Londýn - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Velká Británie

Londýn: průvodce

13°C
Aktuálně
10.3°C
Průměrně

Londýn

Londýn, hlavní město Spojeného království, nalezneme ve středu Anglie na řece Temži. Toto kulturní, historické i ekonomické centrum země nabízí naprosto unikátní zážitek pro každého cestovatele, který do něj zamíří. Město, kde se po staletí rozhodovalo o osudu celého světa, sídlo britských panovníků i místo, kde tvořili jedni z nejlepších umělců v celých dějinách. To vše je Londýn.

Nespočet historických památek, které pamatují zlaté časy britského impéria i úsvit dějin, je ve městě rozesetý doslova všude. Ovšem, nejenom milovníci historie odsud odjedou spokojeni. Jako osmimilionová metropole má Londýn pro každého něco.

Ať už jste fanoušek umění, parků o velikosti městských čtvrtí, dobrého jídla, čaje či snad alkoholu a nočního života, Londýn vás nezklame. Pojďme se proto podívat konkrétněji na to, co má Londýn připraveno pro dychtivé cestovatele.

Jaké nabízí Londýn památky a zajímavosti?

Co navštívit v Londýně?

Navštívit Londýn a nepodívat se na jedinou z nespočtu historických památek by bylo opravdu hříchem. Město bylo založeno už římskými dobyvateli, takže zde kráčíte po dvou tisících letech historie. Londýnské pamětihodnosti můžeme obecně rozdělit na ty, které se nacházejí v centru, a na ty, které jsou blíže předměstím velkoměsta.

V Londýně nenajdeme žádné hlavní náměstí, ale lze za něj označit Trafalgar Square. Přibližně v jeho středu se nachází sloup se sochou Horatia Nelsona, hrdiny bitvy proti napoleonské flotile u Trafalgaru. Odtud je velmi snadné se dostat i k dalším významným stavbám v centru.

Okolní čtvrť je zároveň již po staletí domovem vládců Británie. Stály zde první královské paláce a stojí zde i ten, ve kterém královská rodina přebývá dnes. Zároveň se zde nacházejí nejvýznamnější budovy dnešní britské demokracie.

Westminsterský palác, postavený v novogotickém stylu, je dnešním sídlem britského parlamentu. Součástí palácového komplexu, který se může pochlubit více než tisícem místností, je i notoricky známá hodinová věž Big Ben. Nedaleko od parlamentních budov se nachází i Westminsterské opatství, kde se tradičně konají korunovace britských králů a královen. Proslulá Downing Street č. 10, sídlo britských předsedů vlády, je také poblíž Westminsteru.

Současné sídlo královny Alžběty II., Buckinghamský palác, se nachází zhruba půl kilometru od výše popisovaných monumentů. Zdejší palác byl jako sídlo zvolen královnou Viktorií, a dnes se zde koná nespočet oslav a koncertů, kde se každoročně schází všichni lidé, kteří v britské společnosti něco znamenají. Palác byl v 90. letech částečně zpřístupněn veřejnosti.

Londýnské City, nejstarší část města, bylo prokazatelně osídleno již Římany. Nejvýznamnější památkou je zde Tower, místo uložení britských korunovačních klenotů. Pokud se sem vydáte, připravte se na dlouhé stání ve frontě, ale čekání se rozhodně vyplatí. Kromě korunovačních klenotů zde můžete vidět i další exponáty z bohaté historie hradu, ve kterém se často udály významné události britských dějin.

Katedrála sv. Pavla, symbol britského boje proti nacismu, se nachází nedaleko od Toweru, a rozhodně se jedná o místo, které stojí za návštěvu. Na druhém břehu Temže se nachází slavné ruské kolo, zvané London Eye, které nabízí skvělý výhled na celý Londýn. Odtud už je to opravdu coby kamenem dohodil k shakespearovskému divadlu The Globe.

I ve vzdálenějších částech Londýna se můžeme setkat se zajímavými stavbami. Na předměstích se kupříkladu nachází Kensingtonský palác, který dostala k užívání princezna Diana, když se rozvedla se svým manželem. V dnešní době je pak palác užíván princem Williamem a jeho rodinou.

Pokud vás ovšem do Londýna nepřivádí chuť poznávat historii, ale třeba umění a kulturu, můžete se vrátit do centra, kde naleznete nespočet galerii a muzeí. K těm nejvýznamnějším patří Tate Modern, ale i Národní galerie a Britské muzeum nebo světově známé muzeum voskových figurín Madame Tussaud.

Fanoušky moderní architektury pak uspokojí návštěva právě budovy Tate Modern, která je sama o sobě uměleckým dílem, známého mrakodrapu Okurka, či londýnské finanční čtvrti, která je doslova posetá stavbami navrženými podle zásad moderní architektury.

Jak již bylo zmíněno výše, Londýn vám dokáže zajistit téměř jakýkoliv zážitek. Pokud máte rádi přírodu, udělejte si výlet do londýnských parků. Ať už to bude Hyde park, kde navštívíte „Speakers corner“ či snad Greenwich, kde můžete vidět nultý poledník spolu se slavnou observatoří, jistě nebudete zklamáni.

Londýn je také skvělé místo pro nakupování a to téměř čehokoliv. Od elektroniky, přes kosmetiku po oblečení, to vše v Londýně najdete ve velkém množství a za zajímavé ceny, takže o zábavu máte jistě postaráno.

Specifika místní kuchyně

Do Londýna přijíždí mnoho lidí kvůli místním lahodným pokrmům. A také kvůli čaji. Na čaj o páté, jak velí anglický zvyk, si sem můžete zajít například do čajovny Wolseley či do hotelu Ritz, kde mají pro návštěvníky vytvořené speciální čajové menu.

Londýn je velmi kosmopolitním městem, kde se setkávají různé kulturní vlivy, a proto již není možné zmínit pouze klasickou anglickou kuchyni, protože ta je v mnohých částech Londýna nahrazena pokrmy, které jsou typické pro jiné země a národy.

Čím ale určitě musí váš den začít, je pravá anglická snídaně. Tato vyhlášená delikatesa prostě k návštěvě Londýna patří. Pravá anglická snídaně se skládá z vajec, klobás, párků, slaniny, fazolí a hub. To vše zapíjíte černým čajem, případně plnotučným mlékem. Jak vidíte podle výčtu pokrmů, je možné, že po několik příštích dní nebudete žádné další jídlo potřebovat.

Pokud ale přece jenom ano, na výtečný oběd můžete zvolit roastbeef s mátovou omáčkou, či vyhlášený yorkshirský nákyp. Případně zvolit tradiční britský streetfood pokrm, fish and chips.

Jacket potato, v překladu brambora v kabátu, je jednou z mála skutečně londýnských specialit. Výše zmíněné pokrmy jsou běžné i v jiných částech Anglie, ale s tímto se setkáte pouze zde v Londýně. Jedná se vlastně o bramboru, pečenou ve slupce. Pochoutku z ní udělají teprve různé náplně. Mezi ty oblíbené patří sýrová nebo slaninová, ale existují i exotičtější verze.

V Londýně mají také svůj původ celosvětově rozšířené dortíky cupcakes, proto je zde můžete ochutnat přímo v místě jejich zrození.

Pokud máte rádi exotiku, v Londýně si ji můžete dopřát.  Různé cizí kulturní vlivy vám umožní snadno ochutnat speciality typické pro kuchyně stovek různých kultur. Jen je třeba vědět, ve které části Londýna se zrovna nachází příslušná restaurace.

Pokud jste dorazili do Londýna kvůli alkoholu a nočnímu životu, rozhodně nesmíte vynechat návštěvu těch nejvyhlášenějších pubů. Mezi ně rozhodně patří St. James Tavern, ale i velmi známý Redchurch. Pokud ale chcete zažít tu pravou atmosféru, dejte si tu práci a nejděte puby, které ještě většina turistů neobjevila. Zde si užijete nejvíce zábavy.

Počasí

Počasí je v Londýně dlouhodobě nepříznivé. Velmi časté jsou deště, mlhy, či inverzní oblačnost. Přesto je možné zde zažít i velmi slunné dny. Teploty v létě se dlouhodobě pohybují okolo 24 stupňů, ale padají zde i teplotní rekordy okolo 37 stupňů. V zimě pak naopak teploty klesnou i do mínusových hodnot, ale díky blízkosti moře nejsou zdejší zimy tak kruté.

Bezpečnost

Bohužel, má-li Londýn někde co dohánět, je to právě v oblasti bezpečnosti. Kapesní krádeže jsou zde na denním pořádku, a v posledních letech se velmi rozšířily krádeže za bílého dne, kdy zločinci přijedou i provedou samotný zločin z motorky či skútru. Proto je třeba si dávat na svá zavazadla a jiný majetek velký pozor.

Měna

V Londýně se samozřejmě platí jako ve zbytku Spojeného království librou. Ceny potravin se zde pohybují na podobné úrovni, jako v České republice. Výjimkou je alkohol, který je zde opravdu výrazně dražší.

Dalším takovým místem, kde si opravdu připlatíte, jsou londýnské restaurace. S obědem pro jednoho člověka pod 300 korun nepočítejte, ale podle kvality restaurace může jít individuální cena i mnohem víše.

Naopak, spotřební zboží bývá v Anglii o něco levnější a dostupnější, než u nás.

Doprava

Do Londýna pravděpodobně budete cestovat letecky, jelikož se jedná o nejlevnější i nejpohodlnější metodu. Z rušných letišť Heathrow či Gatwick se pak dopravíte přímo do centra.

 • Samozřejmě je možné si v Londýně pronajmout auto. Vzhledem k tomu, že je síť městské hromadné dopravy opravdu propracovaná, a samotná dopravní situace ve městě nahrává zácpám, je kupříkladu metro často lepší a rychlejší volbou.
 • Pro vstup do městské hromadné dopravy lze využít předplacenou průkazku, zvanou Travel card, která vám zajišťuje slevu oproti nakupování jednotlivých jízdenek. Ta stojí 8 liber.
 • Londýnské metro je jedním z nejstarších na světě, a proto má na území Londýna opravdu husté pokrytí a dostanete se s ním téměř všude.
 • Ikonické dvoupatrové autobusy jsou také velmi spolehlivé, pouze v dopravních špičkách se mohou objevit problémy. Jedna jízdenka zde stojí 2,5 libry.

Dalším notoricky známým dopravním prostředkem jsou černé londýnské taxíky. Ty je ovšem možné chytit pouze na ulici, pokud si taxík objednáte po telefonu, zjistíte, že dorazí ten klasický.

Letiště v Londýně

V hlavním městě Spojeného království můžete v rámci dopravy využívat čtyř letišť.

 • London Heathrow Airport
 • London Stansted Airport
 • London Gatwick
 • London Luton

London Heathrow Airport

Největší londýnské letiště má celkem pět terminálů, mezi kterými pravidelně jezdí bezplatné vlaky a autobusy. V závislosti na terminálu počítejte s pravidelnými přesuny od 10 do 30 minut. Letiště patří mezi ta rušnější, o to bohatší však nabízí služby. 

Vzdálenost od samotného centra Londýna je přibližně 25 kilometrů. Na letiště se dopravíte několika odlišnými způsoby. Je to například vlakové spojení Heathrow Express, metro Piccadilly Line nebo vsadíte na místní autobusové linky. Alternativou jsou dražší taxi služby. Přímo na letišti si můžete vybírat z několika autopůjčoven – Alamo, Budget, Europcar, Hertz a dalších.

Co se týče parkování na letišti, náklady se pohybují od 6 do 13 liber podle délky stání a zvoleného parkoviště. Využít můžete parkovišť určených pro krátkodobé i dlouhodobé stání. Například terminál 5 má svoji speciální parkovací plochu.

Pokud se rozhodnete ubytovat v okolí londýnského letiště Heathrow Airport, můžete využít některého z nejbližších hotelů.

 • Aerotel na terminálu 3
 • Hilton na terminálu 4
 • Sofitel na terminálu 5
 • Renaissance Hotel
 • ibis Styles 
 • Radisson 
 • Leonardo

Při návštěvě letiště London Heathrow Airport počítejte s časovým posunem. Je zde o hodinu méně než v České republice. Kód letiště je LHR.

London Stansted Airport

London Stansted Airport je třetím největším letištěm v Londýně a primárně slouží nízkonákladovým leteckým společnostem. Letiště má pouze jeden jediný terminál, takže je díky své velikosti přehledné. Oproti London Heathrow Airport však není vybaveno tak velkým množstvím služeb.

Letiště je od centra Londýna vzdáleno asi 50 kilometrů. V rámci dopravy se můžete spolehnout na autobusové a vlakové spoje. Stanice jsou vzdáleny jen pár minut od terminálu. Jezdí sem sem v pravidelných intervalech po 20 minutách. Vlaky přináší rychlejší a tím pádem i dražší spojení.  Volit můžete dopravce EasyBus, National Express i Terravision. Přímo na letišti si můžete půjčit auto od společnosti Rentalcars.

Parkování na letišti London Stansted Airport je možné a do jedné hodiny je zdarma. Parkovací plocha se nachází asi 5 minut chůze od terminálu, kam lze dojet kyvadlovou dopravou. Pokud se rozhodnete nocovat na letišti, můžete využít několika nejbližších hotelů.

 • Holiday Inn Express
 • Radisson Blu Hotel
 • Hampton By Hilton
 • Desalis Hotel
 • Old Thatch Bambers Green

Kód letiště London Stansted Airport je STN.

 


Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Velká Británie

 • 9,5Výjimečné
  London Bridge
  Velká Británie - Londýn
 • 8,9Skvělé
  St Giles Classic Hotel
  Velká Británie - Londýn
 • 7,6Dobré
  King Solomon Hotel
  Velká Británie - Londýn
 • 7,1Dobré
  Hotel Holland Court
  Velká Británie - Londýn
 • 7,2Dobré
  Alexandra
  Velká Británie - Londýn
 • The Trafalgar Hotel
  Velká Británie - Londýn
 • London House Hotel
  Velká Británie - Londýn
 • Queens Park
  Velká Británie - Londýn
 • 27 Paddington Hotel
  Velká Británie - Londýn
 • The Queen's Gate Hotel
  Velká Británie - Londýn
 • The Royal Horseguards
  Velká Británie - Londýn
 • K+K George Hotel
  Velká Británie - Londýn

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé