Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Vietnam

Hanoj: průvodce

31°C
Aktuálně
23°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Hanoj

Hanoj je hlavním městem Vietnamu. Metropole o rozloze 3 328,9 kilometrů čtverečních má přes 7,5 milionů obyvatel. Město je situováno v severní části země. Jde o významné kulturní, politické a hospodářské centrum celého Vietnamu.

První oficiální zmínky o Hanoji pochází z 10. století. Nové nálezy však zmiňují dokonce 6. století. Město se samo o sobě pyšní velice pestrou a bohatou historií. Jejím centrem protéká řeka Sông Hồng, která je označována, jako Rudá řeka. Hanoj se nachází asi sto kilometrů od Tonkinského zálivu.

Symbolem města Hanoj je Jezero navráceného meče nacházející se přesně v jeho středu. Město má od devadesátých let výrazný hospodářský růst a v dnešní době se pyšní devíti velkými průmyslovými zónami. I přesto si stále zachovává své rozmanité kouzlo.

Jaké nabízí Hanoj památky a zajímavosti?

Co navštívit v Hanoji

Hanoj jednoduše vybízí k poznávání a objevování. Na poměrně velké ploše máte možnost zpozorovat prolínání historie s moderní a novou dobou. Ať už z pohledu kulturního zážitku nebo architektonických skvostů.

Z ohromujících staveb v Hanoji lze určitě jmenovat Národní muzeum vietnamské historie, které bylo budováno mezi lety 1925 až 1932. Právě zde provedete pořádnou ochutnávku historie města, potažmo celého Vietnamu. O několik let později bylo ve městě otevřeno ještě Muzeum vietnamské revoluce. To je primárně zaměřeno na osvobozenecké hnutí proti francouzské okupaci.

Je pravdou, že k Hanoji neodmyslitelně patří náboženské stavby. Je to například Chrám literatury vybudovaný v roce 1070. K hodně navštěvovaným budhistickým chrámům se řadí také Chrám Hai Ba Trung z roku 1142. Spoustu pamětihodností naleznete především ve starém a historickém centru Hanoje, kam vede vstupní brána Quan Chuong.

Zapomínat byste neměli ani na symbol města, jímž je Jezero Hoan Kiem neboli Jezero navráceného meče. S touto vodní plochou se pojí zajímavé legendy. Jezero má několik ostrůvků, na kterých můžete pochopitelně navštěvovat další a další chrámy. Je to například Chrám Ngoc Son, k němuž vede nepřehlédnutelný červený můstek. Uniknout si nenechte ani Želví věž označovanou jako Tháp Rùa.

Zajímavou podívanou v Hanoji je i poslední místo odpočinku prezidenta Ho Či Mina, kterým je Ho Či Minovo mauzoleum. Tato velká a originální stavba byla zhotovena v roce 1975 a pyšní se výškou 22 metrů a šířkou 40 metrů.

Hanoj je centrem kulturních a náboženských skvostů, kam mimo jiné patří i One Pillar Pagoda, Thanglongské královské město, Tran Quoc Pagoda nebo i působivá Katedrála sv. Josefa.

Pokud si z Hanoje chcete odvážet spoustu krásných zážitků, poddejte se tamní atmosféře. Zastavte se v některé z pouličních kaváren a vychutnejte si místní vietnamskou kávu nebo povečeřte v některé z podobných restaurací na ulici. Podlehněte nákupní horečce, třeba v oblasti Nghi Tam Avenue a dopřávejte si zábavního zážitku prostřednictvím některé z vystoupení. Hodně oblíbené jsou výlety na kole kolem West Lake, procházky starou čtvrtí nebo věhlasné vodní loutkové divadlo.

Specifika místní kuchyně

Hanoj se pochopitelně pyšní tradiční vietnamskou kuchyní, kterou zde můžete ochutnat na každém kroku. Při návštěvě města byste si rozhodně neměli nechat ujít několik místních specialit. Ochutnejte slavnou polévku Phở bò. Dalším pověstným pokrmem je Bún Chả. Tato směs zeleniny a masa může být doplněna o karamelizované nebo grilované karbanátky. Pokud si myslíte, že už jste ochutnali dobrý kuřecí vývar, ještě jste neměli Bún Thang, což je vývar s nudlemi, krevetami, jarní cibulkou a dalšími čerstvými ingrediencemi. Za ochutnání stojí i rýžová kaše s roztrhaným masem Cháo sườn với quẩy và ruốc nebo oblíbené pouliční jídlo Xôi ngũ sắc skládající se z pěti lahodných prvků. Nakonec můžete vše zapít vynikající vietnamskou kávou s vejcem.

V Hanoji ochutnáte lahodná jídla v mnohých restauracích a podnicích. K těm luxusnějším patří Smack Dab, Maison Hoang Cau Restaurant, French Grill a Twilight Sky Bar. Mezi tradiční lze zařadit Hoang´s Restaurant, Red Bean Trerndy Restaurant a Hong Hoai´s Restaurant.

Počasí

Podnebí v Hanoji má dvě podoby. Buď vás postihne období sucha nebo období dešťů. Těm se lze vyhnout jenom výjimečně, protože jsou od ledna do září. Jejich největší intenzita je v létě. To se průměrné teploty pohybují kolem 31 °C. Ideální období pro návštěvu Hanoje je na jaře, kdy vše rozkvétá anebo na podzim, kdy naopak ustávají deště a domůžete se více sluníčka. Tato období jsou navíc spojena s příjemnými průměrnými teplotami do 25 °C. Pokud do Hanoje vyrazíte v letních měsících od srpna do září, počítejte i s vyšším výskytem monzunů. Zimní měsíce jsou spojeny s průměrnými teplotami od 10 °C do 15 °C.

Bezpečnost

Hanoj lze označit za bezpečné město za předpokladu, že se zde budete držet několika základních pravidel. V přelidněném městě si musíte dávat pozor především na své osobní věci, protože kapesní zloději zde mají pomyslné žně. Hlídejte si podvodníky, na něž můžete narazit opravdu kdekoliv. Třeba mezi taxikáři nebo v restauracích, kde občas zkouší nabízet jiné ceny pro místní a jiné pro turisty. Občas se vyplatí odmítnout i nabízené služby na ulici, ať už jde o čištění bot či cokoliv jiného, protože za vše jsou vyžadovány astronomické sumy.

Určitým rizikem se stává také poměrně nepřehledná doprava. Myslete na to, že řada tamních řidičů nerespektuje pravidla provozu a často nerespektuje chodce, takže při nepozornosti se snadno zraníte. Vyhnout byste se měli také jakýmkoliv vojenským objektům a jejich případnému focení.

Když se do Hanoje vydáte v období dešťů, potažmo monzunů, tak buďte při výletech po okolí dostatečně obezřetní, protože mohou hrozit lokální záplavy.

Měna

Hanoj je levnou destinací pro plánovanou dovolenou. Většina cen je nižších nežli v České republice. Samozřejmě některé nabízené služby místních podvodníků jsou přemrštěné, pokud se jim ale vyhnete, ve městě budete nakupovat levně. Dokáže vám to několik níže uvedených příkladů.

 • Voda 1,5 litru = 12 Kč
 • Chleba = 15 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v supermarketu = 25 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 40 Kč
 • Domácí točení pivo 0,5 litru = 20 Kč
 • Cappuccino = 35 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 13 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 50 Kč
 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 850 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 19 Kč

Doprava

Jediná pohodlná cesta z České republiky do Hanoje bude realizována prostřednictvím letecké dopravy. Z letiště Václava Havla poletíte na letiště Hanoj Noi Bai. Počítat musíte s přestupy během letu, které jsou realizovány v Paříži, Moskvě nebo v Perském zálivu. Díky tomu se celková doba letu vyšplhá na nějakých 17 hodin. Náklady na letenku se pohybují od 15 000 Kč. Vzhledem k tomu, že se letiště Hanoj nachází asi 30 kilometrů od města, využijete některý z těchto dopravních spojů.

 • Autobusová linka č. 86 jede přímo do centra.
 • Autobusová linka č. 7 jede do severozápadní části města.
 • Autobusová linka č. 90 jede k nádraží Kim Ma.
 • Autobusová linka č. 17 jede do historické části Hanoje.
 • Doba jízdy může být kolem 60 až 80 minut a náklady jsou od 10 do 40 Kč.

Po samotném městě můžete využívat těchto dopravních prostředků.

 • Po městě jezdí místní autobusová doprava, která je vzhledem k chaotickému provozu ve městě asi tou nejlepší volbou. Náklady na jízdenku jsou od 3 Kč.
 • Využívat můžete automobilových i motocyklových taxi služeb. Náklady na přejezdy jsou od 20 Kč a více. Mnohdy je lepší domluvit si cenu dopředu.
 • Alternativou se vám stanou tradiční rikše. Ceny jsou od 40 Kč.
 • K dispozici jsou i pronájmy skútrů, ale vzhledem k rušnému provozu to není doporučováno. Náklady jsou od 100 Kč za den.
 • Někdy je lepší zvolit chůzi k prozkoumání konkrétní části Hanoje. Třeba u historického centra to díky relativně krátké vzdálenosti mezi jednotlivými památkami není ničím náročným.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Vietnam

 • Sandunes Beach Resort & Spa
  Vietnam - Phan Thiet
 • Chen Sea
  Vietnam
 • Coco Palm Beach
  Vietnam - Phan Thiet
 • La Veranda Resort Phu Quoc - Mgallery By Sofitel
  Vietnam
 • Blue Ocean Resort
  Vietnam - Phan Thiet
 • Bamboo Village
  Vietnam - Phan Thiet
 • Mia Resort
  Vietnam - Phan Thiet
 • Romana Resort
  Vietnam
 • Mercury
  Vietnam
 • The Shell
  Vietnam
 • Allezboo Beach Resort & Spa
  Vietnam - Phan Thiet
 • Muine Bay Resort
  Vietnam - Phan Thiet

Asie - další destinace

9.2Výjimečné
Spojené arabské emiráty
Spojené arabské emiráty: průvodce
6.5Dobré
Afghánistán
Afghánistán: průvodce
8.7Skvělé
8.3Skvělé
Ázerbájdžán
Ázerbájdžán: průvodce
7.9Dobré
7.8Dobré