Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Velká Británie

Edinburk: průvodce

12°C
Aktuálně
10.3°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Edinburk

Edinburk, hlavní město Skotska, leží na pobřeží Severního moře. Golfský proud sem často zanáší neočekávané počasí, avšak většinu roku je tu příjemně. Od roku 1995 je město zapsáno na seznamu UNESCO. Pyšní se bohatou historií a značným kulturním vyžitím. Každoročně se zde koná mezinárodní filmový festival nebo festival vojenské historie. Každý rok městem projde až 13 milionů turistů. Edinburk je rozdělen na dvě části údolím, jenž se táhne jeho středem. Větší část města ležící na jihu se nazývá Old town, menší část na severu New town. Nové město se může pochlubit například pomníkem Waltera Scotta, zdejšího spisovatele. Západ města tvoří část nazvaná West end.

Jaké nabízí Edinburk památky a zajímavosti?

Co navštívit v Edinburku

Edinburk nabízí široký výběr činností. Pro milovníky historie a památek tu je především Edinburský hrad, který se tyčí na skále o výšce 135 metrů. Kromě mimořádné architektury vás potěší i výstava skotských korunovačních klenotů. Od hradu pak vede Královská míle, což je stezka táhnoucí se kolem tří kostelů k paláci Holyroodhouse. K vidění je též Muzeum válek nebo Katedrála svatého Jiljí. V celém Edinburku stojí velký počet pomníků slavných osobností historie. Můžeme jmenovat například jezdecký pomník Karla II. Stuarta

Město Edinburk nabízí požitek při návštěvě v jednom ze svých nádherných muzeí nebo galerií. Mezi nejznámější muzea patří zejména Národní muzeum Skotska, kde se můžete radovat z pěti pater expozice zahrnující přírodopisné, technické i historické oddělení. Lákavé jsou také expozice motorismu, kde najdete trenažer formule 1, vynálezů nebo odívání. Pak je tu Muzeum města Edinburk nebo Muzeum chirurgie, které se pyšní velice vzácnou sbírkou medicíny. Patříte-li spíše k obdivovatelům malířského umění, určitě navštivte Národní galerii Skotska, která vystavuje obrazy od známých umělců. V galerii nechybí William Turner, Raffael Santi Rembrandt, Rubens nebo Leonardo da Vinci. Součástí této galerie je Národní portrétní galerie, která vystavuje především portréty královského rodu Stuartovců.

Milovníci zvířat a rostlin rádi zavítají do místní zoologické zahrady, která pečuje o značné množství exotických zvířat. Můžete zde spatřit lvy, pandy, šimpanze nebo tygry. Z vysokého kopce, jenž je součástí zoo, je krásný výhled do historické části města. Zoo má otevřeno každý den od 10,00 do 16,00. Za návštěvu stojí i Královská botanická zahrada.

Specifika místní kuchyně

V Edinburku vás potěší velká spousta typických skotských pochoutek a specialit. V obrovském zastoupení se často podávají ryby, zejména losos a pstruh. Nechybí ani slávky nebo humři. Nejčastěji se však konzumuje hovězí a skopové maso, případně bažanti a divoké kachny. Ve Skotsku se nepěstuje pšenice, proto se pečivo nahrazuje ovesnými plackami. Specialitou jsou bochníky z nekynutého těsta zvané hannocks. K tradičním zákuskům patří pečivo z křehkého těsta a karamelové bonbony. Oblíbeným koláčem je takzvaný Black Bun, jehož náplň tvoří ovoce. Nejčastěji borůvky nebo ostružiny. Skotsko je mimo jiné známé pro své lahodné sýry. Za lahůdky se zde počítají jídla jako je Hotch-Potch, což je vývar z jehněčího krku, nebo Haggis. Tento pokrm se skládá z ovčích vnitřností, hovězího loje a ovesných vloček. Směs se vkládá do jehněčího žaludku a následně se vaří další tři hodiny. Skotským národním pitím je skotská whisky. Mezi tradiční koktejl se řadí gin s tonikem.

Počasí

Celkové edinburské počasí je chladnější. Přes léto teploty nepřesahují 23 °C, od jihozápadu je toto období provázeno mírnými srážkami. Naopak z jihovýchodu přicházejí suché větry. Zimy bývají obzvláště větrné, avšak teplejší než v České republice. Teploty se zpravidla pohybují kolem nuly. Souhrnné počasí v Edinburku ovlivňuje Golfský proud.

Bezpečnost

Edinburk se nepočítá k nejnebezpečnějším městům, ale ani k těm nejbezpečnějším. Jako ve všech větších městech zde můžete narazit na pouliční zloděje, kapsáře a organizované skupiny. Všichni tito lidé se soustředí na místa s velkou návštěvností. Pro toto platí dvě podmínky. Hlídejte si svoje osobní věci a nenoste u sebe zbytečně cenné věci a větší finanční obnosy, pokud to není nezbytně nutné. Při cestování v noci je moudřejší mít doprovod, nebo raději počkat do rána.  

Měna

Měnou v Edinburku je skotská libra, takzvaná libra šterlinků. Ceny jsou zde o dost vyšší, než jsme zvyklí v České republice. Velké překvapení se nekoná při platbě ubytování, kde se ceny pohybují okolo 1 900 Kč za noc. Pokud však zatoužíte po pětihvězdičkovém hotelu, čeká vás částka cca 4 900 Kč. Průměrná cena jídla za jednu osobu v restauraci činí 333 Kč, za kávu pak utratíte 83 Kč. Milovníky piva čeká při cestě „na jedno” cena cca 124 Kč. Naopak v případě základních potravin se ceny pohybují na podobné úrovni jako u nás. Za chléb tak zaplatíte okolo 29 Kč.

Doprava

Nejčastějším způsobem dopravy po Edinburku je autobusová nebo taxi doprava. Avšak opět se připravte na vyšší částky, než na které jste zvyklí. Taxikáři za jeden kilometr zaplatíte 43 Kč. Jednosměrná jízdenka na autobus vyjde na cca 51 Kč. Přesto je autobusová doprava po Edinburku tou nejlevnější variantou. Mezi další možnosti přepravy patří tramvaj.

 • Celodenní autobusová jízdenka vyjde levněji, cca na 4 libry. Pokud tedy přes den budete absolvovat více než dvě jízdy, určitě se vyplatí zakoupit tento typ jízdenky.
 • Taxikářům se zpravidla platí až 15% spropitné z celkové částky.
 • Ceny autobusů se dělí podle linek a intervalů, jak často jezdí. Například linka číslo 35 vás odveze už od 1,5 libry a jezdí po 15 až 30 minutách. Noční linka N22 jezdí po 30 minutách a zaplatíte za ni okolo 3 liber. Jízdenka se kupuje u řidiče při nástupu do autobusu nebo přednostně na internetu.
 • Denní autobusová doprava jezdí od 5,00 do 0,00. Po zbylý čas se můžete svézt nočním spojem s označením N.
 • Tramvaj je v Edinburku teprve krátce a spojuje letiště s centrem města. Stanice se táhne známými místy jako je Princes Street, Stenhouse nebo Gyle shopping centre. Přesto je však autobus stále nejvyužívanější dopravou po městě.
 • Tramvaj jezdí každých 8 až 12 minut a jízdenka stojí 5 liber. Zpáteční vyjde levněji, cca 8 liber.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Velká Británie

 • 9,5Výjimečné
  London Bridge
  Velká Británie - Londýn
 • 7,6Dobré
  King Solomon Hotel
  Velká Británie - Londýn
 • 7,1Dobré
  Hotel Holland Court
  Velká Británie - Londýn
 • 7,2Dobré
  Alexandra
  Velká Británie - Londýn
 • Bayfield
  Velká Británie - Skotsko
 • The Trafalgar Hotel
  Velká Británie - Londýn
 • od 16 538 Kč
  The Royale Chulan Hyde Park
  Velká Británie - Londýn
 • Doubletree By Hilton Edinburgh City Centre
  Velká Británie - Skotsko
 • The Scotsman
  Velká Británie - Skotsko
 • od 14 754 Kč
  London House
  Velká Británie - Londýn
 • Queens Park
  Velká Británie - Londýn
 • 27 Paddington Hotel
  Velká Británie - Londýn

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé