Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Izrael

Jeruzalém: průvodce

21°C
Aktuálně
20°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Jeruzalém

Jeruzalém je známým izraelským městem, které se pyšní rozlohou 125,1 kilometrů čtverečních a žije v něm přes 900 tisíc obyvatel. Právě tato čísla z něj dělají největší a nejlidnatější město v zemi. Jeruzalém se nachází poblíž Judské pouště v Judských horách a nedaleko Středozemního a Mrtvého moře.

Vzhledem k tomu, že jde o významné náboženské město, nejstarší dokumenty prozrazují první zmínky z 19. století před naším letopočtem. V roce 131 zde bylo vytvořeno římské město nesoucí název Colonia Aelia Capitolina. Jeruzalém jako takový patří k nejstarším městům na světě a je duchovním centrem především židovského národa.

Nejvýznamnější součástí Jeruzaléma je pochopitelně Staré Město situované v nadmořské výšce 760 metrů nad mořem. Z geografického hlediska jsou důležitými oblastmi Hinonské údolí, Kidronské údolí, ale také Tyropoeonské údolí. Kromě Starého Města se v Jeruzalému nachází i nově vznikající čtvrti dělící se na Východní Jeruzalém a Západní Jeruzalém.
 

Jaké nabízí Jeruzalém památky a zajímavosti?

Co navštívit v Jeruzalému

Je patrné, že na dovolenou do Jeruzalému se vydají především milovníci historie, náboženských objektů a zvědavci toužící nahlédnout do židovských tradic. Právě v těchto ohledech toho město nabízí více než dost.

Jako první se zaměřte na to nejcennější, čímž jsou památky Starého Města. Odrazovým můstkem se pro vás stanou hradby a brány této části Jeruzaléma. Je to například Damašská brána označovaná jako Šekemská, Lví brána zvaná Štěpánská, Jaffská brána považovaná za hlavní vstup do Starého Města, Zlatá brána čili Brána milosrdenství, Sijónská brána a Hojná brána. Jen co si prohlédnete brány, vyrazte procházkou po hradbách.

V prostorách této lokality můžete obdivovat například Davidovu citadelu a Davidovu věž. Základní kámen současné podoby tohoto objektu byl položen ve 2. století před naším letopočtem. Odtud se vydejte do Židovské čtvrti, která láká svou ulicí Jewish Quater Road nebo tou zvanou Cardo. Právě ta je vystavěna v římském stylu. K vidění je nejstarší z dochovaných synagog, kterou je Ramban synagoga. Další z těch významných je například Hurva synagoga, která byla založena v 18. století. Vzhledem k tomu, že se nacházíte v Židovské čtvrti, synagog tu bude více než dost. Za podívání stojí i Karaitská synagoga, Tiferer Jisrael synagoga a Sefardská synagoga.

Tím asi nejemotivnějším zážitkem se pro vás stane návštěva slavné Zdi nářků, která je nejposvátnějším místem judaismu. Odtud můžete pokračovat do Muzea židovské čtvrti, jež vám o tomto místě prozradí vše zásadní. V této oblasti neopomínejte na Archeologický park Ophel, Tunely u Zdi nářků a také Centrum generací.

Další významnou čtvrtí Starého Města je ta muslimská. Zde je situována populární Chrámová hora, kde je Skalní dóm. Všude kolem máte možnost obdivovat Mamlúckou architekturu nebo si uděláte výlet k Malé zdi. Příjemný zážitek vám zprostředkuje i místní tržiště.

Z muslimské čtvrti se lze přesunout do té křesťanské. I ta se prezentuje řadou architektonických skvostů. Tím dominantním je například Chrám Božího hrobu, Rakouský hospic nebo Luteránský kostel Vykupitele, jenž byl otevřen v roce 1898. Centrem křesťanské čtvrti je i hvězdicové náměstí Máristán nebo Davidova a Křesťanská ulice, kde lze procházet nejrůznějšími bazary. Ve Starém Městě se nachází Arménská čtvrť.

V Jeruzalému pochopitelně můžete navštívit i jiné části této metropole, nežli je Staré Město. Za jeho zdmi je například kostel sv. Petra, hrob Oskara Schindlera nebo Jóšafatovo údolí, které se táhne podél úpatí Olivové hory. K vidění je třeba Abšálónova hrobka.

Vyrazit můžete také do oblasti zvané Olivová hora, kde se nachází židovské pohřebiště staré více jak 3 tisíce let. K vidění je hrob Panny Marie. V Jeruzalému lze obdivovat Kostel Máří Magdalény, rozsáhlou Getsemanskou zahradu, kde jsou staré olivovníky, Kostel Dominus Flevit, Kostel Peter Noster i ruský Kostel Nanebevztoupení.

Pokud zavítáte přímo do Nového města Jeruzalému, mohou vaše kroky směřovat k Migraš ha-Rusim, Jeruzalémské radnici vybudované ve 30. letech 20. století nebo k domu Anny Ticho. Přímo v ulici Mishol Hagevura je situováno Muzeum tajných vězňů. Krásné je určitě Sijónské náměstí. Zmínka by měla padnout také o ultraortodoxní čtvrti Mea Šearim a trhu Machane Jehuda.

Specifika místní kuchyně

Při návštěvě Jeruzalému se připravte na to, že se zde setkáte s poctivou izraelskou snídaní, jíž dominují vajíčka, džus, salát a silná káva. Navštívit můžete řadu košer restaurací, kde se dodržují i jistá pravidla. Třeba se nesmí míchat mléko s masem. Jestliže chcete ochutnat tradiční kuchyni, potom si dejte známý pokrm Šawarmu, což je grilované maso zabalené do chleba. S přihlédnutím k místnímu náboženství asi zapomeňte na vepřové maso. Konzumuje se spíše to kuřecí nebo Halal, jež je „čisté“ maso. Pokud budete chtít okusit mořské plody, pak si buďte jisti, že vám budou servírovány jen ryby s ploutvemi. I to souvisí s místními tradicemi a zvyklostmi.

Cestu do Jeruzaléma určitě spojte s návštěvou podniků zaměřených na místní kuchyni, jakými jsou Azura, Atalya, Piccolino nebo Modern. Jestliže od tamní gastronomie očekáváte něco více, zaměřte se na restaurace typu Machneyula, Kinor Bakikar, Katy´s a Rooftop.

Počasí

Počasí v Jeruzalému je středozemního charakteru. Průměrné teploty v létě dosahují hodnot 23 °C až 25 °C, ty nejvyšší se přibližují k hranici 30 °C. Nejteplejším měsícem je pochopitelně červenec. Naopak nejchladnějším je leden. Rozsah teplot v tomto měsíci je od 3 °C do 12 °C. S dešťovými přeháňkami můžete počítat drobně a pouze v zimě. Za celý rok zde spadne asi 110 milimetrů. Sníh se zde objevuje jednou za dva nebo tři roky. Ovzduší v Jeruzalému může připadat turistům trochu těžší, což je způsobeno znečištěním od místní automobilové dopravy.

Bezpečnost

I když se v Izraeli nachází několik nebezpečných oblastí především v pohraničních oblastech s jinými státy, kde mohou vznikat válečné nepokoje, Jeruzalém je poměrně bezpečným městem. Vzhledem k tomu, že se zde schází spousta poutníků, je lepší si na frekventovanějších místech hlídat své osobní věci před drobnými krádežemi. Ve východní části Jeruzaléma čas od času vznikají demonstrace, těm se raději vyhněte.

Pozor si dávejte především z pohledu oblékání, což platí dvojnásob pro ženy. Týká se to nejenom synagog a mešit, ale také celé ultraortodoxní čtvrti. Ta je ve svátku zvaném Šábes dokonce plně uzavřena pro turisty. V jejích částech si hlídejte, co fotíte. Zakázáno je fotografování vojenských objektů. Obecně ctěte zvyklosti a tradice místních obyvatel.

Měna

Izraelské město Jeruzalém patří ke dražším městům v této zemi. Připlatíte si tu nejenom v obchodech, ale také v restauracích a za nejrůznější služby. Oproti České republice jsou ceny vyšší, což dokazuje několik níže uvedených příkladů.

 • Voda 1,5 litru = 38 Kč
 • Chleba = 40 Kč
 • Espresso = 51 Kč
 • Cappuccino = 75 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 185 Kč
 • Točené pivo 0,5 litru = 185 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 55 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 400 Kč
 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 1 900 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 42 Kč

Doprava

Při plánování dovolené v Jeruzalému využijte letecké dopravy. Z letiště Václava Havla vyrazte směrem na letiště Tel Aviv Ben Gurion, které se nachází asi 65 kilometrů od Jeruzalému. Využívat můžete také letů z okolních letišť v Polsku nebo Slovensku. Doba letu je asi 3,5 hodiny. Cena letenek se pohybuje mezi 3 000 Kč až 4 500 Kč. Po příletu se vám nabízí dva způsoby, jak se dostat do Jeruzalému. Jednou z variant je přímá autobusová linka č. 485, za kterou zaplatíte kolem 16 ILS. Pokud vyrazíte nejprve na telavivské nádraží a pojedete do Jeruzalému vlakem, cesta se protáhne a prodraží na 20 ILS.

 • V Jeruzalému funguje městská autobusová doprava.
 • Využívat lze také dálkových autobusů do ostatních měst Izraele.
 • Od roku 2011 jsou dostupné také tramvajové linky, které spojují centrum města s předměstím.
 • Náklady na MHD se pohybují od 6 ILS.
 • Jeruzalém je napojen na železniční trať.
 • Ve městě lze upotřebit místních taxi služeb. Cena za kilometr je od 3,4 ILS a nástupní taxa je cca 12 ILS.
 • V Jeruzalému je několik dálničních tahů. Je však pravdou, že silniční síť je v tomto směru trochu poddimenzovaná, a proto dochází k častým zácpám.
 • I přesto se vám zde dostane možnosti půjčit si automobil.
 • Pronájem vozu vychází od 700 Kč na den.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Izrael

 • Mamilla (Jerusalem)
  Izrael - Jeruzalém

Asie - další destinace

9.2Výjimečné
Spojené arabské emiráty
Spojené arabské emiráty: průvodce
6.5Dobré
Afghánistán
Afghánistán: průvodce
8.7Skvělé
8.3Skvělé
Ázerbájdžán
Ázerbájdžán: průvodce
7.9Dobré
7.8Dobré