Průvodce pro Lichtenštejnsko - zajímavosti, památky, tipy | cKlub.cz
Evropa

Lichtenštejnsko: průvodce

28°C
Aktuálně
9.9°C
Průměrně

Lichtenštejnsko

Hodnocení průvodce: 9.2

Lichtenštejnsko patří mezi nejmenší země na světě, ale zároveň také mezi země s nejvyšší životní úrovní. Dovolená v této malebné zemičce se tedy sice dost prodraží, ale rozhodně stojí za to. Celá země leží přímo na svazích Alp a v údolí Rýna mezi Švýcarskem a Rakouskem. Většinu rozlohy tvoří lesy, louky a pastviny v horách, což činí z této země oblíbené místo pro všechny obdivovatele přírodních krás. Hlavním městem Lichtenštejnského knížectví je Vaduz, který se svými 5 tisící obyvateli nemá ani oficiálně přiznaný statut města. Lichtenštejnsko je zemí plnou kontrastů, z jedné strany na vás útočí všudypřítomný luxus (drahá auta, přepychové vily) a jen o kousek dál se kolem vás na pastvě prohánějí krávy. Romantická údolí, malebné horské výhledy a drobné kostelíky na kopcích. Zkrátka ideální představa dovolené.

Co navštívit v Lichtenštejnsku

Jelikož se Lichtenštejnsko rozkládá přímo v Alpách, vyhledávají jej hlavně turisté toužící po horské turistice či po zimních radovánkách. Ty si můžete užít v největším lyžařským centru Malbun, které nabízí až 21 sjezdovek a snowpark, nebo v o něco menším, ale stejně oblíbeném centru Steg. Pro horské turisty nabízí Lichtenštejnsko několik zajímavých treků. Mezi nejoblíbenější patří Cesta kněžny Giny z Malbunu, trvající asi pět hodin, nebo velmi náročná dvanáctikilometrová trasa Fürstensteig – Drei Schwestern, která zahrnuje i částečně jištěný výstup na tři dvoutisícové hory. Svou krásnou a nezničenou krajinu si Lichtenštejnsko chrání také díky řadě přírodních rezervací. Za zmínku stojí Birka Bird Paradise, Grossabünt Outdoor Leisure Centre v Gamprin nebo Eagle Adventure Hike, který je však také velmi výrazně zpoplatněn. Na své si přijdou i horolezci, neboť mnohé ze skal v oblasti Malbun či Blazers jsou uzpůsobeny pro horolezecký výstup. Nad samotným městem Blazers se nachází hrad Gutenberg, jehož historie se datuje až do 12. stol. Podél Rýna vede hezká udržovaná stezka vhodná nejen pro pěší, ale i pro cyklisty a in-line bruslaře. Kola či elektro kola si můžete půjčit v hlavním městě. Vaduz není typickým hlavním městem, spíš takovou větší vesnicí, jejímž centrem je náměstí. Najdete zde banku, radnici, muzea i sídlo vaduzské arcidiecéze. Dominantou městečka je zámek, který je však otevřen veřejnosti pouze jediný den v roce na svátek Staatsfeiertag, česky Nanebevzetí panny Marie.

Místní kuchyně

Lichtenštejnská kuchyně je velmi pestrá, promítá se v ní vliv rakouské, švýcarské a francouzské kuchyně. Jídla bývají velmi vydatná, především v horských oblastech. Často se kromě hlavního chodu podává také polévka. Oblíbenou surovinou je sýr, který tvoří také základ jednoho z typických lichtenštejnských pokrmů s názvem Käsknöpfle. Jedná se o sýrové nudle/noky s cibulí, často lehce pikantní. Další z obvyklých pokrmů je např. Bündnerfleisch (tenké plátky sušeného hovězího), Geschnetzeltes Kalbfleisch (telecí plátky ve smetanové omáčce), kaštanový nákyp, Rösti (bramborové placičky) nebo Ribel, pokrm ze smíchané kukuřičné mouky a mléka, nejčastěji podávaný s kompotovaným ovocem a kávou. Za ochutnání stojí také místní vína, která se těší velice dobré kvalitě i chuti.

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé