 °C. V ománském Maskatu si tedy užijete sluníčka více než dost.

Bezpečnost

Hlavní město Ománu Maskat lze označit za bezpečné. Převládá zde nižší až průměrná kriminalita, která se týká spíše drobnějších kapesních krádeží. Při návštěvě tohoto města je třeba ctít tamní náboženství. To platí při oblékání v kombinaci s návštěvou náboženských objektů. Na to by měly dbát hlavně ženy. Při nočních procházkách je lepší, když mají dámy mužský doprovod. Zároveň se vyhýbejte odlehlejším místům a chudinským čtvrtím. Pohybujte se raději na frekventovanějších a turisticky vyhledávaných místech.

V žádném případě nepodceňujte vysoké denní teploty, které jsou hlavně v létě. To znamená, patřičná pokrývka hlavy, popřípadě těla, opalovací krém s vyšším faktorem a v neposlední řadě dostatečný a pravidelný pitný režim.

Měna

Ománské město Maskat patří k těm dražším v Ománu, což se týká některých produktů a restauračních služeb. Pro lepší představu o cenových nákladech využijte několika níže uvedených příkladů.

 • Voda 1,5 litru = 13 Kč
 • Chleba = 25 Kč
 • Láhev vína 0,75 litru střední kvality = od 350 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 15 Kč
 • Voda 0,33 litru v restauraci = 8 Kč
 • Espresso = 75 Kč
 • Cappuccino = 110 Kč
 • Točené pivo 0,5 litru = 180 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 180 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 160 Kč
 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 1 000 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 13 kč

Doprava

V rámci plánování dovolené v Maskatu si nezapomeňte zavčasu rezervovat letenky. A to z pražského letiště Václava Havla na hlavní ománské letiště Maskat. To se nachází asi 32 kilometrů od metropole. Z Prahy lze využít přímých letů, které trvají kolem šesti hodin. Náklady na letenku budou mezi 8 000 Kč až 12 000 Kč. Z letiště se do města dopravíte autobusovou linkou č. 1 asi za 30 minut a cesta vás vyjde na 0,5 OMR. Pokud zvolíte pohodlnější taxi služby, připlatíte si. Cena bude cca 10 OMR.

 • V Maskatu se budete pohybovat za pomoci autobusové dopravy s cenou od 0,5 OMR za jízdenku. K dispozici jsou také menší minibusy.
 • Alternativou se vám stanou taxi služby. Nástupní taxa činí 1 OMR a průměrná cena za kilometr bývá 0,2 OMR.
 • Do okolních měst a zajímavých oblastí jezdí dálkové autobusy. Ománská národní dopravní společnost se nazývá Mwassalat.
 • Díky přístavu se nabízí také trajektová doprava.

Pokud byste chtěli využít pronájmu vozu, můžete to udělat hned po přistání na letišti. Cena za půjčení začíná na ceně 970 Kč za den.


Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Omán

 • 8,2Skvělé
  Mirbat Marriott Resort
  Omán - Salalah
 • Shangri-La Barr Al Jissah Al Waha
  Omán - Muscat
 • od 38 360 Kč
  Grand Hyatt
  Omán - Muscat
 • od 41 980 Kč
  The Chedi Muscat
  Omán - Muscat
 • od 40 659 Kč
  Al Bustan Palace
  Omán - Muscat
 • Alila Jabal Akhdar
  Omán - Muscat
 • Shangri-La´s Barr - Al Husn
  Omán - Muscat
 • od 63 800 Kč
  Al Baleed Resort Salalah By Anantara
  Omán - Salalah
 • Tulip Inn Downtown
  Omán - Muscat
 • Desert Nights Camp
  Omán - Muscat
 • Shangri-La´s Barr Al Jissah Resort & Spa
  Omán - Muscat
 • od 34 399 Kč
  Intercontinental Muscat
  Omán - Muscat

Asie - další destinace

9.2Výjimečné
Spojené arabské emiráty
Spojené arabské emiráty: průvodce
6.5Dobré
Afghánistán
Afghánistán: průvodce
8.7Skvělé
8.3Skvělé
Ázerbájdžán
Ázerbájdžán: průvodce
7.9Dobré
7.8Dobré