Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Evropa

Velká Británie: průvodce

8°C
Aktuálně
10.3°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu
GB flag

Velká Británie

Hodnocení průvodce: 9.5

Spojené království Velké Británie a Severního Irska neboli Velkou Británii tvoří Anglie, Skotsko, Wales a Severní IrskoJde o velkolepý ostrovní stát, ke kterému se váže především hodně dlouhá historie. Jsou to tisíce let vyvíjejících se tradic. Minulost promítající se do spousty staveb, ale také přírodních úkazů. Dech beroucí krajiny, staré hrady, malebné vesnice a nejrůznější katedrály. To je Spojené království v celé svojí kráse, jež si vás podmaní svou výstředností, architekturou, ale i uměním. To neodmyslitelně patří k Velké Británii a nabývá hodně podob, od muzeí až po galerie. Velká města se střídají s ohromující přírodou, mezi jejíž neodmyslitelné přednosti patří hlavně rozmanitost. Dovolenou v této zemi si vychutnáte plnými doušky.

Ke Spojenému království, respektive hlavnímu ostrovu patří ještě několik drobnějších. Projíždět můžete zcela odlišnými krajinnými rázy, mezi které patří Středoskotská nížina, Vnitřní a Vnější Herbidy, hluboké zátoky, ale i spousta řek. Je to například Clyde a Lough Neagh. V rámci Velké Británie okusíte vše od rovin a zelených údolí, až po typická vřesoviště a hornaté krajiny. Zkrátka cestovatelský klenot, jež máte téměř na dosah ruky.

Průvodce pro oblíbené destinace: Velká Británie

Co navštívit ve Velké Británii

Pokud vyrážíte na dovolenou do Anglie, vaše cesta může mít hned několik cílů. Tím primárním bude osobitá kultura země, jíž se můžete oddávat díky expozicím, operám, galeriím a koncertům. Zajímat se můžete o historii v podobě nejrůznějších pamětihodností. Své vám nabídnou také pláže Velké Británie. Milovníci treků dají naopak přednost horám a vrchovinám, odkud lze pozorovat bezkonkurenční a nádherná panoramata.

Pokud při návštěvě Velké Británie nechcete na nic zapomenout, pojměte cestování v této zemi opravdu zeširoka. Asi není třeba prozrazovat, že výchozím bodem se vám stane hlavní město Londýn. Světová metropole, kde stojí za vidění Westminsterské opatství, Královská botanická zahrada, Westminsterský palác, Tower Bridge a mnohé další významné objekty. Londýn je plný krás a působivých čtvrtí, mezi něž patří třeba City. Neopomínejte ani na londýnskou ikonu v podání Big Ben.

Za zmínku pochopitelně stojí i ostatní města Velké Británie, kde je co poznávat. Vypravit se můžete například do univerzitního města Cambridge. Zde lze vypíchnout gotickou kapli King's College Chapel a stejnojmennou studentskou kolej vybudovanou ve 13. století. Při projížďkách Velkou Británii byste neměli minout ani Liverpool. Námořní centrum, odkud pochází kapela Beatles. Postupovat můžete až do středověkého městečka Edinburgh, které si zamilujete pro místní architekturu. Největší pýchou města je stejnojmenný hrad z 12. století, ale také slavná ulice Královská míle. Směřovat můžete i k Hradním skalám.

Velká Británie, to je historické nekonečno lákající milovníky poznávání. Přesvědčit se o tom můžete třeba ve městě Oxford, kde se nachází významná univerzita známá pod názvem Univerzity of Oxford. Její historie sahá až do 11. století. Nezbytnou zastávku si udělejte u Blenheimského paláce. Když se řekne Velká Británie, mnohým se vybaví i slavná muzea. V Edinburghu je to Muzeum lilií, v Belfastu Muzeum Titaniku a v Londýně Národní galerie a Muzeum přírodní historie. I takové jsou možnosti této země.

Nutno podotknout, že ve Velké Británii se nachází přes třicet památek zanesených na seznam světového dědictví UNESCO. Za zmínku stojí určitě ty nejslavnější z nich, které můžete zanést do svého cestovatelského itineráře. Je to například hrad a katedrála Durham Castle and Cathedral, opevnění Gwynedd a vůbec první litinový most světa označovaný jako Ironbridge Gorge. Jednu z památek najdete v opatství Fountains Abbey a je jí Královský park Studley. V podobném duchu bychom samozřejmě mohli pokračovat. Nabízí se historické město Bath, zbytky obraného Hadriánova valu z roku 122, katedrála a budova s parkem Canterbury, skotská vesnice Gough a pobřeží Dorsetu, kde se nachází překrásné útesy.

Velká Británie je určitě plná přírodních dominant, které vám doslova vyrazí dech. Zamířit můžete k rozlehlé jezerní oblasti známé jako Lake District kde se nachází více jak šedesát jezer. K těm nejslavnějším jezerům patří bezpochyby jezero Loch Ness a jeho legenda o lochneské příšeře. Zapomínat byste neměli ani na cestu obrů zvanou Giant’s Causeway, kde se budete prodírat mezi čedičovými sloupy a ostatními masivy. Směřovat lze i do břidlicové krajiny severozápadního Walesu, kde je situována řada archeologických lokalit.

Ten, kdo má rád hory si najde čas na jednodenní výšlap na horu Ben Nevis vysokou 1 344 metrů nad mořem. Ta patří k těm nejvyšším v zemi. Oblíbené jsou treky na skotském ostrově Skye nebo u jezera Buttermere. Pokud hledáte rodinné vyžití, nabízí se zábavní park Legoland Windsor, lesní svět BeWILDerwood a park Alton Towers. Jestliže si chcete užívat jedinečné přímořské atmosféry, zavítejte do zátoky Studland Bay. Vyhledávanou veřejnou pláží je Botany Bay, naopak tou přírodní se stává Watergate Bay, kde se pojí písek s krásnými útesy. Pakliže dáváte přednost něčemu odlehlejšímu, je tu pláž Blackpool Sands.

Místní kuchyně

Když se řekne anglická gastronomie, každému se okamžitě vybaví „čaj o páté“. Dále jsou to oblíbené anglické snídaně a řada pestrých pokrmů spjatých právě s touto zemí. Možná to někoho překvapí, ale Spojené království je mimo jiné protnuto rychlým občerstvením, kde jednoznačně vede pokrm Fish and Chips. Mezi oblíbené pokrmy patří také uzenáče, masové koláče s hovězím masem a cibulí, taštičky a třeba Black a white pudding, což jsou speciální klobásy připomínající naše česká jelita. Ve Velké Británii můžete narazit také na jídla indického původu, kde je populární pokrm zvaný Piccalilli. Zapomínat byste neměli ani na dezerty. Chutný je například Vánoční pudink se sušeným ovocem.

Britské kuchyni podlehne dříve nebo později naprosto každý. Dokazuje to přemíra lahodných pokrmů. Ochutnat byste měli jistě tradiční Beef Wellington, což je hovězí steak v paštice. Skvělé jsou plátky pečeného masa Rostbíf, ale také velšská polévka označovaná jako Cawl. Téměř na každém rohu se setkáte s tradičními masovými koláči, sendviči a klobásami. Místní si potrpí také na Yorkshirském pudinku a dezertu tvořeném z drobenky a ovoce, jehož název je Crumble. Kromě zmiňovaného čaje lze doporučit likér z bezinek, místní piva, cidery a také kvalitní víno. To obvykle pochází z oblasti Walesu, Essexu a Sussexu.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Velká Británie

 • 9,5Výjimečné
  London Bridge
  Velká Británie - Londýn
 • 7,6Dobré
  King Solomon Hotel
  Velká Británie - Londýn
 • 7,1Dobré
  Hotel Holland Court
  Velká Británie - Londýn
 • 7,2Dobré
  Alexandra
  Velká Británie - Londýn
 • Bayfield
  Velká Británie - Skotsko
 • The Trafalgar Hotel
  Velká Británie - Londýn
 • od 13 551 Kč
  The Royale Chulan Hyde Park
  Velká Británie - Londýn
 • Doubletree By Hilton Edinburgh City Centre
  Velká Británie - Skotsko
 • The Scotsman
  Velká Británie - Skotsko
 • od 14 576 Kč
  London House
  Velká Británie - Londýn
 • Queens Park
  Velká Británie - Londýn
 • 27 Paddington Hotel
  Velká Británie - Londýn

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé