Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Šrí Lanka

Jaffna: průvodce

27°C
Aktuálně
27°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Jaffna

Jaffna je srílanským městem, které leží v Severní provincii. Tam dokonce představuje hlavní město této části poloostrova. Žije v něm přes 90 tisíc obyvatel, což z něj dělá dvanácté nejlidnatější město Srí Lanky. Od slavného města Kolombo se nachází přibližně 400 kilometrů.

Ve městě žijí nejrůznější etnické skupiny. Největší zastoupení zde mají především Tamilové a Maurové. Ještě, než proběhla na Srí Lance občanská válka, patřilo město Jaffna k druhému největšímu hned po Kolombu. Z řady nalezených vykopávek se odhaduje osídlování této lokality na ranné období. S místem se pojí středověké období, historie koloniální a postkoloniální.

Město Jaffna se skládá z několika důležitých předměstí, jakými jsou například Chundikuli, Ariyalai, Kopay, Kaithadi, Navatkuli, Urumpirai, Gurunagar a další. Jaffna je obklopena lagunami a nachází se zde velké zastoupení vápence.

Jaké nabízí Jaffna památky a zajímavosti?

Co navštívit v Jaffně

Jaffna je krásné srílanské město, jež zaujme nejenom svými významnými náboženskými památkami, ale i řadou dalších zajímavostí. Poznávat můžete i blízké okolí, kde se toho skrývá více než dost.

Začít můžete například u objektu Nallur Kandaswamy Kovil. Chrám, který byl vybudován někdy kolem roku 948. Jeho návštěvy jsou možné už od pěti hodin ráno. Právě v jeho architektuře budete moci spatřit mnohé z indického původu. Dalšími náboženskými stavbami jsou kostely na pláži neboli Churches in Beach Side. Navštívit lze například kostel sv. Marie a Jana Křtitele nebo dáte přednost kostelu sv. Jana a Panny Marie.

Zajímavým objektem ve městě je bezpochyby veřejná knihovna a věž s hodinami. Přímo v centru města můžete obdivovat tuto osobitou architekturu. Nedaleko od ní se nachází pozůstatky holandské pevnosti Dutch Fort. Ta byla postavena v roce 1618. Pevnost má tvar hvězdy a v době západu slunce nabízí překrásná panoramata. S tehdejší občanskou válkou souvisí také mnoho ruiny, na něž můžete narazit při procházení městem Jaffna.

K dalším významným místům se řadí oblouk z původního vstupu do paláce Cankili Thoppu Archway, historická budova Mantri Manai, zlatě zbarvená socha Sangiliyan z roku 1974 nebo archeologické muzeum. Historickým působištěm je Elephant Pass War Memorial, kde je situovaný velký železný tank jako symbol války. Nakonec si nechte zbytky ikonické pevnosti Jaffna Fort, což byla pevnost postavená Portugalci a později převzatá Holanďany. Pevnost se postupem času stala archeologickým místem, respektive to, co z ní zbylo.

Ve městě Jaffna máte možnost navštívit i Old Park, což jsou velké plochy zeleně a starých stromů. Tento park funguje již od roku 1829. Naopak tím moderním parkem bude Subramaniam Park, jehož otevření proběhlo v roce 2010. Zde se nachází nejrůznější fontány, včetně dětského hřiště.

Mezi zajímavosti srílanského města lze určitě zařadit pláž Kankesanthurai Beach, kde si užijete pobřežního písku a moře. Zavítat můžete na tamní trhy, včetně těch rybích, kde je možnost zakoupit si čerstvé plody moře. Okusit byste měli vynikající mango, které je s Jaffnou neodmyslitelně spjato. A pokud by vám tohle všechno bylo málo, navštivte ještě ostrov Nainativu, tam lze vyrazit lodí. Výzvou se vám stane nedaleký ostrov Delft, kde kromě divokých koní uvidíte i pozůstatky portugalské starověké pevnosti.

Opomíjeno pochopitelně není ani na zábavu, třeba v kulturním centrum Jaffna nebo v Aliance Francaise. A noční zábavu? Tu vám zprostředkuje třeba Jetwing Jaffna Rooftop Bar na střeše hotelu.

Specifika místní kuchyně

Ve městě Jaffna ochutnáte spoustu srílanských pokrmů, které jsou z velké míry ovlivněny indickou kuchyní. Velice často se setkáte s ingrediencemi, jakými jsou rýže a kari. Z tradičních specialit tohoto města můžete okusit originální palačinky Hoppers, tuňáka Ambul Thial nebo dáte přednost masovým kouskům v banánových listech Lampari. Opomíjeno není ani na lahodné dezerty, jakými jsou například sirup Aluva, Watlalappam a jagárový cukr Kalu Dodol. Z exotického ovoce zde budete nejčastěji konzumovat mango.

Když se rozhodnete polahodit své chuťové pohárky v některé z tamních restaurací, vyrazte do podniků Mangos, Green Grass Hotel & Restaurant, Malayan Café, Cosy Restaurant, Jetwing Jaffna, U.S. Restaurant nebo Eleven to Eleven Pizza.

Počasí

Počasí v Jaffně by šlo rozdělit na dvě fáze. Suché klima je nejčastěji mezi únorem a srpnem. Vlhké klima pak od září do ledna. Nejvyšších teplot se domůžete v dubnu a květnu, poté pak v srpnu a září. Naopak nejchladnější počasí přichází v prosinci a lednu. Je však pravdou, že průměrné teploty ve městě Jaffna se pohybují kolem 28 °C. Počítat je třeba i s každoročními srážkami a monzuny. Nejvíce jich spadne od října do prosince. Celkový úhrn dešťových srážek je 1 300 milimetrů za rok. Ročně proprší asi 67 dnů. Možná právě podle monzunového klimatu je vhodné plánovat dovolenou a návštěvu města Jaffna.

Bezpečnost

Bezpečnost v Jaffně byste rozhodně neměli podceňovat. Je vhodné hlídat si své osobní věci na turisticky vyhledávanějších místech. Pokud se po městě budete pohybovat v noci, tak jen ve vybraných lokalitách. Okrajovým částem města se raději vyhýbejte. Cennosti nechávejte v hotelovém trezoru a udělejte si kopie cestovních dokladů.

Nebezpečná se mohou stát monzunová období. Během nich je lepší některé výlety v přírody a okolí Jaffna oželet, protože může docházet k sesuvům půdy. Je to zkrátka nebezpečné. Vždy se držte doporučení místních lidí, jež okolí dokonale znají.

Měna

S vysokými cenami ve srílanském městě Jaffna si hlavu rozhodně lámat nemusíte. Pořizovací náklady za zboží a služby jsou zde velice přijatelné. V mnoha případech je lze označit za nízké. Pro lepší představu uvádíme několik vybraných příkladů.

 • Voda 1,5 litru = 12 Kč
 • Chleba = 8 Kč
 • Cigarety Marlboro = 130 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 10 Kč
 • Točené pivo 0,5 litru = 45 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 55 Kč
 • Cappuccino = 30 Kč
 • Espresso = 20 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 30 Kč
 • Ubytování ve dvouhvězdičkovém pokoji = od 650 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 17 Kč

Doprava

Cesta do srílanského města Jaffna pochopitelně povede skrze leteckou dopravu. Z letiště Václava Havla se s několika přestupy můžete dostat až do města Jaffna. Tamní letiště je tím druhým nejfrekventovanějším v zemi. Nutno podotknout, že slouží výhradně pro vnitrostátní a vojenské lety, takže na Srí Lance to bude s přestupem. Doba letu se může pohybovat kolem 12,5 hodiny a více. Náklady na letenku začínají na 17 000 Kč a více podle toho, s jak velkým předstihem je zakoupíte. A jak je to s cestováním po městě a jeho blízkém okolí?

 • Ve městě se nachází vlakové nádraží Jaffna Central Railway Station.
 • K dispozici jsou místní autobusové linky. Za veřejnou dopravu zaplatíte kolem 10 LKR.
 • Využívat lze i místních taxi služeb. Ty jsou tvořeny jak auty, tak motocykly nebo speciálními vozítky. Oblíbené jsou Jaffna Call Taxi Point, Jaffna Cab & Tours, Rocky Cabs, Aswin Tours & Call Taxi a další.
 • Nástupní taxa se pohybuje kolem 65 LKR a cena za kilometr od 45 LKR.
 • Plánovat si můžete také výlety lodí po moři na přilehlé ostrovy.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Šrí Lanka

 • Coco Royal Beach Resort
  Srí Lanka - Kalutara
 • od 28 590 Kč
  The Palms
  Srí Lanka - Beruwela
 • od 24 785 Kč
  Goldi Sands
  Srí Lanka - Negombo
 • od 7 132 Kč
  Koggala Beach
  Srí Lanka - Koggala
 • od 6 963 Kč
  Occidental Eden Beruwala
  Srí Lanka - Beruwela
 • od 29 769 Kč
  Centara Ceysands Resort & Spa
  Srí Lanka - Bentota
 • od 65 700 Kč
  Saman Villas
  Srí Lanka - Bentota
 • od 35 000 Kč
  Vivanta By Taj Bentota
  Srí Lanka - Bentota
 • od 33 500 Kč
  Mount Lavinia House
  Srí Lanka
 • The Habitat
  Srí Lanka - Bentota
 • od 31 800 Kč
  Shinagawa Beach (Balapitiya)
  Srí Lanka
 • od 30 700 Kč
  Turyaa Kalutara (Ex. The Sands)
  Srí Lanka - Kalutara

Asie - další destinace

9.2Výjimečné
Spojené arabské emiráty
Spojené arabské emiráty: průvodce
6.5Dobré
Afghánistán
Afghánistán: průvodce
8.7Skvělé
8.3Skvělé
Ázerbájdžán
Ázerbájdžán: průvodce
7.9Dobré
7.8Dobré