Libanon - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Asie

Libanon: průvodce

22°C
Aktuálně
20°C
Průměrně

Libanon

Hodnocení průvodce: 9.3

Libanon je malým státem na pomyslné hranici mezi Západem a Blízkým východem. Fascinující země, která je plná nejrůznějších krás pocházejících jak z doby minulé a historické, tak z té moderní. Libanon je v tomto směru na rozmezí mezi tradicemi a novodobým životním stylem. Toto půlení se promítá také do kultury, náboženství, zvyklostí a mnohých dalších věcí. Luxusní plážová letoviska, překrásné horské masivy, výhledy a majestátní zříceniny. To všechno můžete okusit na plánované dovolené v Libanonu. Kromě přírodních zajímavostí na vás čeká i perla tohoto státu, kterou je hlavní město Bejrút. Jedno z nejhezčích měst široko daleko.

Libanon je pokryt převážně hornatou krajinou, což dokazují dvě nejznámější pohoří Antilibanon a Libanon. Mezi nimi se pak nachází údolí Bikáe. Od rozlehlých hor můžete sestoupit k zachovalým cedrovým lesům. Východ Libanonu je spojen s mořskou hladinou Středozemního moře, a to asi v délce 225 kilometrů. Při návštěvě této země máte jistotu, že budete moci okusit od každého trochu. Navíc vřelost tamních obyvatel jen umocní cestovatelský zážitek z poznávání Libanonu.

Průvodce pro oblíbené destinace: Libanon

Co navštívit v Libanonu

Ze všeho nejdříve byste měli navštívit pověstné pláže Libanonu, které lákají každoročně spoustu turistů. Na písečných plážích se mimo jiné lze oddávat vodním aktivitám. Pokud se vydáte do vnitrozemí Libanonu, určitě u vás zvítězí treky. Spousta stezek a cest skrze krásná pohoří vyvolávají pocit blaženosti a přinesou vám bezpočet nádherných výhledů. A kdybyste náhodou uvažovali o tom, že do Libanonu vyrazíte v zimě, pak se neobávejte žádné nudy. Horská střediska jsou totiž pokryta sněhem a vybízí k zimním sportům. Od sjezdového lyžování až po běžky. Libanon má co nabídnout během libovolného ročního období.

Spojení zlatavých pláží s hornatým terénem a řadou historických památek. To je Libanon v celé své kráse. Země, kterou budete chtít poznat od A až do Z. Ptáte se, kam vyrazit jako první? Zkuste Paříž Východu. Přesně tak je označováno hlavní město Bejrút. Metropole plná univerzit, muslimských mešit a křesťanských chrámů. Zaměřte se třeba na náměstí Al-Nejmeh, vládní palác Grand Serail, Sursock muzeum a Národní muzeum Bejrút.

Odsud se můžete vydat do druhého největšího města Libanonu, kterým je Tripolis. Islámská architektura je tu zpozorovatelná na každém kroku. Na samotném kopci se pak tyčí známá citadela. S dávnou minulostí je spojeno také město Byblos. To dokonce vzniklo ve 3. stoletím před Kristem. Tady zacilte na křižácký hrad a mnohé další objekty historické hodnoty.

Pokud se chcete oprostit od ruchu velkoměst a dáváte přednost ryzí architektuře staré stovky let, máme pro vás několik dalších tipů. Začněte třeba v antickém městě Slunce, jímž je Baalbek. Obdivovat tu budete sloupy Jupiterova chrámu, včetně toho Venušina. Ukázky fénické civilizace, které ve vás zanechají nesmazatelné vzpomínky. Nevynechte ani město Týros. Právě tady se nachází archeologický areál. Toto působiště bylo svého času dobyto Alexandrem Velikým. Pokračovat můžete k ruinám města Anjar z 8. století před naším letopočtem. V blízkosti starých ruin se nachází několik restaurací, takže spojíte dobré s užitečným.

Poblíž Bejrútu leží také třetí největší město země Sidon, které nabízí spojení ostrova s pevninou. Osloví vás určitě labyrint starého města, malebné uličky i pozůstatky křižáckého hradu. Jeho interiér pochází ze 17. století. Putování tímto městem můžete zakončit na tradičních tržištích.

Libanon, to však nejsou pouze historická města, jak by si mohl, kdo myslet. Dokazuje to třeba Svaté údolí známé jako Ouadi Qadisha, kde se nachází nejenom zbytky křesťanských klášterů. Jedinečný je mimo jiné i cedrový les Horsh Arz el-Rab. Zamířit můžete také k vodopádům a jeskyni Baatara Gorge. Ve výčtu přírodních unikátů by šlo pochopitelně pokračovat. Jsou to například vysoké skalní útvary u moře zvané Pigeon Rocks, jezero Jabal Moussa Biosphere Reserve, ale i přírodní rezervace Horsh Ehden. Nevynechte ani jezero Chabrouh Dam s dech beroucí okolní přírodou nebo malý ostrůvek Palm Islands Nature Reserve.

Cestování a poznávání Libanonu může být pro některé jistě zmáhající. Pak není nic snazšího než si naplánovat odpoledne na některé z vyhlášených pláží, kde si užijete relaxace, ale také vodních hrátek. Mezi ty nejlepší pláže se řadí například Byblos vzdálená asi třicet kilometrů od Bejrútu. Dále si můžete užít jedinečnou atmosféru a prostředí veřejné pláže Tire Beach. Na západním pobřeží Libanonu jednoznačně vede pláž Ramlet El-Baida.

Místní kuchyně

Libanonskou kuchyni si musí zamilovat jakýkoliv strávník, protože je pestrá, chutná a zdravá. Na jídelním lístku se nejčastěji setkáte s bezpočtem nejrůznějších druhů koření, jež jsou aplikována na mořské plody a maso. Vzhledem k náboženství v zemi je konzumováno jehněčí a skopové. Typickými přílohami jsou kuskus, rýže a spousta zeleniny. I to ve výsledku dodává jistou pestrobarevnost prezentovaným pokrmům. Ochutnat můžete například Sambousek, což je jehněčí maso plněné sýrem, mátou a oříšky. Dále jsou to taštičky z těsta z jehněčího masa a bulguru zvané Kibbey Makli. Rajčatový salát s bulgurem je Tabúleh a kaše z vařené cizrny se jmenuje celkem netradičně – Hummus. Pokud si budete chtít dát opečený lilek, hledejte název Baba Ganuš a jestli dostanete chuť na opečené jehněčí maso, zkuste Shish Taouk.

Příjemný gastronomický zážitek vám zprostředkují i další jídla, mezi která patří Tahina, což je sezamová pasta. Ochutnat byste měli naprostou klasiku v podání fritovaných koulí z cizrny Falafel. Vedle plněných vinných listů je vyhledávanou pochutinou salát z bulguru, petržele, máty a rajčat. Říká se mu Tabbouleh. Nakonec nevynechte ani placku z těsta s omáčkou a sýrem Manaeesh a speciální rajčatovou omáčku Okra. A jak je to v Libanonu s nápoji? Velice oblíbená je káva a čaj. Dále je to Džallab, což je pití z datlí, melasy a karobu. Výjimkou nejsou vína z místních vinařství, která mají v Libanonu opravdu hodně dlouhou tradici. Potom se nabízí alkoholický nápoj Arak s příchutí anýzu nebo Maté. Tento nápoj přináší kromě cesmínové chuti i euforické účinky.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Libanon

  • Libanon – křižovatka civilizací
    Libanon - Bejrút
  • Libanonská pohlednice
    Libanon - Bejrút

Asie - další destinace

9.2Výjimečné
Spojené arabské emiráty
Spojené arabské emiráty: průvodce
6.5Dobré
Afghánistán
Afghánistán: průvodce
8.7Skvělé
8.3Skvělé
Ázerbájdžán
Ázerbájdžán: průvodce
7.9Dobré
7.8Dobré