Srí Lanka - jižní pobřeží - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Šrí Lanka

Srí Lanka - jižní pobřeží: průvodce

26°C
Aktuálně
27°C
Průměrně

Srí Lanka - jižní pobřeží

Jižní pobřeží jinak nazývané jako Southern Province je oblastí ostrovního státu Srí Lanka. Sedmá největší provincie ostrova se rozléhá na ploše 5 444 kilometrů čtverečních a žije zde kolem 2,5 milionů obyvatel. Právě díky tomu je třetí nejlidnatější provincií.

Southern Province neboli Jižní provincie na Srí Lance existovala už honě dávno. Svůj právní statut získala v roce 1987. Pobřežní část této provincie je omílána Indickým oceánem. Jižní pobřeží se skládá z několika geografických oblastí, kterými jsou Matara, Hambantota a Galla. Poslední jmenovaná je zároveň názvem hlavního města této provincie.

Mezi výrazné zdroje příjmu této lokality patří ve velké míře rybolov a zemědělství. Současně s tím zde bují i turistický ruch. K významnými městům této provincie se řadí Ambalangoda, Hambantota, Hikkaduwa, Matara a Tangalle.

Jaké nabízí Srí Lanka - jižní pobřeží památky a zajímavosti?

Co navštívit na jižním pobřeží Srí Lanky

Jižní pobřeží Srí Lanky se pyšní těmi nekrásnějšími plážemi ostrova. Navštívit zde můžete spoustu ohromujících působišť spjatých s dokonalou a rozmanitou přírodou. K tomu se přidávají ještě tradice, kultura a místní zábava.

Pokud chcete své dobrodružství v jižní provincii Srí Lanky započít na tom nejnavštěvovanějším místě, pak vyrazte do města Galle. Právě zde se nachází pevnost Galle Dutch Fort pocházející ze 17. století, jež se mimo jiné objevila také na seznamu světového dědictví UNESCO. Ve městě je možné navštívit Národní muzeum, projít se malebnými úzkými uličkami nebo dáte přednost místním kostelům a mešitám. Asi půl hodiny cesty od města Galle je situován chráněný les Kottawa.

Dalším populárním místem je Unawatuna anebo ještě lépe vesnička zvaná Weligama. Právě tam objevíte ryzí rybářský život a uvidíte příbytky místních rybářů. Za podívanou stojí i ostrov Taprobane. Své kouzlo má vesnička Giragala, kde prožijete nejenom kulinářský zážitek, ale také ten relaxační.

Na území jižního pobřeží Srí Lánky jsou hned čtyři významné národní parky. Tím prvním je Národní park Yala. Ten patří k těm nejatraktivnějším na ostrově. Vidět zde můžete více jak 200 druhů ptáků, krokodýly a buvoly. Hlavní sezóna je zde od prosince do února. Další je Ptačí rezervace Bundala, kde má svůj domov asi 350 plameňáků. Zde je možné pozorovat spoustu stěhovavých ptáků z Evropy. Poté si udělejte výlet do deštného pralesa Sinharaja. Právě ten se nachází na seznamu světového dědictví UNESCO. Posledním významným cílem ve vašem putování po jižní provincii bude Národní park Udawalawe. V něm se budete moci podívat také na slony.

Jestliže se vyrazíte do oblasti Koggala, zavítejte na stejnojmennou pláž nebo na místo zvané Mirissa. Hodně populární je zde sledování velryb. Jedinečným působištěm pro vás bude kopec Coconut Hill. Vylézt si můžete Parrot Rock Bridge. Mezi další romantická místa patří Weligama Beach či Matara Beach. Ve výčtu pláží na jižním pobřeží by šlo rozhodně pokračovat. Jsou jimi Midigama Beach, pláž Madiha a Polhena.

Když zavítáte do lokality zvané Bentota, vaším cílem se stane nejenom pláž Bentota Beach, ale také město Kegalle. Poblíž něho se nachází sirotčinec pro slony zvaný Pinnewala. Výzvou je město Hambantota a pláž Hikkaduwa. Své cestování v jižní části Srí Lanky můžete zakončit například na pláži Tangalle. Právě zde jsou k vidění dech beroucí západy Slunce, břehy lemované palmami a ideální podmínky pro koupání. Je zřejmé, že na jižním pobřeží tohoto ostrova vám nebude nic chybět.

Specifika místní kuchyně

Na jižním pobřeží Srí Lanky si pochutnáte spíše na pálivějších pokrmech. Mezi základní suroviny patří kari, rýže, zelenina, ostřejší omáčky a v neposlední řadě ryby a mořské plody. Přílohou hlavních jídel bývají zeleninové saláty. Z ovoce se nejčastěji používá ananas, papája a banány. Opomíjeno není ani na kokosové mléko. Mezi tradiční receptury patří pokrmy jako Mallung, Parripa, Rotti, Bonda, Wattalappam, Kul a Hopper. Když nebudete mít chuť na srílanský čaj nebo osvěžující nápoj z tropického ovoce, vyzkoušejte pálenku z palmového vína nebo samotné palmové víno.

Při návštěvě místních restaurací si zvykejte na to, že na některé pokrmy jsou podstatně delší čekací doby nežli v našich končinách. Na jižním pobřeží Srí Lanky je to však něco naprosto běžného. Jídla se obvykle připravují z čerstvých surovin a některé je třeba teprve zpracovat.

Počasí

Počasí na jižním pobřeží Srí Lanky je tropického charakteru. O tom není žádných pochyb. Celoroční průměrné teploty jsou mezi 28 °C až 30 °C. Důležité je vědět, v jakém období se zde vyskytují monzunové deště a kdy je tedy vhodné navštívit tuto část ostrova. Ideálním termínem je prosinec až duben. I v tomto čase vás ale mohou překvapit nárazové dešťové přeháňky. Také průměrná teplota moře je velice příznivá a pohybuje se mezi 27 °C až 29 °C.

Bezpečnost

Na Srí Lance je obecně nižší kriminalita, což se vztahuje také na jižní pobřeží ostrova. Pozor si byste měli dávat snad jen ve větších městech na své osobní věci. A to hlavně na přelidněných místech, jakými jsou tržnice a podobně. Zároveň je lepší nenechávat cennosti na pláži bez dozoru. Vyhýbat se nemusíte ani romantické noční procházce po pláži.

Při výletech mimo města jižního pobřeží buďte opatrní, ať už je to na moři nebo na souši. Zvýšené obezřetnosti dbejte hlavně za nevlídného počasí a v době monzunových dešťů. Hrozí totiž sesuvy půdy nebo rozvodnění vodních toků. Trochu nebezpečná je i doprava. Rušná je ve velkých městech, mimo města představují nebezpečí užší silnice.

Měna

Ceny za zboží a služby nejsou na jižním pobřeží Srí Lanky nikterak závratné. Průměrné ceny odpovídají těm našim v Česku a mnohdy jsou ještě nižší. Dovolená v jižní provincii tedy bude levná. Zde je několik příkladů, z nichž si uděláte představu o nákladech.

 • Voda 1,5 litru = 13 Kč
 • Chleba = 12 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 15 Kč
 • Cappuccino = 50 Kč
 • Espresso = 35 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 40 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 60 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 40 Kč
 • Ubytování ve dvouhvězdičkovém hotelu = od 750 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 18 Kč

Doprava

Na jižní pobřeží ostrovního státu Srí Lanka se nejjednodušeji dostanete tak, že z Prahy vyrazíte na největší letiště ostrova, jimž je letiště Colombo Bandaranaike. Ceny letenek jsou proměnlivé, ale dají se sehnat od 12 000 Kč a výše. Doba letu záleží na tom, kde a kolikrát budete přestupovat. Obvykle je to mezi 17 až 24 hodinami. Přepravu směrem do jižní provincie Srí Lanky vám zajistí buď vnitrostátní letecká doprava nebo zvolíte dálkové autobusy, popřípadě vlakové spoje. Po ostrově se nachází stovky kilometrů železnic. V oblasti jižního pobřeží můžete volit z několika dopravních prostředků.

 • Autobusová doprava – k dispozici jsou červené dálkové autobusy, bílé státní autobusy bez klimatizace a bílé soukromé autobusy s klimatizací.
 • Zkusit můžete cestování vlakem, i když zrovna nepatří k těm nejpohodlnějším, rozhodně se stává nezapomenutelným zážitkem.
 • Existují zde i alternativní druhy dopravy, jakými jsou tříkolky Tuk Tuk nacházející se především ve velkých městech.
 • Cena jízdného začíná na 20 LKR.
 • Místní taxi služby si účtují poplatek 45 LKR za kilometr, přičemž nástupní taxa bývá cca 60 LKR.
 • Výjimkou není ani pronájem automobilu. Využít lze variantu s řidičem a bez řidiče. Ta bez řidiče může být trochu riskantní, a to s přihlédnutím k divokému provozu.
 • Cena půjčovaného je od 800 Kč na den.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Šrí Lanka

 • od 33 900 Kč
  Jetwing Blue
  Srí Lanka - Negombo
 • od 63 800 Kč
  Saman Villas
  Srí Lanka - Bentota
 • od 31 600 Kč
  Vivanta By Taj Bentota
  Srí Lanka - Bentota
 • od 31 100 Kč
  Mount Lavinia House
  Srí Lanka
 • The Habitat
  Srí Lanka - Bentota
 • od 29 400 Kč
  Shinagawa Beach (Balapitiya)
  Srí Lanka
 • od 29 990 Kč
  Avani Bentota
  Srí Lanka - Bentota
 • The Surf
  Srí Lanka - Bentota
 • Habarana Village By Cinnamon
  Srí Lanka - Colombo
 • Cinnamon Grand Colombo
  Srí Lanka - Colombo
 • Pledge 3
  Srí Lanka - Negombo
 • Sun Aqua Pasikudah
  Srí Lanka

Asie - další destinace

9.2Výjimečné
Spojené arabské emiráty
Spojené arabské emiráty: průvodce
6.5Dobré
Afghánistán
Afghánistán: průvodce
8.7Skvělé
8.3Skvělé
Ázerbájdžán
Ázerbájdžán: průvodce
7.9Dobré
7.8Dobré