Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Velká Británie

Brighton: průvodce

12°C
Aktuálně
10.3°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Brighton

Pokud při svém cestování chcete zavítat do nejznámějšího pobřežního letoviska Velké Británie, bude to bezpochyby Brighton. Toto město nacházející se na jihu Anglie má rozlohu 87,54 km2 a je situováno do nemetropolitního hrabství Východní Sussex. Historie města sahá do roku 1514 a jeho první ztvárnění proběhlo v roce 1545.

Na Brighton velice často narazíte v kombinaci s městem Hove, se kterým tvoří takové pomyslné souměstí. Mezi místními je často nazýváno jako Brighton and Hove. Z obecné charakteristiky lze město označit za zajímavé vzdělávací centrum. Velice často jsou zde pořádány nejrůznější obchodní konference. Je však pravdou, že svou značnou popularitu získalo díky zábavním střediskům a akcím.

Jaké nabízí Brighton památky a zajímavosti?

Co navštívit v Brightonu

Zábava pochopitelně není tím jediným, co láká turisty do Brightonu. Je to například jméno spisovatele Lewise Carolla nebo přemíra zajímavých památek. Právě spojení historie s přírodními unikáty a vyhlášenými pláže dělá z Brightonu to, čím je dnes.

Kdybychom měli začít těmi nejznámějšími turistickými atrakcemi Brightonu, potom by to byl určitě královský palác Royal Pavilion přestavěný v roce 1787 ve velice specifickém novoklasicistním stylu. Exotický letohrádek, ve kterém najdete Hudební salonek, bambusové schodiště a řadu podobných zvláštností. Jeho nepřehlédnutelným prvkem jsou bezpochyby velké kopule a minarety.

Pokud byste chtěli cílit na nejstarší objekt nacházející se v Brightonu, pak by to byl kostel sv. Mikuláše pocházející z 11. století. Mezi další klenoty města patří i kostel sv. Bartoloměje, Volk´s Eletric Railway z roku 1883, West Pier z roku 1866 a Brighton Pier neboli Palace Pier z roku 1899.

Označení vzdělávací centrum je pro Brighton velice příznačné. Přímo v tomto městě se nachází více jak 54 školských zařízení, kam mimochodem spadají i mnohé univerzity, jakými jsou University of Brighton, Brighton College, Montessori School a jiné. Opomíjeno není ani na sport nebo umění – Brighton Fishing Museum, Brighton Museum and Art Gallery a Brighton Toy and Model Museum.

Ve městě se určitě nudit nebudete. O to se postarají například divadla Theatre Royal, Komedia, Nightingale Theatre a Marlborough Theatre. Popřípadě můžete dát přednost některému z místních festivalů, jakými jsou Open Houses a Children's Parade. Skončit lze také v oblíbených barech v centru Brightonu nebo dáte přednost plážím, kde budete pozorovat racky.

Ani blízké okolí města vás o nic neochudí. Ujít byste si neměli nechat jeden z největších přírodních skvostů, kterým jsou křídlové útesy označované Seven Sisters. Právě odtud se vám dostane dechberoucích výhledů.

Specifika místní kuchyně

Brighton se pyšní všestrannou a nezávislou kuchyní. Na jednom místě tak můžete dostat hranolky elegantně servírované do kornoutku s nejrůznějšími druhy omáček, na druhé straně zase ochutnáte tradiční pokrmy. Třeba typickou snídani v podobě opečené slaniny, vajíčka, křupavých fazolek, dýňových semínek a topinkových chipsů. V Brighton si na své přijdou jak masožravci, tak vegetariáni. A vzhledem k tomu, že jde o pobřežní město, na jídelníčku pochopitelně nechybí ani dostatek ryb. Hodně oblíbené jsou například ústřice. Vychutnat si můžete i tamní pověstné koktejly.

Pokud si chcete v Brightonu opravdu pochutnat, měli byste zavítat do některého z těchto podniků. Mezi luxusní restaurace patří Gingerman, The Restaurant at Drakes, English´s og Brighton a Isaac At Glouvester Street. Mezi ty ryze tradiční se naopak řadí Iydea, Bom-Bane´s, Riddle And Finns The Lanes a Semolina Bistro.

Počasí

Jestliže si chcete při cestě do Brightonu užít opravdového sluníčka a tepla, potom je nejvhodnější dobou červen až srpen, kdy se průměrné denní teploty pohybují kolem 23 °C. Noční teploty klesají k 13 °C. Je pravdou, že i v létě narazíte na občasné dešťové přeháňky. Ty jsou však mírnější na přelomu jaro/léto, potažmo první část léta. Ostatně, nacházíte se v Anglii. Nejvíce prší od listopadu do ledna, kdy denní teploty mají průměr cca 6 °C a ty noční se blíží k nule. Je pravdou, že Brighton je především letní destinací, kdy můžete poznávat krásné město a jeho okolí, aniž by vás zaskočilo hodně nevlídné počasí.

Bezpečnost

Brighton lze s naprostou jistotou označit za bezpečné město s průměrnou kriminalitou. V tomto směru v ničem nevyčnívá. Pouze snad v ranních hodinách si dávejte pozor kolem nočních barů, kdy se tamní občané a turisté vrací domů a do hotelů. Brighton je totiž někdy označován, jako město pijáků.

V rámci dovolené zde platí obecná pravidla. Hlídat si osobní věci, nenechávat cennosti v zaparkovaných vozech a v noci se vyhýbat hodně odlehlým čtvrtím. Pak si můžete být jisti, že si čas strávený v tomto městě nadmíru užijete.

Měna

Brighton patří přece jenom k trochu dražším městům Anglie. Rozhodně v porovnání s Českou republikou. Při platbě budete využívat britskou libru. Kromě hotovosti můžete pochopitelně vsadit na platby kartou, které vůči kurzu vychází daleko lépe. Abyste měli alespoň částečnou představu o tom, kolik co v Brightonu stojí, přinášíme vám několik příkladů.

 • Voda 1,5 litru = 25 Kč
 • Chleba = 35 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 38 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru = 120 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 125 Kč
 • Cappuccino = 80 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 450 Kč
 • Ubytování ve dvouhvězdičkovém hotelu = od 1 750 Kč
 • Benzín cena za 1 litr = 38 Kč

Doprava

Brighton je od České republiky vzdálen zhruba 1 200 kilometrů. Toto město můžete navštívit nejčastěji dvěma odlišnými způsoby. Jedním z nich je autobusová doprava. Z Prahy vyrazíte autobusem do Londýna za cenu od 1 000 Kč. Následně využijete autobusovou přepravu z Londýna do Brightonu. Tento úsek vám bude trvat asi čtyři hodiny a zaplatíte za něj do 300 Kč.

Druhou variantou je letecká přeprava do Londýna. Letenky bez problému seženete od 1 800 Kč a oproti autobusu snížíte dobu jízdy z 24 hodin na 2 hodiny. Odtud budete do Brightonu cestovat stejným způsobem jako je výše uvedeno, tedy autobusem. Alternativou je železniční spojení s nádražím Brighton Station. Po samotném Brightonu se můžete přepravovat následovně.

 • Ve městě je nádraží Brighton Station, odkud jezdí vlaky všemi směry a dál za město. Například do Birminghamu, Portsmouth, Bedfordu nebo směrem na Wales.
 • K dispozici je i stará elektrická železnice Volks Electric Railway.
 • Po městě funguje autobusová doprava v podobě 300 autobusů. Vše provozuje společnost Brighton & Hove Bus and Coach Company.
 • V nočních hodinách počítejte s omezenými jízdními řády.
 • Náklady na jízdenku jsou od 70 Kč.
 • Ve městě fungují spolehlivé taxi služby. Mezi ně patří Brighton Taxis, Abca Taxis, Brighton & Hove Radio Cabs, Taxi Brighton a City Cabs Brighton.
 • Náklady na kratší přejezdy po městě jsou kolem 180 Kč. Delší vzdálenosti vychází na 300 Kč. Mimo město už zaplatíte 700 Kč a více podle daného cíle.
 • Pokud budete často cestovat mimo Brighton, vyplatí se pronájem vozu.
 • V tomto směru své služby nabízí Avis, Herzt, Sixt a další velké půjčovny. Náklady jsou od 1 500 Kč na den.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Velká Británie

  Nenalezeny žádné záznamy.

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé