Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

5 míst, kam se nejspíš nepodíváte, ani kdyby ve světě neřádil koronavirus

5 míst, kam se nejspíš nepodíváte, ani kdyby ve světě neřádil koronavirus

V 21. století jsme zvyklí vyrážet i do těch nejodlehlejších koutů světa, jen abychom ukojili naši zvědavost. Přesto se i dnes najdou místa, která jsou řadě lidem nepřístupná nebo je jejich dostupnost značně omezená. Důvodem nemusí být jen koronavirus, ale například záměrné omezení návštěvnosti, příliš vysoké náklady či jen velmi špatná dostupnost. Podívejte se na místa, která se téměř nedají prozkoumat, i když světem zrovna nelomcuje epidemie.

Tajný archiv ve Vatikánu

Pokud jste dosud neslyšeli o tajném archivu ukrytém ve Vatikánu, pusťte si například film Andělé a démoni s Tomem Hanksem v hlavní roli (alespoň si zpříjemníte povinný domácí pobyt). Jde o archiv ze 17. století, který dnes disponuje neuvěřitelnými 80 kilometry chodeb, které skrývají přes 35 000 historických svazků a písemností. Mezi místní cennosti má údajně patřit spis o manželství Ježíše Krista nebo o inkvizici. Vše jsou to však pouhé spekulace, které si pravděpodobně sami jen tak neověříte. Abyste se do archivu dostali, museli byste být váženým badatelem se speciálním povolením. 

Ostrov Queimada Grande

95 mil od brazilského města São Paulo se z moře tyčí přírodní rezervace v podobě ostrova Queimada Grande. Ne nadarmo si místo vysloužilo přezdívku Hadí ostrov. Jeho hlavním obyvatelem je jeden z nejjedovatějších hadu na zemi. Jed křovináře ostrovního usmrtí dospělého člověka do hodiny a ptáky, na které se křovinář zaměřuje, prakticky do několika vteřin. 

Proč by se tedy někdo chtěl vydávat na Queimadu Grande? Podle legend a příběhů tradujících z generace na generaci se na ostrově ukrývá bájný poklad. Četnost výskytu hadů se ale odhaduje až na pět jedinců na metr čtvereční, což pátrání po zakopaném zlatu může značně znepříjemnit. 

Pokud byste přesto byli odhodlaní poklad hledat, zabrání vám v tom zákaz vstupu, který byl na ostrov uvalen kvůli příliš velkému riziku uštknutí. 

Jeskyně Hang Son Doong

Co dalšího měla možnost spatřit na vlastní oči zatím jen hrstka lidí? Například největší jeskyni na světě, kterou je Hang Son Doong. Jeskyni byste našli ve vietnamském národním parku Phong Nha-Ke Bang. Kde je háček? Prvním bodlákem na cestě je vstupné ve výši téměř 80 000 korun, za což se dá snadno sehnat poměrně luxusní dovolená. A druhým je samotná dostupnost jeskyně. Abyste se k ní dostali, museli byste podstoupit pětidenní trek asijskou džunglí a táboření v samotné 9 km dlouhé jeskyni, což není pro každého. 

Přesto všechno jde údajně o nezapomenutelný zážitek. Pokud tedy máte duši opravdového dobrodruha a jste odhodlaní cestu podstoupit, počítejte s tím, že to nebude zítra. Do jeskyně se každoročně dostane omezený počet lidí (v roce 2018 to bylo jen 840) a čekací listina není zrovna krátká.

Hora Gangkhar Puensum

Mysleli jste si, že na zemi nemůže existovat místo, kam lidská noha nevkročila? Omyl. Existuje jich hned několik. Mezi nejznámější z nich patří bhútánská hora Gangkhar Puensum. Jde o nejvyšší dosud nezdolanou horu na světě. Bhútán totiž v roce 1994 zakázal všechny horské výšlapy nad 6 000 m. n. m. Důvodem je náboženská víra, podle které jsou vrcholky nejvyšších hor sídlem bohů. Gangkhar Puensum se pyšní nadmořskou výškou 7 554 metrů. Tím ale spadá do zakázané kategorie a všichni milovníci hor si na ní chtě nechtě (koronavirus nekoronavirus) musí nechat zajít chuť. 

Ostrov Tristan da Cunha

Že jste o něm nikdy neslyšeli? Není divu. Ostrov Tristan da Cunha patří mezi nejodlehlejší místa na planetě. Oficiálně spadá pod Velkou Británii, ale od nejbližší pevniny, kterou je ostrov Svatá Helena, je vzdálen 2 173 km. Na ostrově neexistuje žádné letiště, tudíž jediným způsobem dopravy je trajekt. Ne každý má ale náladu strávit půlku dovolené na lodi, a tak zde cestovní ruch není příliš rozvinutý. Zajímavostí je, že na ostrově přesto žije téměř 300 obyvatel.

0 komentářů
Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit. Pokud nemáte účet, registrujte se.