Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Severní Amerika

Grenada: průvodce

26°C
Aktuálně
25°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu
GD flag

Grenada

Hodnocení průvodce: 9.2

Nejjižnějším z Návětrných ostrovů je nádherný malý zelený ostrov Grenada, jenž spolu s malými ostrůvky Carriacou a Petite Martinique tvoří stejnojmennou zemi. Ostrovy Grenada, Carriacou a Petite Martinique jsou vulkanického původu. Na pobřeží se nachází typické karibské pláže, jejichž čistě bílý písek přímo láká k odpočinku i zábavě.

Vnitrozemí Grenady je vskutku rozmanité. Tvoří ho husté tropické deštné lesy s horskými údolími a řekami i dlouhé plantáže koření. Nejvyšší horou ostrova je vyhaslý vulkán Mount Saint Catherine s výškou 840 metrů.

Tato krásná země není turisty navštěvovaná tolik jako jiné karibské lokality, proto si dosud uchovala dokonale čistou přírodu. Potkat v ní můžete kočkodana mona, pásovce, vačici, promyku, kolibříka, pelikána nebo tereje. Na některých plážích hnízdí také mořské želvy. Hlavním městem Grenady je St. George’s, údajně nejkrásnější město celého Karibiku. Přístavní město vměstnané mezi dvěma vulkány vás okouzlí svými historickými francouzskými pevnostmi, pitoreskními uličkami i trhy vonícími po muškátovém oříšku.

Co navštívit na Grenadě

Každý kousek Grenady je svým způsobem ráj. Hlavní turistická oblast se nachází na západě ostrova, kde je Karibské moře o něco mírnější a vhodnější ke koupání než východní Atlantský oceán. Ty nejkrásnější pláže najdete směrem na jih od St. George’s. Turisticky nejoblíbenější je záliv Grand Anse s třemi kilometry bílých pláží a řadou malých příjemných hotelů. Z dalších pláží pak stojí za zmínku také Morne Rouge Beach, bílá pláž obklopená zelenými vrcholky hor, nebo Pink Gin Beach. Pokud hledáte na pláži spíše samotu a romantiku, musíte poodjet směrem na východ. Ale pozor v době mimo hlavní sezónu přichází právě z východu nepříjemné hurikány.

Moře nabízí bohatou podmořskou podívanou v podobě hejn pestrobarevných rybek a krásných korálových útesů. Potápěči ale kromě toho ocení speciální zážitek v podobě 65 soch v životní velikosti ležících v 25 m hloubce zhruba 10 minut jízdy člunem od hlavního města. Tato originální podívána pomalu zarůstá korály a mořskými rostlinami, čímž regeneruje život na mořském dně. Turisty láká i tzv. Vrch skokanů (Le Morne de Sauteurs), 30 m vysoký útes nad mořem, který však nese smutnou historii. Právě odsud se prý dle legendy rozhodlo v roce 1651 skočit do moře posledních zhruba 40 indiánů na protest proti francouzské kolonizaci.

Střed ostrova a severní část pokrývají deštné lesy, typické kreolské vesničky a plantáže s kořením. Na různých místech můžete na vlastní oči vidět postup zpracování koření (např. muškátový oříšek v Grenada Cooperative Nutmeg) nebo kakaa (v Dougaldston Estate). Pro milovníky turistiky je skvělým místem Národní park Grand Étang, v rámci kterého můžete podniknout hned několik zajímavých turistických tras např. kolem stejnojmenného kráterového jezera nebo k Seven Sisters Falls, sedmi vodopádům ukrytým v deštném lese. Nedaleko parku se nachází další vodopády Annandale s tůní, v níž se dá i vykoupat a osvěžit. Ostrov Carriacou je vzdálen asi 3 hodiny cesty trajektem z Grenady a naleznete na něm také několik krásných pláží. Ostrov Petite Martinique není turisticky příliš zajímavý.

Místní kuchyně

Grenadská kuchyně je typicky kreolská, převažují pokrmy z ryb, mořských plodů a kuřat. Hodně se jedí také kořeněné brambory, luštěnina kajan nebo rýže. Pěstuje se tu hlavně kakao, banány a muškátový oříšek. Národním jídlem Grenady je oil down neboli zelenina a maso vařené v kokosovém mléce. Ochutnat můžete také místní pivo Carib nebo místní rumy Westerhall a Clarke‘s Court, které se vyrábí z cukru, jež se musí dovážet. Většina koktejlů se dochucuje zdejším oblíbeným kořením skořicí a muškátovým oříškem, jehož vývoz z Grenady patří mezi největší na světě. Muškátový oříšek naleznete i jako symbol na státní vlajce. Za zmínku stojí také hořkosladký nápoj mauby z kůry stromu rhamnaceous.

Severní Amerika - další destinace

9.8Výjimečné
Antigua a Barbuda
Antigua a Barbuda: průvodce
9.8Výjimečné
9.7Výjimečné
9.5Výjimečné
9.5Výjimečné
9.3Výjimečné