Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Oceánie

Lombok: průvodce

25°C
Aktuálně
26.7°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu
ID-NB flag

Lombok

Hodnocení průvodce: 9.5

Lombok je skvostným indonéským ostrovem sousedícím s Bali. Pro mnohé ráj surfařů, pro jiné zase místo se spoustou překrásných zátok, útesů a pobřežních lokalit, jež připomínají ráj na zemi. Není to však jen průzračné modré moře, které vás ohromí při návštěvě ostrova. Lombok, to je synonymum pro nekonečnou zábavu, poznání opravdového rybářského života a objevování různorodých míst plných překrásné fauny a flóry. Příroda na Lomboku je dech beroucím skvostem získávajícím srdce všech cestovatelů. A na plážích vaše nezapomenutelné putování po ostrově teprve začíná. Lombok je také spojen s vrcholky a úchvatnými výhledy, což dokazuje i nejvyšší sopka Indonésie zvaná Gunung Rinjani.

Lombok je největším ostrovem Malých Sund a je součástí provincie Západní Nusa Tenggara. Nepřehlédnutelnou dominantou severní části ostrova je zmíněná sopka s výškou až 3 726 metrů nad mořem. Ta je mimochodem stále aktivní. Dovolená na Lomboku může být spjata také s objevováním zalesněných míst, kde na vás čeká to pravé exotično.

Jaké nabízí Lombok památky a zajímavosti?

Co navštívit na Lomboku

Jestliže se budete pohybovat v blízkosti moře, rozhodně podlehnete relaxaci na překrásných plážích, kde vám nebude chybět skutečně nic. Mezi nejtypičtější aktivity na ostrově patří logicky surfování na vlnách, potápění a šnorchlování. Pro milovníky gastronomie jsou připraveny například kurzy vaření v tamním stylu. Od moře pak můžete vyrážet do vnitrozemí, kde se budete věnovat horské turistice. Vystoupat lze dokonce až ke kráteru sopky. Mapa Lomboku je dostatečně pestrá na to, aby si každý nadšený cestovatel přišel na to své.

Zavítat můžete například do hlavního města ostrova, kterým je Mataram. Pak nezbývá než se vydat na místa, jež se pro vás stanou nezapomenutelná. Je to kupříkladu vodopád Sendang Gile, lokalita s přírodními krásami Pusuk Monkey Forest, malá vesnička Tetebatu a město Senggigi. Krásy ostrova můžete objevovat i v pobřežním městě Kuta. A v okamžiku, až se vrátíte z vulkánu Gunung Rinjani, skončíte na jedné z proslulých pláží. Jsou to pláž Mawun, Selong Belanak a Tanjung Aan.

Místní kuchyně

Kuchyně na Lomboku je velice podobná těm nacházejícím se na blízkých ostrovech, jako je například Bali a další. Setkat se tak můžete s ingrediencemi, jakými jsou zelenina, rýže, vejce, mořské plody všeho druhu a kuřecí maso. Na to vepřové narazíte spíše sporadicky. A to vzhledem k náboženským tradicím. Velký důraz je kladen na čerstvost tamních pokrmů. Zároveň se nedivte tomu, že jsou při stolování mnohdy předkládány menší porce. Mezi oblíbená jídla patří například smažené nudle na mnoho způsobů, ale i rýže chystaná v kombinaci s nejrůznějšími kousky masa, vejcem a rybami. Možná byste se divili, ale kombinací v tomto směru vzniká opravdu přehršel. Kuchyně v Lomboku si vás získá i výjimečnými deserty a čerstvými ovocnými koktejly.

Doprava

Pokud na ostrov Lombok cestujete z České republiky, je jednoznačnou volbou letecká doprava. Z Prahy poletíte buď přes Bali nebo Kuala Lumpur. Náklady na letenku se budou pohybovat od 15 000 Kč podle toho, kdy ji koupíte a na jaké období. Z Bali lze na ostrov Lombok cestovat i po moři. Běžnou lodní dopravou se sem dostanete asi za čtyři až pět hodin. Popřípadě využijete rychlejší varianty v podání člunů Speetboat, kdy se náklady pohybují kolem 70 EUR. Po samotném ostrově máte možnost cestovat následujícími způsoby.

  • S městskou hromadnou dopravou, na níž jste zvyklí z jiných zemí světa na Lomboku raději zapomeňte. 
  • Využívat můžete taxi služeb nebo pronájmu vozidel s řidiči, kteří vás přepravují během celého dne, kam chcete. Zde je třeba počítat s trochu vyššími cenami. Ty lze však usmlouvat.
  • Mezi turisty je ale daleko oblíbenější pronájem skútrů a menších motocyklů. Ty vám umožní cestovat kdekoliv po ostrově.
  • Alternativou je pronájem automobilu, který vychází od 500 Kč na den.
  • Důležitou informací je to, že po Lomboku se jezdí výhradně vlevo. Doprava na ostrově je klidnějšího charakteru.
  • Na ostrovy v okolí lze vyplout za pomoci lodní přepravy.

Oceánie - další destinace

9.6Výjimečné
9.8Výjimečné
Cookovy ostrovy
Cookovy ostrovy: průvodce
9.3Výjimečné
9.6Výjimečné
9.2Výjimečné
9.7Výjimečné
Marshallovy ostrovy
Marshallovy ostrovy: průvodce