Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Japonsko

Sapporo: průvodce

19°C
Aktuálně
16.3°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Sapporo

Sapporo je japonské město řadící se mezi ty větší v zemi. Z pohledu rozlohy 1 121,26 kilometrů čtverečních je na páté příčce a z hlediska počtu obyvatel necelých 2 milionů zaujímá třetí místo. Město se nachází na severním japonském ostrově Hokkaido.

Historie města Sapporo sahá do roku 1866, kdy osadníci založili stejnojmennou vesnici. Od roku 1870 začalo docházet s pomocí americké vlády k celkovému rozvoji. V roce 1880 se oblast přejmenovala na Sapporo-ku. V dalších letech přibývala nová dopravní spojení, vznikala kulturní centra a podobně. Tento vývoj přispěl k současné podobě města Sapporo.

Město se dělí na deset čtvrtí, které nesou názvy Čúo-ku, Higaši-ku, Acubecu-ku, Niši-ku, Teinte-ku a další. Část města leží na rovinatém terénu, západní a jižní část je situována do hor. Známá jsou pohoří Mount Maoiwa a Mount Teine. K dominantním řekám patří Toyohira a Ishikari.

Co navštívit v Sapporo

Japonské město Sapporo okouzlí jakéhokoliv turistu svou kulturní stránkou a místní atmosférou. Ta se pojí s řadou významných a historických míst. Sapporo, to jsou i překrásné parky, pravidelné hudební akce a vynikající kulinářství.

Pokud od Sappora očekáváte zeleň, potom zavítejte na místo zvané Odori Park, který je v samotném jádru města. Vidět zde můžete krásný kontrast mezi výškovými budovami a zelení. Právě na tomto působišti se odehrávají takové kulturní akce, jakými jsou festivaly Sapporo Snow a Sapporo Lilac.

Z významných historických budov lze zmínit Svatyni Hokkaido, jež byla postavena roku 1871. Jde o jedno z nejdůležitějších míst na ostrově. Mezi nepřehlédnutelné objekty se řadí bývalý vládní úřad Hokkaido. Tato budova vládní kanceláře byla vybudována v roce 1873. Krásný je její exteriér z červených cihel. Uvnitř se nachází sbírka cenných obrazů. Okolí svatyně doplňuje jezírko a zahrady. Odtud byste měli směřovat k věži s hodinami zvané Sapporo Clock Tower, na níž je podepsána ruka Západu. Uvnitř objektu je muzeum zaměřené na historii tohoto regionu.

Ve městě stojí například televizní věž Sapporo, která je vysoká 147 metrů a její vznik proběhl v roce 1957.  Na jejím vrcholu byly v roce 1961 nainstalovány velké digitální hodiny. Zábavnou se vám může stát prohlídka továrny na čokoládu Ishiya. Z monumentálních staveb jednoznačně vede základna basketbalových týmů Sapporo Dome, kde se v roce 2002 konalo mistrovství světa FIFA.

Spoustu informací o městě Sapporo můžete načerpat prostřednictvím místních muzeí. Je to třeba Muzeum moderního umění Hokkaido, kde jsou prezentována umělecká díla spíše moderních autorů. Dále je to Muzeum Hokkaido nebo populární Vědecké centrum Sapporo. Zde je více jak 200 vědeckých exponátů. Krásný je 4D pohled na hvězdy v planetáriu. Vynechat byste neměli ani návštěvu akvária Sunpiazaa. Lákavá je prohlídka muzea piva Sapporo.

V japonském městě Sapporo a v jeho blízkém okolí lze obdivovat třeba skokanský stadion Okura-yama a podívat se můžete do sousedství Kaitaku-mura, kde je přemíra historických budov. Výlet si udělejte do oblasti zvané Jozankei. V tomto malebném horském městečku na vás čekají horké prameny a možnost pohodlné relaxace. Sapporo je mimo jiné oblíbené pro zimní sporty, a to díky blízkým vrcholkům hor.

Během dne si udělejte procházku kolem parku Moerenuma, v němž je zasazena skleněná několikapodlažní pyramida. Dále pokračujte do botanické zahrady univerzity Hokkaido, kde je k vidění spousta atrakcí. Oblíbený je rybí trh Nijo Ichiba a hora Moiwayama, na níž se můžete vyšplhat. A nemusí to být pouze pěšky, zvolit lze také lanovku. K vyhledávaným cílům patří park Asahiyama. Nakonec si nechte nedalekou vesničku s názvem Hokkaido Pioneer, kde kromě starého modelu železniční stanice navštívíte také rozmanité zahrady.

Specifika místní kuchyně

Když vyzkoušíte některou z restaurací v Sapporu, určitě si všimnete estetického dojmu, který je součástí stolování. Na tom si místní obyvatelé rozhodně potrpí. Nejčastěji se na talíři setkáte s mořskými plody a rybami. Dále je to také zelenina, tofu, sójová omáčka a rýže. Pokud chcete ochutnat nějaká tradiční jídla, potom byste měli v jídelním lístku hledat položky jako Donburi, Karé, Gjóza, Nattó, Nabe, Miso a Onigiri. Mezi nápoji jsou oblíbené zelené čaje nebo čaje s praženou rýží. Ochutnat můžete i rýžové víno označované jako Saké. Alternativou je pálenka zvaná Shouču.

V následujících řádcích vám přinášíme i několik tipů na kvalitní místní restaurace. Patří mezi ně Gotsubo, Kushidori Sapporo Kitaguchi, Suage Honten a Nemuro Hanamaru JR Tower Stellar Place. Opravdu luxusní gastronomický zážitek si můžete dopřávat v podnicích Moliere, Hyosetsu no Mon, Hakodate Uni Murakami Sapporo a Sanchichokuso Ikina Izakaya.

Počasí

Dovolená v Sapporu bude spojována s vlhkým kontinentálním klimatem. Jsou zde vyšší rozdíly mezi letním a zimním obdobím. V létě jsou denní průměrné teploty od 23 °C do 30 °C. Maximální teploty mohou atakovat hranici 35 °C. Tomu se tak děje hlavně v červenci a v srpnu. Naopak zimy jsou chladnější a teploty klesají pod -3 °C. Hodně dešťových srážek spadne od srpna do ledna. Celoroční úhrn je kolem 1 100 milimetrů. Pokud bychom hovořili o sněhových přeháňkách, je to asi 600 centimetrů za rok. Příjemné je určitě klima na přelomu jara a léta, kdy je všechno krásně rozkvetlé a teploty jsou mezi 12 °C až 18 °C.

Bezpečnost

Japonské město Sapporo se potýká s průměrnou kriminalitou. To znamená, že jízda ve veřejných dopravních prostředcích nebo procházky městem v noci na turisticky oblíbených místech budou bezpečné. Jediné co, tak si hlídejte své osobní věci a peníze před občasným výskytem kapesních zlodějů. Ve městě byste měli ctít tradice místních obyvatel, což podpoří vaši bezpečnou a spokojenou dovolenou. K teroristickým útokům zde nedochází a výskyt napadení turistů je minimální.

Měna

Náklady na dovolenou v Sapporu budou o něco nižší, nežli je japonský průměr v jiných a větších městech. Některé zboží je o něco dražší, jiný sortiment naopak zakoupíte za ceny shodné s Českou republikou. Pro lepší představu se můžete začíst do níže uvedených příkladů.

 • Voda 1,5 litru = 38 Kč
 • Chleba = 31 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v obchodě = 60 Kč
 • Láhev vína 0,75 litru v supermarketu = od 200 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 80 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 60 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 30 Kč
 • Espresso = 50 Kč
 • Cappuccino = 75 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 220 Kč
 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 2 000 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 32 Kč

Doprava

Pokud z České republiky směřujete do města Sapporo, vaším cílem se stane letiště Sapporo New Chitose. To se nachází asi 50 kilometrů od Sappora. Při odletu z letiště Václava Havla musíte počítat alespoň se dvěma přestupy. Doba letu se pohybuje kolem 20 hodin a náklady na letenku jsou 15 000 Kč až 17 000 Kč. Jestliže si let zarezervujete s dostatečným předstihem nebo v akci, lze ušetřit několik tisíc korun. Z letiště do Sappora se dopravíte dvěma způsoby.

 • Vlaková zastávka je dostupná 5 minut pěšky. Do města dorazíte za 40 minut a náklady budou kolem 1 070 JPY.
 • Druhou možností je autobusový spoj, jehož délka je 60 a 90 minut podle toho, kde vystupujete. Cena bude podobná do 1 100 JPY.

A jak je to s dopravním spojením v japonském městě Sapporo?

 • Ve městě lze využívat tří linek metra.
 • Dále jsou to tři linky JR Hokkaido, jedna tramvajová linka a několik autobusových.
 • Cena za jednosměrnou jízdenku se pohybuje od 300 JPY.
 • V Sapporo je k dispozici i vlakové nádraží, s nímž lze vyrazit hned několika různými směry mimo město.
 • Místní taxi služby si účtují nástupní taxu 550 JPY a cena za kilometr je v průměru 300 JPY.
 • Určitým druhem dopravního prostředku je k lanovka Mount Moiwa Ropeway. Tou druhou je lanová dráha Teineyama.
 • Pokud byste si chtěli pronajmout automobil, náklady začínají na 1 000 Kč za den. Lepší je však využít rozšířené veřejné dopravy.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Japonsko

 • od 25 250 Kč
  Msc Splendida
  Japonsko
 • Diamond Princess
  Japonsko
 • Japonsko – to nejlepší z ostrova Honšú
  Japonsko - Tokyo
 • Ms Westerdam
  Japonsko
 • 4,15Dobré
  Japonsko, Jižní Korea Z Fukuoky Na Lodi Costa Neoromantica - 394036493P
  Japonsko

Asie - další destinace

9.2Výjimečné
Spojené arabské emiráty
Spojené arabské emiráty: průvodce
6.5Dobré
Afghánistán
Afghánistán: průvodce
8.7Skvělé
8.3Skvělé
Ázerbájdžán
Ázerbájdžán: průvodce
7.9Dobré
7.8Dobré