Oxford - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Velká Británie

Oxford: průvodce

21°C
Aktuálně
10.3°C
Průměrně

Oxford

Když se řekne Oxford, většině lidí se vybaví prestižní univerzita. V tomto anglickém městě leží jedna z nejstarších a neslavnějších univerzit na světě University od Oxford a její areál vytváří z velké části atmosféru města. Když se procházíte mezi jeho kolejemi, dýchá na vás historická atmosféra. University of Oxford byla založena už v 11. století. A možná tu pocítíte také trochu magie. Oxford využily i filmové štáby pro natáčení jednoho z nejslavnějších filmů o kouzelnících – Harry Potter. Po chodbách Oxfordské univerzity se procházely slavné osobnosti jako Oskar Wilde, Stephen Hawking, Jane Austen nebo J. R. R. Tolkien. Oxford ale není pouze univerzita. Je to také malebné historické město, které získalo přízvisko město snové nálady. 

Oxford najdete 90 km od Londýna. Obě tato města spojuje nejen jedna země, ale i jedna řeka. Oxfordem protéká Temže. Ve městě bydlí asi 150 tisíc obyvatel. Město vzniklo nejprve jako klášter už v 8. století. První zmínka o městě Oxford, původně ještě s upraveným názvem, je z 10. století. Nejen za studiem se do města stahují lidé ze všech koutů světa, dnes je tedy Oxford velmi kosmopolitní. Je to hlavní město oblasti s názvem Oxfordshire. V Oxfordu se přenesete do historie a užijete si odpočinek v mnoha zelených částech města. Je to město vzdělání a inspirace, mnoho slavných jmen zde nastartovalo své kariéry, které poté měnily svět.

Jaké nabízí Oxford památky a zajímavosti?

Co navštívit v Oxfordu

Většinu atmosféry tohoto města utváří místní univerzita. Náleží k ní mnoho budov a míst, které stojí za to navštívit a prohlédnout si je. Koleje a mnoho budov univerzity je otevřeno i pro turisty. Za vidění stojí například Bodleyova knihovna. Je to hlavní oxfordská knihovna a patří k těm nejstarším v Evropě. Oxfordská univerzita má 38 tzv. kolejí. Prohlédnout si můžete například Trinity College, Wadham College nebo Balliol College. Jedna z největších kolejí na Oxfordu je Christ Church. Ke koleji náleží také kostel. Právě na této koleji studovalo 13 britských premiéru. Na Christ Church koleji je také slavná jídelna z Harryho Pottera. I ta je otevřená pro návštěvníky. V okolí kolejí se nachází zelené parčíky a spousta klidných míst k posezení a odpočinku. 

V Oxfordu také stojí Havlova lavička. V angličtině ji najdete jako Havel’s Place. Jsou to dvě židle kolem stolku, kterým prorůstá lípa. Je v největším z univerzitních parků. Když opustíte přímo areál univerzity, můžete navštívit místní botanickou zahradu. Je nejstarší v celé Británii. Najdete tu několik půvabných květinových záhonů a původní vstupní bránu z roku 1621. A říká se, že Lewis Carol tu našla inspiraci pro Alenku v říši divů. Ve městě si můžete také prohlédnout slavnou věž ze 12. století Carfax Tower. Z jejího vrcholu se vám otevře výhled na celý Oxford. Další historickou památkou města je Oxfordský hrad. Je to už napůl rozbořený hrad z dob středověku. Později fungoval jako vězení a dnes je uvnitř hotel.

Když budete toužit se v tomto univerzitním městě také něco přiučit, můžete navštívit jedno z místních muzeí. Je tu například Muzeum historie vědy. Vstup do něj je zdarma a můžete jej navštívit šest dní v týdnu. Oblíbení zábava v Oxfordu je jízda na lodičkách. V okolí univerzity si můžete pronajmout pramici, nebo se nechat svézt, a projet se po místní říčce. Navštěvovanou atrakcí je také místní lihovar, kam mohou degustátoři alkoholu vyrazit na prohlídku. Vyrábí se tu vodka a gin. Je to jeden z nejstarších lihovarů. 

Specifika místní kuchyně 

Kuchyně v Oxfordu se nijak výrazně neodlišuje od zbytku Británie. Najdete tu ale mnoho skvělých restaurací, kde se vaří jídla všech světových kuchyní. Pokud zavítáte do té klasické anglické, ani zde nebudou chybět fish and chips, tedy smažený rybí filet s hranolkami. Také tu můžete ochutnat rybí koláče – zapečené rybí maso s dalšími surovinami. Další oblíbené jídlo v Oxfordu je pečená kachna nebo specifická ryba v angličtině známá jako rockfish, v češtině jako sebastes. Součástí zážitku z tohoto města je odpolední čaj. Většina podniků servíruje odpoledne klasický britský čaj ve speciálním nádobí a přidává k tomu tradiční briošky, máslo a marmeládu. Vy si je poté mažete máslem a marmeládou a přikusujete je k čaji. 

Počasí 

Oxford je poměrně chladné a deštivé město. Letní teploty se drží kolem 15 °C. Maxima se šplhají ke 20 °C.  Na jaře a na podzim je přes den průměrně 10 °C. A v zimě se poté rtuť teploměru drží kolem 5 °C. Déšť je tu častý po celý rok. O něco deštivější bývá podzim. V létě zase prší méně často, ale silněji. Ale jak už tomu v Anglii bývá, kdykoli v roce existuje šance, že vám tu bude pršet celou dovolenou. Počasí se rychle mění a je nevyzpytatelné. 

Bezpečnost

V Oxfordu je nízká míra kriminality. Při běžné návštěvě vám nehrozí žádné větší nebezpečí. Nicméně, je to turistická destinace a pokud se sem dostanete v době, kdy je tu více turistů, je i větší šance, že tu působí i více kapsářů. Dávejte si pozor na své osobní věci, mějte svá zavazadla neustále pod dohledem. Dobré je také okopírovat si své doklady a nosit kopie oddělené od originálů. V noci se přesouvejte domu raději taxi než pěšky a buďte běžně obezřetní. Potom by váš výlet do Oxfordu měl proběhnout poklidně. 

Měna 

Ceny jsou v Oxfordu vysoké. Je to asi o 50 % dražší město než Praha. V restauraci za jídlo zaplatíte průměrně 350 Kč. Za kávu 75 Kč a klasické menu pro odpolední čaj může stát až 500 Kč. Když budete nakupovat potraviny, chléb vás bude stát asi 26 Kč a 1 kg kuřecího masa 160 Kč. Za vodu v lahvi 1,5 l dáte nejspíše 42 Kč. Když byste si chtěli koupit alkohol nebo cigarety, počítejte s tím, že průměrná cena lahve vína je 200 Kč a za krabičku cigaret dáte 300 Kč.  Za vstupy zaplatíte průměrné sumy, například vstupné do botanické zahrady činí 150 Kč pro jednoho. Pokud byste měli v Oxfordu auto, 1 l benzínu stojí průměrně 37 Kč. Když budete mít štěstí, seženete ubytování v Oxfordu za 2000 Kč na noc pro dva ve dvoulůžkovém pokoji. Běžná cena se ale pohybuje okolo 3000–3500 za noc ve dvoulůžkovém pokoji pro dva. Můžete snadno najít i hotely, kde takové noc stojí 5000 Kč. 

Doprava

V Oxfordu není mezinárodní letiště, kam by létaly linky přímo z Prahy. Pokud tedy budete chtít letět, nejlepší je přistát v Londýně a poté do Oxfordu přejet. Zpáteční letenky do Londýna seženete běžně kolem 2000 Kč. Pokud nebudete mít velká zavazadla, nebo narazíte na nějakou z akcí, je možné letět i za 500 Kč. Mezi Londýnem a Oxfordem poté jezdí vlaky nebo autobusy. Cesta vlakem trvá asi hodinu a stojí 800 Kč.  Do Oxfordu můžete jet také autobusem. Většina běžných linek ale jede opět do Londýna a tam musíte přestoupit na místní dopravu. Cesta tam trvá 17 hodin a jednosměrná jízdenka stojí 1700 Kč. Kdybyste chtěli jet do Oxfordu vlastníma autem, cesta by vám z Prahy trvala 14 hodin čisté jízdy a musíte počítat s přepravou trajektem nebo Eurotunelem. 

 • Klasický způsob dopravy po Oxfordu je na kole. Hodně studentů zde má své kolo a dopravují se s ním do školy a domů. Potkáte tu na ulici mnoho cyklistů. 
 • Ve městě je několik půjčoven kol. Za půjčení kola na jeden den zaplatíte 350 Kč. 
 • Jinak v centru Oxfordu se můžete pohodlně procházet i pěšky, není to příliš velké město. 
 • Pro hromadnou dopravu můžete využít místní linky autobusů. Počítejte ale s tím, že často nejedou na čas. Jezdí tu ale klasické červené dvoupatrové autobusy, které patří k anglickým tradicím. 
 • Autobusovou dopravu tu provozují firmy The Oxford Bus Company, Thames Travel, Stagecoach nebo Megabus. Na jejich stránkách najdete jízdní řády i ceny jízdenek. 
 • Jednorázovou jízdenku si můžete zakoupit u řidiče. Je doporučeno mít připravené drobné. 
 • Můžete si také zakoupit 24 hodinovou jízdenku na všechny linky. Je možné ji sehnat také u řidiče autobusu a stojí 4,2 libry. 
 • Pokud budete cestovat s rodinou, mohla by se vám vyplatit rodinná jízdenka na celý den za 8,5 libry. 
 • Pokud chcete vidět město rychleji, můžete využít červené Hop on Hop off autobusy, které projíždějí kolem hlavních památek. Vy můžete kdykoli vystoupit a zase nastoupit do jiného autobusu s tímto označením. 
 • Pokud se vydáte do Oxfordu autem, počítejte s rušným provozem. Je tu také velmi často složité zaparkovat. 

 


Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Velká Británie

 • 9,5Výjimečné
  London Bridge
  Velká Británie - Londýn
 • 8,9Skvělé
  St Giles Classic Hotel
  Velká Británie - Londýn
 • 7,6Dobré
  King Solomon Hotel
  Velká Británie - Londýn
 • 7,1Dobré
  Hotel Holland Court
  Velká Británie - Londýn
 • 7,2Dobré
  Alexandra
  Velká Británie - Londýn
 • Bayfield
  Velká Británie - Skotsko
 • The Trafalgar Hotel
  Velká Británie - Londýn
 • Doubletree By Hilton Edinburgh City Centre
  Velká Británie - Skotsko
 • The Scotsman
  Velká Británie - Skotsko
 • London House Hotel
  Velká Británie - Londýn
 • Queens Park
  Velká Británie - Londýn
 • 27 Paddington Hotel
  Velká Británie - Londýn

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé