Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Vietnam

Phu Quoc: průvodce

29°C
Aktuálně
23°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Phu Quoc

Phu Quoc, exotická perla Vietnamu, je ostrov ležící na samém jihu země. Tato destinace se vymyká většině stereotypů, které o Vietnamu panují, a připomíná spíše Karibské ostrovy s jejich písečnými plážemi a palmovými háji.

Phu Quoc je ale mnohem více. Na své si zde přijdou jak ti cestovatelé, kteří svou dovolenou rádi tráví na pláži u moře, ale i ti, kteří chtějí v cizí zemi poznat její kulturu a historii. Milovníci nedotčené přírody a exotických zvířat na tomto ostrově také nebudou zklamáni. Ať už spadáte do jakékoliv z těchto skupin, Phu Quoc si jistě zamilujete.

Jaké nabízí Phu Quoc památky a zajímavosti?

Co dělat na Phu Quoc

Hlavním lákadlem ostrova Phu Quoc jsou bezpochyby písečné pláže, které se táhnou po celém obvodu ostrova. Cestovatelé, kteří na ostrov zavítají poprvé, se velmi často diví, jak rozsáhlé jsou tyto pláže.

Najdete zde jak pláže velmi frekventované, ale zároveň dobře vybavené pláže, kolem kterých stojí většina barů a hotelů. Takovou je například Long Beach. Pokud si potrpíte na klid, pláž Bai Sao na východní straně ostrova je pro vás jako stvořená. Ale i pláže jako Bai Dai a Bai Thom rozhodně stojí za návštěvu.

Nejlepší na ostrově Phu Quoc je to, že zde můžete najít mnoho pláží, které ani nejsou zanesené na mapách. Stačí se tedy vydat kolem pobřeží a objevit tu svou.

Pokud máte rádi koupání, ale neláká vás pro jednou mořská voda, můžete využít zábavní centrum Vinepearl, které obsahuje jak venkovní akvapark, tak další atrakce, které ocení nejen děti.

Dnešní téměř rajská atmosféra na ostrově nebyla vždy samozřejmostí. Ba právě naopak. V dobách koloniální nadvlády byl ostrov využíván jako věznice pro nepohodlné obyvatele Vietnamu. Tato doba je ale naštěstí již dávno pryč a dnes dělají ostrované vše proto, aby morbidní pověst ostrova vylepšili svou pohostinností.

Tyto zlé časy si můžete na ostrově připomenout díky muzeu vězeňství, které se nachází v části areálu bývalé francouzské věznice. Průvodci mluví naneštěstí pouze anglicky, vietnamsky a francouzsky, takže pokud tyto jazyky neovládáte, budete se muset spokojit pouze s vizuálním zážitkem. 

Na ostrově se můžete podrobně seznámit s kulturou místních obyvatel i s širším náboženským kontextem Vietnamu. Izolovanost ostrova zaručuje, že většina místních chrámů, pagod a vesniček je doposud málo dotčená turismem. To samé se nedá říct o chrámech ve větších městech, které se čím dál tím více orientují na návštěvníky.

Zde se tedy můžete dočkat skutečně autentického zážitku. Nejznámější náboženskou stavbou na ostrově je pagoda Sung Hunga, která byla postavena v 10. století budhistickým mnichem. Další velmi známou je skála Dinh Cau, ke které se místní rybáři modlí před tím, než vyrážejí na moře.

Téměř v každé z vesnic na ostrově ale naleznete menší náboženský objekt. Pokud se pohybujete v jejich blízkosti, je vhodné mít pokrytá ramena.

Pokud chcete proniknout ještě blíže do života místních obyvatel, můžete navštívit dvě místa, která přinášejí velké části ostrovanů obživu. Tržiště Duong Dong je centrem místního obchodního života. Můžete zde nakoupit zejména produkty z moře, ale i čerstvé pečivo, ovoce a zeleninu.

Vietnam je světovým lídrem v produkci černého pepře a významná část národní produkce pochází z ostrova Phu Quoc. I vy tak můžete navštívit místní plantáže, a spatřit, jak začíná životní cyklus koření, které možná nakonec skončí právě na vašem stole.

Pokud jste milovníci přírody, na ostrově je pro vás připraveno hned několik míst, které byste neměli vynechat. Téměř polovina severní části ostrova je národním parkem, ve kterém můžete obdivovat místní stále zelený les a nejvyšší vrchol ostrova. Celý park lze projít za čtyři hodiny po adrenalinové horské stezce. Pokud tedy chcete otestovat vaši výdrž, návštěva parku je pro vás dobrá volba.

Dalším pokladem, který na vás čeká v ostrovní džungli, je vodopád Suoi Tranh. Nachází se nedaleko městečka Duong Dong, a čeká vás k němu asi 15 minutová chůze po dřevěných chodníčcích skrz džungli. Odměnou je pro vás čtyři metry vysoký vodopád, který dokresluje tropický nádech celého místa.

Specifika místní kuchyně

Na ostrově se dochovala ve velké míře původní kuchyně, která se zde vyvinula za staletí odloučenosti od pevniny Vietnamu. V posledních letech je zdejší kuchyně stále více ovlivňována pevninskými trendy, ale stále je velmi unikátní.

Hlavní ingrediencí jsou zde samozřejmě plody moře, vzhledem k tomu, že se velká část obyvatel živí rybolovem. Ale v jídelníčku naleznete i další velmi překvapivé suroviny.

Klasickou pochutinou je sardinkový salát, který se na ostrově připravuje. Kuchař nejprve rozřeže sardinky na velmi malé plátky, které následně smíchá s citronovou šťávou, cibulí, rýžovým papírem a bylinkami. Z této směsi vznikne unikátní kulinářský zážitek, kvůli kterému zamíří na ostrov ročně mnoho labužníků.

Další pochoutkou, kterou si na ostrově můžete užít, je grilovaný šnek, ve vietnamštině také Coi Bien Mai. Ve skutečnosti se jedná o několik pokrmů, protože velmi záleží na tom, jaké bylinky a koření jsou na grilované šneky použity. Žádný kuchař na ostrově vám nepřipraví šneky stejné, takže je každá ochutnávka úplně nový zážitek.

Pouze občas si můžete na ostrově užít další pochoutku, kterou je grilovaná makrela. Během bezvětří a klidného moře je možné nachytat makrel do sytosti, ale pokud je moře rozbouřené, je téměř nemožné makrelu chytit.

Krabí rýže je další ostrovní specialita, kterou byste neměli vynechat. Samozřejmě hlavní ingrediencí je rýže, která je zkombinovaná s trhaným krabím masem, česnekem a cibulí. Správně připravená rýže bude žlutá až dozlatova zbarvená.

Velmi kuriózní je zvyk ostrovanů pojídat mořské ježky. Pokud se rozhodnete je ochutnat, můžete očekávat rozpůleného ježka, který je vždy naplněn masem, a pokud máte obzvláštní štěstí i vajíčky. Ta jsou považována za velkou delikatesu.

Tradičním nápojem je pro ostrov Phu Quoc je víno, vyrobené z pralesní Myrtle růžové. Tento nápoj je považován za jedno z nejlepších vín v celém Vietnamu.

Počasí

Ostrov Phu Quoc je omýván vodami Indického oceánu, zároveň je položen velmi na jihu, což jeho klima pasuje na téměř tropické. Podnebí se během roku mění, takže je velmi důležité, abyste si vybrali správný čas pro vaši cestu.

Od července do září prochází ostrov nejintenzivnějším obdobím dešťů. Suché období naopak trvá zhruba od listopadu do března, kdy si můžete užívat teplé, ale zároveň příjemné teploty. Od března do července jsou teploty nejvyšší a často těžce snesitelné.

Bezpečnost

Kriminalita ve Vietnamu je na velmi nízké úrovni obecně, policejní složky odvádí dobrou práci. Rozšířené kapsářství a další majetková kriminalita není na ostrově Phu Quoc tak běžná jako na pevnině, ale přesto bude rozumné si hlídat vlastní věci před odcizením.

Zejména na více frekventovaných plážích není vhodné nechávat tašky a peněženky bez dozoru. Stačí se řídit zdravým rozumem a na Phu Quocu budete v bezpečí.

Měna

Ve Vietnamu se platí dongem. Tato měna má mnohem menší hodnotu než koruna, a proto dostanete za 1 korunu zhruba 1000 dongů. Vietnam lze stále zařadit mezi destinace, kde většinu zboží i služeb pořídíte za nižší cenu, než v České republice. Na Phu Quocu lze počítat se zhruba polovičními cenami oproti cenám v Čechách.

Zároveň je běžné o ceně smlouvat. Pokud máte ostré lokty, můžete cenu výrazně snížit, a to až o 50 % z původní hodnoty.

Doprava

Na ostrov je možné se dostat několika způsoby. Nejčastější varianta je dorazit letadlem do některého z větších vietnamských měst a následně doletět místním spojem až na ostrov. Ten je ovšem s pevninou spojený i trajektovou dopravou, takže je možné se na něj dostat i s půjčeným vozidlem či na místo odkud loď odplouvá dorazit autobusem.

 • Jakmile dorazíte na ostrov, zapomeňte na jakoukoliv veřejnou dopravu. Spolehnout se budete muset na zapůjčení auta či motorky, taxíky či se pohybovat na kole a pěšky.
 • Pokud chcete účinně poznat většinu ostrova, není možné se spoléhat pouze na vlastní nohy, jelikož ostrov je jednoduše příliš rozlehlý.
 • Kolo je velmi dobrý nápad, ale je třeba dát pozor na řídkost osídlení na ostrově a vždy si s sebou brát dostatek vody.
 • Taxíky jsou na ostrově běžné, ale oproti cenám na pevnině jsou jejich taxy často až dvojnásobné. Proto se vyplatí smlouvat.
 • Zapůjčit si na ostrově můžete jak motorku, tak auto, ke kterému obvykle dostanete vlastního řidiče. Auto není příliš vhodný prostředek, jelikož síť silnic není v příliš dobrém stavu. Naopak s motorkou či skútrem se dostanete téměř všude, a na den vás to bude stát okolo 150 korun.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Vietnam

 • Premier Residences Phu Quoc Emerald Bay Managed by Accor
  Vietnam - Phu quoc
 • Novotel Phu Quoc Resort
  Vietnam - Phu quoc
 • Regent Phu Quoc
  Vietnam - Phu quoc
 • od 48 090 Kč
  Salinda Resort Phu Quoc
  Vietnam - Phu quoc
 • od 38 690 Kč
  Meliá Vinpearl Phu Quoc
  Vietnam - Phu quoc
 • Mövenpick Resort Waverly Phu Quoc
  Vietnam - Phu quoc
 • JW Marriott Phu Quoc Emerald Bay Resort & Spa
  Vietnam - Phu quoc
 • od 54 074 Kč
  Mövenpick Resort Waverly Phu Quoc
  Vietnam - Phu quoc
 • MGallery La Veranda Resort Phu Quoc
  Vietnam - Phu quoc
 • Intercontinental Phu Quoc Long Beach Resort
  Vietnam - Phu quoc
 • Pullman Phu Quoc Beach Resort
  Vietnam - Phu quoc
 • Pullman Phu Quoc Beach Resort (Phu Quoc)
  Vietnam - Phu quoc

Asie - další destinace

9.2Výjimečné
Spojené arabské emiráty
Spojené arabské emiráty: průvodce
6.5Dobré
Afghánistán
Afghánistán: průvodce
8.7Skvělé
8.3Skvělé
Ázerbájdžán
Ázerbájdžán: průvodce
7.9Dobré
7.8Dobré