Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Evropa

Lichtenštejnsko: průvodce

16°C
Aktuálně
9.9°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu
LI flag

Lichtenštejnsko

Hodnocení průvodce: 9.2

Lichtenštejnsko je jedním z nejmenších států nacházejícím se na území Evropy. Jiným názvem Lichtenštejnské knížectví má celkovou rozlohu 160 kilometrů čtvereční a žije v něm kolem 37 tisíc obyvatel. Lichtenštejnsko je situováno mezi Rakouskem a Švýcarskem, konkrétně v údolí Rýna a svahy Alp.

Historie Lichtenštejnska sahá až do roku 536. Název této země je odvozen od šlechtického rodu. Většinu území tohoto knížectví zabírají lesy a pastviny. Jde o šestý nejmenší nezávislý stát světa, který je rozdělen na jedenáct samosprávných oblastí.

Hlavním městem Lichtenštejnska je Vaduz a tím největším městem v zemi je Schaan. V kategorii vyššího hrabství na území Lichtenštejnského knížectví narazíte ještě na Triesen, Balzers, Triesenberg a Planken.

Co navštívit v Lichtenštejnsku

Lichtenštejnské knížectví zasazené v alpských lesích přináší turistům překrásné krajinné scenérie, které se pojí s bohatou historií ukrývající se v jednotlivých městech. Lichtenštejnsko je ideální destinací nejenom v letním, ale také v zimním období.

Na území Lichtenštejnska je kupříkladu Hrad Gutenburg, který byl vybudován již ve středověku a situován je na velice strategickém místě. Tím je kopec vysoký asi 70 metrů nad Balzersem. Kromě růžové zahrady je tu k vidění elegantní kaple. Vaše další kroky mohou směřovat do Vaduzu, konkrétně k Červenému domu. Jde o kultovní lichtenštejnskou stavbu pocházející z 15. století. Objevovat můžete také zničené hrady Schellenbergu, kam mimochodem spadá Hrad Vaduz.

K významným historickým objektům země se řadí Kostel a katedrála St. Florin. Ta se nachází v Churu a její prvopočátky vzniku se pojí s datem 1375. Původní kaple zde byla rozšířena a přibyla řada dalších prvků. Nechybí ani farní hřbitov.

Přemíru historie a zajímavostí uvidíte v Lichtenštejnsku v rámci originálních a tematicky zaměřených muzeí. Jedním z nich je třeba Muzeum tradičního statku v Schellenbergu, které se nachází v budově staré více jak 500 let. Nahlédnout můžete také do Národního lichtenštejnského muzea vytvořeného v 18. století. Zde se nachází řada sbírek souvisejících právě s tímto knížectvím. Lákavé je Muzeum kalkulačky a psacího stroje, kde je ukryto více jak 250 originálních exponátů. Dále je to Muzeum elektřiny v Triesenu nebo Muzeum Lawana.

Pokud byste při objevování Lichtenštejnska chtěli pohlédnout směrem k tradičním řemeslům a podobným věcem, vydejte se do Muzea Walsera Triesenberga, které bylo otevřeno v roce 1961. Právě zde uvidíte kvalitní sochařskou práci a řadu dřevěných vyřezávaných předmětů. Pokračovat můžete například v Muzeu poštovních známek nebo si uděláte výlet do Muzea Mora, kde se ve vitrínách nachází více jak 10 tisíc exponátů. A nakonec si nechte moderní budovu v podání Lichtenštejnské státní galerie umění.

Návštěva tohoto knížectví, to pochopitelně mohou být i nejrůznější aktivity. V zimě se vám výzvou stanou horská střediska. Tím nejpopulárnějším je bezpochyby Malbun. Čas si vyhraďte také na turistické trasy, třeba na cestu kněžny Giny z Malbunu, odtud se vám dostane překrásných okolních scenérií. Když zavítáte k Balzersu, jednoznačně u vás zvítězí horolezecké stěny a ferraty. Aktivní nadšenci by neměli vynechat in-line stezku pro bruslaře vedoucí k Bodamskému jezeru, která dosahuje úctyhodné délky až 50 kilometrů. Ve městě Triesenberg je oblíbený paragliding, děti naopak nadchne zábava v parku zvané Malbi Park Kinderland, kde se mimo jiné nachází i malá zoologická zahrada.

V Lichtenštejnsku si užijete přemíru dokonalé přírody. Vybízí k tomu řada rezervací a přírodních aktivit. Třeba Grossbünt Outdoor Leisure Centre, Birka Bird Paradise a Eagle Adventure Hike. Skončit nakonec můžete u Vinařství prince Lichtenštejnska.

Specifika místní kuchyně

V Lichtenštejnsku si místní lidé zakládají na kvalitních a poctivých polévkách, jež předchází hlavním pokrmům. Hodně oblíbenou ingrediencí je zde sýr prolínající se mnohými jídly. K těm populárním a tradičním patří například bramborové placičky Rösti, sušené hovězí maso připravované na plátky Bündnerfleisch nebo vynikající sýrové nudle s cibulí. Těm se říká Käsknöpfle. Kromě tradičních restaurací můžete ve větších městech navštívit také klasické fastfoody, takže každý si přijde na to své. Vhodnou zastávkou se vám stanou místní vinařství.

Pokud bychom měli v rámci Lichtenštejnska jmenovat několik vyhlášených podniků, potom mezi ně budou spadat Restaurant Forum, Restaurant Da Dona, Restaurant Rössle, Njord Restaurant, Red Mango Thai Restaurant a Löwen.

Počasí

Při plánování dovolené v Lichtenštejnsku se připravte na středoevropské klima v kombinaci s horskými podnebnými podmínkami. Když vyrazíte do Lichtenštejnského knížectví v létě, počítejte s teplejším a vlhčím klimatem. Průměrné teploty se pohybují mezi 17 °C až 21 °C. Nejteplejším je pochopitelně červen až srpen. Jde o nejdražší letní sezónu. Od října přichází drobné přeháňky. Teploty jsou však ještě pořád přijatelné. Zimní období je ideální od prosince do února, kdy jsou průměrné teploty mezi -5 °C až 2 °C. Tato doba je vhodná především pro milovníky zimních aktivit, protože vrcholky hor nabízí dostatečné množství sněhu.

Bezpečnost

Kriminalita v Lichtenštejnsku je minimální, respektive se tu setkáte maximálně s drobnějšími krádežemi, jako všude jinde na světě. K tomu může nejčastěji dojít na místech s větší koncentrací lidí. Jde však o ojedinělé případy. Větší obezřetnosti dbejte spíše při návštěvách horských středisek nebo při realizaci vysokohorských túr. V takovém případě je vhodné dodržovat jisté bezpečnostní zásady, pohybovat se na vyznačených stezkách a nepodceňovat počasí.

Měna

Dovolená v Lichtenštejnsku bude patřit k těm dražším nežli v České republice. Ceny za zboží a služby jsou zde vyšší, o čemž se můžete přesvědčit prostřednictvím několika níže uvedených příkladů.

  • Chleba = 80 Kč
  • Dovozové pivo 0,33 litru v obchodě = 60 Kč
  • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 145 Kč
  • Voda 0,33 litru v restauraci = 70 Kč
  • Espresso = 68 Kč
  • Cappuccino = 95 Kč
  • Láhev vína 0,75 litru střední kategorie = od 235 Kč
  • Coca-Cola 0,33 litru = 75 Kč
  • Jídlo v levnější restauraci = od 550 Kč
  • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 2 500 Kč za noc
  • Benzín cena za 1 litr = 37 Kč

Doprava

Vzhledem k tomu, že se na území Lichtenštejnska nenachází žádné letiště, musíte vzdálenost asi 630 kilometrů od Prahy urazit ideálně vlastním automobilem. Pokud zvolíte autobusovou dopravu, počítejte s několika přestupy, tudíž nejde o nic komfortního. Nejbližší letecké spojení je s Curychem, pak ale musíte počítat s autobusovou dopravou do Lichtenštejnska, která také nebude patřit k těm nejjednodušším. V samotném Lichtenštejnském knížectví se vám nabízí tyto možnosti přepravy.

  • Když pojedete svým vlastním automobilem, nebudete v rámci dopravy vůbec svazováni.
  • Využít můžete i pronájmu automobilu až v Lichtenštejnsku. Cena za půjčení se pohybuje od 2 200 Kč za den.
  • Spolehnout se lze na pravidelné autobusové linky. Ty fungují nejenom ve velkých městech, ale také mezi nimi.
  • Jednosměrná jízdenka začíná na ceně od 5 CHF.
  • Pokud vsadíte na taxi služby, cena za kilometr se pohybuje kolem 1,1 CHF a nástupní taxa cca 1,6 CHF.

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé