Velká Británie

Manchester: průvodce

5°C
Aktuálně
10.3°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Manchester

Manchester leží východně od pobřeží moře. Je obklopen vřesovišti a skrze něj protéká řeka Irwell. Ze severu je obestoupen horskými hřebeny Pennin. Nejbližší velká města jsou Sheffiled a Liverpool. Manchester se proslavil zejména v době průmyslové revoluce v 19. století. Později v oblasti sportu; právě odtud pocházejí velice známé fotbalové týmy FC Manchester City a FC Manchester United. Centrum města najdete na seznamu památek UNESCO, díky svojí historické architektuře. V současnosti je velice oblíbeným kvůli širokým možnostem v kulturní a hudební sféře.

Jaké nabízí Manchester památky a zajímavosti?

Co navštívit v Manchesteru

Manchester nabízí nesčetné možnosti zábavy a kulturního vyžití. Zejména milovníci umění budou nadšeni množstvím galerií, muzeí, divadel a hudebního vyžití. Mezi nejzajímavější galerie určitě patří Lowry, která se nachází v Salford Quays. Svůj název pojala po místním malíři Laurencovi Stephenovi Lowriem. Zabýval se zejména ztvárněním krajinek a měst. Za zmínku stojí také galerie Athenaeum, kterou navrhnul Charles Barry v italském palácovém stylu. Už spatření této nádherné architektury stojí za to. Mezi zajímavá muzea patří Urbis, který se pyšní zajímavou historií. Původně mělo sloužit jako městské muzeum, ale protože návštěvnost byla nižší, než se očekávalo, muzeum bylo dočasně zavřeno. Po znovuotevření je známo jako Národní fotbalové muzeum. Většina muzeí v Manchesteru se zaměřuje na dějiny a vývoj města. Známý je Manchester zejména také díky svým fantastickým divadlům. Mezi nejoblíbenější a zároveň největší z nich patří Manchester Opera House, Palace Theatre nebo Royal Exchange Theatre. Najdeme zde i divadla určená především pro mladé lidi, jako třeba Contact Theatre. Obdivovatele tance nadchne divadlo DanceHouse.

 

Na své si přijdou také obdivovatelé hudby. Manchester je díky multikulturnímu osídlení kolébkou širokého výběru hudebních stylů. Není náhodou, že právě zde vznikly kapely jako Bee Gees, Oasis, Hurts nebo Take That. S tím souvisí také znovu obydlování starých továren, kde nyní vznikají desítky nočních klubů, barů, hospod a diskoték. Manchester v noci nespí. Možná proto se mu přezdívá „Madchester”. Pochází odsud spousta umělců a DJ’s zabývajících se House Music nebo elektronickou hudbou. Veškeré tyto libůstky si můžete v centru Manchesteru vychutnat i vy. V nabídce je mimo jiné i značné množství koncertů živé hudby v žánrech indie, rocku nebo alternative. Zatoužíte-li po některém z těchto míst, určitě navštivte Oxford Road nebo Deansgate.

 

Specifika místní kuchyně

V Manchesteru narazíte na typicky anglickou kuchyni. K snídani se tak můžete těšit na typická smažená vejce, slaninu, fazole, klobásu a rajčata. Někdy se jako bonus přikládají houby. Celou tuto porci vměstnáte na jeden talíř. Obměnou anglické snídaně bývá kaše s uzenáči. Poslední dobou se setkáte s dosud méně tradičním toastem a cereáliemi. K odpolední klasice patří černý čaj s mlékem se sendviči nebo sušenkami. Mezi teplá jídla se řadí nejznámější Fish and Chips, tedy ryba s hranolkami nebo roast beef. Obecně je hovězí maso tradičně podáváno jako nedělní oběd jak doma, tak v restauracích. Další pokrm z hovězího masa je takzvané pie and mash, což je hovězí sekaná s bramborovu kaší často servírována se zeleninovou omáčkou liqour. Dále si můžete pochutnat na takzvaných hospodských baštách. Řadí se sem Bangers and mash, Steak and kidney pie nebo Ploughman’s lunch. Oběd můžete zapít místním pivem, jehož cena se pohybuje okolo 49 Kč. Oblíbeným místním dezertem je horký puding nebo ovocné koláčky.

 

Počasí

Manchester patří mezi místa s takřka stejnou teplotou po celý rok. Teplotní skoky nejsou tak vysoké. V zimě se teplota nedostává pod nulu a v létě se nepřehoupne přes dvacet jedna stupňů. Průměrně tedy v Manchesteru naměříte 9,7 °C. Srážky zde jsou srovnatelné s Římem. Přeháňky bývají velice mírné, ale naopak trvají delší dobu. Průměrně je to v rozmezí 11 dní měsíčně. Díky tomu má Manchester poměrně vysokou vlhkost vzduchu.

 

Bezpečnost

Ač je Manchester krásné město plné kulturních památek a hudebního vyžití, je zde také vysoká zločinnost. Nejvíce kriminálních zločinů se děje v noci, kdy není doporučeno chodit o samotě. Další přestupky se dějí v podobě vykrádání aut, vloupání do domu či krádeže věcí. Vysoký stupeň kriminality je zde též v souvislosti s drogami. Nejvíce zločinnost vzrostla za poslední tři roky. 

 

Měna

Měnou Manchesteru je britská libra. Ceny jsou zde průměrně 1,75 krát vyšší než v České Republice. Například za rychlé občerstvení zaplatíte okolo 5 liber, což je zhruba 147 Kč. Budete-li chtít poobědvat v některé v místních restaurací, jídlo pro dvě osoby vás v průměru vyjde na 1 600 Kč. Značný rozdíl je také v ceně vody. Tu nejobyčejnější u nás seženete do 10 Kč, v Manchesteru se cena za lahev o objemu 1,5 litru pohybuje okolo 40 Kč. Naopak za hranolky utratíte přibližně stejně jako u nás, a to pouhých 53 Kč. V levné restauraci se najíte už od 236 Kč. Ceny ovoce a zeleniny se pohybují v podobných částkách jako u nás. S vyššími částkami počítejte u alkoholu a cigaret, kdy vás jedna krabička značky Marlboro vyjde cca na 295 Kč. Milovníky Espressa potěší sympatická cena 55 Kč. 

 

Doprava

Doprava v Manchesteru je na velice vysoké úrovni. Existuje hned několik způsobů, jakými se po městě můžete přepravovat. Patří mezi ně železniční, říční, letecká, tramvajová i autobusová doprava. Zajímavostí je, že Manchester má nejhustší síť dálnic v celé Anglii. Kdybyste chtěli využít taxík, zaplatíte v průměru okolo 50 Kč za kilometr.

  • Z místního letiště se dostanete přímým leteckým spojením až do 180 destinací, mezi nimiž je Miami, Las Vegas, Abu Dhabi, New York nebo Chicago.
  • Letecká linka mezi Manchesterem a Londýnem konkuruje železniční dopravě v počtu pasažérů.
  • Z Prahy do Manchesteru seženete zpáteční letenku i pod 1 500 Kč, avšak nesmějí být prázdniny. V tuto dobu se vše rapidně zdražuje.
  • Týdenní autobusový lístek po Manchesteru vás vyjde od 7 do 12 liber.
  • Většina zastávek není vybavena jízdními řády
  • Autobus se “přivolává” mávnutím ruky a zastavuje stisknutím tlačítka.
  • Skvělou volbou cestování je Uber. Aplikace ukazuje trasu daného řidiče i cenu jízdy. Zda budete s podmínkami souhlasit je jen na vás.
  • Nejčastějším způsob přepravy je Metrolink, který dojíždí i do nejodlehlejších koutů Manchesteru. Ceny se pohybují okolo 15 liber denně.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Velká Británie

    Nenalezeny žádné záznamy.

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé