Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Libanon

Byblos: průvodce

21°C
Aktuálně
20°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Byblos

Byblos je libanonské město nacházející se v oblasti Tripolisu. Jde o největší město v lokalitě zvané Mount Lebanon Governorate. Místí jej označují jako Jbeil. Jeho velikost je 5 kilometrů čtverečních a žije v něm přes 40 tisíc obyvatel. Od hlavního města země Bejrútu je Byblos vzdálen asi 26 kilometrů.

Nejstarší zmínky o tomto městě pocházejí z roku 5 000 před naším letopočtem. Masivnější osídlování přišlo až ve 3. století našeho letopočtu. Název Byblos vychází ze slova Bublos, což znamená egyptský papyrus. V letech 1516 až 1918 bylo město součástí Osmanské říše. Od roku 1920 do roku 1943 spadalo pod Francouzský mandát Libanon.

Město je jedním z nejstarších osídlených měst a je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Leží na středomořském pobřeží a je v něm řada vzdělávacích zařízení. V posledních letech jde o významné luxusní turistické letovisko.

Co navštívit v Byblos

Město Byblos k patří těm hodně známým v Libanonu. K vidění je tu spousta historických památek a archeologických nálezů. Při procházkách městem si užijete jedinečnou atmosféru tohoto místa, což znásobí některé vybrané lokality. Pokud nechcete, aby vám tu cokoliv uniklo, začtěte se do následujících turistických tipů.

Jako první se můžete vydat k hradu Byblos, který byl ve 12. století postaven křižáky. Prohlédnout si lze velice zachovalé zbytky hradu. V jeho útrobách se navíc skrývá Byblos Site Museum, kde jsou vystaveny další vzácné nálezy z této oblasti. V dřívějších dobách se tomuto hradu říkalo Gibelet nebo Giblet. Ohromující součástí města Byblos je bezpochyby středověká městská zeď. Tyto hradby mají délku asi 270 metrů od východu na západ a dalších 200 metrů od severu k jihu. Jako celek dotváří velice unikátní pohled na město.

Při návštěvě Byblosu byste rozhodně neměli vynechat historickou čtvrť Souks, kde na vás čekají krásné dlážděné ulice, místní trh, historické oblouky, přírodní místa okolo, unikátní architektura a archeologické naleziště. Zde je ten skutečný duch minulosti libanonského města. Relaxovat můžete v místním přístavu Byblos, kde narazíte na místní rybáře, projdete se kolem Středozemního moře a vychutnáte si nezapomenutelný západ Slunce. U pobřeží vás mimo jiné nemine ani vynikající gastronomický zážitek.

Z dalších úchvatných staveb lze jmenovat kostel sv. Jana Křtitele, jehož výstavba začala už v dobách křižáckých výprav. To se psal rok 1116. K jeho částečnému poškození došlo během zemětřesení o šedesát let později. Vychutnat si můžete autentičnost tohoto místa, silný duchovní zážitek, církevní oblouky a příjemné okolí. Opakem tohoto kostela je mešita sultána Abdula Majida. Její vznik je spjat s rokem 1600.

Ve městě Byblos si nenechte ujít ani návštěvu dvou významných muzeí. Tím prvním je Muzeum voskových figurín zvané Byblos Wax Museum. Vystaveny jsou tu sochy pokrývající fénické období až po moderní současnost. Za zmínku stojí jména jako Akhwat Shanay, Riad Solh, Abdul Karim al-Khalil, Mohammad a Ahmad Mahmassani, Philip a Farid el-Khazen a další. Tím druhým je Muzeum fosilií neboli Byblos Fossil Museum. Jeho prostory byly otevřeny v roce 1991 a spousta sbírek je z oblastí Ennammoura, Hjula a Haqel-Byblos. K vidění jsou fosílie chobotnic, krevet, žraloků, létajících ryb a ostatních živočichů.

Vášniví fotografové by si měli udělat výlet k domu zvanému El-Houssami. Jde o dům postavený v 19. století, který vyniká svým situováním a odlehlým okolím, díky čemuž je označován za nejvíce fotografovaný dům v Libanonu. Možná i proto se stal nedílnou součástí libanonského dědictví. Při návštěvě Byblosu nevynechejte ani Obelist Temple, Chrám Resheph, královské hrobky nebo zříceninu starého římského divadla.

Užívat si tu budete i ostatní zážitky, které mají podobu často vyhledávaných plaveb na lodích u starého přístavu. Kouzelnou atmosférou na vás dýchne noční podoba libanonského města Byblos. Procházet se budete kolem osvětlených památek za zvuku tradiční hudby.

Specifika místní kuchyně

Když se v libanonském městě Byblos rozhodnete najíst, čeká vás velice pestrá a chutná gastronomie. Ta je primárně tvořena zeleninou, luštěninami, skopovým a jehněčím masem. Díky situování města je to pochopitelně přemíra mořských plodů a ryb. To všechno doplněno bylinkami a kořením, jakými jsou bazalka, koriandr a tymián. Důraz je zde kladen na zdravost pokrmů a vyváženost. Většina jídel vám bude servírována v malých miskách, kterých se na stole objeví hned několik. Ochutnávat budete moci přemíru variant známých Kebabů a jídla zvaného Shawarma. Mezi místní speciality se řadí opečený lilek Baba Ganuš, rajčatový salát v kombinaci s bulgurem Tabúleh nebo kaše z vařené cizrny s lidovým názvem Hummus. K jídlu se často popíjí mátový čaj nebo arabská káva. V křesťanských oblastech je podáváno i víno.

A nyní několik tipů na kvalitní a turisty prověřené restaurace. S poměrem nízké ceny a kvalitního pokrmu se setkáte v podnicích jako Malena, Pearl Island Restaurant, Locanda – A la Granda a Feniqia. Tradiční kuchyni objevíte v restauračních zařízeních typu Chez Pepe or Pepe Abed, Babel Bahr, Chez Zakhia a Bab El-Mina.

Počasí

Počasí v libanonském městě Byblos je zalité sluncem, a to především v letním období. Od července do srpna lze počítat s teplotami kolem 31 °C. Ty noční klesají k 20 °C. Dobré klima je také na jaře a na podzim, kdy se denní teploty pohybují mezi 20 °C až 24 °C. Od června do srpna se nesetkáte s žádnými dešťovými přeháňkami. Ty přichází na podzim a zintenzivňují v zimě. Nejdeštivějšími měsíci jsou prosinec až únor. Teplota v zimě je na hranici 8 °C až 12 °C. Je pravdou, že slunných dnů si zde užijete po celý rok, takže dovolenou v Byblosu můžete plánovat v podstatě kdykoliv.

Bezpečnost

Libanonské město Byblos lze označit za bezpečné. Přesto však dbejte jisté ostražitosti. To se týká primárně kapesních krádeží, s nimiž se můžete setkat na místech s větší koncentrací lidí. Obvykle jde o trhy, okolí památek nebo prostředky hromadné dopravy. O bezpečnost se tu starají ozbrojené složky, i přesto se však vyhýbejte některým okrajovým a odlehlým částem města po setmění. Jinak se tu budete cítit víceméně bezpečně. Stačí dodržovat základní bezpečností pravidla. Nevyhledávejte shromažďování lidí a při vzniku jakéhokoliv konfliktu raději opusťte danou oblast. Nevměšujte se ani mezi větší skupiny uprchlíků.

Měna

Toto historické město Libanonu patří k těm dražším. Za místní krásy si jednoduše musíte připlatit, a to nejenom v obchodech, ale také v rámci nejrůznějších služeb. Lepší představu o nákladech ve městě Byblos si uděláte prostřednictvím níže uvedených příkladů.

 • Voda 1,5 litru = 17 Kč
 • Chleba = 21 Kč
 • Cigarety Marlboro = 55 Kč
 • Láhev vína 0,75 litru střední kvality = od 230 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 17 Kč
 • Espresso = 65 Kč
 • Cappuccino = 95 Kč
 • Voda 0,33 litru v restauraci = 10 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 235 Kč
 • Točené pivo 0,5 litru = 75 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 95 Kč
 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 2 100 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 22 Kč

Doprava

Při plánování dovolené v libanonském městě Byblos využijte leteckou dopravu. Nejbližší letiště se nachází v Bejrútu a je jím letiště Bejrút Rafic Hariri. To je situováno asi 38 kilometrů od centra Byblosu. Letenky seženete od 8 000 Kč, přičemž musíte počítat s přestupem. Ty budou spojeny s dobou letu asi čtyři hodiny. Po přistání můžete využít autobusových linek nebo taxi služeb pro přepravu do Byblosu. Alternativou je i pronájem vozu. A jak je to s dopravou v tomto libanonském městě?

 • Využívat můžete místní veřejnou dopravu ve formě autobusových linek.
 • K dispozici jsou také místní soukromé minibusy.
 • Za jízdenku zaplatíte kolem 1,3 USD. Ceny se zvyšují podle ujeté vzdálenosti.
 • Do ostatních měst Libanonu se dopravíte prostřednictvím dálkových autobusů.
 • Po městě jezdí soukromé taxíky, které si účtují nástupní taxu 6 USD a cenu 2 USD za kilometr.
 • Levnější alternativou taxi služeb je služba Uber.
 • Řadu míst si projdete pěšky.
 • Pokud se nechcete spoléhat na veřejnou dopravu, bude vám k dispozici pronájem vozu hned po přistání na letišti Bejrút Rafic Hariri. Cena za půjčení automobilu je od 1 150 Kč za den.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Libanon

 • Libanon – křižovatka civilizací
  Libanon - Bejrút
 • Libanonská pohlednice
  Libanon - Bejrút

Asie - další destinace

9.2Výjimečné
Spojené arabské emiráty
Spojené arabské emiráty: průvodce
6.5Dobré
Afghánistán
Afghánistán: průvodce
8.7Skvělé
8.3Skvělé
Ázerbájdžán
Ázerbájdžán: průvodce
7.9Dobré
7.8Dobré