Asie

Srí Lanka: průvodce

30°C
Aktuálně
27°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu
LK flag

Srí Lanka

Hodnocení průvodce: 9.1

Ostrovní stát Srí Lanka je synonymem pro dokonalý exotický ráj. Okouzlují příroda, nekonečné pláže, hned osm významných památek zapsaných do seznamu UNESCO a velice příznivé ceny pro turisty. To jsou hlavní lákadla ostrova, který se stává výzvou pro spoustu nadšených cestovatelů. Na Srí Lance je stále co objevovat. Kultura, gastronomie, příroda, každý si v tomto směru přijde na to své. Jednou můžete svůj čas trávit na proslulých plážích, jindy vyrazíte k deštným pralesům poznat vzácnou faunu a flóru tohoto překrásného místa. Jinak řečená Šrí Lanka, to je políbení tropického moře v kombinaci legendárními chrámy a tvory žijícími v národních parcích.

Ostrov Srí Lanka je specifickým klenotem svého druhu. Od pískem zaplavených pláží se můžete během krátkého okamžiku dostat do zelených nížin a k vrcholkům hor a plantáží. Ráno budete obdivovat nejstarší strom, odpoledne to budou stádo slonů a večer si užijete kouzlo hlavního města Kolombo. Velkolepost Srí Lanky je v tomto směru opravdu fascinující. Dovolená na Srí Lance je zárukou toho, že na relativně malé ploše můžete vidět bezpočet krás.

Průvodce pro oblíbené destinace: Šrí Lanka

Co navštívit na Srí Lance

Srí Lanka si vás podmaní přemírou nejrůznějších aktivit, jimž se můžete věnovat. Pokud jde o moře, jednoznačně vede surfing a potápění. Opomíjeno není ani na nezapomenutelné rybaření. V případě pohybových aktivit vede ještě kriket, cyklistika, jízda na koni či slézání skal. Nejvíce toho samozřejmě uvidíte tehdy, když vyrazíte do nitra Srí Lanky. Stačí se zahledět na mapu ostrova a hned budete vědět, že o zábavu máte postaráno.

Vaší první zastávkou na Srí Lance se stane hlavní město, kde na vás čeká nejenom pestré kulturní vyžití, ale také řada historických objektů. Je to město Colombo, které na svém území ukrývá například pevnost Fort zanesenou na seznamu světového dědictví UNESCO. Vyhledávaná jsou městská tržiště a čtvrť Pettah. Pokud jde o buddhistické chrámy, můžete jich navštívit více než dost. Je to Seema Malaka, mešita Davatagaha a chrám Kelaniya Raja Maha Viharaya.

Silný kulturní zážitek na vás čeká také ve městě Kandy, kde se vám největší atrakcí stane chrám Buddhova zubu a Královský palác. Krásným historickým městem je Anuradhapura, kde se nachází tři dagoby – Jetavanarama, Ruvanveliséja a Abhajagiri. Podobně zaměřeným městem je i Polonaruwa nebo dáte přednost městečku Mihitale, v němž se tyčí jedinečná skalní vyhlídka. I zde jsou dvě zajímavé dagoby Mahaseya a Ambasthale. Pokud vám to bude málo, směřujte do města Sigiriya, kde je stejnojmenná skála. Vynechat byste neměli ani město Ella, poblíž něhož jsou vodopády Rawana Ella Waterfalls a železniční most s označením Nine Arch Bridge.

Srí Lanka nabízí spoustu cestovatelských podob. Vaše kroky mohou směřovat například do známého sloního sirotčince Pinnawala, kde je v průměru šedesát slonů. Vynechat nesmíte ani geografický střed ostrova, jímž je místo zvané Dambulla. Tem je chrám s pěti samostatnými jeskyněmi. Nepřehlédnutelná je třicet metrů vysoká socha Buddhy. Během okamžiku se můžete octnout i na vybraných plantážích. Jednoznačně zde vedou čajové plantáže, z nichž si vychutnáte šálek silného čaje. Popřípadě zamíříte na plantáže s kořením, které může být přísadou jídel a své pevné místo má také v medicíně.

Když se vydáte na Srí Lanku, objevujte i krásy tamního deštného pralesa. Ten se nachází v Národním parku Sinharaja představujícím rozmanitou rezervaci plnou ptactva a překrásných rostlin. Od roku 1989 je na seznamu světového dědictví UNESCO. Podobných národních parků je tu samozřejmě více. Oblíbenou turistickou atrakcí je Národní park Yala, kde je přes 150 druhů ptáků. Dále je to Národní park Minneriya. V něm žije více jak 150 slonů. Pokud chcete vidět přes dva tisíce růžových plameňáků, zavítejte do Národního parku Bundala. Nakonec si nenechte ujít prohlídku Národního parku Uda Walawe, kde budete moci pozorovat divoké buvoly, sambary a slony. Těch je tu údajně více jak 500.

Srí Lanka, to je také relaxace, odpočinek a vodní hrátky. Dovolená na tomto ostrově musí být zákonitě spojena se spoustou překrásných pláží. Navštívit byste měli alespoň některé z nich – Beruwala, Unawatuna & Galle, Hikkaduwa, Mirissa a pláž Yala. Jestliže se řadíte k vyznavačům surfování, zavítejte do zálivu Arugam. Mezi další oblíbená místa se řadí Negombo, Uppuveli a Nilaveli & Trincomalee.

Místní kuchyně

Při výběru pokrmu na Srí Lance se připravte na jediné. Základ místní gastronomie vychází z indické kuchyně, takže většina jídel je z větší míry pálivá. Tento fakt je třeba vnímat jako naprostý standard a pokud se chcete najíst bez pálení, musíte si o takové jídlo říci. Z ingrediencí nejčastěji narazíte na ryby, rýži, zeleninu, kari a další koření. Oblíbenou přísadou je například Pol Sambol, což je chilli v kombinaci se strouhaným kokosem. Ochutnat byste určitě měli několik tamních pokrmů, které ke Srí Lance jednoznačně patří. Je to například hustá čočková polévka Parripa, strouhaný kokos s orestovanou zeleninou Mallung nebo placka plněná masem, vejcem, cibulí a slaninou Rotti. Milovníci masa, ryb a zeleniny nepohrnou ani kořeněnou variantou Kul. Ochutnejte i vynikající místní omeletu Hopper, jež může být nachystána v kombinaci s jogurtem a medem.

Pokud srílanské kuchyni propadnete na plné čáře, pak byste své chuťové pohárky neměli ochuzovat o další vyhlášené pokrmy. Je to například tenká palačinka Hopper a její alternativa String hopper. Vychutnat si můžete i Nasi Goreng. Tento výčet může pokračovat – Vádai, Uttapam a Dosa. Jestliže máte chuť na něco sladkého, okuste Curd, Wattalappam a Jaggery. A co si dopřávat v rámci nápojů? Nejpopulárnější je určitě čaj, který je obvykle podáván s cukrem a mlékem. Dalším populárním nápojem je káva a limonády, včetně kokosového mléka. V rámci alkoholických nápojů okuste pivo tamních značek – Lion Lager, Anchor a Three Coins. Místní specialitou je také palmové víno označované jako Toddy. Pokud budete chtít něco ostřejšího, jednoznačně vede lihovina Arak, která vzniká destilací z palmového vína.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Šrí Lanka

 • od 26 795 Kč
  Coco Royal Beach Resort
  Srí Lanka - Kalutara
 • od 28 890 Kč
  The Palms
  Srí Lanka - Beruwela
 • od 41 029 Kč
  Jetwing Blue
  Srí Lanka - Negombo
 • od 31 600 Kč
  Heritance Ahungalla
  Srí Lanka
 • od 27 000 Kč
  Koggala Beach
  Srí Lanka - Koggala
 • od 29 490 Kč
  The Blue Water
  Srí Lanka - Waduwa
 • od 28 800 Kč
  Occidental Eden Beruwala
  Srí Lanka - Beruwela
 • od 26 790 Kč
  Citrus Waskaduwa
  Srí Lanka
 • od 30 990 Kč
  Centara Ceysands Resort & Spa
  Srí Lanka - Bentota
 • od 60 200 Kč
  Saman Villas
  Srí Lanka - Bentota
 • od 32 000 Kč
  Vivanta By Taj Bentota
  Srí Lanka - Bentota
 • od 29 600 Kč
  Royal Palms Beach
  Srí Lanka - Kalutara

Asie - další destinace

9.2Výjimečné
Spojené arabské emiráty
Spojené arabské emiráty: průvodce
6.5Dobré
Afghánistán
Afghánistán: průvodce
8.7Skvělé
8.3Skvělé
Ázerbájdžán
Ázerbájdžán: průvodce
7.9Dobré
7.8Dobré