Velká Británie

Leeds: průvodce

6°C
Aktuálně
10.3°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Leeds

Leeds je významným městem Velké Británie, konkrétně Anglie. Právě v severní oblasti je do metropolitního hrabství West Yorkshire a metropolitního distriktu City of Leeds situováno toto malebné městečko. Samotné jádro města má kolem 750 000 obyvatel. Celková plocha území je 551 km2.

Historie města, respektive první zmínky o něm se začaly psát v roce 1086. V roce 1207 město obdrželo svůj první královský patent. O několik stovek let později, konkrétně v roce 1840, zde proběhla průmyslová revoluce a v roce 1893 získal Leeds statut města. Počátkem dvacátého století zde docházelo k vytváření mnohých akademických institucí.

Město Leeds má tradici nejenom v průmyslu a ve vzdělávání, ale také ve sportu, pyšní se propracovanou železniční dopravou a ve velké míře podporuje kulturu a umění. Významnou součástí Leedsu je řeka Aire.

Jaké nabízí Leeds památky a zajímavosti?

Co navštívit v Leedsu

Leeds je považován za jedno z nejzelenějších měst Evropy. Zároveň je centrem zábavy a kultury. K tomu se pojí přemíra nejrůznějších pamětihodností z dob minulých. Tohle všechno samo o sobě naznačuje, že v tomto městě se určitě nudit nebudete.

Začít můžete například zmíněnou historií. Když vyrazíte do útrob města, nesmíte si nechat ujít radnici. Ta představuje monumentální viktoriánskou budovu, kterou lze právoplatně označit jako hlavní symbol Leedsu. Narazit lze především na náboženské a historické objekty. Dokazuje to přemíra židovských synagog, katedrála sv. Anny nebo kostel sv. Johna. Mezi další osobité přednosti města patří železnice Middleton, Kirkgate market nebo Trhácké lékařské muzeum.

Leeds je centrem kultury a umění, proto zde můžete obdivovat nejrůznější galerie a muzea. Jsou to například Městské muzeum Leeds, Muzeum královských zbrojnic, Leeds City Art Gallery a Centre Henry Moore.

Když jsme se zmínili o přirovnání k nejzelenějšímu městu Evropy, je třeba tato slova také dokázat. Při návštěvě Leedsu byste si určitě neměli nechat ujít Hall park koncipovaný do japonských zahrad. Osobitým přírodním skvostem je také Roundhay park. Ten nabízí spoustu zelených ploch, rybníků, ale také stylových kaváren.

Leeds je pochopitelně nejenom o poznávání, ale také o zábavě. Město je vyhlášené svými kulturními akcemi. Jednou z takových společenských událostí je třeba Mezinárodní kongres středověké hudby. Výjimkou ale není ani Leeds International Film Festival.

Specifika místní kuchyně

V Leedsu si pochutnáte na tradiční anglické kuchyni. Pokud byste však chtěli vyzkoušet několik místních specialit, přinášíme vám pár tipů. Hodně oblíbené jsou ryby a rybí chipsy obalované ve speciální chilli strouhánce a v citronovém těstíčku. Dost často narazíte na kuřecí maso chystané v libovolných marinádách, třeba v kombinaci s rýží nebo pikantním hráškovým salátem. Výjimkou pochopitelně nejsou ani steaky s pikantními omáčkami a houbami. Když takové jídlo konzumujete podávané se sezónní zeleninou a pažitkou, polahodíte své chuťové pohárky.

V Leedsu se můžete oprostit od tamních tradičních pokrmů a můžete vsadit i na něco netradičního. Typickým příkladem je mražený indický dezert, což je vlastně taková krémovitější zmrzlina. Nebo dáte naopak přednost vepřovému koláči. Speciální šupinkové těsto v kombinaci s vepřovou náplní.

Gastronomické zážitky vás čekají v podnicích, jakými jsou Dakota Grill, The Swine That Dines, Town Hall Tavern, Home Restaurant, The Man Behind the Curtain a The Oxford Place.

Počasí

Sever Anglie pochopitelně nepatří k těm nejteplejším místům Evropy. Dokazují to průměrné letní teploty kolem 20 °C, a to hlavně v červenci a v srpnu. Maxima v této době mohou dosahovat pod hranici 28 °C. Když do Leedsu vyrazíte na jaře, kdy všechno rozkvétá, užijete si příjemné klima v rozmezí 13 °C až 15 °C. Zimní měsíce jsou spjaty s teplotami kolem 2 °C. Je pravdou, že Leeds nabízí typické anglické počasí. To znamená nevyzpytatelné dešťové srážky během celého roku. Díky jejich průměrným hodnotám shodným v podstatě během celého roku si jednoduše nevyberete.

Bezpečnost

Bezpečnostní situace ve městě Leeds se nikterak nevymyká běžnému standardu. Určitě zde nenarazíte na nic extrémního. Opatrnější byste měli být pouze v případě významných sportovních utkání, a to především fotbalového klubu Leeds United F.C., kdy můžete narazit na trochu divočejší fanoušky. Jinak platí obecná bezpečnostní pravidla.

Při větší koncentraci turistů a lidí si hlídejte své osobní věci, hlavně cennosti, peněženky, doklady a mobilní telefony, abyste o ně nepřišli. Pokud budete po městě a jeho okolí cestovat automobilem, nenechávejte takové věci povalovat ani na sedadlech. Večerních procházek se nemusíte obávat, jen je lepší směřovat je do frekventovanějších a turisticky vyhledávanějších oblastí města.

Měna

Připravte se na to, že v Leedsu budete platit anglickými librami. Dnes už je možné na většině míst platit kartou. Oproti České republice byste měli očekávat vyšší náklady, a to jak na sortiment dostupný v supermarketech a v obchodech, tak v restauracích. Pro představu uvádíme několik orientačních cen.

 • Voda 1,5 litru = 28 Kč
 • Chleba = 35 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v obchodě = 35 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 125 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 105 Kč
 • Cappuccino = 75 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 35 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 450 Kč
 • Ubytování ve dvouhvězdičkovém hotelu = od 1 400 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 38 Kč

Doprava

Toto anglické město je vzdáleno asi 1 600 kilometrů od Prahy. Pokud dáváte přednost pozemní dopravě, cesta autobusem trvá kolem 20 hodin a náklady na zpáteční jízdenku se pohybují kolem 3 300 Kč. Jestliže si však chcete ušetřit svůj drahocenný čas, potom se do Leedsu vydejte letecky. Konkrétně na Letiště Leeds Brandford, které se nachází jen 13 kilometrů od tohoto stejnojmenného města. Letenka tam vás vyjde kolem 2 000 Kč až 2 500 Kč a doba strávená v letadle bude asi 2,25 hodiny. Z letiště do samotného Leedsu se dopravíte následujícími způsoby.

 • Autobusová linka č. 757 jezdí přímo do centra Leedsu, kam dorazíte za 30 minut. Náklady budou kolem 3,6 GBP.
 • Pokud byste chtěli jet do nedalekého města Harrogate nebo Brandford, využijte autobusové linky č. 737 a č. 747. Cena jízdného je obdobná, od 3,6 GBP do 5 GBP.

V okamžiku, kdy se octnete v Leedsu zjistíte, že toto město je právoplatně označováno za místo s nejméně rozvinutou městskou hromadnou dopravu. K dispozici budete mít následující možnosti.

 • Velký význam ve městě hraje železniční doprava Metro Trans. Železnice funguje všemi směry. Náklady jsou od 3,6 GBP.
 • Okrajové části Leedsu vykrývají příměstské autobusové linky.
 • Ve městě spolehlivě fungují taxi služby. Jsou to například Amber Cars, Water Taxi Leeds, Speedline Taxi, Streamline Telecabs Ltd., South Leeds & Hunslet Cars a Street Cars Taxis.
 • Cena za kilometr je od 1,3 GBP.
 • Leeds je dobře situovaným městem z pohledu silniční dopravy, a to do všech částí Anglie, takže se nabízí i možnost využití pronájmu automobilu. K dispozici jsou známé půjčovny Alamo, Avis, Budget, Hertz, Sixt a další.
 • Náklady na pronájem automobilu jsou od 1 000 Kč na den.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Velká Británie

 • 9,5Výjimečné
  London Bridge
  Velká Británie - Londýn
 • 8,9Skvělé
  St Giles Classic Hotel
  Velká Británie - Londýn
 • 7,6Dobré
  King Solomon Hotel
  Velká Británie - Londýn
 • 7,1Dobré
  Hotel Holland Court
  Velká Británie - Londýn
 • 7,2Dobré
  Alexandra
  Velká Británie - Londýn
 • Bayfield
  Velká Británie - Skotsko
 • The Trafalgar Hotel
  Velká Británie - Londýn
 • Doubletree By Hilton Edinburgh City Centre
  Velká Británie - Skotsko
 • The Scotsman
  Velká Británie - Skotsko
 • London House Hotel
  Velká Británie - Londýn
 • Queens Park
  Velká Británie - Londýn
 • 27 Paddington Hotel
  Velká Británie - Londýn

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé