Evropa

Průvodce pro Vatikán

20°C
Aktuálně
15°C
Průměrně

Vatikán

Hodnocení průvodce: 9.7

Nejmenší vnitrozemský stát světa je velkým lákadlem pro spoustu turistů. Se svou rozlohou asi čtyřicet čtyři hektarů nabízí sice omezenější, avšak o to zajímavější plochu k poznávání. Tento stát je spjat především s duchovním světem, což při projíždění jednotlivými ulicemi postřehne naprosto každý. Historické centrum je dominantou Vatikánu a dýchne na vás tou pravou atmosférou. V obležen

Nejmenší vnitrozemský stát světa je velkým lákadlem pro spoustu turistů. Se svou rozlohou asi čtyřicet čtyři hektarů nabízí sice omezenější, avšak o to zajímavější plochu k poznávání. Tento stát je spjat především s duchovním světem, což při projíždění jednotlivými ulicemi postřehne naprosto každý. Historické centrum je dominantou Vatikánu a dýchne na vás tou pravou atmosférou. V obležení nejrůznějších pamětihodností se budete cítit skvěle, k čemuž mimochodem přispěje i vstřícnost tamního obyvatelstva. Dovolená ve Vatikánu se svým charakterem bude odlišovat od všech ostatních a stane se pro vás nezapomenutelnou.

Je pochopitelné, že z geografického hlediska nemůžete na území Vatikánu počítat s jakoukoliv výraznější rozmanitostí. Vatikán je situován v hlavním městě Itálie, kterým je Řím. Větší část jeho plochy je zastavěná a tu zbývající tvoří především krásné a udržované zahrady. Tento nezávislý městský stál malé rozlohy má zkrátka každému co nabídnout.

Čtěte více
Rychlé informace
Hlavní město Citta Del Vaticano
Úřední jazyk italština, latina
Rozloha 44 ha
Oficiální měna euro
Hlavní náboženství římskokatolické
Časové pásmo UTC+1
Podnebné pásmo subtropické
Létá přímá linka z Prahy? ano, ale do Říma

Co lze dělat ve Vatikánu

Vzhledem k omezenější velikosti Vatikánu a při pohledu na jeho mapu budou vaše činnosti celkem zřejmé. V tomto státě budete primárně poznávat jeho pamětihodnosti a čerpat jedinečnou atmosféru. To lze provádět například při posezení v místní kavárně s výhledem na některou z historických pamětihodností. Velkým lákadlem Vatikánu je také setkání s papežem Františkem, který je vládcem tohoto státu. Účastnit se lze nejrůznějších mší, náboženských průvodů nebo žehnání na náměstí sv. Petra.

I přesto, že je Vatikán tak malým státem, máte možnost poznat spoustu jeho významných krás. Je to například pověstná Bazilika sv. Petra, která je tím největším chrámem v celé Evropě. Ve Vatikánu se ukrývá hodně uměleckých klenotů rozmístěných do mnoha muzeí a obrazáren. V rámci tohoto uměleckého zážitku byste neměli opomíjet ani na Sixtinskou kapli a Apoštolovu knihovnu. Hodně navštěvované je Etruské muzeum. Velkou pýchou a dominantou Vatikánu je Svatopetrské náměstí, v jehož prostředku stojí dominantní obelisk s výškou až dvacet pět metrů. Při návštěvě Vatikánu se nemusíte ochuzovat ani o dostatek zeleně, kterou tvoří Vatikánské zahrady. K zajímavostem tohoto malého státu patří mimochodem i švýcarská garda zajišťující bezpečnost.

Místní kuchyně

Vzhledem k tomu, že Vatikán je situován přímo v Římě je pochopitelné, že jeho gastronomie bude italského typu. A je tomu opravdu tak. Na žádná tradiční vatikánská jídla nenarazíte. Proto se velice často můžete setkat s pokrmy, jež jsou typické pro Itálii. Hodně oblíbené jsou mořské plody ve formě krabů, mušlí, ústřic, sépií a nejrůznějších druhů ryb. Opomíjeno není na klasické maso, v rámci něhož jednoznačně vede to kuřecí, telecí a zvěřinové. Ke spoustě pokrmům jsou připravovány těstoviny, čerstvé ovoce a zelenina. Ve Vatikánu jsou kromě pizzy populární také polévky. Tou nejznámější bude pravděpodobně Minestrone, což je hustá polévka posypaná parmazánem. V jídelníčku mnohých restaurací můžete narazit na těstoviny s lososem a chřestem, noky s pestem, těstoviny s rajčatovou omáčku, ale i Trattorie.

Evropa - další destinace

9.5Výjimečné
9.3Výjimečné
9.3Výjimečné
8.6Skvělé
9Výjimečné
8.6Skvělé