Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Velká Británie

Liverpool: průvodce

13°C
Aktuálně
10.3°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Liverpool

Liverpool je město nacházející se v Severozápadní Anglii jen kousek od Liverpoolského zálivu a Irského moře. To mimochodem dělalo z tohoto města významné přístavní impérium. Je však pravdou, že ve dvacátém století zde došlo z výrazné ztrátě pracovních míst a průmyslové centrum se postupem času stalo jednou z nejchudších zemí Velké Británie.

Samotná historie města Liverpool se začala psát už v roce 1207. K velkému zalidnění města došlo až v 17. století. I když dnes už nepatří metropole k významným průmyslovým střediskům, stále si zachovává punc kulturního centra. Na svém území totiž shromažďuje přemíru nejrůznějších galerií, klubů a dala vzniknout mnohým hudebním skupinám. Tou nejznámější bude bezpochyby Beatles. Opomíjeno v tomto směru není ani na vzdělávací centra. Liverpool je situovaný jen kousek od Merseyské zátoky a má toho cestovatelům hodně co nabídnout.

Jaké nabízí Liverpool památky a zajímavosti?

Co navštívit v Liverpoolu

Dovolená v Liverpoolu je především o poznávání. Ať už to bude specifická architektura tamních objektů, kulturní programy, místní parky, církevní historie nebo místo zanesené na seznamu kulturního dědictví UNESCO. I takovým „drahokamem“ se Liverpool pyšní.

Řeč je o tom největším skvostu Liverpoolu, kterým je Albert Dock. Přístavní část, kde se svého času nacházely háky na lodě a podobné pomůcky podporující lodní průmysl. Nepřehlédnutelná je především cihlová architektura tamních staveb. Toto místo se dnes proměnilo v centrum žití, což dokazují butiky, kavárny, ale i byty v těchto objektech, včetně kancelářských prostor. V tomto velkém komplexu budov můžete objevit významný kus historie. Tu zprostředkují muzea typu Beatles Story Museum a Tate Gallery. Zapomínat byste neměli ani na historii slavné lodi Titanic, jíž vám připomene námořní muzeum Meseyside. K důležitým objektům patří i Walker Art Gallery, University of Liverpool, a nakonec kulturní oblast William Brown Street.

Když plánujete cestu do Liverpoolu, musí se vaším cílem stát Liverpoolská metropolitní katedrála, která ohromuje svou architekturou. Stejně tak i Katedrála St. James. V ulici St. George Brown je to pak velká koncertní síň, jejíž součástí jsou významné knihovny a studovny. V okrajové části města Liverpool zavítejte k originálnímu zámku Croxteth Hall, na nějž navazuje velice malebný park. Nakonec si nechte i tři pověstné grácie Liverpoolu. Přesně tak je nazýváno trio Pier Head. Tři historické budovy stojící vedle sebe – Royal Liver Building, Port of Liverpool Building a Cunard Building.

Když se řekne Liverpool, určitě byste neměli při jeho poznávání zapomínat na neodmyslitelné symboly. Je to určitě fotbalový stadion Anfield, ale i dostihové závody nazývané Grand National. Kromě návštěv mnohých kaváren a muzeí si můžete užívat i krásné přírody. Tu vám zprostředkuje Sefton Park nebo vyrazte do Knowsley Safari Park. Spoustu turistů nadchne nakupování, jemuž se lze věnovat třeba v Metquerter. Opomíjet byste neměli ani na Královský liverpoolský symfonický orchestr.

Specifika místní kuchyně

Liverpool se z gastronomického hlediska pyšní mezinárodní kuchyní. Narazit zde můžete na restaurace libovolného typu. Od těch italských, přes mexické až po čínské. I přesto však okusíte ryze liverpoolské recepty, které si jistě zamilujete. Jídla, která jsou s tímto městem jednoznačně spjata. Je to například hovězí na másle nebo na bázi ovoce. Chutná delikatesa tamních námořníků, jíž se říká Scouse. Užívat si můžete i tradičního stolování, kde nechybí zelenina a vynikající pečeně. Vše pokrájené a připravené na pánvi. Bubble ´n´ Squeak vám jistě zachutná. Nakonec nezapomínejte ani na místní dezert, kterým je Wet Nelly. Namáčený chléb připravený na sladko s pudinkem, smetanou, zmrzlinou nebo jinou variantou, na níž narazíte.

Pokud si chcete v Liverpoolu opravdu pochutnat, pak by vás mohla zaujmout specifická restaurace zvaná The Art School nebo třeba Roski a Panoramic 34. Na tradiční pokrmy jsou vyhlášené podniky jako The Edge at Joye Orr´s, George´s Great British Kitchen, 5 FiftyBistro a Clockworks.

Počasí

S přihlédnutím k situování Liverpoolu lze očekávat mírnější klima, které je spojeno s častějšími srážkami. V létě rozhodně nepočítejte s tropickými teplotami. Ty denní se pohybují kolem 20 °C až 23 °C, což je naprosto ideální pro poznávání a cestování po městě. Nesmíte se však nechat zaskočit nepředvídatelnými dešti, které k Liverpoolu jednoduše patří, a to i v letním období. Nejvíce dešťových srážek spadne od listopadu do ledna. Průměrné denní teploty v zimě jsou 5 °C až 8 °C. Minima mohou pochopitelně klesat níže. Pokud se chcete vyhnout častějším dešťům, je ideálním obdobím květen. I denní teploty 18 °C až 19 °C vás jistě mile potěší.

Bezpečnost

Liverpool je anglické město spjaté s průměrnou bezpečností. Z pohledu turismu jde o běžný standard. Když se budete držet základních bezpečnostních pravidel, nic vás nepřekvapí. Na frekventovanějších místech si hlídejte své osobní věci a večer si dávejte pozor v odlehlejších uličkách, popřípadě nad ránem v místech s větším výskytem taveren, kde se může nacházet dost podnapilých lidí. Také některé sportovní události mohou být trochu vypjaté a spojené s větším vandalstvím. Typickým příkladem je fotbal.

Měna

Za dovolenou v Liverpoolu si oproti České republice určitě připlatíte. Nutno však podotknout, že nejde o nic zásadního a ceny v tomto městě se výrazně nevymykají průměrů Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. Hodně záleží na tom, v jakých částech a obchodech budete nakupovat. Pro představu uvádíme několik příkladů cen v supermarketech a v restauracích.

 • Voda 1,5 litru = 25 Kč
 • Chleba = 35 Kč
 • Láhev vína střední kvality v obchodě = od 190 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v supermarketu = 45 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 90 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 35 Kč
 • Cappuccino = 80 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 300 Kč
 • Ubytování ve dvouhvězdičkovém hotelu = od 1 400 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 38 Kč

Doprava

Liverpool je od České republiky vzdálen asi 1 600 km. Tuto cestu můžete urazit vlastním autem nebo dáte přednost autobusu. Počítejte však, že trasa přes Německo a Belgii do Spojeného království Velké Británie a Severního Irska vám zabere 17 až 20 hodin. Proto je lepší a komfortnější vsadit na leteckou přepravu. Tu zajišťuje nejbližší letiště vzdálené 15 km od města. Je to letiště Liverpool John Lennon, které je z Prahy dostupné za 2,5 hodiny. Levné jsou také letenky, které v akcích a při dřívějším nákupu mohou startovat na ceně přes 1 000 Kč. Z letiště pak vede několik spojů do centra města.

 • Autobusové linky 80A, 82A a 86A lze považovat ze nejlevnější způsob přepravy. Doba jízdy je asi 50 minut a cena kolem 2,5 GBP.
 • S pomocí autobusových linek 80A a 86A se můžete dopravit i na nedalekou železniční stanici a pak pokračovat dál do města.
 • Jako nejrychlejší varianta se jeví expresní linka č. 500. Ta vás do Liverpoolu zaveze za zhruba polovinu času oproti běžným linkám. Za rychlost si připlatíte 3,5 GBP.

A jak je to s následnou dopravou po Liverpoolu? V rámci ní se vám nabízí hned několik dostupných možností.

 • Spousta historických objektů se nachází v pěší dostupnosti.
 • Po městě lze ale využít i městskou hromadnou dopravu. Autobusy zastavují na většině významných míst, takže k památkám to budete mít kousek.
 • Ceny za jízdenky se pohybují od 2 GBP do 4 GBP. Při častějších přejezdech se vyplatí pořídit si celodenní lístek. Autobusové linky zajišťují dva dopravci.
 • Po městě funguje i vlaková doprava Merseyrail pokrývající v podstatě celé město.
 • K přepravě lze využít i tunely pod řekou Mersey. Jde o dva silniční tunely Queensway Tunnel a Kingsway Tunnel. Ten třetí je železniční Mersey Railway Tunnel.
 • Přímo v Liverpoolu nebo na letišti Liverpool John Lennon si můžete pronajmout automobil. Zastoupení mají všechny velké autopůjčovny jako Hertz, SIXT, AVIS, Europcar a další.
 • Pronájem vozu je od 800 Kč na den.
 • Využít lze také plavbu lodí po řece Mersey. Několika hodinové plavby startují na 40 GBP.
 • Rychlý přesun vám nabídnou i taxi služby, které jsou dražší. Od 1 až 1,5 GBP za kilometr.
 • Využít můžete taxíky Radio Cabs Liverpool LTD, Excel Private Hire, Alpha Taxis, Comcab a Delta Taxis.
 • Alternativou taxi se vám stane o něco levnější služba Uber.
 • Pokud toho chcete vidět z Liverpoolu co nejvíc, vyplatí se pronajmout si jízdní kolo.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Velká Británie

  Nenalezeny žádné záznamy.

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé