Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Asie

Kypr: průvodce

19°C
Aktuálně
19°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu
CY flag

Kypr

Hodnocení průvodce: 9.5

Kypr neboli Kyperská republika, to jsou romantické přístavy, dlouhé písečné pláže a osobitá vstřícnost tamního obyvatelstva. Sluncem nasáklý ostrov je ideální destinací pro rodinnou dovolenou a zároveň místem se starobylým bohatstvím. Tradice, historie, středomořské klima, úchvatná krajina a dech beroucí scenérie. To je Kypr v celé své kráse, v rámci něhož si užijete nejenom kulinářský zážitek, ale podlehnete silnému smyslu minulosti. Kombinace relaxačních míst se zajímavou přírodou a spoustou architektonických skvostů. Tohle všechno vám přinese jeden z nejoblíbenějších dovolenkových rájů zasazený ve Středozemním moři.

Z geografického hlediska je největší dominantou ostrova pohoří Troodos. Dále je to i Kyrénský hřeben. Nejvyšším bodem je hora Olympos se svou výškou 1 952 metrů nad mořem. Celé území Kypru je rozděleno na čtyři odlišné části spravované rozdílnými skupinami, podle čehož se tyto celky i nazývají. V nich pak můžete spatřit charakter tamního prostředí a kulturní pestrost. Na jedné části jsou britské základny, druhou ovládají Spojené národy, třetí Kyperská republika a čtvrtá náleží Severokyperské turecké republice.

Průvodce pro oblíbené destinace: Kypr

Jaké nabízí Kypr památky a zajímavosti?

Co navštívit na Kypru

Kypr si zamilujete pro jeho Středomořské klima a pestrost z pohledu památek a přírodních unikátů. Ostrov dvou tváří vám odhalí sáhodlouhou minulost a dovolí nahlédnout do prastarých tradic a zvyklostí. Míst k poznávání je zde více než dost.

Cestu na Kypr spojte v první řadě s návštěvami větších měst. V nich a kolem nich pak budete moci pozorovat řadu zajímavostí. Vaším prvním cílem může být například město Larnaka, kde se nachází kostel sv. Lazara pocházející z 9. století. Konec místní promenády tvoří středověká pevnost. Osobitá je promenáda Finikoudes a akvadukt Kamares, jehož vznik proběl v 18. století. Příjemnou cestou do minulosti vám zprostředkují vykopávky Kition, jež pochází z 13. století před naším letopočtem.

Pak se přesuňte do hlavního města Kypru, kterým je Nikósie. Místní atmosféra doslova vybízí k nezapomenutelným procházkám po městě. Mezi nejslavnější památky Nikósie patří kostel Panny Marie Chrysospiliotisy, tradiční čtvrť Laiki Geitonia, vstupní brána Famagusta a vyhlídková věž v budově zvané Dehenhams. V Nikósii najdete i bohaté zdroje informací, jež vám zprostředkují Kyperské archeologické muzeum, Muzeum kyperské numismatiky a Byzantské muzeum a galerie.

Ujít si nenechte historický klenot Kypru, kterým je město Pafos, jež je součástí seznamu světového dědictví UNESCO. A je k tomu mnoho pádných důvodů. Jedním z nich jsou například katakomby sedmi Makabejských, kde jsou situovány hroby z helénistického období. V Pafosu se nachází zachované středověké město tvořící archeologický park. U přístavu stojí starověká pevnost a populární jsou i královské hrobky. Pokud vyrazíte severním směrem od města Pafos, dostanete se do Afroditiných lázní.

Druhým největším městem Kypru je Limassol, kde stojí středověký hrad pocházející z 13. století. Obdivovat zde můžete antický areál s názvem Kourion, na přímořské promenádě to bude park se sochami, ale také Apollónův chrám. Poblíž Limassolu stojí hrad Kolossi. Mezi ostatní zajímavá města patří Město duchů neboli Varosha a také letovisko Agia Napa. To je vyhledávané spíše kvůli místní pláži Nissi a samotnému národnímu parku Mys Greko. Své putování po historických památkách Kypru můžete zakončit ve Famagustě, kde na vás čeká katedrála sv. Mikuláše a Othellova věž.

Kypr je pochopitelně spojen s řadou nejrůznějších přírodních unikátů. Krásný pohled nabízí velký skalní útvar Petra tou Romiou, útes Cape Greco, přírodní rezervace Akamas, vodopád Caledonia Waterfall a Adonis Baths. Opakem těchto vodních ploch je třeba pohoří Troodos, kde se nachází jeden z nejstarších klášterů Kykkos. Tato oblast je na seznamu světového dědictví UNESCO.

Kypr, to jsou ale i rozmanité pláže a místa vybízející k vodním radovánkám. Jmenovat lze Nissi Beach, Coral Bay, Fig Tree Bay, Makronissos Beach a Blue Lagoon. Z vodních sportů jednoznačně vede windsurfing, potápění a vodní lyžování. V případě relaxačních procedur jsou to wellness a spa. Ve vnitrozemí je vyhledávaná cykloturistika. Centrem zábavy a nekonečného života je zmiňované letovisko Agia Napa.

Místní kuchyně

Kyperská gastronomie je do značné míry ovlivněna tou tureckou a řeckou, což se pochopitelně promítá do podoby jednotlivých pokrmů. Na Kypru můžete ochutnat spoustu tradičních jídel, mezi něž patří Halloumi, což je speciální kozí sýr, který se nejčastěji podává smažený. Dále je to velký talíř plný grilovaného masa a mořských plodů, jemuž se říká Meze. Zapomínat byste neměli ani na kořeněné grilované maso na špejli zvané Souvlaki. Hodně používané je kuřecí a hovězí maso. K tomu můžete přikusovat třeba opečené brambory nebo zeleninu. Ve výčtu tradičních kyperských pokrmů by šlo samozřejmě pokračovat. Zmínit můžeme ještě Kleftito, Musaku, kalamáry a Tzatziki.

Opomíjeno bychom neměli ani sladkosti. Typickým příkladem je Loukoumia, což je želé s oříšky v cukrové moučce. K tomu všemu můžete popíjet výběrovou kávu nebo ochutnáte sklenku lahodného vína.

Doprava

Kypr je ostrovem, takže se jednoznačně nabízí letecká doprava. Z letiště Praha můžete cestovat na Kypr s pomocí přímých letů, které jsou obecně trochu dražší. Pohybují se v průměru od 4 000 Kč. O něco levnější jsou odlety z okolních zemí, kdy se můžete dostat i na polovinu nákladů. Doba letu je přibližně 3,5 hodiny.

 • Ve velkých kyperských městech funguje veřejná doprava v podobě autobusů.
 • Mezi městy a většími letovisky jezdí klimatizované autobusové linky s poměrně častou frekvencí.
 • Cena za jízdenku autobusem se ve městě pohybuje kolem 1,7 EUR.
 • Autobusové linky jezdí do 19 hodin.
 • Za taxíka zaplatíte přibližně 1 EUR za ujetý kilometr. Při jejich využívání si pohlídejte, že má taxikář zapnutý taxametr.
 • Vhodnou alternativou je půjčení dopravního prostředku. V okolí velkých měst jsou oblíbené čtyřkolky a skútry. Na delší vzdálenosti se vyplatí automobil.
 • Náklady na pronájem vozu se pohybují od 30 EUR na den.
 • Myslete na to, že nejvyšší přípustná rychlost mimo obec je 65 km/hod. a na dálnicích jen 100 km/hod.
Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Kypr

 • 8,1Skvělé
  Hotel Le Chateau Lambousa
  Kypr - Severní Kypr
 • 8,7Skvělé
  Merit Cyprus Garden
  Kypr - Severní Kypr
 • 8,4Skvělé
  Bella Napa Bay
  Kypr - Larnaca
 • 9Výjimečné
  Louis Ledra Beach Hotel
  Kypr - Paphos
 • 9,4Výjimečné
  Merit Crystal Cove Hotel
  Kypr - Severní Kypr
 • 7,5Dobré
  Fedrania Gardens
  Kypr - Agia Napa
 • 8,2Skvělé
  Aquamare Beach & Spa
  Kypr - Paphos
 • 9,1Výjimečné
  Abacus Suites
  Kypr - Agia Napa
 • 9,4Výjimečné
  Boronia Apartmány
  Kypr - Larnaca
 • 6,9Dobré
  Harrys Hotel
  Kypr - Protaras
 • od 25 949 Kč
  Chamada Prestige Hotel & Spa (Ex. Malpas Hotel)
  Kypr - Severní Kypr
 • od 17 080 Kč
  Napa Mermaid
  Kypr - Agia Napa

Asie - další destinace

9.2Výjimečné
Spojené arabské emiráty
Spojené arabské emiráty: průvodce
6.5Dobré
Afghánistán
Afghánistán: průvodce
8.7Skvělé
8.3Skvělé
Ázerbájdžán
Ázerbájdžán: průvodce
7.9Dobré
7.8Dobré