Cambridge - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Velká Británie

Cambridge: průvodce

8°C
Aktuálně
10.3°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Cambridge

Cambridge je studentské město, kam se sjíždí za vědomostmi velikáni. Ve městě stojí jedna z nejlepších univerzit na světě University of Cambridge. V jejích 31 kolejích studovali a studují žáci z celého světa. Cambridge se pyšní 92 absolventy, kteří získali Nobelovu cenu. Dalších 14 absolventů vedlo Spojené království z pozice premiéra. Skrze kampus procházely osobnosti jako Isaac Newton, Charles Darwin, David Gilmour, Olivia Newton-John nebo princ Edward. Vznešené historické budovy univerzity obklopené klidnými parky utvářejí z velké části atmosféru města.

Každý 5. obyvatel Cambridge je student. Celkem tu žije 110 tisíc obyvatel. Za studii sem přijíždí mnoho lidí z celého světa, proto je Cambridge multikulturní město. Najdete jej 80 km severozápadně od Londýna. Je to hlavní centrum regionu s názvem Cambridgeshire. Protéká tudy řeka Cam, kolem níž často nejen studenti relaxují a tráví čas s přáteli. Město je i sídlem kultury, během roku se tu koná několik festivalů. Cambridge údajně vzniklo tak, že se skupina nespokojených studentů z Oxfordů rozhodla, že se odstěhuje a najde si vlastní místo ke vzdělávání. Dodnes je mezi těmito dvěma školami velká rivalita. Předhánějí se v číslech slavných absolventů. Tuto rivalitu připomínají už tradiční závody dračích lodí.

Jaké nabízí Cambridge památky a zajímavosti?

Co navštívit v Cambridge

Cambridge je sídlem vzdělání. Když si budete chtít kus z něj odvést domů, můžete navštívit jedno z mnoha muzeí v areálu univerzity. Najdete tu například muzeum zoologie, geologie nebo historie a vědy. Zajímavý obor si tu vybere téměř každý a muzea jsou všechna přístupná veřejnosti. V Cambridge také najdete důležité muzeum umění. Jmenuje se Fitzwilliam Muzeum a na jeho zdech visí díla velikánů jako je Renoir, Van Gogh nebo Rembrand.

Mnoho času v Cambridge můžete věnovat samotné univerzitě. Jednotlivé koleje jsou unikátní architektonická díla a panuje tu specifická atmosféra. Dechberoucí gotická díla jsou například koleje King’s College, Queen’s College, Corpus Christi College nebo Trinity College. Většina kolejí je otevřena i návštěvníkům. Výjimkou je zkouškové období, na které některé koleje zavírají. V areálu univerzity najdete také univerzitní kostely. Navštivte například kostel Great St Marry’s nebo kapli koleje King’s College. Tato kaple je mohutná stavba s vysokými stropy, která vás svým interiérem přenese do pohádkových světů. Další místo, které láká nejen studenty, ale i návštěvníky je botanická zahrada. Také patří k univerzitě a čekají vás tu nekonečné zahrady ve kterých rostou tisíce druhů rostlin. A botanická zahrada není jediné místo, kde v Cambridge najdete přírodu. V areálu univerzity je mnoho parků a upravených anglických trávníků.

Další důležitou součástí města je řeka Cam. K té se můžete vydat na klidnou procházku, nebo se po ní svézt na lodičce. Přes řeku vede krásný most Vzdechů. Je pojmenovaný po slavném mostě Benátkách. Dalším zajímavým mostem je Matematický most. Ten se proslavil hlavně příběhem, že jej údajně postavil Isaac Newton bez použití šroubů a matic. Později jej ale prý studenti rozebrali, aby zjistili, jak to dokázal. Nepodařilo se jim ale znovu most sestavit bez použití šroubů, a tak je dnes na mostě najdete. Další místo, kde můžete v Cambridge hledat rozptýlení je místní vinařská škola. Kromě vína se tu také daří ginu. Můžete tu zajít do laboratoře ginu.

Specifika místní kuchyně

Místní kuchyně se nijak výrazně neodlišuje od klasické britské. Určitě tu budete moci ochutnat tzv. fish and chips, neboli smažené kousky ryby a hranolky. Je to klasické jídlo spíše z fast foodů, ale nabízejí ho i restaurace. Součástí kulinářského zážitku z Británie je odpolední čaj. Pokud vyrazíte do nějaké kavárny či čajovny, můžete si objednat tradiční čajový servis. Dostanete konvičku s čajem a k tomu ještě sladké žemle s máslem a marmeládou. Taková posezení patří k anglické denní rutině. Cambridge je hodně multikulturní město a najdete tu velké množství arabských a asijských restaurací. Můžete tu ochutnat celý svět.

Počasí

V Cambridge nepočítejte s příliš horkým počasím. Je to město deštivé Anglie. V létě se teploty dostanou blízko ke 20 °C. Na podzim poté klesají k 10 °C a v zimě bývá kolem 5 °C. Déšť je v Cambridge téměř na denním pořádku. V každém měsíci prší průměrně 13–16 dní. Pokud se ale vybavíte deštníkem a nepromokavými botami, můžete si užít Cambridge během celého roku.

Bezpečnost

V Cambridge na vás nečeká žádné zvláštní nebezpečí. Úroveň kriminality je tu velmi nízká. Nejsou tu časté krádeže ani přepadávání. I noční Cambridge je o dost bezpečnější než mnoho evropských měst. I přesto ale buďte běžně obezřetní, dávejte si pozor na své doklady a peníze.

Měna

Cambridge není nejlevnější destinací. Ceny jsou tu asi o polovinu vyšší než v Praze. Pokud vyrazíte do restaurace, jídlo vás bude v průměru stát 450 Kč. Za kávu dáte 85 Kč a za vodu do 0,3 l 30 Kč. V obchodě bude chléb stát průměrně 33 Kč a 1 kg kuřecího masa 160 Kč. Za láhev vína tu zaplatíte 240 Kč a za pivo 120 Kč. Krabička cigaret v Cambridge stojí 280 Kč. Když přijedete do města autem a budete tankovat, litr benzínu bude stát 40 Kč. Ubytování v Cambridge seženete kolem 3 tisíc Kč za noc za dvoulůžkový pokoj pro dva. Když budete mít štěstí, najdou se i pokoje kolem 2 tisíc Kč na noc pro dva. Není ale problém sehnat tu i dražší a luxusnější ubytování.

Doprava

Cambrdige nemá mezinárodní letiště. Nejlépe se sem tedy letecky dostanete, pokud přistanete v Londýně a dále budete pokračovat vlakem nebo autem. Zpáteční letenky do Londýna koupíte od 1300 Kč. Ceny se mění podle sezóny. Pokud natrefíte na akční letenky, nebo vám nebude vadit letět například z Německa, můžete se dostat i na ceny kolem 600 Kč. Cesta vlakem z Londýna do Cambridge trvá asi hodinu. Do Londýna můžete jet i autobusem. Cesta trvá 18 hodin a jednosměrná jízdenka stojí 1500 Kč. Stejně tak můžete vyrazit autem, ale počítejte s 16 hodinovou cestou a poplatkem za trajekt nebo Eurotunel.

 • Velmi oblíbeným způsobem dopravy po Cambridge je cyklistika. Nejen studenti se po městě přepravují často na kole. Najdete tu množství cyklostezek i cyklisty na silnicích.
 • Ve městě najdete mnoho půjčoven kol. Na celý den si můžete pronajmout kolo za 350 Kč.
 • Když do Cambridge přijedete autem, najdete tu množství parkovišť P+R neboli park and ride, kde můžete odložit vůz a dále se pohybovat hromadnou dopravou.
 • Velkou většinu zajímavých míst si můžete projít pěšky. Často takovou cestu spojíte s procházkou nějakým příjemným parkem nebo v okolí řeky. Cambridge není příliš rozlehlé město.
 • Neobvyklým způsobem dopravy v Cambridge je plavba na lodičkách. Z řeky uvidíte mnoho historických budov i některé koleje univerzity. Plavbu si můžete koupit přímo v přístavišti nebo v informačním turistickém centru.
 • Z hromadné dopravy tu můžete využít spolehlivé autobusy. Linky ve městě jsou označeny čísly a příměstské autobusy písmeny.
 • Jízdenky si můžete zakoupit přímo v autobuse. Jedna cesta bez speciálních kartiček vyjde na 30 Kč.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Velká Británie

 • 9,5Výjimečné
  London Bridge
  Velká Británie - Londýn
 • 8,9Skvělé
  St Giles Classic Hotel
  Velká Británie - Londýn
 • 7,6Dobré
  King Solomon Hotel
  Velká Británie - Londýn
 • 7,1Dobré
  Hotel Holland Court
  Velká Británie - Londýn
 • 7,2Dobré
  Alexandra
  Velká Británie - Londýn
 • Bayfield
  Velká Británie - Skotsko
 • The Trafalgar Hotel
  Velká Británie - Londýn
 • Doubletree By Hilton Edinburgh City Centre
  Velká Británie - Skotsko
 • The Scotsman
  Velká Británie - Skotsko
 • London House Hotel
  Velká Británie - Londýn
 • Queens Park
  Velká Británie - Londýn
 • 27 Paddington Hotel
  Velká Británie - Londýn

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé