Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Izrael

Nazaret: průvodce

27°C
Aktuálně
20°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Nazaret

Nazaret nebo také Nazareth prezentujte název izraelského města ležícího v severní části země. Nazaret je jinak řečený jako arabské hlavní město Izraele, ve kterém žije přes 77 tisíc obyvatel. Právě dvě třetiny obyvatel tvoří muslimové a zbývající třetinu křesťané.

Jde o křesťanské poutní místo, jež je v Novém zákoně označováno jako domov Ježíše. Historie tohoto města sahá do roku 300, respektive do vzdálené doby 2 200 let před naším letopočtem. Město Nazaret je situováno v nadmořské výšce kolem 347 metrů nad mořem.

K vyhlášení samostatného města Nazaret došlo v roce 1974. Poblíž města se nachází hory Tábor, ale také Galilejské moře. Od hlavního města Izraele čili Jeruzalému je město vzdáleno asi 146 kilometrů. V roce 2010 byla izraelskou vládou schválena vysoká finanční podpora cestovního ruchu v Nazaretu

Co navštívit v Nazaretu

Toto největší arabské město se smíšenou populací v Izraeli si vás získá zachovalými pamětihodnostmi a velice osobitou atmosférou. Překrásné městské čtvrtě jsou mnohdy kontrastem mezi sebou a pyšní se bohatým kulturním programem.

Jestliže chcete poznávání Nazaretu započít u nejdůležitější církevní stavby moderního doby v Izraeli, pak se vydejte ke Kostelu Zvěstování. Ten byl postaven v roce 1969. Původní stavba kostela na tomto místě však stála už kolem roku 300. Poblíž kostela se nachází Mary of Nazareth International Centre. Jde o speciální komplex, kde se o městě dozvíte ta nejdůležitější fakta a prostřednictvím vystavených expozic a prezentovaných informací pochopíte význam Nazaretu z pohledu víry. Setkáte se tu s Biblí, Koránem, věcmi souvisejícími s Pannou Marií a mnohé další.

Jestliže v Nazaretu prahnete po náboženské architektuře, určitě zavítejte k Salesiánskému klášteru a kostelu Ježíše Adolescenta. Tato stavba z roku 1918 je situována v mírném kopci, tudíž se vám odsud dostane velice zajímavého výhledu. V samotném centru Nazaretu si nenechte ujít ani Kostel sv. Josefa, kde měl Josef svoji dílnu. Nachází se zde historická cisterna a několik úložných jam. Historie podzemí sahá až do prvního stolení našeho letopočtu.

Zajímavý je také Kostel sv. Gabriela, kde si budete moci prohlížet spoustu krásných fresek. Poblíž se nachází zajímavé náboženské místo nesoucí název Church Square. V nazaretské tržní čtvrti pak nevynechejte Synagogální kostel postavený v roce 1887. Uvnitř něho je spousta archeologických prvků prozrazujících, že prvopočátky samotné synagogy sahají do 6. století.

Vaší další zastávkou se stane Kostel Mensa Christi, kde se nachází velká kamenná deska, z níž jedl Ježíš se svými žáky. Kostel byl vystavěn v roce 1861 a v posledních letech prošel náročnější rekonstrukcí. Poblíž Mary´s Well je k vidění starověký lázeňský dům. Za zmínku stojí bezpochyby Bílá mešita postavená v 17. století šejkem Abdulláhem Al Fahumem. Výzvou se pro vás stane i Jeskyně čtyřiceti mnichů nebo pozoruhodná budova zvaná Moskubiya. Ta vznikla v roce 1904.

Omezovat se pochopitelně nemusíte pouze na prostředí samotného Nazaretu. Vydat se můžete také severovýchodně od města. Po ujetí 8 kilometrů zavítáte na působiště zvané Kana, kde Ježíš údajně provedl svůj první zázrak. V Kaně je situován františkánský kostel postavený v roce 1556. Za vidění stojí Kaple Nathanael zhotovená na konci 19. století.

Od města Nazaret je to 7 kilometrů severozápadně k pozůstatkům Zippori. Jedná se o významné vykopávky, kde v dřívějších dobách stávalo město Diocaesarea. K vidění jsou zbytky starého vodovodu a cisterna označované jako Caverns of Hell. Absolvovat lze také cestu nazývanou The Jesus Trail v délce 60 kilometrů, která vám provede po náboženských místech a bude končit v Kafarnaumu.

Specifika místní kuchyně

V Nazaretu postřehnete prolínání středoevropské a blízkovýchodní kuchyně. Mezi tamní speciality patří Chumus neboli speciální pomazánka z cizrny a Falafel, což jsou smažené cizrnové kuličky. Mezi hodně vyhledávané pokrmy se řadí ještě Šawarma, bílý arabský chléb a jídla obohacená o olivy. Pokud dáváte přednost sladkostem, okuste Chalvu. K pití si můžete dát šťávu z granátových jablek nebo izraelské bílé a červené víno.

Ve městě Nazaret si určitě zajděte do populární restaurace Tishreen Restaurant, Bayat Restaurant nebo do podniku Alreda. Výjimkou není ani Richard Burger Bar, Rosemary Restaurant Cafe, Legacy Nezareth Hote a Al-Sheikh Restaurant.

Počasí

Při návštěvě historického a náboženského města Nazaret počítejte s horkým letním klimatem. Nejteplejší období je pochopitelně od konce jara do října. Průměrné teploty jsou kolem 25 °C až 31 °C. Ty nejvyšší mohou dosahovat hranice až 42 °C. Průměrné teploty v zimě padají k 10 °C až 15 °C. Od listopadu do března spadne nejvíce dešťových srážek. Nejdeštivější je měsíc leden. Celoroční průměr srážek je kolem 580 milimetrů.

Bezpečnost

Bezpečnost v posvátném městě Nazaret není z pohledu Izraelců vůbec podceňována. Setkat se můžete s častými bezpečnostními kontrolami mimo město, které bývají občas dost důkladné. I ve městě je k vidění řada bezpečnostních složek. Mimo město je třeba dbát zvýšené obezřetnosti. Město jako takové se potýká s průměrnou kriminalitou. Asi se nevyhnete drobným krádežím, jako kdekoliv jinde ve světě. Proto si na frekventovanějších místech dávejte větší pozor na své osobní věci. Respektujte místní zvyklosti a tradice, čímž se vyhnete jakýmkoliv nepříjemným bezpečnostním situacím.

Měna

Ceny v Nazaretu odpovídají průměru v zemi, který je vyšší nežli v České republice. Za spoustu věcí si zde připlatíte nejenom v běžných obchodech, ale také v restauracích. Níže uvádíme několik příkladů orientačních cen.

 • Voda 1,5 litru = 28 Kč
 • Chleba = 55 Kč
 • Espresso = 60 Kč
 • Cappuccino = 85 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 60 Kč
 • Točené pivo 0,5 litru = 195 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 180 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 400 Kč
 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 2 500 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 40 Kč

Doprava

Cesta do izraelského města Nazaret je opravdu dlouhá. Po zemi je to přes 3 750 kilometrů, což vám může zabrat více jak 38 hodin jízdy. Proto je lepší vsadit na leteckou dopravu. I když je nejbližší letiště Haifa vzdáleno asi 40 kilometrů od Nazaretu, většina cestujících volí spíše mezinárodní letiště Tel Aviv. To se od Nazaretu nachází asi 100 kilometrů. Délka takového letu je 3,5 hodiny a náklady na letenky se pohybují mezi 3 000 Kč až 4 000 Kč. Hodně záleží na tom, zda poletíte z Prahy nebo okolních letišť, třeba z Vratislavic, Košic, Budapešti nebo Katowic. Pro cestu z Tel Avivu do Nazaretu využijete například dálkových autobusů.

 • Ve městě funguje veřejná doprava za pomoci autobusů. K dispozici jsou i ty dálkové do ostatních zajímavých měst Izraeli.
 • Ceny jízdného se pohybuje od 6 ILS.
 • Když zvolíte místní taxi služby, připlatíte si.
 • Nástupní taxa je kolem 12 ILS a cena za jeden kilometr je v průměru 3,7 ILS.
 • Řada památek je dostupná pešky v těsné blízkosti.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Izrael

 • Kikar (Netanya)
  Izrael
 • Inbal Jerusalem
  Izrael
 • Mamilla Jerusalem
  Izrael
 • King David Jerusalem
  Izrael
 • Dan Boutique Jerusalem
  Izrael
 • Leonardo Plaza, Netanya
  Izrael
 • Crowne Plaza, Mrtvé Moře
  Izrael
 • Leonardo Royal Resort, Eilat, Rudé Moře
  Izrael - Eilat
 • Isrotel Sports
  Izrael - Eilat
 • Astral Village (Eilat)
  Izrael - Eilat
 • Jerusalem Gold
  Izrael
 • West Lagoon Resort, Netanya
  Izrael

Asie - další destinace

9.2Výjimečné
Spojené arabské emiráty
Spojené arabské emiráty: průvodce
6.5Dobré
Afghánistán
Afghánistán: průvodce
8.7Skvělé
8.3Skvělé
Ázerbájdžán
Ázerbájdžán: průvodce
7.9Dobré
7.8Dobré