Bezpečnost na Srí Lance - na co si dát pozor | cKlub.cz
Asie

Bezpečnost na Srí Lance

Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Je Srí Lanka bezpečná?

Srí Lanka je považována za velmi bezpečnou zemi, pokud pomineme jeden teroristický útok z roku 2019. I když je kriminalita na velmi nízké úrovní doporučuje se stejně jako jinde na světě dodržovat obecná bezpečnostní doporučení. K těm patří nenošení velkých obnosů peněz a cenností na veřejnosti a zvýšená opatrnost na frekventovanějších místech.

Na co si dát na Srí Lance pozor?

Je třeba brát v potaz, že Česká republika nemá na Srí Lance své velvyslanectví. Akreditovaný zastupitelský úřad najdete v Dillí a v Kolubii působí Honorární konzulát. 

Na Srí Lance se tak trochu musíte přizpůsobit mentalitě místních lidí. Ty mají ve zvyku především turistům prodat opravdu cokoliv. Takže i z nevinného povídání na pláži se může vyklubat potřeba prodat vodu, fotku se slonem a mnohé další věci.

Pokud budete vyrážet do restaurací a podobných podniků, oblékejte se zdvořile a nechoďte tam v plážovém oblečení. Doporučuje se zvolit dlouhé kalhoty a rukáv.

Srí Lanka je jedna z těch zemí, kde je levá ruka označována jako nečistá. Pozor si dejte i při fotografování. S objektivem byste rozhodně neměli mířit na místa s armádou. Vhodné není ani pózování s posvátnými sochami.

Při placení využívejte hotovost, pokud je to možné. Již se zde vyskytli případy podvodů s platebními kartami. Bankomaty ve větších hotelích jsou bezpečné.

Přírodní katastrofy

Na Srí Lance byste si měli dávat pozor na přírodní katastrofy v podobě silnějších monzunů. Ty přichází na ostrov dvakrát ročně do obou částí země. Při vydatnějších deštích mohou hrozit sesuvy půdy, v horším případě i tsunami. Takže volba rodinné dovolené na Srí Lance by měla být přizpůsobena povětrnostním podmínkám. Monzun v jihozápadní části ostrova přichází od května do srpna. Monzun v severovýchodní části ostrova naopak od září do ledna.

Postoj k alkoholu

Jestliže si budete chtít při dovolená na Srí Lance dopřát sklenku alkoholu, nebudete s tím mít problém v žádném hotelu ani restauraci. Prodej je zde ale omezený tím, že jej mohou nabízet jenom licencované obchody. S přihlédnutím k náboženství v zemi v barech určitě nenajdete žádné ženy. Ty dokonce mají zákaz pít alkohol. Pro turisty jsou však pravidla mírnější, takže sklence vína na pláži při západu slunce se rozhodně oddávat můžete.

Podmínky vstupu do země a další opatření související se šířením Covid-19

Od 21. ledna 2021 mají na Srí Lanku povolený vstup všichni cestující s výjimkou těch, kteří v posledních čtrnácti dnech pobývali na území Velké Británie. Minimálně 96 hodin před odletem musí každý cestující získat negativní výsledek RT-PCR testu. Další test musí absolvovat po příletu a pak 5., 7. a 10. až 14. den. Všechny testy si hradí cestující (40 USD za test) a musí je objednat ještě před odletem. 

Občané ČR jsou povinni si před cestou obstarat vízu (více zde). Po dobu 14 dnů musí zůstat ubytování pouze v jednom z hotelů označených Safe and Secury (seznam těchto hotelů najdete zde). V průběhu pobytu mohou tyto hotely měnit a mohou navštívit 14 schválených turistických míst v rámci tzv. biobubliny (seznam těchto míst najdete zde). Pohyb každého turisty však musí být naplánován a itinerář je nutné předem nahlásit příslušným úřadům. V prvních 14 dnech je rovněž zakázáno použití hromadné dopravy. Cestující se mohou využít dopravu ubytovacího zařízení. 

Důležité kontakty

Honorární konzulát Kolombo

60/1, Park Street

Colombo 2

Tel.: +94 115 559 083

Email: colombo@honorary.mzv.cz

Oblíbené hotely: Šrí Lanka

 • od 26 795 Kč
  Coco Royal Beach Resort
  Srí Lanka - Kalutara
 • od 28 890 Kč
  The Palms
  Srí Lanka - Beruwela
 • od 38 990 Kč
  Jetwing Blue
  Srí Lanka - Negombo
 • od 31 600 Kč
  Heritance Ahungalla
  Srí Lanka
 • od 27 000 Kč
  Koggala Beach
  Srí Lanka - Koggala
 • od 29 490 Kč
  The Blue Water
  Srí Lanka - Waduwa
 • od 28 800 Kč
  Occidental Eden Beruwala
  Srí Lanka - Beruwela
 • od 26 790 Kč
  Citrus Waskaduwa
  Srí Lanka
 • od 30 990 Kč
  Centara Ceysands Resort & Spa
  Srí Lanka - Bentota
 • od 60 200 Kč
  Saman Villas
  Srí Lanka - Bentota
 • od 32 000 Kč
  Vivanta By Taj Bentota
  Srí Lanka - Bentota
 • od 29 600 Kč
  Royal Palms Beach
  Srí Lanka - Kalutara