Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Uzbekistán

Samarkand: průvodce

25°C
Aktuálně
14.8°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Samarkand

Samarkand je název druhého největšího města Uzbekistánu, kterému se mimo jiné říká také Samarqand. Metropole je situována v severovýchodní části země, jež je považována za jednu z nejstarších nepřetržitě osídlených. Velikost Samarkandu je asi 120 kilometrů čtverečních a tu přes 500 tisíc obyvatel. Město se nachází v průměrné výšce 705 metrů nad mořem.

Město Samarkand se pyšní dlouhou historií, která dle nalezených vykopávek sahá až do roku 700 před naším letopočtem. Šlo o velice důležité středisko na tehdejší Hedvábné stezce. Od té doby je trvale osídlováno. Metropole si prošla Helenistickým obdobím, Sassanianovou érou, mongolským obdobím až po ruskou nadvládu.

Samarkand leží u řeky Zarefshan relativně blízko hranice s Tádžikistánem. Tato vzdálenost je asi 35 kilometrů. Do známých měst je to také relativně blízko. Do Taškentu 270 kilometrů, do Bukhary 240 kilometrů a do Qarshi 135 kilometrů.

Co navštívit v Samarkandu

Město Samarkand ukrývá především zajímavé stavby nabývající nejrůznějších podob. Obdivovat budete starou architekturu, přemíru mešit, svatyň a ostatních budov. Při plánování dovolené v Samarkandu si do itineráře zapište následující cíle.

Odrazovým můstkem se vám stane Registan, což je takový pomyslný středobod města. Právě zde se nachází ty nejstarší medresy na světě, které v posledních letech prošly několika rekonstrukcemi. V tomto směru lze zmínit ještě Shirdoe Medrese, Ulugbek Medrese a Tilla Kari Medrese. Dominantní stavbou je Mauzoleum Gur-e-Amir, jehož nepřehlédnutelnou částí je azurová kopule. Krásná architektura a pojetí stavby vynikají také při nočním nasvícení. Takový pohled si rozhodně nenechte ujít. Dalším cílem se stane Shah-i-Zinda, kde je k vidění asi nejbohatší sbírka dlaždic v muslimském světě. Posvátná svatyně je často přezdívána jako Hrobka žijícího krále.

Lákavým cílem turistů je mešita Bibi-Khanym, která je jednou z nejznámějších v této oblasti Asie. Mešita byla postavena na příkaz Timura a pojmenována byla po jeho manželce. Ve výčtu mešit by šlo pokračovat. Jednou z originálních je Khazrat-Khizr, která byla naposledy přestavěna v 19. století. Mešita je situována na vyvýšeném místě při vstupu do města. Vynechat byste neměli ani Afrosiab, kde jsou zbytky ruin tvořících místní muzeum.

Město Samarkand ukrývá také stará mauzolea, s nimiž se pojí dlouhá historie. Na předměstí této metropole leží Mauzoleum Al Buxori Al Bukhari. Tento objekt vyrostl na místě původního hrobu Imama Al-Bukhari v roce 1997. Tento Imán zemřel před více jak stovkami let. Součástí komplexu je hrob, mešita, ale také muzeum, kde jsou vystaveny korány z různých zemí. Obdivovat tu můžete také zelený mramor. Další je Mauzoleum Abu Mansoor Al Matrudi siutované v rezidenční čtvrti. Vynechat byste neměli ani Mauzoleum Rukhabat na centrálním náměstí. Kolem mauzolea byly v roce 1996 zničeny okolní historické budovy, naštěstí kromě hrobky.

Mezi oblíbená mauzolea města Samarkand patří také Ak-Sarayovo mauzoleum nebo Mauzoleum Ishrat-khana. Pokud se budete pohybovat v severovýchodní části metropole, zavítejte do mauzolea Abdi Darun Ensemble. To stojí nad hrobkou slavného právníka.

A co dalšího by vám nemělo uniknout při návštěvě Samarkandu? Určitě by to neměla být Ulugbekova observatoř z 15. století. Postupem času byly objevovány její části, včetně zakřivené dráhy hvězdářského nástroje v roce 1908. Součástí observatoře byla spousta unikátních prvků uložených ve třípodlažní budově. Zajímat vás může také Gumbazova synagoga postavená v roce 1891, kde na zdech uvidíte fotografie dřívějších rabínů. Propadněte i ochutnávce vín a koňaků, kterou vám zprostředkuje Hovrenko Wine Factory. Továrna, v níž se víno vyrábí od roku 1868 a jejíž součástí je hodnotné muzeum. Z hlediska vědění se zajímavým cílem stává Muzeum regionálních studií situované ve starém židovském domě. I zde najdete spoustu historických fotografií a ostatních artefaktů.

Samarkand, to je Khodja Ahrar Ensemble neboli hrob slavného náboženského patrona z 15. století, který leží v severní části města poblíž hřbitova. Obdivovat budete mramorové desky se starými nápisy a originální výzdobu. Pokud vás památky při návštěvě Samarkandu omrzí, zkuste si zajít na některou z místních vyhlášených masáží nebo dejte přednost noční světelné show v rámci Registan. Ochuzovat se mimochodem nebudete ani o nakupování, což dokazují Samarkand Zeera, Samarkand Pistachio a Samarkand Shafran.

Specifika místní kuchyně

Při návštěvě města Samarkand si pochutnáte na uzbecké kuchyni, která je z části ovlivněna okolními zeměmi. Velice často se setkáte s masitými pokrmy, v nichž najdete maso hovězí i jehněčí. Z důvodu náboženství se nejí maso vepřové. Na druhou stranu dostanete možnost okusit maso koňské. Pokud chcete Samarkand poznat kompletně, včetně jeho gastronomie, pak si objednejte některé z níže uvedených jídel. Začít můžete například u národního pokrmu zvaného Plov. Smaženým plátkům z beraního masa se říká Sokoro a pověstné je maso na špízu označované jako Šašlik. Vynikající kulinářský zážitek vám přinesou jídla typu Lagman, Manty, Samsa, Noryn a Mastava. Mezi nápoji objevíte čerstvé šťávy, čaje nebo vodu z lahví. Nechybí ani světové nápoje typu Coca-Cola a další.

Jestliže hledáte tipy na dobré restaurace v uzbeckém městě Samarkand, jste tu na správné adrese. Mezi cenově dostupné podniky patří Cafe Magistr, Suzangaron Chaikhana, Bibikhanum Teahouse, Karimbek, Oasis Garden a Old City. Na tradiční pokrmy se zaměřují kvalitní restaurace typu Restaurant Samarkand, Osh Markazi Filial No 1, Besh Chinor a Platan.

Počasí

Středomořské počasí hraničící s polosuchým klimatem. Takové je podnebí v uzbeckém Samarkandu. Pokud do tohoto města vyrazíte v létě, setkáte se s horkými dny a minimálním množstvím srážek. Průměrné teploty přes den se pohybují kolem 26 °C. Minima jsou na hranici 19 °C a maxima překračují 37 °C. Nejteplejším měsícem roku je červenec s teplotami až 40 °C. Naopak zimy jsou v Samarkandu chladnější, což dokazuje rozptyl teplot mezi 2 °C až 7 °C. V noci klesají teploty pod bod mrazu. Od listopadu do dubna se zvyšuje také výskyt dešťových srážek. Nejde však o nic dramatického, celoroční úhrn je asi 365 milimetrů. Za celý rok svítí v Samarkandu více jak 2 950 hodin.

Bezpečnost

Návštěva uzbeckého města Samarkand bude bezpečná za předpokladu, že si pohlídáte pár základních věcí. Kriminalita je tu nižší. Zvyšuje se v noci, takže se raději pohybujte v běžných a frekventovaných lokalitách nežli v odlehlejších částech metropole. Pozor si dejte na kapesní zloděje. Ti operují primárně na trzích, u památek nebo v prostředcích hromadné dopravy. V potaz berte také to, že fotografování některých vojenských objektů je nepřípustné, a i některé místní lidi to může obtěžovat. Přihlížejte k místnímu náboženství a snažte se svým chováním nepobuřovat tamní obyvatele, popřípadě dělat to, co jejich náboženství zakazuje. V takovém případě si pobyt v Samarkandu užijete k celkové spokojenosti.

Měna

Město Samarkand rozhodně nepatří k drahým metropolím. Ceny zde odpovídají mnohým asijským zemím a konkrétně v Samarkandu jsou nižší nežli v České republice. Ať už jde o produkty v obchodech, restauracích nebo služby libovolného typu. Přesvědčit se můžete díky níže uvedeným příkladům.

  • Voda 1,5 litru = 7 Kč
  • Chleba = 5 Kč
  • Láhev vína 0,75 litru střední kvality = od 70 Kč
  • Espresso = 20 Kč
  • Cappuccino = 30 Kč
  • Domácí točené pivo 0,5 litru = 25 Kč
  • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 45 Kč
  • Coca-Cola 0,33 litru = 14 Kč
  • Voda 0,33 litru v restauraci = 4 Kč
  • Jídlo v levnější restauraci = od 90 Kč
  • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 1 100 Kč za noc
  • Benzín cena za 1 litr = 12 Kč

Doprava

Pokud plánujete poznat toto překrásné uzbecké město, směřujte z České republiky na letiště Samarkand International Airport. Díky jedinému mezipřistání se bude doba letu pohybovat mezi 9 až 12 hodinami. Cena letenky stojí asi 13 000 Kč. A jak se to s dopravou přímo ve městě?

  • Ve městě spolehlivě funguje městská autobusová doprava. Tu tvoří primárně vozidla Isuzu a SamAuto.
  • Náklady na jednosměrný lístek se pohybují od 0,18 USD.
  • Od roku 2017 lze využívat také několik tramvajových linek.
  • Zvolit můžete i dražší způsob přepravy, a to za pomoci místních taxi služeb. Obvykle jezdí vozy Daewoo nebo Chevrolet.
  • Nástupní taxa začíná na 0,36 USD a za ujetý kilometr zaplatíte v průměru 0,2 USD.
  • Alternativou se vám mohou stát místní maršrutky nebo minibusy GAZelle a Daewoo Damas.
  • Samarkand je v rámci Uzbekistánu důležitým železničním bodem. Vede přes něj nejdelší trasa v zemi Taškent – Kungrad.
  • Letiště Samarkand lze využívat v rámci vnitrostátních letů.



 


Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Uzbekistán

  • Uzbekistán – perly Hedvábné stezky
    Uzbekistán - Uzbekistán

Asie - další destinace

9.2Výjimečné
Spojené arabské emiráty
Spojené arabské emiráty: průvodce
6.5Dobré
Afghánistán
Afghánistán: průvodce
8.7Skvělé
8.3Skvělé
Ázerbájdžán
Ázerbájdžán: průvodce
7.9Dobré
7.8Dobré