Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Asie

Pákistán: průvodce

19°C
Aktuálně
21°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu
PK flag

Pákistán

Hodnocení průvodce: 7.2

Pákistán je zemí mnohých protikladů, která je aktuálně sužována určitou politickou nestabilitou, jež by vám však neměla bránit v poznávání krás jižní Asie. Bohaté přírodní bohatství a sáhodlouhá historie. To je první, na co se narazíte při objevování zákoutí Pákistánu. Země spojená s klidem je sice chudá, ale z technického hlediska velmi vyspělá. Dovolená v Pákistánu může být aktuálně jen pro ty neotrlejší cestovatele, jež mohou na vlastní kůži spatřit rozmanitost a časový vývoj jednotlivých oblastí. Tato federální parlamentní republika si pro vás připraví od každého něco. Je pravdou, že z geografického hlediska není o čem pochybovat.

Různorodý povrch země přináší něco pro milovníky nížin a vodních toků, mezi nimiž jednoznačně vede řeka Indus. Naopak vyznavači hornatých povrchů si přijdou na své v části Himalájí nebo na nejvyšší hoře Pákistánu, jíž je K2. V tomto ohledu lze počítat s velkou pestrostí a proměnlivostí tamního prostředí, které si jednoduše zamilujete. Opomínat byste neměli ani na přímořskou oblast nacházející se u Perského zálivu.

Co navštívit v Pákistánu

Pokud bychom měli začít od těch méně vyhledávaných aktivit, může vás zaujmout noční život, nakupování, ale také vodní sporty na plážích, včetně možnosti plavby lodí. K hodně oblíbeným sportovním činnostem v zemi se řadí polo. Jak už mapa Pákistánu jasně prozrazuje, nejlepším pohybem bude treking, který vás zavede na překrásná místa s dokonalým výhledem po okolí.

Začít můžete například tím, že se vydáte k horskému jezeru Saiful Muluk. K trekům vybízí také louky pod Nanga Parbat nebo k Shimashal. A pokud se chcete octnout v samotném Karákorámu, pak vás bude zajímat Hispar la a Snow lake. Milovníci dech beroucí přírody musí zavítat k městu Karimabad tyčícím se ve vysoké výšce. V blízkosti se nachází pevnost Baltif Fort. V rámci staveb lze zmínit Láhaurskou pevnost, Šalimarovy zahrady s mnohaletou působností a Bádišáhovu mešitu. Poznat byste samozřejmě měli také hlavní město Pákistánu, kterým je Islámábád, kde se rozprostírá Margalla Hills a mešita Shah Faisal.

Místní kuchyně

Pokud nahlédnete do pákistánské gastronomie zjistíte, že mezi hodně používanými ingrediencemi je maso, kromě toho vepřového, dále lilek, špenát, čočka, květák a podobné pochutiny. Dost používané jsou různé druhy koření a omáček, jež mohou být pro někoho trochu pálivější. V přímořských oblastech patří k populárním pokrmům krevety, ale také mleté hovězí maso, jemuž se říká Keema. Mezi tradiční specialisty Pákistánu lze zařadit Dahl, což je unikátní čočková kaše. U spousty pokrmů narazíte i na pověstnou rýži Bastmati. Nezalekněte se ani takových přísad, jakými jsou zázvor, cibule nebo rozmačkaná játra. Mnozí si mohou povšimnout, že část pákistánské kuchyně je částečně ovlivněna tou indickou.

Asie - další destinace

9.2Výjimečné
Spojené arabské emiráty
Spojené arabské emiráty: průvodce
6.5Dobré
Afghánistán
Afghánistán: průvodce
8.7Skvělé
8.3Skvělé
Ázerbájdžán
Ázerbájdžán: průvodce
7.9Dobré
7.8Dobré