Cardiff - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Velká Británie

Cardiff: průvodce

13°C
Aktuálně
10.3°C
Průměrně

Cardiff

Hlavní a největší město Walesu je obchodním centrem a zároveň zdrojem mnoha kulturních institucí. Jeho oficiální vznik je datován rokem 1905, takže jde o poměrně mladé město, které má něco přes 350 000 obyvatel. V rámci celé metropole je to pochopitelně více, asi trojnásobek. Hlavním městem Walesu se stalo v roce 1955. Město Cardiff je mnohdy označováno jako autonomní Knížectví Walesu.

Jeho významnou součástí je řeka Taff. Ta se vlévá do Bristolského zálivu. Cardiff je velice úspěšnou turistickou destinací. Dokazují to statistiky, jež praví, že městem projde každoročně přes dvacet milionů turistů. Z geografického hlediska se Cardiff nachází na rekultivovaných bažinách a na rovné ploše. Jen v okolí je ohraničen kopci. Zmínit lze i významný uhelný přístav. Nejvyšším bodem města je Garth Hill s poměrně malou výškou jenom 307 metrů nad mořem.

Jaké nabízí Cardiff památky a zajímavosti?

Co navštívit v Cardiffu

Cardiff je především turistickým centrem. Lidé z celého světa se sem sjíždějí hlavně za místními památkami a historickými objekty. Ve městě lze narazit na spoustu významných a zároveň hodně atraktivních míst.

Typickým příkladem je třeba středověký hrad neboli Cardiffský hrad. Ten pochází z dvanáctého století. Toto kamenné gotické dílo skrývá spoustu tajuplných prostor, které stojí za návštěvu. V patnáctém století prošel hrad náročnější přestavbou. To samé pak proběhlo ještě v devatenáctém století. Z historických objektů byste rozhodně neměli minout kostel sv. Jana z patnáctého století. Jeho vnitřní útroby se pyšní originální řezbářskou prací.

Nepřehlédnutelnou součástí Cardiffu je také velká červená budova označovaná jako Pierhead Building pocházející z roku 1897. Díky tomu, že její součástí je vysoká věž z hodinami, místní tento architektonický klenot mnohdy označují jako Big Ben of Wales. Za shlédnutí stojí také Národní muzeum historie St. Fagans situované ve středověkém zámečku. Jeho historie se pojí s třináctým stoletím. Mezi oblíbená náboženská místa se řadí Llandaff Cathedral, St. David´s Cathedral a Paris Church of St. Mary the Virgin. Vaši cestu po pamětihodnostech Cardiffu byste mohli zakončit třeba u městské radnice. Výjimkou nejsou ani budovy modernějšího charakteru. Třeba velšský parlament The Senedd z roku 2006.

Čas v Cardiffu můžete trávit také v obležení zeleně. To dokazuje třeba Bute Park, Dyffryn Garden nedaleko města a jim podobné lokality. Užívat si můžete poznávání města z patrových autobusů nebo dáte přednost jízdě na kole. Hodně populární aktivitou je díky místnímu prostředí golf.

Specifika místní kuchyně

V Cardiffu můžete ochutnat hned několik místních specialit. Je to například jídlo zvané Lamb Cawl, což je takové vydatné základní jídlo Walesu. Jde o hustou polévku s dušeným masem. Narazit můžete dokonce i na její vegetariánskou podobu. Dále je to Welsh Rarebit. Lehčí pokrm, ve kterém najdete toastový chléb, pivo, hořčici, papriku, worcesterovou omáčku, sýr a slaninu. Taková lehká masitá verze se salátem.

Ochutnat byste měli i Bara Brith. Jde o vynikající kořeněný chléb z jemné mouky a s řadou chutných přísad. Další typické Cardiffské jídlo konzumované především s teplým čajem. Ti, kdo rádi mlsají, zvolí Welshcakes, což jsou pečené koláče, které se z vrchu ještě ogrilují. A když budete mít chuť na něco rychlého, co zasytí, je tu Glamorgan Sausage. Pórek, klobása ve strouhánce, sýr a vynikající dresink.

Cardiff nabízí spoustu míst, kde si můžete pochutnat. Je to například Park House Restaurant, De Courceys Manor a Bully´S Restaurant. Z těch tradičních lze jmenovat Nant Restaurant, The Clink Restaurant a The Classroom – Y Dosabarth.

Počasí

Počasí v Cardiffu odpovídá tomu Waleskému. Když do tohoto města vyrazíte během léta od června do srpna, počítejte s průměrnými teplotami kolem 20 °C přes den, v noci to bude kolem 12 °C. V létě spadne také nejméně dešťových srážek, i když počasí v této oblasti je tak trochu nevyzpytatelné. Nejvíce prší od listopadu do ledna, kdy ostatně klesají denní průměrné teploty pod 8 °C a noční jdou k cca 2 °C. Ideální dobou pro návštěvu Cardiffu se pro vás může stát jaro, kdy méně prší a teploty už začínají hřát. Slunné klima a teploty kolem 16 °C jsou toho důkazem.

Bezpečnost

Cardiff není spojen s žádným bezpečnostním rizikem pro turisty. Aby vaše dovolená v tomto městě proběhla bez komplikací, stačí se držet jenom základních pravidel. Hlídat si osobní věci na frekventovanějších místech a po setmění se pohybovat raději v turisticky vyhledávaných částech města. V Cardiffu se nemusíte obávat ani žádného přírodního nebezpečí.

Měna

V Cardiffu budete platit librami. Vyplatí se mít u sebe nějakou hotovost, ale na většině míst budete schopni platit kartami. Co se týče finančních nákladů, jsou oproti České republice pochopitelně vyšší, nevybočují však z běžného průměru této země. Přesvědčit se o tom můžete na níže uvedených příkladech.

 • Voda 1,5 litru = 30 Kč
 • Chleba = 35 Kč
 • Cappuccino = 75 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru = 105 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 95 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 300 Kč
 • Ubytování ve dvouhvězdičkovém hotelu = od 1 250 Kč
 • Benzín cena za 1 litr = 35 Kč

Doprava

Do Cardiffu byste se měli určitě vydat prostřednictvím letecké dopravy. Ta je totiž nejrychlejší a zároveň cenově dostupná. Letiště Cardiff leží 19 kilometrů od centra tohoto města. Pokud zvolíte přímé lety z Prahy, náklady na letenky budou kolem 6 500 Kč. Když poletíte z Berlína nebo Mnichova, minimalizujete cenu na polovinu. Po příletu na Letiště Cardiff máte hned dva způsoby, jak se dostat do města.

 • Autobusová linka č. 905 je asi nejlevnější variantou. Ta vás převeze na nádraží Rhoose. Náklady na takovou cestu vyjdou na 1 GBP za autobus a 4,5 GBP za vlak.
 • Rychlejší variantou se pro vás stane autobusová linka T9. Ta jede přímo do centra Cardiffu a cena za jízdné je kolem 7 GBP.
 • A jak je to s dopravou v samotném Cardiffu? Možností se nabízí několik.
 • Vzhledem k tomu, že spousta významných míst se nachází blízko sebe, můžete se po Cardiffu pohybovat pohodlně pěšky.
 • Ve městě funguje autobusová doprava Cardiff Bus. K dispozici je asi sto linek.
 • Když budete cestovat také po okolí Cardiffu, vyplatí se zvolit spíše vlakovou dopravu Arriva Trains Wales.
 • Po městě jezdí několik taxislužeb. Cena za kilometr je kolem 1,2 GBP. Oblíbené je například Cardiff nad Vale Taxis, Premier Cars Ltd, Dragon Taxis Cardiff, Cheap Taxi a St David´s Cars Ltd.
 • O něco levnější je služba Uber.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Velká Británie

 • 9,5Výjimečné
  London Bridge
  Velká Británie - Londýn
 • 8,9Skvělé
  St Giles Classic Hotel
  Velká Británie - Londýn
 • 7,6Dobré
  King Solomon Hotel
  Velká Británie - Londýn
 • 7,1Dobré
  Hotel Holland Court
  Velká Británie - Londýn
 • 7,2Dobré
  Alexandra
  Velká Británie - Londýn
 • Bayfield
  Velká Británie - Skotsko
 • The Trafalgar Hotel
  Velká Británie - Londýn
 • Doubletree By Hilton Edinburgh City Centre
  Velká Británie - Skotsko
 • The Scotsman
  Velká Británie - Skotsko
 • London House Hotel
  Velká Británie - Londýn
 • Queens Park
  Velká Británie - Londýn
 • 27 Paddington Hotel
  Velká Británie - Londýn

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé