Tuvalu - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Oceánie

Tuvalu: průvodce

29°C
Aktuálně
28°C
Průměrně

Tuvalu

Hodnocení průvodce: 9.1

Pokud jste ještě nikdy neslyšeli o Tuvalu, věřte, že nejste jediní. Konstituční monarchie Tuvalu je malý ostrovní stát v oblasti jižního Tichého oceánu. Skládá se ze 3 ostrovů (Nanumanga, Niutao, Niulakita) a 6 atolů (Funafuti, Nanumea, Nui, Nukufetau, Nukulaelae a Vaitupu) rozptýlených v oceánu zhruba mezi Havají a Austrálií. Hlavním centrem země je atol Funafuti, který tvoří zhruba 33 ostrůvků. Největším ostrovem je ostrov Fongafale, na kterém leží také „hlavní město“, vesnice s názvem Vaiaku, kde sídlí také administrativní budovy pro Tuvalu. Ostrov Fongafale je také jediné místo, na němž si turisté mohou směnit peníze, připojit se k internetu nebo uskutečnit mezinárodní hovor. Všechny části Tuvalu leží jen těsně nad hladinou oceánu, nejvyšší bod ostrovů je pouze v 5 m. n. m. Je tedy bohužel pravděpodobné, že v blízké budoucnosti skončí tato krásná země pod hladinou. Vyrazte proto navštívit tento nezničený ráj dříve, než bude pozdě.

Co navštívit na Tuvalu

Tuvalu patří mezi země turismem téměř nepolíbené. Najdete zde v podstatě jeden jediný hotel a pár drobných ubytování. Díky tomu zde můžete najít to, co v žádné velké turistické lokalitě: klid, samotu, původní kulturu a nedotčenou přírodu. To, že do země neproudí davy turistů, neznamená, že zde není nic k vidění. Krásné korálové útesy a přízračné mělké laguny zaujmou hlavně milovníky potápění a šnorchlování nebo romantické jedince. Za návštěvu stojí Funafuti Conservation Area, chráněná mořská oblast, která nabízí úžasnou podmořskou podívanou. Pokud dáváte přednost souši, vyrazte na ostrůvek Funafuta, kde se nachází údajně ty nejkrásnější pláže i základní ubytování. Pokud patříte mezi dobrodružné povahy, určitě navštivte i ostatní ostrovy Tuvalu, které jsou sice hůře dostupné, zato nabízí možnost poznání života místního domorodého obyvatelstva. Dostat se na ně můžete nákladními loděmi, které na ostrovy vozí náklady. Na ostrově můžete pobýt chvilku během vykládky zboží nebo i zůstat přenocovat. Avšak počítejte s tím, že další nákladní loď může přijet až za několik dní nebo týdnů. Další variantou je půjčení vlastní jachty. Některé z ostrovů byly za druhé světové války využívány jako americké vojenské základny. Jejich pozůstatky můžete najít třeba na severovýchodní straně ostrova Nanumea nebo na ostrůvku Motulalo. Na ostrůvku Tepuka v blízkosti hlavního ostrova Fongafale je k nalezení také jeden z mnoha opuštěných vojenských bunkrů.

Místní kuchyně

Tuvalská kuchyně rozhodně není žádným gastronomickým zážitkem. Naleznete zde pouze pár drobných restaurací a občerstvení. Základem jídelníčku jsou ryby (nejvíce tuňák), plody moře, zelenina, kokos a papája. Jako příloha se nejvíce podává rýže nebo brambory. Chovají zde také prasata, jejichž maso slouží hlavně na oslavy nebo výjimečné návštěvy. Někdy se podává i maso drůbeží. Produkty se dováží 2 x týdně letecky z Fiji. Pití alkoholu na veřejnosti je zakázáno. Alkohol může být podáván pouze v některém ze dvou barů, a to v době oběda nebo večer zhruba mezi půl 7 a 10. Naleznete zde pár dovážených piv i nějaké víno a lihoviny. Ochutnat můžete také místní alkohol Coconut Toddy vyráběný extrakcí květu kokosové palmy. Pokud máte rádi kávu, můžete zavítat do ubytování L's Lodge, klasické kavárny byste zde hledali marně.

Oceánie - další destinace

9.6Výjimečné
9.8Výjimečné
Cookovy ostrovy
Cookovy ostrovy: průvodce
9.3Výjimečné
9.6Výjimečné
9.2Výjimečné
9.7Výjimečné
Marshallovy ostrovy
Marshallovy ostrovy: průvodce