Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Asie

Izrael: průvodce

20°C
Aktuálně
20°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu
IL flag

Izrael

Hodnocení průvodce: 9.1

Dovolená v Izraeli se vymyká běžným standardům. Tato náboženská země je totiž plná úžasů a krás, které vás vtáhnou do tamní atmosféry, způsobí vzrušení a mnohdy i překvapí. Je to prolínání vysokých kopců se zelenými nížinami, starodávnými objekty a tichým světem modliteb. Právě poznávací zájezdy do Izraele jsou tím, co přiláká spoustu nadšených cestovatelů. Možnost okusit tu pravou tvář země v kombinaci s úchvatnou klidností a oddaností židů. Každý návštěvník může načerpat vášně této země plnými doušky, o čemž se mimochodem můžete přesvědčit nejenom v hlavním městě Izraele, ale i ve známém izraelském městě Eljat.

Mapa Izraele nemá příliš velkou rozlohu a je patrné, že vodních ploch jsou zhruba jen 2 %. Přesto je dovolená v Izraeli populární také díky Mrtvému moři. Tato země přiléhá ke Středozemnímu moři a je spojena s řadou geografických výjimečností. V Izraeli narazíte kupříkladu na horské kopce Karmelu, Golan, ale i na Negevskou poušť, Velké příkopové propadliny nebo Jordánské údolí. Země zaslíbená je připravena poodhalit vám spoustu krás, a to nejenom mezi významnými památkami, ale i v ryzí přírodě.

Průvodce pro oblíbené destinace: Izrael

Co navštívit v Izraeli

Rozhodnete-li se navštívit Izrael, určitě prahnete po historii této země a poznávání. Je proto pochopitelné, že vaším cílem se mimo jiné stane hlavní město Izraele, kterým je Jeruzalém. Vydat se můžete například po stopách Ježíše Krista, popřípadě dáte přednost přírodním památkám. Lidé tuto zemi navštěvují i kvůli relaxaci a odpočinku, jež lze samozřejmě spojit s příjemným koupáním na plážích. Při cestě po Izraeli byste si rozhodně neměli nechat ujít několik významných objektů a lokalit.

Ne nadarmo je Jeruzalém označován, za nejposvátnější místo judaismu a křesťanství. Právě zde stával slavný Jeruzalémský chrám, po němž zbyla Zeď nářků, k níž se každoročně sjíždí velká spousta věřících. Podobných měst však v Izraeli najdete více než dost. Je to třeba svaté město Safed, ale také Masada nebo Hebron. Kapitolou samou o sobě je pak Tel Aviv. Toto pobřežní město představuje spíše kosmopolitní metropoli, kde vás kromě historie očaruje modernější architektura. Za zmínku stojí třeba Telavivské muzeum umění. Pokud se budete pohybovat v Nazaretu, zavítejte do starého města, kde stojí Bazilika Zvěstování Panny Marie.

Když už je řeč o svatých místech, při procházkách po Jeruzalému narazíte na velkou spoustu z nich. Není to pouze Zeď nářků. Jmenovat lze třeba Skalní dóm nebo historicky významný Chrám Božího hrobu. Jde o poutní místo a zároveň jeden z nejvýznamnějších křesťanských kostelů vůbec. Tento židovský stát má samozřejmě řadu podobných působišť, což dokazuje Chrámová hora, mešita Al-Aksá, ale také jeskyně patriarchů v Hebronu. S Izraelem se pojí i velká míra vědění. Jako turisté byste měli zavítat do Izraelského muzea, konkrétně do Svatyně Knihy, kde jsou k vidění svitky od Mrtvého moře.

Izrael pochopitelně nabízí od každého něco. Poznat můžete třeba pláž u korálového útesu v Ejlatu, kde se nachází podmořská rezervace. Potopit se tu můžete do zcela jiného světa mezi korály a nejrůznější živočichy. Za zmínku stojí Bahajské zahrady ve městě Haifa, které jsou mimochodem zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO. Součástí těchto zahrad je unikátní budova Shrine of the Bab. 

Patříte-li spíše k milovníkům přírody, můžete vyrazit za hranice historických měst, třeba na plantáže Agamon HaHula. Nejenom, že tu vzniká izraelská pochoutka zvaná Bamba, ale je tu situováno velké hnízdiště tažných ptáků. Ve výčtu přírodních skvostů by v žádném případě neměl chybět Národní park Ejn Avdat. Sladkovodní pramen v poušti přináší život mezi bílými skalisky, a zároveň úchvatnou podívanou. Vynechat nesmíte ani okolí Galilejského jezera, popřípadě návštěvu Golanských výšin.

Pokud se chcete v Izraeli zdržet delší dobu, vyplatí se připravit si obsáhlejší itinerář se spoustou zajímavých cílů. Jmenovat lze například přírodní rezervaci Ein Gedi, Negevskou poušť, Údolí Tima, místo pro plavání s delfíny Dolphin Reef Beach, horu Arbel nebo zoologickou zahradu Safari Ramat Gan. Je pravdou, že v tomto ohledu si na své přijde opravdu kdokoliv. 

Když se budete chtít věnovat koupání na plážích, zvolte k tomu příznačná místa, jakým jsou Hilton Beach, Aviv Beach, Frishman Beach, Jerusalem Beach a Coral Beach. Někdo si v Jeruzalému užije i neomezeného nakupování, k čemuž je vhodná moderní oblast Azrieli Center. Dostatek zábavy na vás čeká třeba v zábavním parku Superland, Luna Park a Gei Beach Water Park.

Místní kuchyně

Izraelská kuchyně si zakládá na jistých tradicích a zásadách. Setkat se můžete například s tím, že před hlavními pokrmy vám budou servírovány nejprve zákusky, ovoce a saláty. Velice často jsou používány sýry. Mezi tradičními masitými pokrmy převládá švarma, kebab nebo šašlik připravované ať už z kuřecího, tak skopového masa. Milovníci ryb jistě neodolají marinovanému tuňáku a grilovanému pilobřichu. Originální název má také jídlo zvané hummus, jehož hlavním složením je kaše z cizrny s bylinkami, cibulí a česnekem. Pokud si chcete dát smažené kuličky z kaše z cizrny, ptejte se po jídle zvaném falafel. A v čem jiném si dát tento pokrm nežli v tradiční pitě. Ze sladkostí lze uvést ořechový koláč baklava, sladkou rýži s mlékem mahalebbi a pečivo konafa.

Mlsání v Izraeli pochopitelně nemusí končit jen výše uvedenými dezerty. Místní si často pochutnávají na karamelovém pudingu malabi a kandovaných kouscích ovoce. V případě exotického ovoce jednoznačně vedou granátová jablka, melouny, avokádo a kvajáva. Ke každému dobrému jídlu patří také dobrý nápoj. Mezi ty tradiční se s naprostou jistotou řadí čaj a káva. Připravte se na pořádně silnou a hořkou tureckou kávu s kardamomem. V rámci čajů můžete ochutnat čaje na rostlinné bázi parve a tmavě sladké čaje ve skle. Populární jsou i ovocné šťávy, ať už jde o tu mandlovou nebo datlovou. Nezapomínejte na to, že hlavním a víceméně tím nejvydatnějším jídlem v Izraeli je večeře.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Izrael

 • Kikar (Netanya)
  Izrael
 • Inbal Jerusalem
  Izrael
 • Mamilla Jerusalem
  Izrael
 • King David Jerusalem
  Izrael
 • Dan Boutique Jerusalem
  Izrael
 • Leonardo Plaza, Netanya
  Izrael
 • Crowne Plaza, Mrtvé Moře
  Izrael
 • Leonardo Royal Resort, Eilat, Rudé Moře
  Izrael - Eilat
 • Isrotel Sports
  Izrael - Eilat
 • Astral Village (Eilat)
  Izrael - Eilat
 • Jerusalem Gold
  Izrael
 • West Lagoon Resort, Netanya
  Izrael

Asie - další destinace

9.2Výjimečné
Spojené arabské emiráty
Spojené arabské emiráty: průvodce
6.5Dobré
Afghánistán
Afghánistán: průvodce
8.7Skvělé
8.3Skvělé
Ázerbájdžán
Ázerbájdžán: průvodce
7.9Dobré
7.8Dobré