Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Spojené arabské emiráty

Abú Zabí (Abu Dhabi): průvodce

40°C
Aktuálně
27°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Abú Zabí (Abu Dhabi)

Abú Zabí je druhým největším městem Spojených arabských emirátů. Zároveň jde o hlavní město tohoto státu. Právě zde má své sídlo prezident. Rozloha města je 972 kilometrů čtverečních a jeho situování je na ostrově ve tvaru písmene T nacházejícím se v Perském zálivu. V Abú Zabí žijí necelé tři miliony obyvatel.

Osídlení Abú Zabí dle doložených nálezů sahá až do roku 3 000 před naším letopočtem. Důvod osídlení byl celkem zřejmý. Kolem hory Džebel Hafit je řada zdrojů vody. V dřívějších dobách Beduíni nazývali město jako Umm Zabí. Přejmenování na Abú Zabí proběhlo zhruba před 300 lety.

I když město z větší části leží na ostrově, na pevnině vzniklo několik městských částí. Vše je propojeno prostřednictvím mostu zvaného Sheikh Zayed Bridge. Ne nadarmo je město Abú Zabí označováno jako jedno z nejbohatších měst světa.

Jaké nabízí Abú Zabí (Abu Dhabi) památky a zajímavosti?

Co navštívit v Abú Zabí

Město Abú Zabí je velkolepé a úchvatné. Na jedné straně můžete vidět nejmodernější budovy světa, na té druhé zase historické a architektonické skvosty s působivou minulostí. Přepych je zde viditelný na každém kroku. Ve městě je k vidění spousta věcí odlišného charakteru.

Jestliže chcete začít u toho největšího lákadla Abú Zabí, pak se vydejte k mešitě zvané Sheikh Zayed, která se pyšní svou velikostí. Rozkládá se na ploše přes 22 tisíc metrů čtverečních, má 82 kopulí, minaret vysoký 100 metrů a prostor pro 41 tisíc věřících.

V centru Abú Zabí jsou zpozorovatelné nejrůznější mrakodrapy. K těm největším budovám ve městě patří Národní banka, Hotel Hilton, Abu Dhabi Investment Authority Tower, národní výstavní centrum zvané Capital Gate, sídlo telekomunikační společnosti Etisalat, pobočka známé galerie Louvre a zábavní centrum automobilky Ferrari. Tím největším mrakodrapem ve městě je Abú Zabí Central Market se svou výškou 382 metrů.

Právě zmiňovaný Ferrari World Abu Dhabi se stává cílem milovníků rychlých aut. Na své si zde přijdou nejenom dospělí, ale také děti. Toto místo je součástí zábavního parku Yas Island, kam mimo jiné patří i vodní svět Yas a nejrychlejší okruh Yas Marine. Jde o krytý zábavní park se spoustou atrakcí.

Mezi další prvky Abú Zabí se řadí moderní pojetí Šikmé věže v Pise, které v podání Spojených arabských emirátů nese název Capital Gate. Zajímavé je vychýlení kolem 18 stupňů. Pomyslným rájem na zemi se vám stane působiště zvané Saadiyat Island, kde se budete moci bavit, ale také příjemně relaxovat. Spoustu odpočinku nabízí promenáda zvaná Corniche. A kdybyste si chtěli dopřát ten nejvyšší luxus na světě, zkuste sedmihvězdičkový a zároveň nejdražší hotel světa zvaný Emirates Palace. Je však pravdou, že i jediná noc v tom nejlevnějším pokoji zde vyjde poměrně draho.

Z historie a architektury můžete okusit Qasr Al Hosn, zábavnou horskou dráhu Formula Rossa, zábavní park Warner Bros World Abu Dhabi, architektonický skvost Capital Gate, umělecké muzeum Manarat Al Saadiyat, Aldar Headquarters Building nebo park Umm Al Emarat Park a Khalifa Park. Město Abú Zabí toho nabízí opravdu více než dost, což dokazuje kupříkladu muzeum Zayed National Museum, Emirates National Auto Museum a rezervace Al Wathba Watland Reserve.

Vzhledem k tomu, že město Abú Zabí se nachází na pobřeží Perského zálivu, jistě nebude nouze ani o překrásné pláže. Je to třeba Corniche Beach, Nurai Island, Abu Dhabi Beach, Saadiyat Beach a Al Bateen Beach. Na své si v Abú Zabí přijdou také milovníci nakupování. K dispozici je například jedno z největších nákupních center Abu Dhabi Mall s desítkami obchodů. Spoustu slavných značek naleznete také v Marina Mall. Ve městě je možné užívat si přemíru nejrůznějších festivalů a akcí, včetně těch sportovních, kam patří třeba letecké závody Red Bull.

Specifika místní kuchyně

Ve městě Abú Zabí si určitě pochutnáte na tradičních pokrmech Spojených arabských emirátů. Bude to například Makluba, což je směs masa, zeleniny a rýže. Pověstný je pokrm Kabsa neboli rýže s rozinkami. Ochutnat můžete místní pečivo tvořené z mouky a oleje se sladkou příchutí. Tomu se říká Chabéz. Hodně často je konzumováno velbloudí maso na přemíru způsobů. Je pravdou, že vlivem zahraničních přistěhovalců zde najdete restaurace libovolného zaměření. Takže chybět vám nebude ani kuchyně čínská, francouzská, italská nebo lisabonská.

Mezi luxusní podniky města se řadí podniky jako Li Jiang, Sofra BLD, Parmigiana a Crystal Lounge. Spoustu tradičních pokrmů můžete ochutnat v restauracích jako Mijana, Li Beirut, Kuzbara a Al Fanar Restaurant and Cafe.

Počasí

Při návštěvě Abú Zabí se připravte na horké až pouštní klima. Teploty během léta stoupají k 38 °C, někdy dokonce výše. Měsíce červen až září lze s jistotou označit za horké a celkem vlhké. Setkat se můžete i s občasnými písečnými bouřemi. Pokud chcete do Abú Zabí vyrazit v době mírnějších teplot, vyberte si období od listopadu do března. Poté klesají průměrné teploty k 20 °C až 23 °C. Tyto měsíce jsou velice často doprovázeny hustšími mlhami, takže s tím je třeba počítat.

Bezpečnost

Město Spojených arabských emirátů Abú Zabí se pyšní nízkou kriminalitou, takže toto místo lze označit za bezpečné. I přesto buďte na pozoru spíše před ostatními turisty, třeba na přeplněných plážích nebo na místech s větší koncentrací lidí. V takový moment si hlídejte své cennosti. Z bezpečnostního hlediska lze doporučit konzumaci balené vody. Pokud se budete pohybovat v okolí města, dávejte si pozor na písečné bouře, jež vás mohou zbavit orientace a jsou nebezpečné. Ty se povětšinou objevují od června do září.

Měna

Ne nadarmo se říká, že Abú Zabí je jedním z nejbohatších měst světa. To se pochopitelně promítá do průměrných cen za nejrůznější sortiment a služby. Něco je mnohonásobně dražší nežli v České republice, něco zase jenom o trochu. Hodně záleží na tom, na jakém luxusu si potrpíte. Zde je několik orientačních nákladů.

 • Voda 1,5 litru = 15 Kč
 • Chleba = 30 Kč
 • Láhev vína 0,7 litru střední kategorie = od 430 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 20 Kč
 • Cappuccino = 120 Kč
 • Espresso = 85 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 220 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 190 Kč
 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 1 000 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 15 Kč

Doprava

Dovolenou v Abú Zabí můžete plánovat pouze ve spojení s leteckou dopravou. Jiná možnost cesty je nemyslitelná. Vaším cílem se stane letiště Abú Zabí, které se nachází přibližně 20 kilometrů od centra stejnojmenné metropole. Let do tohoto města Spojených arabských emirátů trvá z České republiky přibližně 10 hodin. Náklady na letenky se pohybují mezi 9 až 12 tisíci korunami.

Cestu z letiště do města můžete řešit buď prostřednictvím autobusové linky s označením A1, což vyjde na 4 AED a 30 minut jízdy nebo dáte přednost místním taxi službám. Pak se celkové náklady mohou šplhat k 60 až 80 AED.

 • Po městě funguje celkem propracovaný systém veřejné dopravy.
 • Nejvyužívanějším dopravním prostředkem jsou autobusy. Po městě jezdí více jak 21 linek.
 • Jednosměrná jízdenka na autobus stojí od 2 AED.
 • Využívat můžete dálkových autobusů do okolí města.
 • K dispozici je trajektová doprava mezi jednotlivými ostrovními částmi.
 • Při užití místních taxi služeb počítejte s nástupní taxou od 12 AED a s cenou od 1,8 AED za kilometr.
 • Taxíky jsou v Abú Zabí nezvykle označeny stříbrnou barvou. Disponují však nápisem taxi.
 • Pronájem automobilu se pohybuje od 850 Kč za den.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Spojené arabské emiráty

 • 8,8Skvělé
  Citymax Hotel Al Barsha At The Mall
  Spojené arabské emiráty - Dubai
 • 8,8Skvělé
  Nassima Royal Hotel
  Spojené arabské emiráty - Dubai
 • 8,3Skvělé
  Marco Polo Hotel
  Spojené arabské emiráty - Dubai
 • 9Výjimečné
  Flora Grand Hotel
  Spojené arabské emiráty - Dubai
 • od 21 576 Kč
  Sandy Beach Resort
  Spojené arabské emiráty - Fujairah
 • od 22 400 Kč
  Ramada Corniche
  Spojené arabské emiráty - Abu Dhabi
 • od 22 600 Kč
  Gloria
  Spojené arabské emiráty - Dubai
 • od 20 400 Kč
  Admiral Plaza
  Spojené arabské emiráty - Dubai
 • od 15 600 Kč
  Avenue Dubai
  Spojené arabské emiráty - Dubai
 • od 18 000 Kč
  Howard Johnson
  Spojené arabské emiráty - Dubai
 • od 20 100 Kč
  Best Western Plus Pearl Creek
  Spojené arabské emiráty - Dubai
 • od 22 300 Kč
  Cosmopolitan
  Spojené arabské emiráty - Dubai

Asie - další destinace

6.5Dobré
Afghánistán
Afghánistán: průvodce
8.7Skvělé
8.3Skvělé
Ázerbájdžán
Ázerbájdžán: průvodce
7.9Dobré
7.8Dobré
8.7Skvělé