Jemen - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Asie

Jemen: průvodce

26°C
Aktuálně
29°C
Průměrně

Jemen

Hodnocení průvodce: 7.7

Jemen neboli Jemenská republika je pýchou Arabského poloostrova. Aktuálně bohužel s výstrahou občanských nepokojů, jež vládnou v zemi. Jemen je obecně velice pozoruhodnou destinací, s níž se pojí bohatá minulost. Mnohým cestovatelům může napovědět královna ze Sáby. Jsou to úchvatné horské masivy a pouštní duny, jež vás pohltí celou svou silou a navodí atmosféru nezapomenutelné dovolené v Jemenu. K dominantám země patří takové prvky, jakými je žvýkání kátu, vysoké mnohapatrové budovy stoupající z pouště a kadidlo. Významné pamětihodnosti a přírodní skvosty, to všechno je Jemen prezentovaný jako Arabia Felix.

Z geografického hlediska lze Jemen označit za zemi dvou tváří. Ta východní je tvořena nížinami a zelení. Opakem toho je západ, kde narazíte na horské masivy a pouště. I v těchto náročných podmínkách se vám stanou nepřehlédnutelným prvkem terasovitá políčka a vysoký vrchol Jabal Nabi Shauib s výškou nad 4 000 metrů nad mořem. Jemen, to není jen konec Arabského poloostrova, ale také několik přidružených ostrovů, ke kterým patří Socotra, Karam, Perim a další.

Co navštívit v Jemenu

Jak už je známo, břehy Jemenu jsou omílány Rudým mořem a Arabským mořem, včetně Bab-al-Mandabského průlivu. Spoustu času tak můžete trávit na překrásných plážích, kde se turisté nejčastěji věnují šnorchlování. V blízkosti velkých měst jednoznačně vede zájem o nakupování na místních trzích a noční život. Ty dobrodružnější nátury vyrazí do Jemenu se zcela jiným úmyslem. A tím budou treky a výpravy, v rámci nichž okusíte opravdovou podobu země.

A začít můžete hned v hlavním městě San´á, kde se nachází významná památka UNESCO, jíž je Staré město. Dnes bohužel kvůli občanské válce zcela nedostupné. Vyrazit můžete i k městu Šibám, kde se v poušti tyčí staré výškové budovy. Ve městě Zabid na vás čeká Velká mešita a Zabidská univerzita. Z přírodních zajímavostí Jemenu jednoznačně vede pohoří Džebel Haraz, kde se rýsuje svatyně Al Hoteib. Dále je to údolí Hadramaut s vysokým minaretem a souostroví Sokotra. Tam si můžete projít některou z mnoha jeskyní.

Místní kuchyně

Jemenská kuchyně láká každého, kdo miluje poznávání netradiční gastronomie a specifických receptů. V tomto případě se setkáte s použitím nejrůznějších druhů koření, jež dokáží dokonale upravit chuť jídla. Vedle zeleniny se hodně používá maso libovolného druhu. Z něj také vznikají tradiční pokrmy Jemenu. Je to například Saltah, což ve výsledku připomíná klasický guláš. Vyznavači výraznějších jídel si zamilují kořeněné fazole nazývající se Fassolia. Ochutnat můžete i obdobu již zmiňovaného guláše jen s pestřejším výběrem masa. Tím je pokrm Fahsah. Dalšími gastronomickými odnožemi jsou ještě Zahawak, Šafoud a Bintasah. Třešničkou na závěr může být dezert v podobě medového chlebu Bint.

Asie - další destinace

9.2Výjimečné
Spojené arabské emiráty
Spojené arabské emiráty: průvodce
6.5Dobré
Afghánistán
Afghánistán: průvodce
8.7Skvělé
8.3Skvělé
Ázerbájdžán
Ázerbájdžán: průvodce
7.9Dobré
7.8Dobré