Paraguay

Asunción: průvodce

26°C
Aktuálně
23°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Asunción

Asunción je hlavní a zároveň největší město Paraguaye. Metropole je situována na břehu řeky Paraguay u soutoku s další známou řekou Pilcomayo. Město leží na hranicích s Argentinou. Jeho velikost je 117 kilometrů čtverečních a žije v něm přes 525 tisíc obyvatel.

Kolonizátoři v podobě Španělů se tu objevili v roce 1537. Šlo konkrétně o Juana de Ayolase, který byl zakladatelem osady. V roce 1542 spousta domorodců ze zničeného Buenos Aires uprchlo právě do Asunciónu. Jedno z nejstarších měst Jižní Ameriky získalo označení Madre de las ciudades neboli Matka měst.

Současný název města je La Muy Noble y Leal Ciudad de Nuestra Señora Santa María de la Asunción, což zkráceně znamená Nanebevzetí. Asunción se od doby svého vzniku stal hospodářským, průmyslovým a kulturním centrem země.

Co navštívit v Asunciónu

Návštěva paraguayského města Asunción bude spojena s pozorováním koloniálních staveb, historických zajímavostí a s pestrým kulturním programem. Tato rozlehlá metropole je fascinující a pozoruhodná, což vám dokáží níže uvedené cíle.

Vaším odrazovým můstkem se stane oslnivě bílá neoklasicistní stavba paláce Palacio de los López. Tento prezidentský palác je asi nejznámějším objektem ve městě Asunción. Úchvatný je především noční pohled na celou osvícenou budovu. Obdivovat můžete kostel Catetral de Nuestra Senora de la Asunción. Objekt byl postaven v roce 1845 a pyšní se unikátními vitrážemi oken. Mimo jiné nabízí i dechberoucí výhled po okolí. V prostorách kostela jsou pravidelně pořádány nejrůznější mše. Jednu ze mší tu dokonce sloužil i sám papež, a to v roce 2015.

Novodobější, avšak velice zajímavou budovou, je Národní kongres. Stavba byla realizována v roce 2002 a vyšla na 20 milionů dolarů, které byly poskytnuty Čínskou republikou. Realizovány jsou prohlídky v angličtině. Dominantou budovy je zrcadlová fasáda. Od moderní stavby směřujte ke svatyni zvané Panteón Nacional de los Héroes, kde jsou hroby vojáků padlých v ničivých válkách s Paraguayí. Toto místo je chráněno strážci, kteří se tu střídají každý druhý den.

Poznávání hlavního města Asunción můžete provádět i skrze nejrůznější muzea. Těch slavnějších a oblíbených je tu hned několik. Směřovat lze na Plaza de Independencia, kde je situován muzejní skvost v podobě růžové budovy El Cabildo. Toto kulturní centrum je věnováno domorodému životu v Paraguayi, ať už jde o domácí řemesla, náboženské artefakty, tradiční hudbu a jiné. Když vystoupáte do druhého patra muzea, dostane se vám krásného výhledu na město. V rámci historie navštivte i objekt zvaný Casa de la Independencia, což je stará chata postavená v 18. století, jíž vybudoval španělský osadník. I ta představuje významnou národní památku Asunciónu.

Dalším velkým muzeem je Museo del Barro situované na okraji města. Právě zde se budete moci navrátit do 400 let staré historie Paraguaye, kde jsou vystaveny masky, řezbářské práce, keramika a podobné věci. Neopomínejte ani na Městské muzeum nebo trochu méně výrazné Muzeum výtvarných umění, kde jsou prezentována díla národních hrdinů.

Pokud při návštěvě města Asunción zatoužíte po přírodě a zeleni, směřujte do tamní botanické zahrady, zoologické zahrady nebo Muzea přírodní historie. Vše najedete v jednom velkém areálu, kde se nachází hromada udržovaných stezek a plochy vybízející k nejrůznějším činnostem a aktivitám.

Vaší pozornosti by při návštěvě města Asunción neměla uniknout ani promenáda La Costanera podél řeky Río Paraguay. Jedno z nejpříjemnějších míst ve městě, kde si užijete primárně nádherných západů slunce. Oblíbená je tu i jízda na kolečkových bruslích nebo na kole. Autentickou podobou města Asunción je Loma San Jerónimo, což je velice barevné prostředí metropole. Jestliže patříte k milovníkům sportu, potažmo fotbalu, je vaší povinností navštívit fotbalový stadion Estadio Defensores del Chaco.

Za nákupy vyrazte na nejrušnější trh v Asunciónu, jímž je Mercado Cuatro. Tam dorazíte asi za 30 minut chůze od centra. K dostání je přemíra libovolného sortimentu. Jen co si užijete široké náměstí National Cathedral Across s fontánami, můžete si jít zaběhat do parku Parque Nu Guazu nebo dáte přednost kulturnímu zážitku v Centro Cultural Juan de Salazar. Mezi turisty jsou oblíbené místní jazykové školy, ale také organizované prohlídky s průvodci po městě.

Specifika kuchyně v Asunciónu

Kuchyně ve městě Asunción je velice pestrá a chutná. Vybírat si můžete z mnoha masitých, ale také zeleninových pokrmů, v závislosti na tom, jaké jsou vaše chutě. Nejčastěji se setkáte s masem telecím, hovězím, vepřovým a kuřecím. Nechybí nejrůznější ryby. Dosti často je maso připravováno formou grilování. Pokud si chcete dát kompletní oběd, začněte třeba u polévky. Vynikající je ta s knedlíčky zhotovenými z kukuřičné mouky. Té se říká Borí Borí. Přikusovat můžete chléb vyráběný z této mouky. Tím je Chipa. Mezi další oblíbené pokrmy se řadí Empanadas, Soyo a Chipa So´ó. Populární je také salám Chorizo. Součástí jídel jsou nápoje. Ve městě Asunción si můžete dát místní čaj nebo národní nápoj zvaný Terené. Vyzkoušejte také pití Cocido, které je zhotoveno z maté a zkaramelizovaného cukru.

V paraguayském městě Asunción se nachází několik typů restaurací. Pokud sázíte na levnější stravování, vyzkoušejte La Vienesa, Bar La Esquina, La Burgueria a Restaurante Seul. Vyznavači tradičních pochutin mohou zkusit Restaurante Bolsi, Bar Sar Roque, Javorai a Pulista Grill. Ochuzováni nebudou ani milovníci luxusní gastronomie. Ta na vás čeká v restauracích typu Mburicao Restaurante, Tierra Colorada Gastro, La Cabrera a Cocina Clandestina.

Počasí v Asunciónu

S městem Asunción se pojí vlhké subtropické klima hraničící s tropickým savanským podnebím. Užívat si budete primárně horká a vlhká léta, což je období během ledna, kdy se průměrné teploty pohybují kolem 27,5 °C přes den. Měsíční úhrn dešťových srážek bývá kolem 150 milimetrů. Ten celoroční se šplhá k hranici 1 400 milimetrů. Opakem toho jsou mírnější zimy v červenci, kdy průměrné teploty klesají k 17,5 °C. Suchá sezóna v Asunciónu je poměrně krátká a trvá od května do září. Nejchladnějšími měsíci jsou červen až srpen. 

Bezpečnost v Asunciónu

V hlavním městem Paraguaye zvaném Asunción se setkáte kriminalitou, která ve větší míře převládá spíše v oblasti řeky. Právě v těchto lokalitách jsou chudinské čtvrti, kde je zvýšené riziko přepadení a oloupení. Když se budete pohybovat směrem do centra a v turisticky vyhledávaných čtvrtích, takové riziko značně snížíte. I tak se ale může stát, že vás někdo přepadne, a to hlavně v noci. Přes den to však nemusí být výjimkou. Proto u sebe nenoste moc cenností a peněz, o které můžete přijít. A to i v rámci kapesních krádeží. Ty jsou víceméně všudypřítomné. Určitým nebezpečím mohou být také nemoci přenášené komáry. Primárně je to horečka dengue, takže používání kvalitních repelentů není od věci.

Měna

Ceny ve městě Asunción jsou velice přijatelné, pokud je porovnáte s Českou republikou. Ve srovnání s ostatními městy Paraguaye jde o vyšší průměr. Lepší představu o cenových nákladech si uděláte prostřednictvím níže uvedených řádků.

 • Voda 1,5 litru = 15 Kč
 • Chleba = 20 Kč
 • Láhev vína 0,75 litru střední kvality = od 165 Kč
 • Cappuccino = 45 Kč
 • Espresso = 35 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 115 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 30 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 40 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 23 Kč
 • Voda 0,33 litru v restauraci = 14 Kč
 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 1 050 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 22 Kč

Doprava v Asunciónu

Město Asunción disponuje vlastním mezinárodním letiště zvaným Silvio Pettirossi International Airport, kam můžete směřovat z letiště Václava Havla. Připravte se na to, že vás čekají alespoň dvě mezipřistání, takže doba letu se šplhá k 21 hodinám a více. Náklady na letenku jsou od 13 000 Kč. A jak je to s dopravou v samotném městě?

 • Historické centrum Asunciónu je poměrně malé, takže si jej bez sebemenšího problému projdete celé pěšky.
 • Veřejná doprava je tu zajišťována prostřednictvím autobusových linek. Ty pokrývají celé město a přilehlé oblasti.
 • Náklady na jednosměrný lístek je pohybují od 3 500 PYG.
 • Pokud chcete využít dálkových autobusů do ostatních měst Paraguaye, budete vyjíždět z Avenida República Argentina. Odkud lze cestovat i do Argentiny, Bolívie a Uruguaye.
 • Dražším přepravním prostředkem jsou místní taxi služby. Ty si účtují nástupní taxu 5 500 PYG a cenu za kilometr cca 16 000 PYG. Počítejte s tím, že noční jízdy jsou spjaty s přirážkou až 30 %.
 • K dispozici je říční terminál zajišťující lodní dopravu.
 • Když si budete chtít půjčit vozidlo, můžete k tomu využít autopůjčovny na letišti nebo ve městě. Cena pronájmu začíná na 600 Kč za den.

Jižní Amerika - další destinace

9.4Výjimečné
9.3Výjimečné
9.5Výjimečné
9.5Výjimečné
8.8Skvělé
9.3Výjimečné