Kolombo - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Šrí Lanka

Kolombo: průvodce

29°C
Aktuálně
27°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Kolombo

Kolombo je největším městem Srí Lanky. Situováno je v západní části ostrova. Jde o kulturní, průmyslové a zároveň komerční město vyjímající se svou živostí a rušností. Do roku 1978 mělo na Srí Lance status hlavního města, o nějž po tomto roce přišlo.

V samotném městě žije přes 750 tisíc obyvatel, v celé okolní aglomeraci je to však mnohonásobně více, až kolem 5,6 milionů lidí. Město Kolombo je administrativním centrem Západní provincie a sousedí s dalším městem zvaným Šrí Džajavardanapura Kotte.

Před více jak 2 tisíci lety toto město představovalo poměrně důležitý přístav. Dříve bylo město pojmenováno jako Kalanpu. O název Kolombo se v pozdějších letech postarali Portugalci, a to konkrétně v roce 1505.

Jaké nabízí Kolombo památky a zajímavosti?

Co navštívit v Colombu

Město Kolombo dokonale propojuje krásnou přírodu s městskými stavbami, a to jak historického, tak moderního pojetí. Každá z patnácti zón města v sobě ukrývá něco, od rušných bazarů, až po klidné parky vhodné k odpočinku.

Ze staveb lze určitě jmenovat chrám zvaný Bellanwila Rajamaha Viharaya, který je cílem mnohých návštěvníků Kolomba. Z tohoto posvátného místa se poté můžete vydat k dalšímu, jímž je Kelaniya Raja Maha Vihara. Chrám, na němž se vyjímá sám Buddha byl obnoven v 18. století za pomoci Holanďanů. Tato turistická atrakce totiž byla v dřívějších dobách dvakrát poničena, jednou Indy a podruhé Portugalci.

Od klasických chrámů je jen krůček k tomu ostrovnímu, jenž nese název Seema Malaka. O jeho propracovanou a unikátní podobu se postaral slavný architekt Geoffrey Bawa. Toto místo v současné době tvoří spojovací článek mezi několika kulturami, od čínské, přes indickou, až po thajskou a srílanskou. Z historických objektů si v Kolombu nenechte ujít ani Katedrálu sv. Lucie. Jde o jeden z nejstarších a zároveň největších kostelů nacházejících se na území Srí Lanky.

V Kolombu je situována i mešita, konkrétně tak zvaná Jami Ul-Alfar, jež je nepřehlédnutelná díky pruhovanému exteriéru. Ten tvoří kombinaci červené a bílé barvy. Dále se můžete zaměřit na památník nacházející se na náměstí Nezávislosti neboli na The Independence Square. Působivý je buddhistických chrám Gangaramaya, kde je posvátná socha Buddhy v životní velikosti.

Mezi unikátní a významné stavby Kolomba se řadí například starý maják Galle Buck, odkud se nabízí panoramatický výhled na Indický oceán. Toto místo je veřejnosti přístupné po celý rok. Vidět byste měli i starou holandskou nemocnici pocházející z roku 1681. Dnes tato nemovitost slouží jako nákupní komplex, kde máte možnost zakoupit nejrůznější suvenýry. Překrásnou podívanou vám zprostředkuje slavný historický hotel Mount Lavinia, jehož stavba proběhla v roce 1806. Jde o přepychové bydlení s výhledem na oceán. K neodmyslitelným symbolům Kolomba patří i Casino Marina, jež bylo otevřeno v roce 2013 a hazardní zážitek nabízí hned ve čtyřech podlažích.

Historii tohoto města můžete poznat z blízka v Národním muzeu, v němž se nachází galerie z 18. století, nejrůznější masky, meče a kulturní dědictví tohoto národa. Spojit to můžete s prohlídkou Muzea tradičního loutkového umění. Z pohledu obsahu je působivé i Colombo Dutch Museum.

Kolombo, to pochopitelně nejsou jen historické, náboženské a moderní objekty. Objevovat můžete i přírodní krásy. Je to například Beddagana Wetland Park, kde si užijete romantické procházky. Hned poté zavítejte na další atraktivní místo zvané Diyatha Uyana. Své kouzlo přináší také oblast Galle Face Green, kde se mezi budovami ukrývá městský park a na dosah budete mít několik stovek metrů mořského pobřeží. V samotném srdci města Kolombo na vás čeká jezero Beira, kde si dopřejete třeba plavbu na loďce. Kapitolou samou o sobě je Viharamahadevi Park, kde jsou jak turistické stezky, tak místní zoo, vodopády a lokality určené k rodinnému pikniku.

Milovníci zvířat by se měli zaměřit na oblast, která je útočištěm minimálně padesáti druhů ptáků, a tou je Attidiya Bird Sanctuary. Na skok můžete také do Zoo Dehiwala. Tato zoologická zahrada byla vytvořena v roce 1963 a je Národní zoologickou zahradou Srí Lanky. Nakonec volný čas prožijte i na místních plážích, jakými jsou Galle Face Beach a Crow Island Beach.

Specifika místní kuchyně

Jak je známo, tak srílanská kuchyně je v mnoha směrech ovlivněna kuchyněmi přistěhovalců. I přesto budete mít možnost v Kolombu ochutnat řadu místních specialit. Ty budou tvořeny z rýže, krevet, mořských plodů, ale také pálivého koření, na nějž se musíte připravit. Ochutnat můžete například pálivou omáčku Sambal, tenké palačinky zvané Hopper nebo chlebové placky Rótí. Pokud u některého jídla v Kolombu narazíte na označení Devilled, pak vězte, že půjde o něco hodně kořeněného.

Milovníci tradičních srílanských jídel by měli zavítat do restaurací, jakými jsou Isso, Nuga Gama, Curry Leaf a Sea Fish Restaurant. Jestliže chcete dát přednost gastronomickému luxusu, potom vyhledejte podniky jako Capital Bar & Grill, Navratna, Shang Palace a Laggon.

Počasí

Počasí ve město Kolombo je tropického rázu, to znamená, že si budete užívat průměrných teplot kolem 27 °C. V období od května do srpna je třeba počítat s monzunovým klimatem. Období sucha nejčastěji přichází od prosince do března. Připravit se musíte i na větší vlhkost vzduchu, která se pohybuje mezi 70 % až 80 %. Vlivem tropických teplot však lze počítat s příjemně teplým mořem. Jeho teplota je v průběhu roku mezi 27 °C až 30 °C.

Bezpečnost

Vzhledem k nedávným útokům ve městě Kolombo, jenž mají na svědomí místní islamisté je třeba dbát zvýšené opatrnosti. Raději se vyhýbejte většímu seskupení lidí, večer nechoďte nikam sami, natož do odlehlejších částí města. Před cestou do Kolomba je vhodné informovat se na aktuální bezpečnostní situaci a dbát všech bezpečnostních rad.

Měna

Ceny za sortiment a služby ve městě Kolombo nejsou nikterak velké a odpovídají českému standardu. Je tedy zřejmé, že za nic nebudete přeplácet vyšší ceny než v evropských destinacích. Zde je několik příkladů průměrných cen.

 • Voda 1,5 litru = 13 Kč
 • Chleba = 10 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v obchodě = 55 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 60 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 15 Kč
 • Cappuccino = 55 Kč
 • Espresso = 40 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 45 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 50 Kč
 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 1 000 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 20 Kč

Doprava

Při plánování cesty na Srí Lanku, konkrétně do města Kolomba si vyhlédněte ty správné letecké spoje. Z letiště Václava Havla budete směřovat na letiště Colombo Bandaranaike, které se nachází u plážového letoviska Negombo a od města Kolombo je vzdáleno přibližně 35 kilometrů. Cena letenek se pohybuje mezi 13 000 Kč až 15 000 Kč. V akci za letenku zaplatíte o něco méně. Doba letu závisí na množství přestupů, ale běžně je mezi 17 až 26 hodinami. Z letiště do města se dostanete následujícími způsoby.

 • Autobusová linka č. 187-E3 vás do města dopraví za 60 minut za cenu kolem 110 rupií.
 • Pokud dojdete ke dva kilometry vzdálené vlakové zastávce Free Trade Zone, můžete jet vlakem. Doba jízdy je stejná a náklady jsou kolem 30 rupií.
 • V případě taxi služeb počítejte s náklady cca 1 800 až 3 500 rupií.

Jaké způsoby dopravy lze využít ve městě Kolombo?

 • Upotřebit můžete městské autobusové dopravy. K dispozici jsou i dálkové autobusy do vzdálenějších měst.
 • Cena za jízdenku se pohybuje od 20 rupií.
 • V Kolombu funguje i železniční doprava. Ta spojuje město se vzdálenějšími cíli, jakými jsou Kandy, Gallé, Polonnaruwa a jiné.
 • Když využijete místních taxi služeb, počítejte s nástupní taxou kolem 60 rupií a cenou za kilometr cca 50 rupií.
 • Přímo na letišti si můžete pronajmout vůz. Cena se pohybuje od 850 Kč za den.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Šrí Lanka

 • od 26 795 Kč
  Coco Royal Beach Resort
  Srí Lanka - Kalutara
 • od 28 890 Kč
  The Palms
  Srí Lanka - Beruwela
 • od 38 990 Kč
  Jetwing Blue
  Srí Lanka - Negombo
 • od 31 600 Kč
  Heritance Ahungalla
  Srí Lanka
 • od 27 000 Kč
  Koggala Beach
  Srí Lanka - Koggala
 • od 29 490 Kč
  The Blue Water
  Srí Lanka - Waduwa
 • od 28 800 Kč
  Occidental Eden Beruwala
  Srí Lanka - Beruwela
 • od 26 790 Kč
  Citrus Waskaduwa
  Srí Lanka
 • od 30 990 Kč
  Centara Ceysands Resort & Spa
  Srí Lanka - Bentota
 • od 60 200 Kč
  Saman Villas
  Srí Lanka - Bentota
 • od 32 000 Kč
  Vivanta By Taj Bentota
  Srí Lanka - Bentota
 • od 29 600 Kč
  Royal Palms Beach
  Srí Lanka - Kalutara

Asie - další destinace

9.2Výjimečné
Spojené arabské emiráty
Spojené arabské emiráty: průvodce
6.5Dobré
Afghánistán
Afghánistán: průvodce
8.7Skvělé
8.3Skvělé
Ázerbájdžán
Ázerbájdžán: průvodce
7.9Dobré
7.8Dobré